Założenia nowelizacji zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych rady ministrów. Jak wskazuje resort zdrowia, obecnie pojawiają się niezależne od siebie rozwiązania na poziomie wojewódzkim oparte o systemy teleinformatyczne, niemniej jednak nie zostały one scentralizowane. Nie zapewniono tez do tej pory dostępu do tak gromadzonych danych z poziomu centralnych organów administracji rządowej. - Informacja o bieżącej dostępności łóżek oraz planowanych zabiegach w większości przypadków gromadzona jest w poszczególnych komórkach organizacyjnych podmiotów leczniczych i nie podlega agregowaniu na poziomie całego podmiotu, co w efekcie nie pozwala na pełną i wiarygodną ocenę aktualnego potencjału usługodawcy - zauważa ministerstwo.
Zobacz w LEX: USTAWA z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia >
Dane w jednym systemie
W założeniach wskazano, że już pandemia pokazała, iż obecnie wykorzystywane sposoby nie zawsze się sprawdzają - sposób podawania informacji jest niejednolity, dane trzeba często kilkukrotnie zmieniać ręcznie w ciągu dnia. To obciążenie dodatkowymi zadaniami personelu usługodawców, w tym także medycznego, a nierzadko konieczność zatrudnienia nowych pracowników. Wpływa to również na aktualność i aktualność informacji.
Systemem, który rozwiąże te problemy, ma być Ewidencja Potencjału Świadczeniodawcy, która zagwarantuje możliwość bieżącego monitorowania potencjału placówek, w szczególności w zakresie dostępności łóżek szpitalnych (maksymalnie do 30 minut od wystąpienia zdarzenia w postaci zmiany zajętości łóżka), personelu medycznego, a także zasobów sprzętowych, infrastruktury, krwi i jej składników, zabezpieczenia w środki ochrony indywidualnej dla pracowników i zasobów gazów medycznych ze szczególnym uwzględnieniem tlenu medycznego. Wdrożenie systemu ma pozwolić na poprawę jakości monitorowania potencjału i zabezpieczenia szpitali przy jednoczesnej automatyzacji procesu przekazywania danych przez świadczeniodawców przez bezpośrednią komunikację z systemami szpitalnymi, w szczególności Szpitalnym Systemem Informacyjnym (ang. Hospital Information System (HIS)).
Przyjęcie przepisów jest planowane na II kwartał br.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.