Tożsamość płciowa nadal z ograniczoną ochroną przed mową nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Z projektu nowelizacji kodeksu karnego mającej lepiej chronić różne mniejszości przed przestępstwami motywowanymi nienawiścią, zniknęła przesłanka związana z tożsamością płciową. Rząd przekonuje, że szersze określenie „ze względu na płeć” zapewni niezbędną ochronę także osobom niebinarnym. Zainteresowane środowiska mają wątpliwości i zapowiadają walkę o dodanie tej przesłanki.

07.12.2024

Komisja Wenecka o Trybunale Konstytucyjnym

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, oceniła, że wygaszenie kadencji wszystkich obecnych sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego byłoby niezgodne ze standardami, a więc niedopuszczalne. O uwagach i zaleceniach Komisji poinformował PAP wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur. Przedmiotem sporządzonej, przez ekspertów i przyjętej w piątek, opinii Komisji Weneckiej był projekt poprawek do konstytucji dotyczących TK oraz dwa projekty ustaw w sprawie Trybunału.

06.12.2024

PiS zawiadamia prokuraturę w sprawie prokuratora Dariusza Barskiego

Prokuratura

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierowano zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska i prokuratora generalnego Adama Bodnara. Skierował je PiS, podstawą ma być pozbawienie prokuratora Dariusza Barskiego możliwości pełnienia funkcji prokuratora krajowego. Barski został odwołany ze swojej funkcji 12 stycznia, a podstawą było to, że według prokuratora generalnego, nie został prawidłowo przywrócony ze stanu spoczynku.

06.12.2024

Trwa wybór kandydatów na nowego prezesa TK

Wymiar sprawiedliwości

W Trybunale Konstytucyjnym trwa posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK w sprawie wyboru kandydatów na nowego prezesa TK. Według nieoficjalnych informacji medialnych wskazano na tę funkcję sędziów Bartłomieja Sochańskiego i Bogdana Święczkowskiego. Wybór jednego z nich będzie teraz należał do prezydenta Andrzeja Dudy. Ten jeszcze w piątek zapowiadał, że postara się jak najszybciej powołać nowego prezesa TK.

06.12.2024

Na początku 2025 roku projekt ustawy o wykonywaniu przez Polskę orzeczeń ETPCz

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Na finiszu są prace nad projektem ustawy o wykonywaniu przez Polskę orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ma przeciwdziałać m.in. takim sytuacjom, jak choćby 17 lat oczekiwania na wykonanie aborcyjnego wyroku w sprawie Alicji Tysiąc. Ustawa będzie określać, jaki organ i za co odpowiada, ale też jak wykonać dane orzeczenie Trybunału. Zapowiadano go już od kilku miesięcy.

06.12.2024

Projekt rozdzielający funkcje prokuratora generalnego i ministra o krok od Sejmu

Prokuratura

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek projekt rozdzielający funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości - poinformował o tym poprzez platformę X minister Maciej Berek, szef KSRM. Wstępną wersję w trakcie opiniowania poprawiono - Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych będą mogły wskazać kandydata na prokuratora generalnego, co więcej ich przedstawiciele wejdą w skład Krajowej Rady Prokuratorów.

05.12.2024

Sejm zgodził się na zatrzymanie i doprowadzenie Ziobry

Sejm na posiedzeniu plenarnym przegłosował wniosek o wyrażenie zgody na zatrzymanie i doprowadzenie posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą ds. Pegasusa. Teraz były minister sprawiedliwości może zeznawać jako świadek i przedstawić okoliczności zakupu i wykorzystania tego programu operacyjnego, służącego do inwigilacji terrorystów.

05.12.2024

Lekarzy sądowych coraz mniej - uchwała NRA

Wymiar sprawiedliwości

Uchylenie ustawy o lekarzu sądowym i pozostawienie każdemu lekarzowi prawa do wystawiania zaświadczeń usprawiedliwiających niestawiennictwo w sądzie z powodu choroby to rozwiązanie, które proponuje Adwokatura. W całym kraju brakuje lekarzy sądowych, co naraża obywateli na negatywne skutki procesowe i utrudnia pracę adwokatom.

05.12.2024

Ministra Kotula chce zrzec się immunitetu - ma sprawę o zniesławienie

Prawo karne

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula zapowiedziała, że zrzeknie się immunitetu. Ma to związek ze złożonym przez byłego prezesa Polskiego Związku Tenisowego Mirosława Skrzypczyńskiego aktem oskarżenia, w którym zarzuca jej zniesławienie. Chodzi o jej wypowiedzi, że jako nastoletnia tenisistka była przez niego molestowana seksualnie. Sprawa dotycząca molestowania została umorzona z powodu przedawnienia, ale prokuratura potwierdziła, że materiał dowodowy to potwierdza.

05.12.2024

Definicja tortur w przyszłym roku? MS pracuje nad zmianą

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W opracowywanej przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego dużej nowelizacji kodeksu karnego ma znaleźć się definicja tortur - zapowiedziała 4 grudnia wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart. Jak wyjaśniła, do ustawy zostanie przeniesiona z niewielkimi poprawkami definicja z Konwencji o zakazie tortur, zgodnie z którą jest to "każde działanie, którym jakiejkolwiek osobie umyślnie zadaje się ostry ból lub cierpienie, fizyczne bądź psychiczne, w celu uzyskania od niej lub od osoby trzeciej informacji lub wyznania".

05.12.2024

PK: Uzurpacji funkcji w Prokuraturze Krajowej nie ma

Prawo karne Prawnicy

Tak długo jak skuteczność powierzenia obowiązków I zastępcy prokuratora generalnego nie zostanie podważona orzeczeniem właściwego do rozpoznania takiego zagadnienia sądu, istnieją pełne podstawy prawne i procesowe do uznania skuteczności powierzenia obowiązków prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi. Wyjątkiem uzasadniającym zanegowanie legalności powierzenia takich obowiązków mogłaby być jedynie uzurpacja funkcji - komentuje brak uchwały SN Prokuratura Krajowa.

05.12.2024

Sprawy frankowe blokują sądy - projekt ustawy na finiszu

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Do końca roku do opiniowania ma trafić projekt usprawniający pracę sądów w związku z ich obciążeniami sprawami frankowymi. Zakłada on możliwość orzekania w tych sprawach na posiedzeniu niejawnym w pierwszej i drugiej instancji i np. przesłuchiwanie świadków zdalnie - mimo sprzeciwu strony. Sporym odciążeniem m.in. dla apelacji ma być propozycja, by pozew frankowicza z chwilą doręczenia bankowi, z mocy prawa wstrzymywał spłatę kredytu. Wyłączone zostaną również ograniczenia co do zarzutu potrącenia.

05.12.2024

Biegli sądowi i instytucje opiniujące będą musieli zabiegać o certyfikaty

Wymiar sprawiedliwości

Zwiększenie efektywności korzystania z opinii biegłych, w tym przyspieszenie wydawania opinii – takie m.in. korzyści ma przynieść nowa ustawa o biegłych sądowych. Rozwiązany ma być wreszcie problem weryfikacji biegłych i stworzone solidne zasady ich wynagradzania. Wstępny projekt jest obecnie analizowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, a musi jeszcze przejść uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne. Do parlamentu ma trafić wiosną, a 1 stycznia 2026 r. mógłby wejść w życie.

05.12.2024

Digitalny asystent sędziego ma usprawnić sprawy frankowe

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Obecnie w sądach jest ponad 202 tys. spraw frankowych, do końca września 2024 r. wpłynęło ich 80 126, reszta to zaległości z poprzednich lat. W najtrudniejszej sytuacji - jak wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Sprawiedliwości - są obecnie sądy apelacyjne, obciążone i apelacjami, i zażaleniami, np. na zabezpieczenia spłat kredytu. Jednym ze sposobów na uporanie się z problemem mają być nowe technologie, w tym digitalny asystent sędziego.

04.12.2024

Likwidacja ubezwłasnowolnienia coraz bliżej - możliwe, że już w 2026 roku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chciałoby, żeby w 2025 r. udało się przyjąć zmiany likwidujące instytucję ubezwłasnowolnienia. Gdyby tak się stało, od 2026 r. zastąpiłby ją model wspieranego podejmowania decyzji. Dotychczasowi opiekunowie osób ubezwłasnowolnionych staną się wówczas tymczasowymi kuratorami reprezentującymi, a po pięciu latach sąd zweryfikuje, czy rzeczywiście są potrzebni - zakłada to projekt noweli, który jest obecnie na finiszu prac ministerialnych.

04.12.2024

Udział sędziego w grupie przestępczej w ministerstwie? Uchwała SN - 4 lutego 2025 r.

Prawo karne Prawnicy RODO

Prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej Wiesław Kozielewicz, rozpoznający wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Jakubowi Iwańcowi, odroczył posiedzenie do 4 lutego 2025 r. Sędzia Iwaniec jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej w Ministerstwie Sprawiedliwości, która miała zdyskredytować sędziów krytykujących reformy wymiaru sprawiedliwości. Według prokuratury naruszono w ten sposób ustawę o ochronie danych osobowych w celu prowadzenia kampanii nienawiści w internecie.

03.12.2024

"Państwo i Prawo" nagrodziło najlepsze prace doktorskie i habilitacyjne

Szkolnictwo wyższe

We wtorek, 3 grudnia, ogłoszono wyniki 59. Ogólnopolskiego Konkursu "Państwa i Prawa" - w tym roku zgłoszono do niego i dopuszczono pięć prac habilitacyjnych oraz jedenaście prac doktorskich. Nagrodę za najlepsza pracę habilitacyjną otrzymała dr hab. Katarzyna Sękowska-Kozłowska z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Pierwsze miejsce za rozprawę doktorską otrzymał natomiast dr Szymon Osmola.

03.12.2024

Ustawa Kamilka do zmiany, rodzic nie będzie potrzebował zaświadczenia z KRK

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Na finiszu są prace nad nowelizacją tzw. ustawy Kamilka. Projekt ma wkrótce trafić do wykazu prac legislacyjnych rządu. Zakłada, że rodzice uczniów nie będą musieli być dodatkowo sprawdzani w rejestrach - wystarczą ich oświadczenia o niekaralności. Zaświadczenia o niekaralności z KRK nie będą też potrzebowali goście zaproszeni na zajęcia szkolne, o ile będzie w nich uczestniczyć nauczyciel.

03.12.2024

Przewodnicząca KRS publikuje wynagrodzenia członków Komisji Kodyfikacyjnej

Wymiar sprawiedliwości

Osiem miesięcy - 71 333 zł brutto dla przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, a 65 733 zł brutto dla jego zastępcy - przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa, Dagmara Pawełczyk-Woicka opublikowała na platformie X tabele z zestawieniem wynagrodzeń członków Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

03.12.2024

Prof. Wróbel: Po ustawie naprawczej czas na konsensualizm w postępowaniu karnym

Już w styczniu powinny być gotowe kolejne projekty zmian w Kodeksie karnym i w Kodeksie postępowania karnego. Komisja Kodyfikacyjna pracuje m.in. nad eliminacją wyroku łącznego, ale też przywróceniem, w nowej wersji art. 59a k.k., tak by mediacja częściej była stosowana w sprawach karnych. W dalszych planach są m.in. środki zabezpieczające - mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.

03.12.2024