Podatnicy dokonujący termomodernizacji budynków mieszkalnych zastanawiają się, czy w ramach ulgi termomodernizacyjnej mogą dokonać docieplenia stropu nad najwyższą kondygnacją w domu.
Kto ma prawo do ulgi
Ulgę termomodernizacyjną regulują przepisy art. 26h ustawy o PIT. Adresatami ulgi termomodernizacyjnej są podatnicy podatku dochodowego, opłacający podatek według skali podatkowej, tzw. 19 proc. podatku liniowego, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Prawo do odliczenia przedmiotowej ulgi termomodernizacyjnej przysługuje także podatnikom opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (zob. art. 11 ust. 1 i ust. 2 ustawy o zryczałtowanym PIT).
Stosownie do art. 26h ust. 1 ustawy o PIT, podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2 ustawy o PIT, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 26h ust. 10 ustawy o PIT (tj. rozporządzenie Ministra Inwestycji I Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, Dz.U. z 2023 r., poz. 273 ze zm.), które zostanie zakończone w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem (art. 26h ust. 2 ustawy o PIT).
Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku (art. 26h ust. 3 ustawy o PIT).
Czytaj w LEX: Ulga termomodernizacyjna na przykładach >
Fiskus zmienił zdanie
W dotychczasowym orzecznictwie organy podatkowe przyjmowały możliwość odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków, które podatnik poniesie docieplenie stropu nad najwyższą kondygnacją w domu, o ile zostaną spełnione pozostałe warunki określone w art. 26h ustawy o PIT, bez szczegółowej analizy zakresu wykonanych prac (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 lutego 2024 r., 0115-KDIT2.4011.542.2023.3.ŁS).
Natomiast obecnie organy podatkowe przyjmują, że jeżeli w istocie poniesione przez podatnika wydatki nie są wydatkami poniesionymi na docieplenie dachu (rozumianego jako przegroda budowlana), ale wydatkami na wymianę pokrycia dachowego, to podatnik nie może tych wydatków odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 sierpnia 2024 r., 0113-KDWPT.4011.104.2024.2.MG; interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 czerwca 2024 r., 0112-KDWL.4011.19.2024.3.JK). W szczególności dotyczy to wydatków poniesionych na wymianę pokrycia dachowego, prace blacharsko-dekarskie oraz wymianę okien dachowych (zmiana interpretacji indywidualnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 14 czerwca 2024 r., DOP3.8222.51.2024.CNRU).
Wynika to z faktu, że wydatki te nie są wymienione w wykazie rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Oczywiście wydatki poniesione na docieplenie dachu (rozumianego jako przegroda budowlana) organy podatkowe nadal uznają za wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, które mogą zostać odliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 lipca 2024 r., 0112-KDIL2-1.4011.301.2024.2.JK.
Czytaj również: Trudniej o ulgę termomodernizacyjną - fiskus zmienił zdanie
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.