Ustawa naprawcza rozprawia się z prokuratorskimi sprzeciwami

Prawo karne

Projekt ustawy naprawczej, który właśnie trafił do opiniowania, usuwa z procedury karnej nadzwyczajne uprawnienia prokuratora w postępowaniu sądowym, które pozwalają obecnie nawet na blokowanie decyzji sądu. Chodzi przykładowo o budzący ogromne kontrowersje sprzeciw prokuratora przy poręczeniu majątkowym, który wstrzymuje opuszczenie aresztu do momentu uprawomocnienia się decyzji sądu. Prokuratorskie sprzeciwy obowiązują też przy liście żelaznym i choćby wyłączeniu jawności rozprawy.

31.10.2024

Praca w sądzie nie popłaca - pracownicy chcą zmian w wynagrodzeniach

Wymiar sprawiedliwości

Dyskusja nad podwyżkami dla pracowników sądów i prokuratury otworzyła puszkę Pandory. Pracownicy sądów alarmują, że ich wynagrodzenia są na tyle niskie, że już nie opłaca się pracować w sądzie. Na nowo pojawia się postulat, by zmienić model kształtowania ich płac, uzależniając je od średniego wynagrodzenia lub pensji sędziego. MS zapewnia, że sprawa będzie analizowana, ale po przywracaniu praworządności.

30.10.2024

Bez zagrożenia dożywociem? Kara do 15 lat więzienia - chyba że sąd zdecyduje inaczej

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w ręce sędziów oddaje decyzję o tym, czy w danych okolicznościach można wobec oskarżonego zastosować karę powyżej 15 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z projektem, który trafił właśnie do opiniowania, taki wymiar kary ma być co do zasady maksymalny w przypadku przestępstw, które nie są zagrożone dożywociem. Jest też furtka - wyjątkowe okoliczności.

30.10.2024

Sędziowskie dyscyplinarki w przyszłości bez udziału ministra

Wymiar sprawiedliwości

Nowy model sądownictwa dyscyplinarnego dla sędziów, który ma powstać w ramach przygotowywanych obecnie projektów naprawy wymiaru sprawiedliwości, nie będzie przewidywał specjalnych sądów dyscyplinarnych, ani rzeczników dyscyplinarnych ministra. Sędziowie dyscyplinarni byliby wyznaczani spośród sędziów sądów apelacyjnych, a rzecznicy dyscyplinarni wskazywani przez samorząd sędziowski.

29.10.2024

Uzasadnienie na formularzu nie będzie obowiązkiem - sędzia zdecyduje

Wymiar sprawiedliwości

Formularze uzasadnień od samego początku budzą wiele kontrowersji wśród sędziów i stron. Projekt tzw. ustawy naprawczej zakłada, że to sędzia zdecyduje czy zastosuje formularz, pisząc uzasadnienie, czy też nie. Sam projektodawca przyznaje, że taka forma nie zawsze była jasna, a mogła utrudniać np. złożenie apelacji.

29.10.2024

Bez bezwzględnego dożywocia, z nową definicją podejrzanego - projekt w opiniowaniu

Prawo karne

Uchylone zostaną przepisy dotyczące bezwzględnego dożywocia, które ograniczają swobodę sędziowską oraz sprzeciwy prokuratorskie. Z kodeksu karnego zniknie też nieumyślny "błąd" przy sporządzaniu opinii przez biegłego, a przy dyrektywie kary - katalog okoliczności łagodzących i obciążających. Zmieni się również definicja podejrzanego i wprowadzony zostanie zakaz dowodowy na wyjaśnienia uzyskane z naruszeniem prawa do obrony - tzw. ustawa naprawcza jest już w wykazie prac legislacyjnych rządu.

28.10.2024

Prezydent we własnej sprawie - chciałby być sędzią TK?

Prawnicy

Andrzej Duda odesłał do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jedynie w stosunku do własnej osoby. Chodzi o sprawującego urząd prezydenta RP. Nowe przepisy wyłączają mu w przyszłości możliwość kandydowania na stanowisko sędziego tego Trybunału - jeszcze przez cztery lata od zakończenia sprawowania urzędu. - To naturalne przedłużenie jego „koncepcji prerogatyw” zakładającej, że prezydenta nie wiążą żadne reguły – uważają prawnicy.

28.10.2024

Taryfikator mandatów dla kierowców na 2024 r. - za prędkość nawet 5 tys. zł, za światła - 300 zł

Nawet 6 tys. złotych mandatu może zapłacić obecnie kierowca przy popełnieniu kilku wykroczeń. Jeśli natomiast sprawa trafi do sądu, grzywna może wynieść i 30 tys. złotych. Chodzi oczywiście o najpoważniejsze wykroczenia, takie jak jazda pod wpływem alkoholu, spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym czy choćby nieudzielenie pomocy osobom poszkodowanym. Od 14 marca - pijany kierujący - może stracić samochód. O przepadku decyduje sąd, gdy zawartość alkoholu we krwi przekroczy 1,5 promila.

27.10.2024

Niezależna prokuratura i jednolity status prokuratora - projekt ustawy wiosną 2025 r.

Prokuratura

Fundamentem prokuratury ma być jej niezależność, bo tylko niezależny prokurator może stać na straży praworządności. Rozważane jest spłaszczenie jej struktury i wprowadzenie jednolitego statusu prokuratora. Ma być też precyzyjnie określona ścieżka awansu, uwzględniająca rozwój i doświadczenie prokuratora. A filarem takiej prokuratury ma być samorządność, począwszy od prokuratur rejonowych - to wnioski płynące z konferencji na Uniwersytecie Łódzkim.

26.10.2024

KRS odwoła się od wyroku sądu dyscyplinarnego uniewinniającego Dariusza Mazura

Zarządzanie oświatą

Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała, iż wniesie odwołanie od orzeczenia sądu dyscyplinarnego w Rzeszowie, który w czerwcu br. uniewinnił sędziego Dariusza Mazura, dziś wiceministra sprawiedliwości - poinformowano w piątkowym komunikacie KRS. Chodzi o sprawę dotyczącą wypowiedzi medialnej, w której sędzia miał użyć wobec I prezes SN Małgorzaty Manowskiej sformułowań przypisujących jej popełnienie "zbrodni sądowej" lub "zbrodni prawniczej".

25.10.2024

Projekt o zmianach w sądach za kilka tygodni – z uwzględnieniem opinii Komisji Weneckiej

Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze kilka tygodni trzeba poczekać na propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące zmian w sądach i uregulowania statusu tzw. neo-sędziów. Zaproponowane przez resort i Komisję Kodyfikacyjną ds. Ustroju Sądów i Prokuratury rozwiązania mają uwzględniać warunki wskazane przez Komisję Wenecką - poinformowała o tym konferencji na Uniwersytecie Łódzkim, której patronem są Wolters Kluwer Polska i Prawo.pl, sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych MS.

25.10.2024

Sędzia Zaradkiewicz w obronie sędziego Greli – pyta TSUE, oskarżając sędziego Płóciennika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy pyta Trybunał Sprawiedliwości UE o bezstronność sędziego powołanego przez Radę Państwa w PRL. Zagadnienie prawne powstało w związku z tzw. testem niezawisłości i bezstronności wobec sędziego SN Jacka Greli oraz okoliczności wskazane przez stronę, które w jej ocenie świadczyć mogą o braku niezawisłości i bezstronności przez tego sędziego. Sprawę sędziego Greli miał rozpoznawać sędzia Izby Karnej Waldemar Płóciennik.

25.10.2024

W Łodzi o przyszłym kształcie wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Jak ma wyglądać przyszły kształt ustroju sądownictwa i prokuratury oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i prokuratorów, zastanawiać się będą uczestnicy konferencji "Oddając głos sędziom i prokuratorom. Postulaty środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego co do przyszłego kształtu ustroju wymiaru sprawiedliwości oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej”, która odbędzie się w piątek, 25 października w Łodzi.

25.10.2024

Nadmiar obowiązków, konflikty rodzinne, luki w przepisach - wyzwaniem dla kuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Mało czasu, nadmiar obowiązków, sprawy dotyczące głęboko zakorzenionych konfliktów rodzinnych, brak przepisów ułatwiających kuratorską pracę i problemy ze współpracą z innymi instytucjami - to, jak wskazują kuratorzy, główne wyzwania w ich pracy w sprawach rodzinnych. Jak dodają, do tego dochodzi m.in. konieczność wykonywania dużej liczby wywiadów środowiskowych w miejscach i z ludźmi, o których nie mają podstawowych informacji, np. dotyczących ich zdrowia psychicznego.

25.10.2024

Presja cenowa, AI, ochrona danych, prawnicze talenty będą rządzić na rynku prawnym

Prawnicy Prawo AI

Przeciwdziałanie presji kosztowej i cenowej, zarządzanie bezpieczeństwem informacji, rosnące znaczenie generatywnej sztucznej inteligencji, radzenie sobie ze złożonością i ilością danych, w końcu - rekrutowanie oraz zatrzymywanie w kancelariach i działach prawnych prawniczych talentów - to według prawników, pięć najważniejszych trendów na najbliższe trzy lata - wynika z najnowszej edycji raportu Future Ready Lawyer.

25.10.2024

Nie można zatwierdzić sprawozdania zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zwołała na czwartek, 24 października, zgromadzenie ogólne sędziów SN. Celem zgromadzenia miało być m.in. zatwierdzenie sprawozdania z działalności nielegalnej Izby Dyscyplinarnej w 2019 i 2020 roku. Zgromadzenie zebrało się i następnie rozwiązało z braku quorum, nie podejmując żadnych decyzji.

24.10.2024

Bodnar: Status "nowych" sędziów będzie uregulowany w zgodzie z opinią Komisji Weneckiej

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Wenecka odpowiadała na abstrakcyjne pytania dotyczące tego, jak poradzić sobie ze statusem sędziów powołanych po 2018 roku. Projekt ustawy będzie przygotowywany w duchu i w zgodzie z jej opinią - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Zaznaczył również, że Komisja widzi możliwość dokonania ewaluacji tych sędziów.

24.10.2024

Prof. Soniewicka: Emocje w prawie są ważne, nie powinniśmy się ich obawiać

Prawnicy

Uważam, że narzędzia filozoficzne i filozoficzna refleksja nad tym, jaki nadajemy sens naszym przeżyciom emocjonalnym, może pomóc w głębszej analizie sfery uczuciowej, dzięki czemu nie będziemy bać się, że uwzględnienie emocji w prawie musi prowadzić do subiektywizacji prawa i wiązać się z założeniem o irracjonalności podmiotów prawa - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr hab. Marta Soniewicka, prof. UJ.

24.10.2024

Polska awansowała w rankingu praworządności pierwszy raz od ośmiu lat

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska zajęła 33. miejsce w rankingu Rule of Law Index publikowanym przez World Justice Project. Pierwszy raz od ośmiu lat - jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości - pozycja Polski poszła w górę. W rankingu regionalnym (obejmującym państwa UE, EFTA oraz Ameryki Północnej) Polska została sklasyfikowana na 25. miejscu na 31 państw (w 2023 r. zajęliśmy 26. miejsce). W kategorii państw o wysokim dochodzie Polska zajęła 32. miejsce na 47 państw (w 2023 r. było to 35. miejsce).

23.10.2024