Badanie. Tylko 7 proc. Ukraińców pracowało w sektorze HoReCa

Rynek Prawo pracy

Dwa lata pandemii spowodowały, że pracodawcy działający w sektorze HoReCa wciąż odczuwają brak kandydatów do pracy. Po wybuchu wojny w Ukrainie prognozowano, że braki mogą w części zapełnić uchodźcy. Jednak jak wynika z badania Grupy Progress, tylko 7 proc. badanych ma doświadczenie w branży HoReCa.

20.04.2022

Zmiany w przepisach o listach zastawnych z podpisem prezydenta

Rynek Finanse

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o listach zastawnych, bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy dostosują polskie prawo do dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie emisji obligacji zabezpieczonych i nadzoru publicznego nad tymi obligacjami.

15.04.2022

Badanie: Aż 61 proc. kandydatów chciałoby poznać opinie o przyszłym szefie

Rynek HR

Niezmiennym od lat czynnikiem wpływającym na decyzje zawodowe specjalistów pozostaje wynagrodzenie. Istotne dla profesjonalistów są również możliwości rozwoju oraz charakter wykonywanej pracy. Jednak jak wynika z badań Hays Poland, coraz większe znaczenie dla pracowników ma także bezpośredni przełożony. Stąd chęć uważnego przyjrzenia się potencjalnemu menedżerowi w nowej firmie.

15.04.2022

Raport: Wzrost liczby ofert pracy i stawek dla branży IT w I kwartale 2022 r.

Rynek Prawo pracy

Ponad 26 tys. opublikowanych ofert pracy, z czego aż 73 proc. w trybie zdalnym, ponad 8-proc. wzrost liczby ogłoszeniodawców w stosunku do poprzedniego kwartału oraz wzrost zarobków dla specjalistów to tylko niektóre wnioski z najnowszego raportu inhire.io. I choć na początku roku zniesione zostały rządowe restrykcje, praca zdalna nadal stanowi jedną z najpopularniejszych i najchętniej poszukiwanych form zatrudnienia w branży IT.

15.04.2022

MRiPS: Obywatele Ukrainy wypełnią lukę na polskim rynku pracy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Według aktualnych danych, od pracodawców wpłynęło już ponad 62 tys. powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy, a ich liczba stale rośnie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Według resortu, praca obywateli Ukrainy stanowi szansę na zniwelowanie deficytu pracowników w niektórych branżach.

14.04.2022

Pandemia zahamowała rozwój pracowników

Rynek Prawo pracy Koronawirus

W trakcie pandemii możliwości rozwoju zawodowego prawie 30 proc. Polaków obniżyły się - wynika z danych zebranych przez ADP. Pracodawcy dostrzegają tę tendencję i w rozpoczynającym się roku zamierzają wspierać zatrudnionych w obszarze podnoszenia ich kompetencji.

13.04.2022

Resort klimatu zapowiada nowy projekt w sprawie recyklingu opakowań

Samorząd terytorialny Odpady Rynek

Ministerstwo klimatu i środowiska przygotowuje nowy projekt dotyczący rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), który ma uwzględniać również uwagi, jakie wpłynęły w trakcie konsultacji - poinformowała w poniedziałek zastępca dyrektora departamentu gospodarki odpadami w resorcie klimatu i środowiska Joanna Darska.

11.04.2022

Lewiatan: Staże uczniowskie kuźnią kadr dla przemysłu mody

Rynek Prawo pracy

Branża przemysłu mody, aby sprostać wyzwaniom, potrzebuje wykwalifikowanych kadr. Konfederacja Lewiatan apeluje do firm o organizowanie staży uczniowskich, które będą wspierać młodych ludzi w nabywaniu praktycznych umiejętności. Razem ze Związkiem Przedsiębiorców Przemysłu Mody Lewiatan po raz drugi realizuje projekt, który wspiera budowanie współpracy szkół branżowych i pracodawców.

08.04.2022

Niemieckie firmy będą sprawdzać, czy ich dostawcy przestrzegają praw człowieka

Rynek Prawo pracy Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia 2023 roku zacznie obowiązywać prawo niemieckie, które nakłada na podmioty działające w tym kraju i zatrudniające powyżej 3 tys. pracowników (od 1 stycznia 2024 r. ponad 1 000 pracowników) obowiązek analizy ryzyka naruszeń praw człowieka i zagrożeń dla środowiska w łańcuchu dostaw towarów i usług, z których korzystają w ramach prowadzonej działalności - pisze Krzysztof Wiński, dyrektor w PwC.

08.04.2022

Z aktywnością zawodową seniorów nie jest źle, ale mogłoby być lepiej

Rynek Prawo pracy

W Polsce sytuacja osób starszych na rynku pracy nie jest dramatyczna, ale konieczne są działania w kierunku wydłużania ich aktywności zawodowej i społecznej – ocenia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Głównym wyzwaniem jest jednak to, w jaki sposób wydłużać aktywność zawodową i społeczną osób starszych.

06.04.2022

Bez specjalnych rozwiązań dla osób głuchych na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Nie będzie specjalnych regulacji prawnych dotyczących dostosowania rynku pracy dla osób głuchych. Powstaną za to jednolite standardy funkcjonowania urzędów pracy ze szczególnym uwzględnieniem modułu obsługi osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy Publicznych Służb Zatrudnienia zaś będą szkolić się w obsłudze osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym z niepełnosprawnościami.

05.04.2022

Well-being – nowe wyzwanie dla pracodawców

Rynek Prawo pracy

40 proc. Polaków uważa, że ich pracodawca w trakcie pandemii nie zapewnił im finansowego well-beingu – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę ADP. Choć w najbliższych miesiącach to pracownicy mają stanowić o sile przedsiębiorstwa, ich samopoczucie pozostawia wiele do życzenia. Pandemia COVID-19 uwypukliła problemy na linii zatrudniony-przełożony i postawiła przed kadrą kierowniczą nowe wyzwania.

05.04.2022

Eurostat: W lutym poziom bezrobocia w Polsce wyniósł 3 proc.

Rynek Prawo pracy

Z danych Eurostatu wynika, że w lutym br. poziom bezrobocia w Polsce wyniósł 3 proc. i był niższy o 0,7 pkt. procentowego niż przed rokiem. To jeden z najniższych w UE – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Polska jest na drugim miejscu z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

04.04.2022

Badanie: Najbardziej pożądani pracodawcy dbający o załogę

Rynek Prawo pracy

Standardem rynkowym idealnego pracodawcy jest zapewnienie benefitów pozapłacowych – oferuje je aż 98 proc. firm. Wśród trendów przyszłości eksperci wskazują m.in. na wzrost znaczenia spójnego wizerunku pracodawcy, wagę inkluzywności i różnorodności oraz dalszą digitalizację - wynika z badania firmy Antal.

04.04.2022

GUS: Na koniec grudnia 2021 r. było zarejestrowanych 481,9 tys. bezrobotnych kobiet

Rynek Prawo pracy

Na koniec grudnia 2021 roku, w porównaniu z wrześniem ub.r., nastąpił spadek zarówno liczby zarejestrowanych bezrobotnych, jak i stopy bezrobocia. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy na koniec roku wyniosła 895,2 tys. osób i była niższa od notowanej w końcu 3 kwartału 2021 r. o 39,5 tys. osób – podał w środę GUS. Utrzymało się bardzo duże terytorialne zróżnicowanie bezrobocia.

30.03.2022

UOKiK: Przedsiębiorcy ukarani za zmowy przetargowe

Zamówienia publiczne Rynek

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje dotyczące zmów przetargowych, w których nałożył kary w łącznej wysokości blisko 330 tys. zł. Przedsiębiorcy próbowali wpłynąć na wynik zamówień publicznych na utrzymanie zieleni w woj. lubuskim oraz przewozu osób w woj. śląskim organizowanych przez samorządy.

30.03.2022

Badanie: Firmy widzą 2022 r. w czarnych barwach, ale nadal chcą rekrutować. Co piąta zatrudni Ukraińca

Rynek Prawo pracy

Przedsiębiorcy spodziewają się, że sytuacja ich firmy będzie w tym roku gorsza niż w poprzednim, ale to nie studzi planów związanych z rekrutacją. Co czwarta firma chce zatrudniać, a co piąta zrobi miejsce dla pracownika z Ukrainy – wynika z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022” Personnel Service. W aktualnej sytuacji firmy będą jednak tak samo chętnie zatrudniać, jak i zwalniać.

29.03.2022

Kancelaria Sołtysiński Kawecki&Szlęzak współpracowała przy aplikacji do zarządzania kryzysowego

Rynek

Polska firma Celius wprowadza na rynek rozwiązanie informatyczne, które pomagać zarządzać sytuacjami kryzysowymi w biznesie lub jednostkach administracji samorządowej np. zbiorowym wypadkiem komunikacji publicznej w gminie, atakiem hakerów na serwery firmy czy sytuacją związaną z atakiem terrorystycznym. Współpracowała z nią m.in. kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

25.03.2022

Clifford Chance doradzała przy ogłoszeniu wezwania na akcje Sygnity S.A.

Rynek

Międzynarodowa kancelaria prawna Clifford Chance doradzała Total Specific Solutions, holenderskiej grupie informatycznej, w związku z podpisaniem umowy inwestycyjnej z Sygnity, jednej z czołowych spółek polskiego sektora IT oraz jej akcjonariuszami a następnie ogłoszeniem wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji tej spółki.

25.03.2022

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym. GUS potwierdza szacunki MRiPS

Rynek Prawo pracy

Pod koniec lutego 2022 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,5 proc. i była niższa o 1,1 pkt. proc. niż przed rokiem. Tym samym potwierdziły się szacunki Ministerstwa i Rodziny i Polityki Społecznej – podało MRiPS. Najniższe bezrobocie odnotowano w województwie wielkopolskim (3,2 proc.), a najwyższe - w województwie warmińsko-mazurskim (9 proc.).

25.03.2022
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski