Skarbówka nadal interpretuje przepisy dotyczące odliczenia wydatków na zwierzęta w bardzo niejednolity sposób. Co więcej, nawet uzyskanie korzystnej interpretacji nie oznacza, że za jakiś czas nie zostanie ona zmieniona. 

Pies w reklamie - skarbówka zmienia zdanie

Najnowszym przykładem jest zmiana interpretacji indywidualnej ogłoszona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej 5 września 2024 r. (nr 0DOP4.8221.23.2024.GEFH). Chodziło o spółkę, zajmującą się m.in. szkoleniem i kursami dla programistów, tworzeniem stron internetowych i tworzeniem treści w social mediach. Spółka chciała rozpocząć świadczenie nowej usługi edukacyjnej - mentoringu w zakresie programowania. W celach marketingowo-reklamowych chciała wykorzystywać zakupionego psa. Oczekiwała, że materiały czy posty z psem będą miały więcej wyświetleń i lepszą klikalność, co zwiększa liczbę potencjalnych klientów i przełoży się na wyższe dochody.

Spółka napisała we wniosku, że opiekunem psa jest prezes zarządu, który nie pobiera za to wynagrodzenia. Właścicielem psa jest spółka, która zapłaciła za niego z własnych środków i jest wskazana jako strona w umowie kupna–sprzedaży. Spółka chciałaby odliczyć wydatki na zakup psa i jego utrzymanie, takie jak m.in. karma, zakup akcesoriów (smycz, miska) oraz opieka weterynaryjna.

Czytaj w LEX: Skutki podatkowe nabywania dla pracowników strojów służbowych >

W interpretacji z czerwca 2023 r. dyrektor KIS zgodził się, że wydatki na zakup i utrzymanie psa mają związek przyczynowo-skutkowy z działaniami reklamowo-marketingowymi. Celem jest wypromowanie usług spółki i zwiększenie ich sprzedaży, a tym samym powiększenie  przychodu. Zgodził się więc na ich odliczenie. Po ponad roku szef KAS zmienił jednak interpretację z urzędu i uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Wytknął spółce, że są to wydatki nieracjonalne, a z wniosku wynika, że pies towarzyszy przede wszystkim prezesowi, a nie przyczynia się do pozyskiwania nowych klientów.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto