Mediacja cywilna istnieje w polskich sądach od 2005 roku. Niestety, nie cieszy się popularnością wśród ani wśród stron, ani pełnomocników i sędziów. Liczba skierowań do mediacji to znikomy procent - rocznie to średnio ok. 1,6 proc. spraw. 

Centrum Mediacji Lewiatan istnieje od 2006 r. Na liście mediatorów Centrum znajdują się eksperci mediatorzy z wieloletnią praktyką. Centrum Mediacji Lewiatan poprosiło ich o przedstawienie najbardziej efektywnych rozwiązań, które mogą zmienić tę sytuację. Najlepsze rozwiązania zostały wyłonione w drodze konkursu.

Upowszechnienie mediacji jest konieczne

Upowszechnienie mediacji to najlepszy sposób na udrożnienie pracy sądów, w których Polacy czekają na wyrok latami. Co ważne, mediacja to nie tylko środek na odciążenie pracy sądów, ale także metoda na odnowienie relacji i dialogu pomiędzy skłóconymi stronami. - Sami przedsiębiorcy, np. w mediacji gospodarczej przyznają, że nie spodziewali się, że można tak szybko zakończyć sprawę, zawierając ugodę w mediacji, bez obciążania budżetu swojego i firmy dodatkowymi kosztami finansowymi i czasowymi – mówi mec. Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan.

Na konferencji 16 maja 2024 r. po raz pierwszy zostaną zaprezentowane publicznie trzy najlepsze propozycje legislacyjne. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w siedzibie Konfederacji Lewiatan, przy ul. Zbyszka Cybulskiego 5, w godz. 10- 15. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. Patronem medialnym wydarzenia jest portal Prawo.pl.  

Agenda i formularz zapisów dostępny jest TUTAJ.