„Silver economy” to sektor gospodarki skoncentrowany na rosnących potrzebach i możliwościach osób starszych. Seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę konsumentów, co sprzyja rozwojowi branż, takich jak ochrona zdrowia, rehabilitacja, turystyka medyczna czy technologie wspierające zdrowe starzenie się. Firmy dostrzegają potencjał tej grupy, wprowadzając produkty i usługi dostosowane do ich potrzeb – od ergonomicznych mebli, przez aplikacje zdrowotne, po specjalistyczne programy fitness.

Czytaj również: Prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Sytuacja stabilna, ale z tendencją deficytową>>

Silver economy – seniorzy jako siła napędowa rynku

Kluczową rolę w utrzymaniu seniorów w dobrej kondycji odgrywa profilaktyka zdrowotna. Regularne badania, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna mogą zapobiec wielu chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca, nadciśnienie czy osteoporoza.

- Inwestycja w zdrowie seniorów to nie tylko odpowiedzialność społeczna, ale i realne oszczędności dla systemu ochrony zdrowia – mówi Piotr Leszczyński, dyrektor medyczny LongLife. I dodaje: - Koszty profilaktyki są kilkukrotnie niższe niż leczenie zaawansowanych stadiów chorób przewlekłych. Im dłużej seniorzy pozostają aktywni, tym większe korzyści dla gospodarki – zarówno jako pracownicy, jak i konsumenci.

Czytaj w LEX: Starsi szansą dla rynku pracy >

 

Cena promocyjna: 72 zł

|

Cena regularna: 144 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 72 zł


Wyzwania rynku pracy i rola profilaktyki zdrowotnej

Starzenie się społeczeństwa wpływa na rynek pracy, zwiększając potrzebę zatrzymania doświadczonych pracowników. Firmy już teraz wdrażają rozwiązania sprzyjające dłuższej aktywności zawodowej seniorów, m.in. elastyczne godziny pracy, ergonomiczne stanowiska czy programy zdrowotne. Co więcej, z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż ponad 854 tys. osób z prawem do emerytury nadal pracuje zawodowo – to o 48,4 proc. więcej niż osiem lat temu.

Przykłady krajów, takich jak Japonia czy kraje skandynawskie, pokazują, że inwestowanie w zdrowie seniorów procentuje na wielu poziomach. W Japonii popularne są programy promujące aktywność fizyczną, a w Skandynawii dynamicznie rozwija się telemedycyna, zapewniająca łatwy dostęp do opieki zdrowotnej.

W obliczu starzejącego się społeczeństwa konieczne są działania systemowe. Firmy powinny dostosowywać swoje produkty i usługi do potrzeb seniorów, a rząd i samorządy wspierać programy profilaktyczne i edukacyjne. Przyszłość rynku pracy zależy od tego, jak skutecznie uda się połączyć potrzeby gospodarki z troską o zdrowie i aktywność seniorów.

- Seniorzy nie muszą być postrzegani jako obciążenie, ale jako zasób. Pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednie warunki do aktywnego życia – zarówno zawodowego, jak i społecznego – podkreśla Leszczyński.

Czytaj w LEX: Zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń pracującym emerytom i rencistom >