SN: Rabaty i upusty przy naprawie samochodu

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w składzie siedmiorga sędziów podjął 8 maja br. uchwałę, według której, jeżeli poszkodowany poniósł koszty naprawy pojazdu lub zobowiązał się do ich poniesienia, wysokość odszkodowania z ubezpieczenia OC powinna odpowiadać tym kosztom, chyba że w danych okolicznościach są one nieuzasadnione. Wysokość odszkodowania nie zależy od ulg i rabatów możliwych do uzyskania przez poszkodowanego od podmiotów współpracujących z ubezpieczycielem.

08.05.2024

NSA: Punktem odniesienia dla inwestycji może być wyłącznie legalna zabudowa

Budownictwo

Dla ustalenia porządku planistycznego ma znaczenie to, jak kształtuje się zabudowa danego terenu, ale także, czy została zrealizowana zgodnie z prawem. Dlatego punktem odniesienia dla inwestycji, której dotyczy wniosek o ustalenie warunków zabudowy może być wyłącznie legalna zabudowa. Do podważenia jej legalności nie wystarczą gołosłowne twierdzenia o samowoli budowlanej. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

07.05.2024

SN: Po pandemii twórcom trzeba zapłacić tantiemy

Prawo cywilne

Wstrzymanie pobierania wynagrodzeń, o którym mowa w ustawie z marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, nie skutkuje zwolnieniem z obowiązku zapłaty tych wynagrodzeń – taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy. I dodał, że zwolnienie z obowiązku zapłaty tych wynagrodzeń może wynikać z umowy łączącej przedsiębiorcę z organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub pokrewnymi, ewentualnie z orzeczenia sądu.

06.05.2024

NSA: Właściciel nieruchomości musiał wiedzieć o wycince okazałych drzew

Środowisko

Bezprawne usunięcie drzew stanowi delikt administracyjny, w którym nie bada się stopnia zawinienia strony, ani nieokreślonych ustawowo okoliczności, które mogłyby wyłączyć odpowiedzialność w tym zakresie. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że nie można było uznać, że do wycięcia drzew doszło bez wiedzy i zgody właściciela nieruchomości, ponieważ były one okazałe oraz zostały naniesione na mapie ewidencyjnej.

04.05.2024

SN: Hałas z lotniska to szkoda i zmniejszenie wartości nieruchomości

Prawo cywilne

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów podjęła uchwałę, z której wynika, że w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości, jej właściciel może żądać odszkodowania za poniesioną szkodę. A szkoda obejmuje również zmniejszenie wartości nieruchomości na skutek rozbudowy okolicznego lotniska.

30.04.2024

NSA: Zleceniobiorca zapłaci karę za nielegalną wycinkę drzew

Środowisko

Zleceniobiorca miał szereg wątpliwości co do zakresu wycinki, ale pomimo tego przystąpił do prac. Okoliczność ta świadczy o tym, że to na nim ciąży odpowiedzialność za nielegalną wycinkę drzew i powinien on być adresatem decyzji wymierzającej administracyjną karę pieniężną. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że od podwykonawcy zajmującego się profesjonalnie wycinką drzew należy oczekiwać, że uzyska szczegółowe wyjaśnienia na temat przedmiotu zlecenia.

29.04.2024

SN: Sprzedaż spółki pozbawia rodziny zadośćuczynienia za śmierć bliskiego

Prawo cywilne Prawo pracy

Dochowanie należytej staranności przy nabywaniu spółki chroni nowego właściciela przed spłatą zobowiązań zaciągniętych przez poprzedniczkę prawną – taki jest sens wyroku Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Izba rozpoznawała skargę kasacyjną rodziny, której mąż i ojciec zmarł w wyniku wypadku w zakładzie pracy, a bliscy domagali się wypłaty zadośćuczynienia za utraconą więź emocjonalną.

05.04.2024

WSA: Ustalenie właściciela obiektu zajmującego drogę nie wystarczy, by wymierzyć karę

Drogi

Z przepisów nie wynika, kto jest zobowiązany do uiszczenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia, a jedynie, że zarządca drogi jest zobowiązany do wszczęcia postępowania i wymierzenia kary. Tym samym kwestia tego, kto będzie adresatem decyzji zależy od konkretnych okoliczności sprawy. Organ powinien więc podjąć wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.04.2024

NSA: Ustanie bytu spółki bez wpływu na odpowiedzialność zarządu

Spółki Prawo gospodarcze

Były członek zarządu kwestionował decyzję, w której orzeczono o jego odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W skardze kasacyjnej wskazał, że jeszcze przed wszczęciem postępowania, spółka została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego. Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że likwidacja spółki nie stanowi okoliczności wyłączającej odpowiedzialność byłego członka zarządu za jej zobowiązania.

19.03.2024

WSA: Stosunki właścicieli lokali z deweloperem bez wpływu na obowiązki wspólnoty

Budownictwo

Wspólnota mieszkaniowa nie zgadzała się z rozstrzygnięciem, w którym nakazano jej usunięcie nieprawidłowości stwierdzonych w obiekcie budowlanym. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wskazał, że organ, zauważając nieodpowiedni stan techniczny, ma obowiązek wydać decyzję i sformułować adekwatne nakazy. Decyzja ta ma charakter autonomiczny względem ewentualnego skorzystania przez właścicieli lokali z uprawnień o charakterze cywilnym.

21.02.2024

WSA: Spółka, która przynosi dochód, nie zostanie zwolniona z kosztów sądowych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spółka wniosła o zwolnienie z kosztów sądowych, które obejmowały wpis od skargi. W toku postępowania wykazano, że spółka przynosiła dochód oraz dysponowała zasobami finansowymi, które pozwalały na kontynuowanie bieżącej działalności i wypłatę wynagrodzeń. Posiadała ona też środki trwałe o znacznej wartości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim odmówił więc przyznania prawa pomocy.

19.02.2024

WSA: Nakaz usunięcia nieprawidłowości może dotyczyć tylko legalnego obiektu

Budownictwo

Na właścicielu spoczywa obowiązek utrzymywania obiektu w należytym stanie technicznym. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, organ nakazuje ich usunięcie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podkreślił, że jedynie legalnie istniejący obiekt może być kontrolowany pod względem prawidłowego realizowania obowiązków z zakresu utrzymania w odpowiednim stanie technicznym.

13.02.2024

WSA: Wejście na sąsiednią nieruchomość wymaga zgody albo decyzji

Budownictwo

Inwestor musi uzyskać zgodę właściciela, jeśli do wykonania robót budowlanych konieczne jest wejście na teren sąsiedniej nieruchomości. W przypadku sprzeciwu, o niezbędności wejścia rozstrzyga organ. Właściciel twierdził, że inwestor nie podjął próby uzyskania dobrowolnej zgody. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie zgodził się z tym zarzutem i wskazał, że brak zgody został wyrażony w odpowiedzi na zawiadomienie o wszczęciu postępowania.

06.02.2024

Czy TSUE dostrzega różnicę między rekompensatą a waloryzacją?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Aktualnie w przestrzeni medialnej pojawiają się głosy, jakoby TSUE postanowieniem z dnia 12 stycznia 2024 roku w sprawie o sygn. akt C-488/23 pozbawił banki możliwości domagania się żądania zwrotu kapitału w zwaloryzowanej wysokości. Taka teza wydaje się jednak zbyt daleko idąca - pisze Robert Wechaman, radca prawny, counsel, Dyrektor Departamentu Sporów Sądowych w Lawspective.

02.02.2024

TSUE: Zakaz wykorzystywania znaku marki samochodu dotyczy także części zamiennych

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Własność przemysłowa

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że w sytuacji, gdy na samochodowej części zamiennej znajdzie się znak zbliżony do logo marki samochodu, istnieje ryzyko, że przeciętny konsument powiąże go z producentem aut. Jeśli jest on wykorzystywany bez zgody, można zatem mówić o naruszeniu funkcji znaku towarowego, polegającego w szczególności na zagwarantowaniu pochodzenia lub jakości towaru.

30.01.2024

SN: Zaginięcie przesyłki do Włoch i odszkodowanie

Prawo cywilne Transport

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej rozstrzygnie, czy w przypadku utraty przesyłki z deklarowaną wartością, jej nadawca może domagać się od przewoźnika zapłaty odszkodowania odpowiadającego rzeczywistej wartości utraconego towaru wyliczonego wedle rachunku sprzedawcy, jeśli przewoźnik nie mógł się z nim zapoznać. Termin podjęcia uchwały nie został jeszcze wyznaczony.

27.01.2024

WSA: Nie trzeba przesłuchać sprzedawcy, by cofnąć zezwolenie na sprzedaż alkoholu

Prawo gospodarcze

Policjanci ujawnili fakt sprzedaży wódki osobie nietrzeźwej. Organ wydał więc decyzję, w której cofnął udzielone przedsiębiorcy zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił wnioski o przeprowadzenie dowodów z przesłuchań nietrzeźwego klienta i sprzedawczyni, ponieważ uznał, że nie było to niezbędne do wyjaśnienia sprawy.

20.01.2024

WSA: Prokurent samoistny nie odpowiada za zaległości spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Były prezes zarządu twierdził, że odpowiedzialność za zaległości powinien ponosić także prokurent samoistny, który posiadał wszelkie pełnomocnictwa do reprezentowania spółki. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie zgodził się z tym poglądem i podkreślił, że prokurent samoistny nie został zaliczony przez ustawodawcę do katalogu osób trzecich odpowiedzialnych za zaległości spółki, więc nie mógł być adresatem zaskarżonej decyzji.

19.01.2024

SN: Przyczyna niewypłacalności bez znaczenia dla odpowiedzialności członków zarządu

Spółki Prawo gospodarcze

Była prezes zarządu nie chciała ponosić odpowiedzialności za zadłużenie spółki, które powstało w czasie, gdy pełniła swoją funkcję. Sąd Najwyższy uznał, że nie ma znaczenia, czy niewypłacalność była zawiniona przez zarząd, powstała z przyczyn obiektywnych lub leżących po stronie innych organów spółki albo jej wspólników. Podstawą powstania odpowiedzialności jest bowiem sam fakt bycia członkiem zarządu.

18.01.2024

NSA: Auto z USA nadaje się do naprawy, nie jest odpadem

Środowisko Odpady

Sąd I instancji nieprawidłowo podzielił stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska dotyczące uznania pojazdu za odpad w trakcie jego międzynarodowego przemieszczenia – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił wyrok. Dodał, że z unijnych wytycznych wynika, że pojazd używany klasyfikowany jest zazwyczaj jako odpad m.in., gdy nie nadaje się do drobnych napraw lub posiada znacznie uszkodzone istotne części np. nie jest pocięty na pół.

09.01.2024