Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Redaktor prowadząca sekcję Prawnicy i Sądy

Od początku kariery zawodowej związana z dziennikarstwem prawnym. Zajmuje się m.in. tematyką związaną z bezpieczeństwem, resortem sprawiedliwości, policją, prawami człowieka - najpierw w „Telewizji Polskiej", następnie w  Polskiej Agencji Prasowej. Odznaczona Krzyżami Zasługi przyznanymi przez Policję, Państwową Straż Pożarną i MSWiA - za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i obiektywizm. W 2022 r. Naczelna Rada Adwokacka uhonorowała ją Złotą Wagą za "dążenie do prawdy, rzetelne i obiektywne przedstawianie informacji prawnych".

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Prezesi firm i finansiści będą karani tak, jak gwałciciele

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W niedzielę, 1 października, wchodzi w życie solidnie „poprawiony” kodeks karny. Nowelizacja znacząco zmienia polską politykę karną. Prokuratura ostro weźmie się nie tylko za pedofilów i zabójców, ale także za osoby zarządzające firmami, przyjmujące korzyści materialne czy wykorzystujące wiedzę specjalistyczną. Zdaniem prawników zaostrzenie odpowiedzialności karnej za przestępstwa gospodarcze powoduje rażące niespójności w zakresie zagrożenia karą.

30.09.2023

Oceny okresowe prokuratora co cztery lata, kierownika prokuratury co dwa

Prokuratura

Prokurator ma podlegać co cztery lata okresowej ocenie, w celu potwierdzenia jego przydatności do zajmowania stanowiska służbowego lub do pełnienia funkcji albo powierzenia innego zakresu zadań. Jeśli dwukrotnie, i po kolei, otrzyma ocenę negatywną, Prokurator Generalny będzie mógł go odwołać, po uprzednim wysłuchaniu, chyba że... wysłuchanie nie będzie możliwe - wynika z projektu Prawa o ustroju prokuratury, przygotowanego przez Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia".

29.09.2023

Wyższe stawki za urzędówki stają się faktem, w budżecie dodatkowe 120 mln zł

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie, że zapadła decyzja o zwiększeniu budżetu na 2024 r. o dodatkowe 120 mln złotych, by zrównać stawki za urzędówki z stawkami dla adwokatów i radców prawnych z wyboru. W praktyce ma to oznaczać ich dwukrotny wzrost. Taki krok, Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, zapowiadał w pismach skierowanych do prezesów samorządów adwokackiego i radcowskiego.

29.09.2023

Rajd śmierci po autostradzie mógłby być kwalifikowany jako zabójstwo drogowe

Prawo karne

Co najmniej 250 km/h na liczniku i tragiczny w skutkach wypadek - coraz więcej jest przykładów brawury kierowców, przy których powraca dyskusja nad penalizacją zabójstwa drogowego. Prawnicy przypominają, że już teraz są przypadki, gdy prokuratura, stawia w takich sytuacjach zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym i choć nie jest to łatwe do udowodnienia bywa, że utrzymuje się on też w sądzie.

29.09.2023

NRA: Równość wobec prawa dotyczy i ministra sprawiedliwości

W związku z publicznymi wypowiedziami Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego przypominam, że równość wobec prawa, w tym podporządkowanie się orzeczeniom sądowym, dotyczy każdego obywatela, bez względu na status społeczny czy sprawowaną funkcję - brzmi oświadczenie Przemysław Rosatiego, prezesa NRA.

29.09.2023
1  2  3  4  5  6  7  8  9    789