Rozstrzygnięcie TSUE może zmienić rynek roślinnych suplementów diety

Rynek Prawo unijne

Czy w reklamie można zachwalać właściwości zdrowotne suplementu bazującego na substancjach roślinnych, czy taka forma promocji jest sprzeczna z prawem unijnym? Na to pytanie ma odpowiedzieć TSUE. Orzeczenie może mieć istotny wpływ na rynek - przewrócić do góry nogami system oznaczeń i sposobów reklamowania. Przedsiębiorcy muszą przygotować się także na to, że rozstrzygnięcie będzie obowiązywać od razu.

30.08.2023

RPO o programie aktywizacji osób bezrobotnych w Zabrzu - naruszono zasady równego traktowania

Rynek Prawo pracy

Przyjęte kryteria naboru do programu wyłączają z kręgu wnioskodawców mężczyzn w wieku od 30 do 49 lat - twierdzi RPO. Dochodzi tym samym do zróżnicowania sytuacji określonych podmiotów prawa ze względu na płeć i wiek. Według PUP, kryteria wskazują jedynie na szczególną potrzebę objęcia wsparciem osób w wymienionych grupach i nie uniemożliwiają udziału w projekcie osobom bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie, które nie należą do tych grup.

29.08.2023

Unijne rozporządzenie zmieni zasady produkcji i utylizacji baterii

Rynek Prawo unijne

Wprowadzenie nowych obowiązków informacyjnych i dotyczących etykietowania, bardziej restrykcyjne zasady spełniania wymogów bezpieczeństwa i obowiązkowa zawartość materiałów z recyklingu na określonym poziomie - to najważniejsze zmiany, które wprowadzi unijne rozporządzenie bateryjne. Większość przepisów ma zacząć obowiązywać w państwach członkowskich od 18 lutego 2024 r.

28.08.2023

Polacy vs. AI – czy sztuczna inteligencja zagraża naszym zawodom

Rynek Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy

Co piąty polski pracownik (22,22 proc.) nie obawia się rozwoju technologii, uważając swoją branżę za odporną na zmiany w przyszłości. Prawie połowa (49,03 proc.) postrzega sektor IT za najbardziej odporny na wyzwania przyszłości – wynika z raportu ADP. Z drugiej strony, co ósmy Polak (12,27 proc.) w wieku 45-54 nie uważa, by jakikolwiek zawód był odporny na to, co przyniesie przyszłość.

24.08.2023

ZPP apeluje o pilne przyjęcie projektu wprowadzającego ułatwienia dla przedsiębiorców

Rynek Prawo gospodarcze

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, który został skierowany do Sejmu. Eksperci wskazują, że wprowadza on szereg korzystnych rozwiązań, na przykład dotyczących umowy leasingu. Dlatego zaapelował do parlamentarzystów o kontynuowanie prac legislacyjnych i przyjęcie go najszybciej, jak to możliwe.

22.08.2023

Jak Polacy odpoczywają w trakcie i po pracy. Badanie

Rynek Prawo pracy Rynek pracy

27 proc. Polaków odczuwa potrzebę zrobienia sobie przerwy w pracy dłuższej niż dwa tygodnie, ale nie każdy może sobie na taki urlop pozwolić - wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Pracownicy mają jednak swoje sposoby na relaks w trakcie i po pracy, które pozwalają im utrzymywać równowagę fizyczną i mentalną - od długich weekendów, przez medytację, po krótkie przerwy w trakcie dnia.

21.08.2023

URE: Coraz więcej odbiorców decyduje się na samodzielny wybór sprzedawcy energii

Rynek Energetyka

Tylko w 2023 roku na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej zdecydowało się 13 tys. odbiorców. Częściej w tym gronie znajdowali się odbiorcy indywidualni w gospodarstwach domowych, ale wśród decydujących się na wybór byli również klienci biznesowi. Urząd Regulacji Energetyki przypomina jednak, że przy sprawdzaniu ofert należy zachować szczególną ostrożność.

18.08.2023

GUS: W trakcie 2022 r. liczba pracujących cudzoziemców wzrosła o 27,3 proc.

Rynek Prawo pracy

Na dzień 31 grudnia 2022 roku było w Polsce 1 004,4 tys. cudzoziemców wykonujących pracę. Ich udział w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł 6,5 proc. Liczba cudzoziemców w tej grupie wzrosła o 27,3 proc. pomiędzy styczniem a grudniem 2022 r. W tej liczbie 432,6 tys. stanowili cudzoziemcy wykonujący umowy cywilnoprawne – podał GUS.

17.08.2023

MRiPS: Wskaźnik zatrudnienia kobiet rośnie, luka płacowa spada, prawo prorównościowe jest wystarczające

Rynek Prawo pracy Rynek pracy

W 2022 roku wskaźnik zatrudnienia dla kobiet w wieku 15-64 lata wyniósł w Polsce 65,4 proc., a w latach 2015-2022 wzrósł o 8,8 pkt proc. Wraz ze wzrostem zatrudnienia, spadał poziom bezrobocia wśród kobiet - twierdzi MRiPS. I powołuje się na posiadane dane szacunkowe, z których wynika, że w końcu maja 2023 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 803,6 tys. bezrobotnych, z czego niemal 427,8 tys. kobiet.

15.08.2023

Światowy Dzień Pracoholizmu - czy w Polsce obchodzimy go codziennie?

Rynek Prawo pracy

Aż co piąty polski pracownik (21,70 proc.) przyznaje, że pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo. Średnio przepracowujemy 4 godziny i 43 minuty bezpłatnych nadgodzin w ciągu tygodnia. Co więcej, w pracy nie możemy liczyć na wsparcie w kwestii zdrowia psychicznego od szefa (25,40 proc.) i współpracowników (19,98 proc.) - wynika z najnowszego raportu ADP.

11.08.2023

Ceny gazu w II kwartale 2023 r. znacznie spadły

Rynek Energetyka

W drugim kwartale 2023 r. średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach UE lub należących do EOG wyniosła 177,92 zł/MWh i była blisko 2,5 razy niższa od średniej ceny tego paliwa w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy wyniosła 442,15 zł/MWh - informuje Urząd Regulacji Energetyki. Coraz więcej odbiorców decyduje się też na zmianę sprzedawców gazu.

11.08.2023

GUS: Coraz więcej upadłości, coraz mniej nowych firm

Rynek Małe i średnie firmy Restrukturyzacja

W II kwartale 2023 roku odnotowano 88 549 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 5,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2022 r. oraz 97 upadłości, czyli o 21,3 proc. więcej niż w II kwartale 2022 roku - podaje Główny Urząd Statystyczny. Największy spadek liczby rejestracji przedsiębiorstw (o 15,8 proc.) nastąpił w sekcji informacja i komunikacja, a przedsiębiorcy ponad 10 razy rzadziej decydowali się na założenie spółek komandytowo - akcyjnych.

10.08.2023

Kobieca reprezentacja w polskim biznesie z roku na rok coraz mniej liczna

Rynek Spółki

W porównaniu z poprzednim rokiem, ponownie spadła liczba kobiet zasiadających w szeroko rozumianym zarządzie firmy. Coraz mniej licznie reprezentowani są również obcokrajowcy i osoby dojrzałe. Jedynie udział osób młodych nieznacznie wzrósł - ale zaledwie o jeden procent. Wynika to z najnowszej edycji raportu Grant Thornton „Biznes otwarty na każdego”.

09.08.2023

Projekt nowelizacji prawa lotniczego przyjęty przez rząd

Rynek Transport

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji prawa lotniczego oraz innych ustaw, przedłożony wcześniej przez resort infrastruktury. Ma on przede wszystkim dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczące bezzałogowych statków powietrznych. Teraz projekt zostanie skierowany do Sejmu.

08.08.2023

MRiPS prognozuje, że w lipcu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5 proc.

Rynek Prawo pracy

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w lipcu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5 proc. – tyle samo co przed miesiącem, a w zestawieniu z końcem lipca 2022 r. była niższa o 0,2 pkt proc. Z kolei Eurostat podał, że stopa bezrobocia w Polsce w czerwcu br. wyniosła 2,7 proc. wobec średniej unijnej wynoszącej w czerwcu br. 5,9 proc.

07.08.2023

Nie będzie przepisów o działalności małoletnich przedsiębiorców

Rynek Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Resort rozwoju zapowiadał, że w nowelizacji wprowadzającej ułatwienia dla przedsiębiorców znajdą się również przepisy regulujące działalność małoletnich przedsiębiorców, które miały rozwiązać pojawiające się problemy. W trakcie konsultacji zapowiadano, że pierwotna propozycja zostanie zmodyfikowana, jednak w projekcie, który trafił do Sejmu, zostały one całkowicie wykreślone. Prawnicy oceniają, że to nietrafiona decyzja.

07.08.2023

Pracodawcy obawiają się definicji cyfrowej platformy pracy

Rynek Prawo pracy Prawo unijne

Nawet sklep internetowy może stać się cyfrową platformą pracy. O jej istnieniu nie będzie bowiem decydować sektor czy rodzaj działalności, ale sposób organizacji świadczenia usługi. To może doprowadzić do zróżnicowania sytuacji osób wykonujących tożsame usługi i zadania, bo różnie ukształtowane zostaną ich uprawnienia, w zależności od sposobu organizacji współpracy z klientem czy sposobu przekazywania rezultatów pracy. W efekcie w jednej firmie mogą być zastosowane dwa modele współpracy w różnych działach.

04.08.2023

Program regulacyjny ma poprawić sytuację przedsiębiorców, ale w praktyce niewiele zmieni

Rynek Prawo gospodarcze

Resort rozwoju proponuje, by przeprowadzać rewizję prawa wpływającego na działalność gospodarczą cyklicznie, co cztery lata, w formie oficjalnego dokumentu. Prawnicy oceniają jednak, że nie wpłynie to realnie ani na jakość tworzonego prawa, ani na poprawę sytuacji przedsiębiorców - głównie ze względu na częstotliwość przeprowadzania analiz i brak sankcji za ewentualne niedopełnienie tego obowiązku.

01.08.2023

Resort sprawiedliwości chce regulować franczyzę na ostatnią chwilę

Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów właśnie został wpisany projekt nowelizacji kodeksu cywilnego oraz prawa własności przemysłowej, który zakłada uregulowanie franczyzy w przepisach ustawowych. Problem jednak w tym, że – choć o potrzebie zmian mówiło się od kilku lat – działania podjęto dopiero pod sam koniec kadencji. Otwarte więc pozostaje pytanie, czy nowe prawo zostanie przyjęte.

28.07.2023