Jak poinformował Rzecznik Praw Pacjenta, od 6 września ubiegłego roku do jego biura wpłynęło 117 wniosków o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. 

Jak wyjaśnił, wszczęto dotąd 47 postępowań, a 4 kolejne są na etapie oceny kompletności wniosku i uzupełniania jego braków. W pozostałych 66 przypadkach podjęcie sprawy nie było możliwe. W większości przypadków wynikało to z faktu, że wnioskodawca dowiedział się o szkodzie przed utworzeniem Funduszu Kompensacyjnego. Natomiast wsparcie z jego środków jest możliwe, jeśli zdarzenie miało miejsce po 6 września 2023 roku lub wnioskodawca dowiedział się o nim po tej dacie.

Prowadzone postępowania są w toku, a działania rzecznika skupiają się na gromadzeniu kompletnego materiału dowodowego, względnie podlegają już opiniowaniu przez działający przy nim zespół ekspertów z różnych dziedzin medycyny.

Czytaj także na Prawo.pl: Pacjent otrzyma świadczenie kompensacyjne - jest projekt rozporządzenia

W skład zespołu wchodzi obecnie 70 fachowców, w tym 25 profesorów nauk medycznych. Po zakończeniu czynności i zapoznaniu wnioskodawców ze zgromadzoną w ich sprawach dokumentacją rzecznik będzie wydawał decyzje w sprawie przyznania świadczenia kompensacyjnego.

 


Odszkodowanie poza sądem

Wnioski można składać od 6 września. Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych zapewnia szybki tryb uzyskania rekompensat przez pacjentów, którzy podczas pobytu w szpitalu doznali rozstroju zdrowia lub uszkodzenia ciała albo ulegli zakażeniu. W razie śmierci pacjenta świadczenie pieniężne przysługuje jego bliskim. Uzyskanie wsparcia finansowego nie wymaga udowodnienia winy podmiotu leczniczego. Istotne jest to, czy szkody można było uniknąć.

Szybkie odszkodowania za błędy w szpitalu - można składać wnioski

Fundusz obejmuje zdarzenia, do których doszło po 6 września 2023 roku, a także wcześniejsze, jeśli wnioskodawca dowiedział się o zdarzeniu dopiero po tej dacie. Po otrzymaniu wniosku od osoby uprawnionej Rzecznik gromadzi niezbędną dokumentację, a następnie przekazuje ją do zaopiniowania działającemu przy nim Zespołowi ds. Świadczeń, po czym wydaje decyzję w sprawie przyznania świadczenia.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych oprócz zalet (szybka ścieżka) ma jednak także wady - pisaliśmy o tym na Prawo.pl:

Szybkie odszkodowanie za błąd w szpitalu, ale bez prawa do renty

Chmielowiec: Odszkodowania dla pacjentów szpitali to pierwszy krok

Tymiński: Ścieżka sądowa może być dłuższa, ale i korzystniejsza finansowo dla pacjenta

Szybsze rekompensaty dla poszkodowanych pacjentów, ale z limitami