W Polsce badania genetyczne poza kontrolą, konieczne regulacje prawne

Pacjent Opieka zdrowotna

Mimo dynamicznego rozwoju genetyki, w naszym kraju nie ma regulacji prawnych, które określałyby kompleksowo zasady wykonywania poradnictwa genetycznego, bankowania materiału oraz bezpieczeństwa danych genetycznych. Prace nad projektem ustawy o testach genetycznych trwały w Ministerstwie Zdrowia wiele lat, ale nie zostały doprowadzone do końca. W efekcie nic nie chroni pacjentów przed nieuczciwymi i niebezpiecznymi praktykami.

11.10.2024

Zmiany w pilotażu opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów

Pacjent Opieka zdrowotna

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego pilotażu kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów. Brakowało m.in. precyzyjnego określenia jednostek chorobowych, które są jednym z ważniejszych warunków kwalifikacji pacjenta do udziału w pilotażu. W sumie wprowadzono 10 różnych zmian. Nowelizacja właśnie trafiła do konsultacji.

10.10.2024

Placówki medyczne powinny stworzyć pacjentom warunki do odwoływania wizyt

Pacjent Opieka zdrowotna

Wystartowała trzecia edycja kampanii „Odwołuję. Nie blokuję”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem nieodwołanych wizyt, co zabiera możliwości skorzystania z usług medycznych innym chorym i wydłuża kolejki do specjalistów. Jednak nie tylko pacjenci ponoszą za to odpowiedzialność. Rzecznik praw pacjenta wskazuje, że na tę sytuację wpływają też same przychodnie, ponieważ część z nich nie stworzyła warunków, żeby można było w prosty sposób poinformować o niestawieniu się w gabinecie.

10.10.2024

Lekarzom rodzinnym brakuje czasu, by pomóc pacjentom z zaburzeniami psychicznymi

Pacjent Opieka zdrowotna

Największym wyzwaniem dla lekarzy rodzinnych w kontekście diagnozowania i leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi jest za krótki czas wizyt, zbyt wielu pacjentów, a także trudność z szybkim skierowaniem pacjenta do psychiatry lub psychologa - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Terapii Dialog z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który obchodzony jest co roku 10 października.

08.10.2024

Będzie mniej wskaźników jakości dla POZ i AOS - propozycje gotowe

Pacjent Opieka zdrowotna

Resortowy zespół ekspertów, którzy odpowiadali za przygotowanie propozycji dotyczących szczegółowych wskaźników mierzenia jakości w ramach wewnętrznych systemów, zakończył prace nad proponowanymi miernikami dla przychodni i poradni specjalistycznych. Rozporządzenia dla tych podmiotów będą zawierały mniej wskaźników niż to dla szpitali. Jak tłumaczą eksperci, którzy brali udział w pracach, to kwestia realnego spojrzenia na możliwości.

08.10.2024

Recepta roczna do poprawy. Pacjenci magazynują leki, których brakuje w aptekach

Pacjent Farmacja

Wprowadzenie recept rocznych, ważnych 365 dni od daty wystawienia, miało za zadanie odciążyć system opieki zdrowotnej z porad związanych jedynie z odnowieniem recept oraz umożliwić pacjentom stopniowe kupowanie leków. Sęk w tym, że blisko 60 proc. z nich jest realizowanych od razu. Pacjenci w domach magazynują leki, których może brakować w aptekach. Eksperci wskazują na potrzebę edukacji i zmian legislacyjnych. Opracowali konkretne propozycje nowelizacji.

07.10.2024

Bezpłatne szczepionki przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży - w aptekach braki

Pacjent

Od 15 października kobiety w ciąży będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Problem w tym, że tych szczepionek nie ma w aptekach. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że prowadzi rozmowy z producentami i hurtowniami, żeby zapewnić ciągłość dostaw. – Mogę zapewnić, że nie zabraknie ich dla kobiet w ciąży - mówi Izabela Leszczyna, ministra zdrowia.

04.10.2024

NFZ o prawie pacjenta do leczenia transgranicznego

Pacjent Opieka zdrowotna

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza na warsztaty edukacyjne poświęcone prawom pacjentów do transgranicznej opieki zdrowotnej oraz Europejskim Sieciom Referencyjnym wspierającym pacjentów z chorobami rzadkimi. Będą dostępne także w formule online. Jedna z sesji dotyczyć będzie Europejskich Sieci Referencyjnych i ich rozwoju w Polsce.

02.10.2024

Powódź - gdzie uzyskać pomoc medyczną i psychologiczną

Pacjent Opieka zdrowotna Powódź

Jeśli placówka, w której pacjent zwykle umawia wizyty do lekarza rodzinnego, została zamknięta w wyniku powodzi, cały czas może on zwrócić się o pomoc do innej placówki medycyny rodzinnej (POZ), która ma podpisaną umowę z NFZ - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta. Są również placówki medyczne, które pomagają w przypadku konieczności wystawienia recepty. Działa bezpłatna i całodobowa infolinia dla pacjentów.

02.10.2024

NFZ porządkuje leczenie i rehabilitację dzieci i dorosłych w śpiączce

Pacjent Opieka zdrowotna

Projekt nowelizacji zarządzenia NFZ określa warunki zawierania i realizacji umów na rehabilitację leczniczą oraz programy leczenia dzieci i dorosłych w śpiączce. Najwięcej zmian dotyczy rehabilitacji domowej. Nowe przepisy regulują czas pracy personelu realizującego świadczenia fizjoterapii domowej oraz sposobu rozliczania tego świadczenia. Wprowadzono też nowe zasady rozliczania m.in. leczenia pozajelitowego i dojelitowego.

30.09.2024

Prawie połowa lekarzy "nie wierzy" w depresję - to problem dla pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Wiedza na temat chorób psychicznych nie jest powszechna nawet wśród personelu medycznego. Z najnowszych badań wynika, że aż 54 proc. lekarzy uważa, że depresja to „wymysł naszych czasów”, a 46 proc. zgadza się z opinią, że „depresja w ogóle nie istnieje”. Ma to swoje konsekwencje dla pacjentów, ponieważ nie otrzymują właściwej pomocy. Eksperci są zgodni, że potrzebna jest edukacja, również w środowisku medycznym.

28.09.2024

Pacjent szpitala musi dobrze szukać, by zgłosić zdarzenie niepożądane

Pacjent Opieka zdrowotna

Pod koniec czerwca weszły w życie przepisy, które nałożyły na placówki medyczne obowiązek wdrożenia wewnętrznych systemów zarządzania jakością. Ma to się przełożyć w dalszej perspektywie m.in. na zmniejszenie liczby zdarzeń niepożądanych. System ma opierać się także na badaniu satysfakcji pacjentów. Wiele podmiotów nie zapewnia jednak nadal prostej ścieżki, która pozwoliłaby im na zgłoszenie potencjalnych zdarzeń niepożądanych.

24.09.2024

Warto przeanalizować w Polsce wiedzę lekarzy na temat leczenia żywieniowego

Pacjent Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Warto przeanalizować w Polsce wiedzę lekarzy na temat leczenia żywieniowego oraz przeprowadzić analizę wykorzystania takiego leczenia w szpitalach - uważa prof. Sylwia Małgorzewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). Studenci tej uczelni, po podpisaniu porozumienia z Fundacją Nutricia, będą mieli rozszerzone zajęcia z zakresu leczenia żywieniowego.

22.09.2024

Program lekowy dla pacjentek z rakiem szyjki macicy rozwija się za wolno

Pacjent Opieka zdrowotna

Na razie do programu lekowego dla pacjentek z rakiem szyjki macicy, który działa od wiosny, zakwalifikowano 32 kobiety. W siedmiu województwach z terapii nie korzysta jeszcze ani jedna chora. Najwcześniej leczenie mogły rozpocząć pacjentki w województwie świętokrzyskim, i tam też korzysta z programu największa liczba kobiet (7). Narodowy Fundusz Zdrowia tłumaczy, że opóźnienia w podpisywaniu umów na program lekowy wynikają m.in. z różnej sytuacji finansowej poszczególnych oddziałów NFZ.

21.09.2024

NIK: Naruszenia praw pacjenta dotyczą wszystkich badanych obszarów

Pacjent Opieka zdrowotna

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że w większości kontrolowanych szpitali pacjenci nie mieli pełnego dostępu do informacji, a prawie 30 proc. podmiotów leczniczych nie zapewniło im godnych warunków pobytu w szpitalu. Poza tym, pomimo alarmujących ustaleń z kontroli NIK dotyczącej bezpieczeństwa badań genetycznych z 2018 r., w Polsce nadal brakuje odpowiednich przepisów regulujących ten obszar.

20.09.2024

Kilkanaście godzin w pasach - przymus bezpośredni wciąż jest nadużywany

Pacjent Opieka zdrowotna

Niepotrzebne stosowanie nadmiernej siły fizycznej ze strony personelu medycznego, straszenie, stosowanie przymusu bezpośredniego jako metody "prewencyjnej" czy wielogodzinne unieruchamianie chorych, którzy nie są odpinani z pasów nawet po to, by skorzystać z toalety. To tylko niektóre sytuacje, na które skarżą się pacjenci m.in. oddziałów psychiatrycznych. Eksperci podkreślają, że konieczne jest zwłaszcza rzetelne szkolenie w placówkach medycznych, ale też doprecyzowanie przepisów.

20.09.2024

Infolinia dla pacjentów z terenów objętych powodzią pomoże opanować chaos

Pacjent Powódź

Na dotkniętych powodzią terenach część placówek ochrony zdrowia zawiesiła swoją działalność. To powoduje chaos i dezorganizację; pacjenci nie wiedzą, gdzie mogą uzyskać pomoc medyczną. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił bezpłatną infolinię, która działa całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Dzwoniąc na specjalny numer, pacjenci otrzymają informację, które ośrodki działają i jakiej pomocy mogą oczekiwać. Dowiedzą się także o miejscach, gdzie na razie nie należy się kierować.

19.09.2024

ETPCz: Hiszpania ukarana za transfuzję, wbrew woli pacjentki

Pacjent Prawo europejskie

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyznał we wtorek odszkodowanie pacjentce, która jest wyznawczynią Świadków Jehowy. Mimo że kobieta, ze względów religijnych, kilkakrotnie sprzeciwiała się wykonaniu u niej transfuzji (nawet w sytuacji zagrożenia życia), lekarze ją przeprowadzili, by ratować jej życie. Sąd uznał, że stanowiło to naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz wolności myśli, sumienia i wyznania.

18.09.2024

Resort zdrowia pracuje nad mechanizmami, które pomogą łatwo odwołać wizytę

Pacjent Opieka zdrowotna

Na średnio ok. 10 proc. wizyt u lekarzy specjalistów pacjenci nie stawiają się bez wcześniejszego odwołania. Najczęściej wynika to z przeoczenia terminu, zdarza się jednak również, że przyczyną jest brak możliwości skontaktowania się ze świadczeniodawcą. Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że prowadzi działania nad stworzeniem mechanizmu, który będzie przypominał pacjentom o wizytach i umożliwiał ich łatwe odwoływanie.

18.09.2024

Po zmianach pacjent szybciej wymieni obuwie ortopedyczne

Pacjent Opieka zdrowotna

Przywrócenie limitu cen napraw dla wózków dla dzieci z niepełnosprawnością czy szybsze wymienienie zużytego obuwia ortopedycznego – to tylko niektóre zmiany dla pacjentów, które obowiązują od 1 września br. Dodatkowo jest duża szansa na to, że przegląd rozporządzenia o wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie będzie obowiązkowo dokonywany co dwa lata. Eksperci wskazują, że to konieczne wobec innowacyjnego i szybko rozwijającego się rynku takich wyrobów.

14.09.2024