Sędzia spoza zawodu? Będzie mógł zostać referendarzem

Wymiar sprawiedliwości

Do konsultacji wewnątrzresortowych trafiły dwa projekty Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Choć różnią się w zakresie sposobu rozwiązania kwestii statusu sędziów powołanych po 2018 r., w taki sam sposób podchodzą do tych, którzy przyszli spoza zawodu. Założenie jest takie, że nie są oni sędziami, a to z kolei oznacza, że mogą co najwyżej ubiegać się o stanowisko referendarza albo próbować wrócić do poprzednio wykonywanego zawodu. Byli adwokaci i radcy, którzy jako sędziowie przeszli w stan spoczynku, takie uprawnienie utracą.

04.02.2025

Status sędziów powołanych po 2018 r. - projekty do konsultacji wewnątrzresortowych

Wymiar sprawiedliwości

Dwa projekty regulujące status sędziów powołanych po 2018 r. a przygotowane przez Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury trafiły 3 lutego do konsultacji wewnątrzresortowych. Jeden zakłada rozwiązanie tej kwestii ustawą - ma ona potwierdzić, że akty powołania tych sędziów, ze względu na udział w procesie tzw. neo-KRS, są nieskuteczne, drugi - poprzez weryfikację przed nową KRS, w skład której wejdą sędziowie powołani przez sędziów, nie przez Sejm. W pierwszej wersji ma to potrwać do 2027 r., w drugiej do 2029 r.

03.02.2025

„AEQUITAS” o propozycjach dot. sędziów: Niekonstytucyjne i w kolizji z opinią Komisji Weneckiej

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Ogólnopolskiego Zrzeszenia Sędziów „AEQUITAS” propozycje projektów Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury dotyczące statusu sędziów powołanych od 2018 r. są niekonstytucyjne i w kolizji z opinią Komisji Weneckiej. Co więcej, fakt, że mają one dotyczyć tylko sędziów, którzy awansowali lub przyszli do sądów z innych zawodów prawniczych, jednoznacznie wskazuje na chęć zwolnienia etatów w sądach wyższych instancji w celu obsadzenia ich tymi sędziami, którzy nie zdecydowali się na udział w konkursach.

03.02.2025

Niełatwo obniżyć wynagrodzenia obwinionym prokuratorom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Zawieszenie w czynnościach służbowych prokuratorów odbywa się szybko. I trwa dwa, a nawet trzy lata. Jednoczesne obniżenie im wynagrodzenia nie jest łatwe z powodu niejasnego przepisu Prawa o prokuraturze. A sąd dyscyplinarny nie czekał do tej pory na uprawomocnienie się orzeczeń o zawieszeniu. Do tego doszły perturbacje z odmową orzekania wylosowanych sędziów SN do Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

03.02.2025

Pytanie prejudycjalne i dyscyplinarka - warszawski sędzia kieruje addendum do TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sędzia Przemysław Feliga, z Sądu Apelacyjnego w Warszawie, postanowił przedstawić TSUE addendum do swojego postanowienia z 17 stycznia 2025 r. o skierowaniu pytań prejudycjalnych dotyczących wyznaczania składów. Podstawą ma być ujawnienie po jego wydaniu zdarzeń sprzecznych z zasadą praworządności, naruszających prawa i wolności obywatelskie sędziego, a przez to zagrażających niezawisłości sądu krajowego.

03.02.2025

Prawnicy chcą wnoszenia pism przez portal sądowy, ale z uregulowaniem terminów

Prawnicy, doświadczeni po e-doręczeniach, zwracają uwagę, że istotne jest doregulowanie kwestii liczenia terminu, także w przypadku wnoszenia pisma - np. apelacji przez portal informacyjny sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to umożliwić na razie w sprawach karnych i tylko w zakresie środków odwoławczych, wniosków o uzasadnienie, a także np. odpowiedzi na apelację. Takie samo narzędzie ma być wprowadzone w sprawach cywilnych.

03.02.2025

Tłumienie krytyki przez ściganie zniesławienia trudniejsze, ale kary mają zostać

Wymiar sprawiedliwości

Przygotowany właśnie przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego projekt przewiduje ograniczenia w wytaczaniu procesów o zniesławienie, których głównym celem jest tłumienie krytyki. Mają jednak zostać kary za zniesławienie, choć już bez pozbawienia wolności. Budzi to obawy w środowisku mediów i organizacji pozarządowych, które przewidują szersze teraz wykorzystywanie drogi karnej do walki z osobami uczestniczącymi w debacie publicznej. Argumentem za pozostawieniem karalności jest jednak ochrona zwykłych ludzi przed fake-newsami.

01.02.2025

NRA: Akt wyborczy to nie uchwała - brak podstaw unieważnienia wyborów

Wymiar sprawiedliwości

NRA nie ma podstaw do tego, by uchylić wybory w krakowskiej izbie, bo zgromadzenia izb adwokackich - dokonując wyboru dziekana, rzecznika dyscyplinarnego, czy np. członków organów izby adwokackiej i delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury - nie czynią tego w formie uchwały, ale w ramach aktu wyborczego. A NRA, zgodnie z przepisami, na wniosek prezydium może uchylić sprzeczną z prawem uchwałę - wynika z odpowiedzi Rady na wniosek krakowskich adwokatów.

31.01.2025

Zbigniew Ziobro zatrzymany przez policję i doprowadzony na komisję śledczą

Wymiar sprawiedliwości

Policja zatrzymała w piątek w Warszawie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Zgodnie z decyzją sądu, Ziobro miał zostać doprowadzony na posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. Polityk został zatrzymany po zakończeniu wywiadu na żywo i opuszczeniu studia Telewizji Republika. Wcześniej policja usiłowała go zatrzymać w jego domu w Jeruzalu oraz pod warszawskim adresem. Sama komisja chce jego aresztu.

31.01.2025

Czy wybory w krakowskiej palestrze zostaną unieważnione

Prawnicy

5 listopada 2024 r. odbyło się zgromadzenie krakowskiej izby adwokackiej i wybory - m.in. dziekana. Już wtedy emocje sięgały zenitu, z powodu kwestionowanej formy ich przeprowadzenia. Sprawa może mieć swój finał w Sądzie Najwyższym, trafiła bowiem na biurko ministra sprawiedliwości z wnioskiem o stwierdzenie nieważności podjętych wówczas uchwał. Sam problem może być jeszcze szerszy, bo część prawników wskazuje, że tkwi w zastosowanym modelu głosowania, który nie jest zgodny z regulaminem i może być niejasny.

31.01.2025

Ostry sprzeciw prof. Manowskiej wobec segregacji sędziów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska sprzeciwia się zamiarom dokonywania segregacji sędziów orzekających w pionie karnym Sądu Okręgowego w Warszawie. Nie ma wątpliwości, że planowane przeniesienie sędziów bez ich zgody do nowo organizowanej sekcji, może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów. Według I Prezes działania takie stanowić będą manipulację składami sędziowskimi.

30.01.2025

Prezes NRA apeluje o cofnięcie aktu oskarżenia wobec aktywistów z Hajnówki

Wymiar sprawiedliwości

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zwrócił się do ministra sprawiedliwości - prokuratora generalnego o skorzystanie z uprawnienia wynikającego z Prawa o prokuraturze i wydanie polecenia cofnięcia aktu oskarżenia w sprawie piątki aktywistów odpowiadających za „ułatwianie pobytu na terytorium RP wbrew przepisom”. Jedna z kobiet oskarżona jest także o dostarczenie migrantom jedzenia i ubrań podczas ich pobytu w lesie oraz udzielenia im schronienia i odpoczynku.

30.01.2025

Uregulowanie statusu tzw. nowych sędziów - w dwa albo cztery lata

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury zakończyła prace nad propozycjami weryfikacji sędziów powołanych po 2018 roku. Ministerstwo dostało dwa projekty - jeden zakłada, że o statusie tych sędziów zdecyduje ustawa, drugi proponuje weryfikację przez KRS. W pierwszym wariancie cały proces może zakończyć się w 2027 roku, a minister sprawiedliwości niemal od razu mógłby publikować obwieszczenia o wolnych stanowiskach sędziowskich. W drugim może potrwać nawet do 2029 r., a nowe konkursy mogłyby się rozpocząć dopiero po prawomocnej decyzji weryfikacyjnej.

30.01.2025

Asesor wspomoże wydział rodzinny, wina w rozwodach przejdzie do lamusa - plany MS

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce usprawnić orzekanie w wydziałach rodzinnych. Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zapowiedziała, że resort planuje m.in. wprowadzenie asesorów do orzekania w sprawach rodzinnych, ale też zniesienie lub ograniczenie orzekania o winie oraz obowiązkowe postępowanie pojednawcze dla tych rodzin, w których jest dziecko lub dzieci.

30.01.2025

Wewnętrzna "policja" Służby Więziennej do likwidacji, rząd przyjął projekt

Wymiar sprawiedliwości

Rada Ministrów przyjęła projekt likwidujący Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej, który został powołany w lipcu 2022 r. do rozpoznawania i wykrywania przestępstw, zapobiegania im oraz uzyskiwania i utrwalania ich dowodów, gdy popełnili je osadzeni w zakładach karnych albo aresztach śledczych, funkcjonariusze i pracownicy w związku z wykonywaniem czynności służbowych, oraz inne osoby przebywające na terenie zakładów karnych albo aresztów śledczych. Zapowiadała to w rozmowie z Prawo.pl wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart.

29.01.2025

TK: Przymus adwokacki, radcowski przed NSA konstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł właśnie, że przymus adwokacki i radcowski przy skardze kasacyjnej sporządzanej w postępowaniu przed sądami administracyjnymi jest zgodny z Konstytucją. W skardze wnoszono również o zbadanie, czy konstytucyjne są uprawnienia referendarza sądowego do orzekania w przedmiocie ustanowienia pełnomocnika z urzędu - w tym zakresie postępowanie zostało umorzone.

29.01.2025

Nowi partnerzy w Kopeć Zaborowski

Rynek

Od 1 stycznia 2025 r. Kancelaria Kopeć Zaborowski jest wspierana przez dwóch nowych partnerów – r.pr. Joannę Chmielińską oraz r.pr. Macieja Trąbskiego. Mec. Chmielińska jest szefem Działu Prawa dla Biznesu, gdzie zarządza licznym zespołem, mec. Trąbski obejmie funkcję szefa Działu Sporów Gospodarczych i Postępowań Regulacyjnych.

29.01.2025

Prokuratura zajmie się niepublikowaniem wyroków TK z 2016 r.

Wymiar sprawiedliwości

Podjęte zostały na nowo trzy sprawy dotyczące niedopełnienia obowiązków m.in. przez ówczesną premier Beatę Szydło w związku z nieopublikowaniem wyroków TK zapadłych w 2016 r. Sprawy będą teraz prowadzone w jednym śledztwie. Poinformowała o tym Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, a decyzja ma związek z pracami specjalnego zespołu prokuratorów w Prokuraturze Krajowej do zbadania spraw pozostających w zainteresowaniu opinii publicznej, prowadzonych i zakończonych w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy w latach 2016-2023.

29.01.2025

Pisma procesowe mogą tłumaczyć tylko przysięgli bez pośredników

Prawo karne Prawnicy

Związek Zawodowy Tłumaczy Przysięgłych otrzymał w zeszłym tygodniu odpowiedź na pismo od Prokuratury Krajowej. Tłumacze przysięgli zostali poinformowani, że 20 stycznia 2025 r. skierowano do wszystkich prokuratur regionalnych przypomnienie, że jest obligatoryjny obowiązek zlecania tłumaczeń procesowych tłumaczom przysięgłym, a nie pośrednikom.

29.01.2025

Uchylono 129 wyroków kasacyjnych, bo obsada sądu była wadliwa

Prawo karne Prawnicy

W 155 sprawach, w tym 129 wyrokach kasacyjnych, Sąd Najwyższy uchylił zaskarżone orzeczenia i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania wyłącznie z powodu wadliwego składu sądu w niższych instancjach. W składzie zasiadał bowiem sędzia powołany po 2018 roku. W samym tylko 2024 roku takich spraw było 120, z czego 99 to wyroki kasacyjne. Uchylane są wyroki dotyczące groźnych przestępstw - w efekcie dochodzi niekiedy do ich przedawnienia.

29.01.2025