Rozwiązania podatkowe dla powodzian to za mało

CIT PIT VAT Powódź

Przedsiębiorcy, którzy w wyniku powodzi stracili kasy fiskalne, skorzystają z odliczenia VAT lub otrzymają zwrot wydatków poniesionych na ich zakup - zakłada projekt tzw. specustawy powodziowej. Co do zasady będzie to 700 zł, ale minister finansów może określić wyższe kwoty w rozporządzeniu. Według ekspertów poszkodowane firmy powinny mieć zagwarantowany zwrot całej kwoty na zakup nowej kasy. Zwracają też uwagę, że działania pomocowe są niewystarczające i brakuje spójnych informacji na temat rozwiązań dla powodzian.

26.09.2024

Ulga na bezpieczeństwo przyda się także w powodzi

CIT PIT Doradca podatkowy Powódź

Ponad 83 proc. przedsiębiorców chce wprowadzenia specjalnej ulgi podatkowej na bezpieczeństwo. Propozycja zgłoszona przez samorząd doradców podatkowych zakłada dodatkowe odliczenie wydatków na m.in. szkolenia, poprawę cyberbezpieczeństwa i zakup specjalistycznego sprzętu. Do tego katalogu można dodać również sprzęt przydatny w czasie powodzi, jak np. agregaty prądotwórcze. Teraz czas na decyzję rządu.

23.09.2024

Dopłaty z ZFŚS do wypoczynku dziecka pracownika są zwolnione z PIT

PIT Doradca podatkowy Prawo pracy

W wielu firmach pracownicy otrzymują dofinansowanie do wypoczynku niepełnoletnich dzieci, np. podczas wakacji czy ferii. Świadczenie to, co do zasady, stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Może jednak być zwolnione z podatku, jeśli wypoczynek jest organizowany przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie oraz ma formę np. wczasów, obozu czy kolonii.

21.09.2024

Darowizny dla powodzian - jest rozbieżność w VAT i CIT

CIT PIT VAT Powódź

Przedsiębiorca, który przekazał darowiznę np. szpitalowi czy gminie poszkodowanej w wyniku powodzi, skorzysta z zerowej stawki VAT. Nie ma jednak ulgi w podatku dochodowym. Darczyńcy mogą mieć problem z prawidłowym rozliczeniem, ponieważ przepisy o PIT i CIT pozwalają na mniej, niż przepisy o VAT. Prawnicy apelują o ich ujednolicenie i wskazują, że jeszcze więcej zamieszania wprowadzi zerowa stawka VAT na darowizny materiałów budowlanych dla osób fizycznych.

20.09.2024

Przygotowania do zmian w podatkach trzeba zacząć już teraz

CIT PIT VAT Rachunkowość

Przygotowania do wdrożenia JPK_CIT można zacząć od oceny dostosowania systemów i procesów podatkowych do nowego obowiązku raportowania. Jeśli bowiem od początku 2025 roku księgowania nie będą zawierały odpowiednich znaczników, to żeby wygenerować JPK_CIT w ustawowym terminie, trzeba będzie uzupełnić ewentualne braki do końca marca 2026 roku – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

20.09.2024

Ulgi podatkowe dla firm poszkodowanych w powodzi

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Powódź

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi zapłacą VAT i podatek dochodowy dopiero za kilka miesięcy. Tak zakłada projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Eksperci chwalą to rozwiązanie, ale obawiają się, że może ono nie być wystarczające. Dla tych, którzy stracili cały majątek, realną pomocą byłoby umorzenie. Niezależnie od tego poszkodowane firmy będą mogły odliczyć straty i VAT na zasadach ogólnych.

19.09.2024

MF odroczy termin zapłaty podatków przez firmy poszkodowane w powodzi

CIT PIT VAT Powódź

Ministerstwo Finansów wydłuży termin zapłaty podatków VAT, PIT i CIT przez przedsiębiorców, których dotknęła powódź. W przypadku VAT, odroczenie zapłaty podatku będzie obowiązywać do 25 stycznia 2025 r. W zakresie PIT i CIT odroczenie dotyczyć będzie zaliczek i podatków za sierpień–grudzień 2024 r. Przedsiębiorcy rozliczą je dopiero w zeznaniu rocznym. Odroczenie dotyczyć będzie również podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego za pracowników poszkodowanych firm.

18.09.2024

Jakie ulgi podatkowe przysługują poszkodowanym w powodzi

CIT PIT VAT Powódź

Poszkodowani w wyniku powodzi - zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy - mogą wystąpić do urzędu skarbowego o ulgi w spłacie podatków. Chodzi o takie preferencje, jak rozłożenie na raty, odroczenie terminu zapłaty czy umorzenie. Preferencje przyznawane są na wniosek podatnika. Nie ma jednak specjalnych rozwiązań podatkowych dla powodzian.

17.09.2024

Jak rozliczyć darowizny dla powodzian

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Powódź

Woda w butelkach, środki czystości, sucha żywność, pieniądze - w całym kraju trwają zbiórki dla powodzian. Wszyscy, którzy przekazują darowizny, mogą je odliczyć od dochodu na zasadach ogólnych, o ile spełnią ustawowe warunki. Obowiązuje już rozporządzenie, zgodnie z którym przedsiębiorcy wspomagający powodzian skorzystają do końca 2024 r. z zerowej stawki VAT. MF chce też wprowadzić zerową stawkę na darowizny materiałów budowlanych na rzecz m.in. osób fizycznych i szkół. Prawnicy apelują do Ministerstwa o wprowadzenie specjalnych rozwiązań również w podatkach dochodowych.

17.09.2024

Nadchodzi reforma podatków - firmy czeka ciężki koniec roku

CIT PIT VAT Akcyza Rachunkowość

Jesień w podatkach zapowiada się bardzo pracowicie. Z początkiem 2025 r. wchodzi w życie szereg istotnych zmian, jak m.in. JPK CIT, nowa definicja budowli i budynku w podatku od nieruchomości, globalny podatek minimalny, czy kasowy PIT. Czasu na ich wdrożenie jest niewiele, a część przepisów nie została jeszcze nawet przyjęta przez rząd. Nie ma więc mowy o zapowiadanym przez rząd 6-miesięcznym okresie vacatio legis. Pojawiają się też nowe niepokojące zapowiedzi.

12.09.2024

Branża IT pod lupą skarbówki, umowy mogą być podważane

PIT Doradca podatkowy Prawo AI Małe i średnie firmy

Zapowiedzi Ministerstwa Finansów, by ograniczyć możliwość stosowania IP Box przez osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą, to nie jedyny problem programistów. Organy podatkowe coraz częściej sprawdzają też w praktyce, czy ulga jest prawidłowo stosowana. W niektórych przypadkach może dojść do zakwestionowania umów łączących programistów z kontrahentami.

11.09.2024

Czy firma odliczy wydatki na psa - fiskus zmienia zdanie

PIT Małe i średnie firmy

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą odliczy wydatki na zakup i utrzymanie psa? To zależy od tego, jak je uzasadni. Jeśli miały one służyć celom reklamowym, to nie mają związku z funkcjonowaniem firmy i nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu. Tak stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej, zmieniając po roku interpretację na niekorzyść przedsiębiorcy. Ale jednocześnie skarbówka zgadza się w innej interpretacji, że można odliczyć wydatki na psa stróżującego.

10.09.2024

Sejm rusza ponownie 11 września

PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze

W przyszłym tygodniu, 11 września br., Sejm zbiera się po wakacjach parlamentarnych na posiedzeniu plenarnym. W porządku znajdą się m.in. sprawozdanie o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej, ustawy związane z udzielaniem pomocy de minimis przedsiębiorcom, dwie ustawy o PIT i kodeks pracy.

08.09.2024

Jak nie stracić ulgi mieszkaniowej - czy chronologia ma znaczenie

PIT Nieruchomości

Czy dla skorzystania ze zwolnienia z podatku ma znaczenia chronologia - najpierw sprzedaż starej nieruchomości, a potem zakup nowej? Skarbówka niezmiennie twierdzi, że tak i odbiera prawo do preferencji tym osobom, które postąpią odwrotnie. Co innego wynika jednak z wyroków sądów administracyjnych - istotne jest przeznaczenie wydatków na własne cele mieszkaniowe.

07.09.2024

Pracodawca odliczy koszt okularów pracownika, ale nie swoich

PIT Małe i średnie firmy

Pracodawca może odliczyć wydatki na zakup okularów dla pracowników, ponieważ nie jest to dla niego wydatek o charakterze osobistym. Inaczej będzie w przypadku, gdy przedsiębiorca kupi okulary dla siebie. Tego wydatku nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ nie ma on związku z przychodami z działalności gospodarczej - twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

01.09.2024

Termomodernizacja dachu - jakie wydatki można odliczyć

PIT Doradca podatkowy Nieruchomości

Kwestia odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków, które podatnik poniesie na docieplenie stropu nad najwyższą kondygnacją w domu - którego jest i będzie nadal właścicielem - w świetle najnowszego orzecznictwa wymaga dokładnego ustalania zakresu wykonanych prac. Nie wszystkie bowiem wydatki dają prawo do skorzystania z rozliczenia ulgi.

31.08.2024

Ulga rehabilitacyjna na remont - duże możliwości i... problemy

Domowe finanse PIT Nieruchomości Niepelnosprawność

Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności odliczy wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do własnych potrzeb. W praktyce powstaje jednak szereg problemów, ponieważ przepisy nie określają katalogu takich wydatków i muszą one być w każdym przypadku określone indywidualnie. Skarbówka zgadza się w interpretacjach, że ulga przysługuje na m.in. wymianę łazienki, kuchni, okien, ogrzewania czy montaż klimatyzacji. Jednak zdarza się, że urzędy ograniczają prawo do preferencji.

31.08.2024

Coraz więcej firm korzysta z innowacyjnych ulg

CIT PIT Doradca podatkowy

Ulgi na innowacyjne rozwiązania z roku na rok zyskują na popularności. Największym zainteresowaniem cieszy się niezmiennie ulga B+R, po którą w 2023 roku sięgnęło 3552 firm. Łącznie odliczyły ponad 9 mld zł, co oznacza wzrost o blisko 25 proc. Ponad 7 tys. podatników skorzystało z ulgi IP Box. Rośnie też liczba przedsiębiorców korzystających z nowych ulg – na robotyzację, ekspansję i prototyp - wynika z III edycji raportu firmy doradczej Grant Thornton „Ulgi na innowacje”.

28.08.2024

Metoda kasowa w PIT zmieni zasady prowadzenia pkpir

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Resort finansów opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiany dotkną przede wszystkim wyceny wartości spisu z natury. Podatnicy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania przychodów, będą mogli potrącić koszty uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań na rzecz innego przedsiębiorcy, dopiero po ich uregulowaniu. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

27.08.2024

Zwrot nadpłaconego kapitału po ugodzie z bankiem nie podlega opodatkowaniu

Domowe finanse PIT Kredyty Kredyty frankowe

Przychód podatkowy z innych źródeł występuje w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. Kwota dodatkowa otrzymana przez kredytobiorcę na podstawie ugody z bankiem nie stanowi jednak przychodu podatkowego – nie spowoduje faktycznego przyrostu majątku kredytobiorcy, stanowi jedynie ekwiwalent poniesionych uprzednio wydatków. Nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

24.08.2024
Prawo.pl