W najbliższych tygodniach wiele firm zorganizuje spotkania świąteczne, by zintegrować zespół. Mimo iż takie imprezy są już powszechnym zjawiskiem, przedsiębiorcy wciąż mają problemy z ich prawidłowym rozliczeniem. Stanowisko fiskusa jest od kilku lat bardzo restrykcyjne. Firma, która zaprasza zespół na spotkanie, musi dzielić wydatki. Odliczy koszty zaproszenia tylko części gości, m.in. własnych pracowników i członków zarządu. Fiskus wyklucza jednak z kosztów wydatki przypadające na współpracowników, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą (B2B), członków rady nadzorczej i kontrahentów.

Fiskus zmusza firmy do dzielenia wydatków

- Zgodnie ze stanowiskiem fiskusa, przedsiębiorca organizujący spotkanie integracyjne musi dzielić wydatki w zależności od formy zatrudnienia. Nie odliczy kosztów przypadających proporcjonalnie na osoby współpracujące na podstawie kontraktów B2B. Trudno zgodzić się takim podejściem, które jest niedostosowane do realiów gospodarczych. Osoby współpracujące na kontraktach B2B są ważną częścią zespołów firm, to już powszechny model współpracy w wielu branżach, zaś integracja zespołu pozytywnie wpływa na efektywność całej firmy. Poza tym obliczenie proporcji udziału pracowników i innych gości nie zawsze jest proste - mówi Jarosław Ziobrowski, adwokat, partner w kancelarii Ziobrowski Tax&Law. 

Typowym przykładem podejścia fiskusa może być interpretacja z 10 maja 2023 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.30.2023.5.KM) dotycząca spółki, która organizuje spotkania o charakterze integracyjnym. Zaprasza na nie szereg osób, w tym m.in.:

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zarejestruj się
Masz już konto na Moje Prawo.pl? Zaloguj się!