Rada Przedsiębiorczości apeluje do rządu, rozwiążcie spór na granicy polsko-ukraińskiej

Rynek Transport Ukraina

Rada Przedsiębiorczości zwróciła się do Prezydenta RP oraz do Rady Ministrów o pilne podjęcie działań w związku z protestem przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej. Jej zdaniem skala i długość trwania protestu rodzą coraz poważniejsze konsekwencje dla polsko-ukraińskich relacji politycznych i gospodarczych oraz negatywnie rzutują na międzynarodową pozycję Polski.

29.11.2023

Unijne regulacje o oznaczeniach geograficznych umożliwią ochronę lokalnych produktów

Rynek Prawo unijne Własność przemysłowa

Oznaczenia geograficzne produktów rzemieślniczych i przemysłowych, które posiadają określoną jakość, renomę lub inną cechę charakterystyczną związaną z miejscem produkcji, będą stanowić prawo wspólne, które będzie mogło być wykonywane przez wszystkich kwalifikujących się producentów na określonym obszarze geograficznym pragnących przestrzegać specyfikacji produktu - pisze Nina Jankowska, rzecznik patentowy, Patpol Kancelaria Patentowa.

21.11.2023

Spółka z o.o. już nie zaoferuje udziałów przez internetowe platformy

Rynek Spółki Finanse

Nawet pół roku pozbawienia wolności - na taką karę mogą narazić się przedsiębiorcy, którzy nie zastosują się do nowego zakazu crowdfundingu udziałowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka sama odpowiedzialność może spotkać tych, którzy zdecydowaliby się na promowanie nabycia udziałów w spółce np. podczas śniadań biznesowych. Eksperci oceniają, że polski ustawodawca podszedł do regulacji nadzwyczaj surowo.

10.11.2023

Przedsiębiorcy wierzą, że nowy rząd będzie przychylny firmom

Rynek

Ponad trzy czwarte przedsiębiorców jest przekonanych, że nowy rząd poprawi standardy stanowienia prawa i niezawisłości sądów. 76 proc. uważa, że będzie przychylny firmom, 55 proc. spodziewa się, że dzięki niemu znacznie wzrosną inwestycje prywatne – wynika z październikowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

09.11.2023

Zacharski Rudol – nowa kancelaria prawna działa od 1 października 2023 r.

Rynek

Z początkiem października działalność rozpoczęła nowa firma prawnicza – Zacharski Rudol. Założyciele kancelarii, dr Michał Zacharski i dr Kamil Rudol, adwokaci, pełnili wcześniej funkcje partnerów w Dubois i Wspólnicy. Oferta to 10 obszarów specjalizacji - od prawa karnego po źródła odnawialne poprzez m.in. własność intelektualną.

02.11.2023

W Zaduszki można dorobić nawet bez własnej działalności - i to więcej niż rok temu

Rynek Prawo gospodarcze Rynek pracy

Nawet bez konieczności prowadzenia firmy można sprzedawać kwiaty czy znicze przed cmentarzem. I nieźle na tym zarobić. Trzeba jednak dochować pewnych warunków i nie przekroczyć 2700 zł miesięcznego przychodu. Warto również zapoznać się z obowiązującymi warunkami, nie tylko ustalanymi na poziomie krajowym, ale również w poszczególnych miastach.

30.10.2023

Biznes powinien zaangażować się w walkę ze smogiem - raport Lewiatana

Rynek Małe i średnie firmy

W Polsce – kraju z wyjątkowo złą jakością powietrza – w strategiach społecznej odpowiedzialności biznesu warto częściej i lepiej inicjować działania, które pomogą w walce ze smogiem – przekonują eksperci w raporcie „Antysmogowi. Najlepsze praktyki CSR dotyczące jakości powietrza”, przygotowanym przez Konfederację Lewiatan. Wynika z niego jednak również, że firmy często nie wiedzą, jak wdrażać długofalowe strategie, albo robią to nieumiejętnie.

19.10.2023

Parlament Europejski będzie debatował nad zakazem hodowania zwierząt na futra

Rynek Prawo unijne

Podczas rozpoczynającego się posiedzenia plenarnego Parlament Europejski będzie debatował nad europejską inicjatywą obywatelską „Europa wolna od futer”, która ma na celu doprowadzenie do zakazu hodowli i zabijania zwierząt wyłącznie w celu produkcji futer na terenie UE. Pod apelem w tej sprawie podpisało się ponad 1,5 mln Europejczyków. Debata w Parlamencie Europejskim odbędzie się w czwartek.

16.10.2023

Rząd proponuje dodatkową pomoc dla producentów malin

Rynek Rolnictwo

Zapobieganie skutkom załamania rynku malin i wsparcie producentów, którzy sprzedawali owoce po zaniżonych cenach - to główny cel projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ma ono zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

12.10.2023

Zamawiający rozwiązuje umowę? Przepisy o klauzulach abuzywnych ratunkiem dla wykonawcy

Zamówienia publiczne Rynek

Rozwiązanie umowy o zamówienie publiczne budzi olbrzymie kontrowersje, ponieważ o kształcie umowy decyduje głównie zamawiający. Brakuje też przepisów, które ograniczałyby możliwość wypowiadania lub odstępowania. Coraz częściej jednak firmy powołują się na przepisy prawa zamówień publicznych, które zakazują wpisywania do umowy postanowień abuzywnych. Na tym tle dochodzi do sporów. Orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej są jednak różne.

12.10.2023

Deloitte: Do 2025 r. wartość biznesowa sztucznej inteligencji przekroczy cztery biliony dolarów

Środowisko Rynek

Postępująca cyfryzacja życia gospodarczego sprawia, że coraz więcej organizacji stosuje narzędzia oparte o sztuczną inteligencję. Jak wynika z raportu "Unlocking the power of AI" firmy doradczej Deloitte, ponad 90 proc. firm chce osiągnąć wyższy poziom dojrzałości w zakresie AI w trakcie najbliższych trzech lat. Realizacja tych planów zależy jednak od wielu czynników, takich jak posiadanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

09.10.2023

Bartłomiej Ostrzechowski nowym partnerem w Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy

Rynek

We wrześniu do grona partnerów Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy dołączył Bartłomiej Ostrzechowski, adwokat, który będzie współkierował jej działem cywilnym. Mecenas Ostrzechowski specjalizuje się w prawie cywilnym i handlowym, w szczególności w problematyce odpowiedzialności odszkodowawczej. Reprezentuje polskie i zagraniczne podmioty w sporach cywilnych, gospodarczych, z zakresu prawa spółek handlowych, zwalczania nieuczciwej konkurencji i reprywatyzacji.

28.09.2023

Nowe przepisy mają ograniczyć liczbę SMS-ów wyłudzających dane

Rynek Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą musieli zwalczać takie nadużycia, jak generowanie sztucznego ruchu, smishing, CLI spoofing czy nieuprawniona zmiana informacji adresowej. Natomiast dostawcy poczty elektronicznej, dla co najmniej 500 tys. użytkowników lub podmiotów publicznych, będą stosowali mechanizm uwierzytelnienia poczty elektronicznej. To wszystko ma sprawić, że nadużyć w internecie będzie mniej.

25.09.2023

Postępowania wyjaśniające bardziej karne niż administracyjne - ale bez obrońcy

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Pod koniec września wejdą w życie zmiany ważne dla całego rynku finansowego. Wprowadzają one szereg istotnych nowości, także dotyczących postępowań wyjaśniających przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. Jak oceniają eksperci, sprawią one, że urzędnicy zyskają uprawnienia bardziej śledcze, niż administracyjne. Z kolei osobom wzywanym do złożenia wyjaśnień nadal nie będzie przysługiwać nawet podstawowe prawo do obecności prawnika.

18.09.2023

Partnerstwo publiczno-prywatne w kosmosie? Czemu nie, są już pierwsze przykłady

Samorząd terytorialny Rynek Prawo gospodarcze

Od wielu lat rząd popularyzuje model partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Polsce. Statystycznie największą liczbą zawartych umów w formule PPP mogą pochwalić się takie sektory jak sport i turystyka, infrastruktura transportowa, efektywność energetyczna oraz gospodarka wodno-kanalizacyjna. A co z pozostałymi sektorami gospodarki? W tym kontekście nasuwa się pytanie o przemysł kosmiczny - pisze Adriana Gostępska, adwokat w RKKW Kwaśnicki, Wróbel i Partnerzy.

05.09.2023

ZPP: Implementacja tzw. "ustawy hiszpańskiej" to potencjalna katastrofa dla handlu

Rynek Prawo gospodarcze

Jeśli resort rolnictwa i rozwoju wsi rzeczywiście będzie chciał implementacji tzw. ustawy hiszpańskiej na gruncie polskiego prawa, może to skończyć się źle zarówno dla producentów, jak i konsumentów - ostrzegają eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jako jedno z zagrożeń wskazują przepis, który stanowi, że cena, którą dostawca otrzymuje za swoje produkty, każdorazowo musi być wyższa niż koszty produkcji.

01.09.2023

Rozstrzygnięcie TSUE może zmienić rynek roślinnych suplementów diety

Rynek Prawo unijne

Czy w reklamie można zachwalać właściwości zdrowotne suplementu bazującego na substancjach roślinnych, czy taka forma promocji jest sprzeczna z prawem unijnym? Na to pytanie ma odpowiedzieć TSUE. Orzeczenie może mieć istotny wpływ na rynek - przewrócić do góry nogami system oznaczeń i sposobów reklamowania. Przedsiębiorcy muszą przygotować się także na to, że rozstrzygnięcie będzie obowiązywać od razu.

30.08.2023

RPO o programie aktywizacji osób bezrobotnych w Zabrzu - naruszono zasady równego traktowania

Rynek Prawo pracy

Przyjęte kryteria naboru do programu wyłączają z kręgu wnioskodawców mężczyzn w wieku od 30 do 49 lat - twierdzi RPO. Dochodzi tym samym do zróżnicowania sytuacji określonych podmiotów prawa ze względu na płeć i wiek. Według PUP, kryteria wskazują jedynie na szczególną potrzebę objęcia wsparciem osób w wymienionych grupach i nie uniemożliwiają udziału w projekcie osobom bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie, które nie należą do tych grup.

29.08.2023

Unijne rozporządzenie zmieni zasady produkcji i utylizacji baterii

Rynek Prawo unijne

Wprowadzenie nowych obowiązków informacyjnych i dotyczących etykietowania, bardziej restrykcyjne zasady spełniania wymogów bezpieczeństwa i obowiązkowa zawartość materiałów z recyklingu na określonym poziomie - to najważniejsze zmiany, które wprowadzi unijne rozporządzenie bateryjne. Większość przepisów ma zacząć obowiązywać w państwach członkowskich od 18 lutego 2024 r.

28.08.2023

Polacy vs. AI – czy sztuczna inteligencja zagraża naszym zawodom

Rynek Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy

Co piąty polski pracownik (22,22 proc.) nie obawia się rozwoju technologii, uważając swoją branżę za odporną na zmiany w przyszłości. Prawie połowa (49,03 proc.) postrzega sektor IT za najbardziej odporny na wyzwania przyszłości – wynika z raportu ADP. Z drugiej strony, co ósmy Polak (12,27 proc.) w wieku 45-54 nie uważa, by jakikolwiek zawód był odporny na to, co przyniesie przyszłość.

24.08.2023