Kancelaria Penteris wzmacnia zespół

Rynek

Do Kancelarii Penteris dołączyło pięcioro prawników. Wzmocnili oni kompetencje zespołu przede wszystkim w zakresie compliance (zapewniania zgodności z prawem), podatków oraz własności intelektualnej.

18.03.2021

Ministerstwo proponuje zmiany w aplikacjach notarialnych

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Rady izb notarialnych nie będą już musiały występować do ministra sprawiedliwości o zmianę terminu rozpoczęcia zajęć seminaryjnych. Same będę go wyznaczać, z uwzględnieniem weekendowego trybu systemu prowadzenia zajęć i liczebności aplikantów, pod warunkiem jednak, że nie później niż do 21 stycznia - wynika z projektu rozporządzenia, które resort skierował do opiniowania.

18.03.2021

Skarga nadzwyczajna topi sądowe archiwa

Wymiar sprawiedliwości

Skarga nadzwyczajna od początku ma swoich zwolenników i przeciwników. Obowiązuje od trzech lat, cieszy się sporym zainteresowaniem, choć pozytywny finał przyniosła dotąd w nielicznych sprawach. Teraz, gdy parlament kończy prace nad wydłużeniem czasu na jej wniesienie, sądy stają przed palącym problemem - pękających w szwach archiwów. Bo akta "czekają" w nich na ewentualny wniosek o... skargę.

18.03.2021

Zamiast konwencji stambulskiej, czas na własną? W Sejmie burzliwa debata

Policja

Definicje "małżeństwa" jako dobrowolnego i trwałego związku kobiety i mężczyzny, podlegającego szczególnej ochronie prawa krajowego i "płci" jako zespołu cech biologicznych, w tym genetycznych, pozwalających na obiektywne rozróżnienie między kobietą a mężczyzną - zakłada obywatelski projekt wypowiedzenie konwencji stambulskiej, nad którym debatowano w Sejmie.

17.03.2021

Nowela kpc wprowadzająca e-licytacje i e-doręczenia do komisji sejmowej

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Projekt ma wprowadzić m.in. e-licytacje nieruchomości, a przy okazji zmienia zapisy tarczy antykryzysowej, dotyczące spraw cywilnych. Propozycje te są na tyle kontrowersyjne, że przedstawiciele samorządów prawniczych od kilku tygodni zwracają się nie tylko do resortu sprawiedliwości, ale i prezydenta - teraz projekt skierowano do prac w komisji.

17.03.2021

Sąd pracy zdecyduje, czy sędzia Juszczyszyn wróci do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnik sędziego Pawła Juszczyszyna złożył w środę wniosek do sądu pracy o natychmiastowe nakazanie dopuszczenia go do orzekania. Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki odmawia i twierdzi, że decyzja w tej sprawie nie leży w jego gestii. - W tej sprawie wiąże mnie decyzja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - powiedział.

17.03.2021

RPO: Wniosek o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego Tuleyi bezzasadny

Wymiar sprawiedliwości

Prokuratura Krajowa wystąpiła do Izby Dyscyplinarnej SN o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego Igora Tulei, w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich nastąpiło to z naruszeniem konstytucji i prawa europejskiego. Dodaje, że sprawy dotyczące tego typu decyzji procesowych nie należą do właściwości tej Izby.

17.03.2021

W SN konflikt na tle sprawozdania z działalności

Prawnicy

Senat może odrzucić sprawozdanie z działalności Sądu Najwyższego, czego konsekwencją będzie negatywna ocena Pierwszej Prezes tego sądu, która nie sprostała obowiązkom ustawowym. Nie zwołała bowiem Zgromadzenia Ogólnego Sędziów i nie poddała dokumentu pod dyskusję. Pandemia Covid-19 nie może być przyczyną przyjęcia takiego pozaprawnego trybu - uważają sędziowie.

16.03.2021

Prokuratura chce uchylenia immunitetów sędziom SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpił o uchylenie immunitetów trzem sędziom Sądu Najwyższego, którzy zdaniem prokuratury doprowadzili do bezprawnego pobytu dwóch osób w zakładach karnych. Zdaniem prezesa Izby Karnej SN Michała Laskowskiego odpowiedzialność sędziów w tej sprawie jest bardzo wątpliwa, a pracownicy winni zaniedbań zostali dwa lata temu ukarani.

16.03.2021

KE zapowiada działania w sprawie praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Sytuacja praworządności w Polsce daje poważne powody do niepokoju - stwierdził we wtorek komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. I dodał, że Komisja Europejska jest zdeterminowana, by wykorzystać wszystkie narzędzia w jej dyspozycji, by zareagować na te obawy. - Kontynuujemy naszą analizę. Będziemy działali stanowczo - ostrzegł. A europosłowie apelowali do KE o jednoznaczne działania.

16.03.2021

Przemoc wobec dzieci nadal polskim problemem - braki na każdym etapie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Śmierć dziecka, która jest wynikiem stosowania przemocy w środowisku rodzinnym jest ogromną porażką państwa, na którym spoczywa konstytucyjny obowiązek zapewnienia ochrony każdemu dziecku - wskazuje w swoim stanowisku Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce. I powołuje się na konstytucję, zgodnie z którą zapewnienie ochrony praw dziecka jest powinnością państwa.

16.03.2021

Co pedofilowi się "upiecze", nastolatkowi niekoniecznie - wpis do rejestru nawet za zdjęcie

Wymiar sprawiedliwości

Wiadomość dotycząca seksu, link do filmu pornograficznego, erotyczny wiersz, "nagie" zdjęcie - nastolatkom coraz częściej się to zdarza, a konsekwencje są poważniejsze niż stawienie się przed sądem rodzinnym. Wprawdzie sprawy te zazwyczaj kończą się udzieleniem upomnienia, czy zobowiązaniem do przeprosin, ale dane sprawcy - skądinąd dziecka - z mocy prawa trafiają do tzw. rejestru pedofilów.

16.03.2021

PiS teraz chce posła Wróblewskiego na urząd RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski będzie kolejnym kandydatem na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Twierdzi, że jest do tej funkcji przygotowany z racji wykształcenia, z racji pracy zawodowej oraz z racji doświadczenia społecznego i deklaruje, że będzie rzecznikiem niezależnym. Opozycja zarzuca mu ortodoksję obyczajową i firmowanie wszystkich elementów polityki PiS.

15.03.2021

15 marca Dzień Edukacji Prawnej, tym razem pod hasłem praworządności

Wymiar sprawiedliwości

"Łączy nas praworządność" - to motto przewodnie tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej. Zaplanowane zostały m.in. trzy webinary dotyczące praw nieletnich, osób zatrzymanych i praw zwierząt, ale poruszane będą też inne tematy. Jak podkreślają organizatorzy, 2020 rok wpłynął pozytywnie na świadomość prawną Polaków, ale nadal jest wiele do zrobienia.

15.03.2021

Za przemoc w rodzinie "na bruk" - bez kluczy, ale z laptopem

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Od 30 listopada obowiązuje nowe narzędzie dla policjantów i żandarmów wojskowych. W sytuacji stwierdzenia przemocy w rodzinie mogą nakazać sprawcy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. I to nawet jeśli nie będzie go w domu, wtedy taka informacja ma być umieszczana na drzwiach. Przepisy już są stosowane, efekt - to niemal 800 decyzji.

15.03.2021

Sędzia w delegacji, a w jego sądzie brakuje rąk do pracy

Wymiar sprawiedliwości

W ubiegłym roku delegowanych było 631 sędziów, najwięcej do sądów okręgowych - 348 oraz do Ministerstwa Sprawiedliwości - 163. Choć to często sposób na szybkie łatanie problemów kadrowych, według sędziów, w obecnym kształcie przynosi więcej strat niż korzyści. W sądach rejonowych zostają zablokowane etaty, a liczba spraw się nie zmniejsza. A uznaniowość delegacji może uderzać w niezawisłość

15.03.2021

Ziobro kieruje do TK wniosek w sprawie odwoływania komorników po 65. roku życia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisu przewidującego odwoływanie komorników powyżej 65. roku życia. Jak argumentuje wnioskodawca, rozumienie tego przepisu jako dyskryminacji ze względu na wiek jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

13.03.2021

Trudniejsza adopcja nie zapewni dzieciom prawa do rodziny

Prawo cywilne

Według zaprezentowanych w czwartek przez ministra Zbigniewa Ziobro założeń, dziecko – co do zasady – przysposobi małżeństwo. W wyjątkowych wypadkach singiel, ale na pewno nie osoba pozostająca w związku jednopłciowym. W polskim prawie nie ma luki, to zmiany ideologiczne - wskazują prawnicy. Zamiast nich, przydałaby się pilna reforma procedury adopcyjnej.

13.03.2021

Nie paragony, a faktury i potwierdzenia przelewów istotne w batalii o alimenty

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Koronawirus namieszał także w sprawach rodzinnych. Trudna sytuacja na rynku pracy doprowadziła do tego, że ubiegły rok był rekordowy pod względem niepłaconych alimentów. Doszło też sporo spraw rozwodowych. I ci rodzice, którzy występują z pozwem o alimenty i ci, którzy z powodu sytuacji finansowej chcą ich obniżenia, muszą to dobrze udokumentować. Paragony nie wystarczą.

13.03.2021

Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Pandemia przyspiesza i wzmacnia edukację prawną

Wymiar sprawiedliwości

Rok 2020 był szczególny jeśli chodzi o wzrost świadomości prawnej obywateli. Z jednej strony zostały wprowadzone obostrzenia, zakazy i nakazy związane z pandemią, które motywowały ludzi do poszukiwania podstaw prawnych tych ograniczeń, z drugiej wyrok Trybunału Konstytucyjnego ograniczający legalną aborcję. To pokazało obywatelom jak bardzo potrzebne są niezawisłe sądy

13.03.2021