Zgodnie z nowelą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Z budżetu państwa w części pozostającej w dyspozycji ministra zdrowia rocznie miałoby być przeznaczane na ten cel co najmniej 500 mln zł. 
Ustawa po pracach w Senacie została skierowana do prezydenta. 

Czytaj także na Prawo.pl: Senat poparł ustawę o finansowaniu in vitro z budżetu państwa

Przewodniczący KEP: albo weto albo odesłanie ustawy do TK

- Zwracam się z uprzejmą prośbą o odmowę podpisania ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i przekazanie jej do ponownego rozpoznania przez Sejm lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak podaje Biuro Prasowe KEP Abp Gądecki zwrócił uwagę, że Kościół w swoim nauczaniu odwołuje się zarówno do argumentów prawno-naturalnych jak i religijnych. 

-Ludzkie życie jest wartością podstawową i niezbywalnym dobrem. Domaga się zatem bezwzględnej ochrony, a więc niezależnie od okresu i jakości życia człowieka. Metoda in vitro tymczasem jest eksperymentowaniem na człowieku, jego swoistą +produkcją+ stanowiącą +formę zawładnięcia życiem ludzkim+  – ocenił Przewodniczący KEP.

Czytaj także na Prawo.pl: Ruszył proces o kwestię in vitro w podręczniku do HIT

Abp Gądecki zaznaczył, że „bezpłodność jest ciężką próbą”. Jego zdaniem „konieczne jest stworzenie narodowego programu prawdziwego leczenia niepłodności". Zdaniem przewodniczącego KEP współczesna medycyna wskazuje bowiem jasno, że usunięcie medycznych lub psychologicznych przyczyn niepłodności daje znacznie większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka niż procedury sztucznie wspomaganego rozrodu.

Przewodniczący KEP podkreślił jednocześnie, że każde z dzieci poczętych metodą in vitro "stworzone jest na obraz i podobieństwo Boga i obdarzone przyrodzoną ludzką godnością. Każde należy przyjąć z miłością i szacunkiem, na który zasługują tak samo jak dzieci poczęte naturalnie".

 

 

.