Kto może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko

PIT

Przepisy podatkowe dają możliwość preferencyjnego, wspólnego rozliczenia z dzieckiem niektórym podatnikom, ze względu na wyjątkowe okoliczności związane z ich sytuacją rodzinną. Tak będzie przykładowo w przypadku skorzystania przez podatnika z ulgi osób samotnie wychowujących dzieci. Aby jednak wspólne rozliczenie z dzieckiem było możliwe, samotny rodzic musi spełnić kilka warunków.

03.02.2024

Jaki sprzęt kupić, by skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

PIT Niepelnosprawność

Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki na sprzęt niezbędny w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych. Warunkiem jest by był to sprzęt o charakterze "indywidualnym", co wyklucza urządzenia powszechnego użytku, przeznaczone dla wszystkich, w tym np. zakup kosiarki automatycznej czy skutera. Można natomiast odliczyć wydatki na zakup laptopa i telefonu.

03.02.2024

Umowy zlecenie, o dzieło i o pracę - jakie koszty uzyskania przychodów można odliczyć

PIT Prawo pracy

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje różne sposoby wyliczania kosztów uzyskania przychodów. Wszystko zależy od rodzaju przychodów, które uzyskuje podatnik. W zależności od tego, czy są to przychody uzyskiwane z tytułu umowy zlecenia, umowy o dzieło, czy umowy o pracę, zastosowanie znaleźć mogą różne sposoby wykazywania kosztów uzyskania przychodów.

02.02.2024

Dr Sekulski: W ustawie ryczałtowej jest pułapka na blogerów

PIT Doradca podatkowy

Coraz więcej twórców internetowych wybiera rozliczenie ryczałtem. Problem powstaje w momencie, gdy chcą sprzedać prawa autorskie do swoich utworów, np. e-booków, filmów czy szkoleń. Ustawa ryczałtowa nie przewiduje żadnej stawki, którą można opodatkować sprzedaż praw autorskich wytworzonych w działalności gospodarczej – mówi dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy, założyciel kancelarii Outsourced.pl.

02.02.2024

Kolejny problem z ryczałtem - tym razem dotyczy blogerów

PIT Małe i średnie firmy

Duża popularność ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych sprawia, że powstaje szereg wątpliwości co do prawidłowego rozliczenia. Najnowszy przykład dotyczy przedsiębiorców działających w tzw. z branży kreatywnej, m.in. blogerów, vlogerów, youtuberów. Problem powstaje w momencie, gdy chcą sprzedać prawa autorskie do swoich utworów, np. e-booków, filmów czy szkoleń. Ustawa ryczałtowa nie odnosi się do sprzedaży praw autorskich wytworzonych w działalności gospodarczej.

01.02.2024

Jakie koszty uzyskania przychodów można odliczyć w działalności gospodarczej

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Koszty uzyskania przychodów, z uwagi na konstrukcję podatku dochodowego od osób fizycznych, odgrywają istotną rolę w procesie wyliczania podatku do zapłaty. Dlatego ich właściwa kwalifikacja w rachunku podatkowym wprost wpływa na wysokość zobowiązania podatkowego wpłacanego fiskusowi. W prawidłowym ujęciu w rozliczeniu podatkowym kosztów nie pomagają liczne i czasami różne interpretacje.

30.01.2024

Jak opodatkować wynagrodzenie w kryptowalutach

PIT Nowe technologie

Popularność kryptowalut wciąż rośnie. Stają się one nie tylko przedmiotem gromadzenia kapitału, czy inwestycji, lecz co raz częściej także formą wynagradzania za pracę. Ciągły rozwój świata finansów stawia przed nami liczne wyzwania podatkowe związane z wynagrodzeniami w pieniądzu wirtualnym.

30.01.2024

Stawki amortyzacyjne można korygować wstecz - aż do przedawnienia

CIT PIT

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł po raz kolejny, że dopuszczalne jest wsteczne korygowanie stawek amortyzacji podatkowej za lata, które nie uległy jeszcze przedawnieniu. Spółka może w trakcie danego roku zdecydować o obniżeniu takiej stawki ze skutkiem od początku roku. Korekta stawek pozwoli poprawić sytuację finansową przedsiębiorców, którzy ponieśli straty m.in. w wyniku pandemii Covid-19.

29.01.2024

Z ulgi rehabilitacyjnej na samochód można skorzystać wstecz

Domowe finanse PIT Niepelnosprawność

Osoby niepełnosprawne oraz mające na utrzymaniu m.in. niepełnosprawne dziecko odliczą od dochodu wydatki na samochód do limitu wynoszącego 2280 zł rocznie. Z ulgi skorzystać można także za poprzednie lata, składając korektę deklaracji. Jest to możliwe np. w sytuacji, gdy osoba niepełnosprawna otrzymała orzeczenie w 2023 r., ale wynika z niego, że niepełnosprawność powstała wcześniej. Nie trzeba mieć dokumentów potwierdzających wysokość wydatków na samochód.

27.01.2024

Nie można opodatkować trzy razy jednej transakcji

PIT

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił interpretację, zgodnie z którą pracownik otrzymujący akcje spółki matki polskiego przedsiębiorcy miałby trzykrotnie zapłacić podatek: w momencie otrzymania praw do akcji, otrzymania akcji oraz ich zbycia. To dobra wiadomość dla pracowników oraz spółek oferujących im programy motywacyjne. Na finał sprawy trzeba było jednak czekać ponad trzy lata.

22.01.2024

Pełnomocnicy osób fizycznych nie mają dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym swoich mocodawców

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Przepisy nie uwzględniają wniosku o przyznanie dostępu lub odebranie dostępu do konta w e-Urzędzie Skarbowym dla osób fizycznych. Dla dobra podatników oraz w interesie KAS należy jak najszybciej zmienić przepisy tak, by osoby fizyczne miały możliwość udostępnienia swych danych pełnomocnikom - mówi Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biura Rachunkowego BIUREX.

20.01.2024

Osoba niepełnosprawna nie odliczy wydatku na skuter

PIT Niepelnosprawność

Skuter elektryczny nie jest wózkiem inwalidzkim ani pojazdem ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Tak twierdzi fiskus w interpretacjach i nie zgadza się, by osoba niepełnosprawna skorzystała z ulgi rehabilitacyjnej na zakup skutera trójkołowego ani czterokołowego. Odliczyć może jedynie wydatki na dostosowanie pojazdu do własnych potrzeb.

20.01.2024

Zakwaterowanie nie jest przychodem pracownika - zmiana linii orzeczniczej

PIT Prawo pracy Podatki międzynarodowe

Wartość bezpłatnego zakwaterowania nie jest przychodem pracownika, którego pracodawca oddelegował do wykonywania zadań za granicą. Takie stanowisko zajął po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny, uzasadniając, że skoro zgodnie z dyrektywą UE świadczenia rzeczowe nie stanowią elementu wynagrodzenia, to nie stanowią też podstawy opodatkowania. Według ekspertów to zmiana linii orzeczniczej, która może też być podstawą wystąpień o zwrot nadpłaty.

19.01.2024

Został miesiąc, by wybrać formę opodatkowania na 2024 rok

PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego, by wybrać jedną z trzech dostępnych form opodatkowania biznesu: skalę podatkową, podatek liniowy 19 proc. i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To, która z nich jest opłacalna, zależy m.in. od wysokości przychodów i ponoszonych kosztów oraz przysługujących przedsiębiorcy ulg. Z karty podatkowej można korzystać tylko na zasadzie praw nabytych, a ten, kto chce z niej zrezygnować, ma czas do 20 stycznia.

18.01.2024

Niski ryczałt to ryzyko, przepisy podatkowe trzeba poprawić

PIT Poprawmy prawo

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje stawkę 8,5 proc., ale kryteria jej zastosowania budzą wiele wątpliwości. Trudno też uzyskać w tej sprawie interpretację fiskusa. Efektem są liczne spory podatkowe, zwłaszcza w branży IT. Eksperci wskazują, że ustawa jest przestarzała, a jedynym sposobem zakończenia sporów byłaby jej nowelizacja. Najprostsze rozwiązanie, to zdefiniować pojęcie "oprogramowania".

15.01.2024

Jaką darowiznę można otrzymać bez podatku w 2024 r.

Domowe finanse PIT

W 2024 r. obdarowanym i spadkobiercom łatwiej będzie uniknąć podatku od spadków i darowizn, niż w latach poprzednich, co wynika ze znacznego podniesienia kwot wolnych w połowie ubiegłego roku. Preferencje obejmują przede wszystkim nabycia od bliższej i dalszej rodziny, m.in. od ciotki, wujka czy od teściów. Członkowie najbliższej rodziny nadal będą zwolnieni z daniny, jeśli zgłoszą nabycie do urzędu, a pieniądze otrzymają przelewem.

13.01.2024

Skarbówka rozstrzygnie na korzyść przedsiębiorców błąd w CEIDG

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Urzędy skarbowe mają rozstrzygać na korzyść podatników wątpliwości dotyczące wybranej przez nich formy opodatkowania w CEIDG - zapewnia wiceminister finansów Jarosław Neneman. Chodzi o sytuacje, w których osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą twierdzą, że nie wybrały rozliczenia według skali podatkowej, ale taka forma została im przypisana przez błąd systemu CEIDG.

05.01.2024

W Nowym Roku ważne zmiany w prawie

Prawo cywilne Rynek i konsument CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Niepelnosprawność Prawo autorskie

Wzrośnie płaca minimalna, przedłużono zamrożenie cen energii, a gminy ponownie zajmą się wypłatą dodatku osłonowego dla najuboższych. Więcej osób będzie mogło skorzystać z emerytur pomostowych, wraca podatek minimalny, a właściciele nowo kupionych pojazdów będą musieli je przerejestrować. Dzieciom nie będzie wolno sprzedawać energetyków, a szpitale muszą przygotować się na nowe zasady akredytacji. To tylko niektóre zmiany, jakie czekają nas od 1 stycznia 2024 r.

29.12.2023

Będzie szybsza amortyzacja budynków w gminach o wysokim bezrobociu

CIT PIT

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z amortyzacji w okresie skróconym do odpowiednio 5 lub 10 lat, w zależności od stopy bezrobocia w powiecie położenia nieruchomości. Preferencja wchodzi w życie z początkiem 2024 roku i pozwoli zastosować stawkę amortyzacji wynoszącą nawet 20 proc. rocznie przez 5 lat. Według ekspertów trudno na razie ocenić, czy przełoży się to na wzrost inwestycji.

27.12.2023

Sesje coachingowe to działalność wykonywana osobiście

PIT

Prowadzenie sesji coachingowych przez wykwalifikowanego coacha nie stanowi pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o PIT. Działalność coacha to działalność wykonywana osobiście, tak jak uzyskiwane ze świadczenia doradztwa przychody stanowiły przychody z działalności wykonywanej osobiście.

24.12.2023