Trudniejsza adopcja nie zapewni dzieciom prawa do rodziny

Prawo cywilne

Według zaprezentowanych w czwartek przez ministra Zbigniewa Ziobro założeń, dziecko – co do zasady – przysposobi małżeństwo. W wyjątkowych wypadkach singiel, ale na pewno nie osoba pozostająca w związku jednopłciowym. W polskim prawie nie ma luki, to zmiany ideologiczne - wskazują prawnicy. Zamiast nich, przydałaby się pilna reforma procedury adopcyjnej.

13.03.2021

Nie paragony, a faktury i potwierdzenia przelewów istotne w batalii o alimenty

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Koronawirus namieszał także w sprawach rodzinnych. Trudna sytuacja na rynku pracy doprowadziła do tego, że ubiegły rok był rekordowy pod względem niepłaconych alimentów. Doszło też sporo spraw rozwodowych. I ci rodzice, którzy występują z pozwem o alimenty i ci, którzy z powodu sytuacji finansowej chcą ich obniżenia, muszą to dobrze udokumentować. Paragony nie wystarczą.

13.03.2021

Sędziowie Izby Dyscyplinarnej: Zabezpieczenie NSA nas nie dotyczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ośmiu sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wydało oświadczenie, w którym stwierdzają, że nie jest prawdą, że Prezydent RP, powołując ich na urząd sędziego Sądu Najwyższego, nie uwzględnił dokonanego względem tych nominacji zabezpieczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z tego powodu, że sąd ten wszystkie wnioski o zabezpieczenie oddalił.

12.03.2021

Kancelaria Gide doradzała Tauron Polska Energia S.A.

Rynek

Prawnicy z Departamentu Rynków Kapitałowych warszawskiego biura kancelarii Gide doradzali Tauron Polska Energia S.A., spółce dominującej Grupy TAURON - największemu dystrybutorowi energii elektrycznej w Polsce, w ustanowieniu programu obligacji hybrydowych o łącznej wartości 450 mln złotych.

12.03.2021

Państwowa Inspekcja Pracy delegowaniem prokuratorów się nie zajmie

Prokuratura

Nie ma podstaw prawnych do działań Państwowej Inspekcji Pracy w tej sprawie – uznała Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy, w związku z wystąpieniem RPO o kontrolę delegowania prokuratorów w odległe miejsca. Wskazała, że zasady delegowania w tym przypadku reguluje Prawo o prokuraturze, a okoliczności delegowania mogą co najwyżej badać sąd pracy.

12.03.2021

Krajowy Zjazd Adwokatury pod hasłem "celujemy w przyszłość"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Zjazd Adwokatury z powodu koronawirusa został przesunięty z jesieni ubiegłego roku. Podzielono go na dwie części - pierwsza odbędzie się już w następny weekend - 19-21 marca w Bydgoszczy ale zdalnie, druga we wrześniu. W pierwszym etapie delegaci z całej Polski wybiorą prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego i m.in. rzecznika dyscyplinarnego adwokatury.

12.03.2021

Sądy borykają się z biegłymi, a ustawy jak nie było, tak nie ma

Wymiar sprawiedliwości

Minęły już dwa lata od pojawienia się projektu ustawy o biegłych sądowych, przygotowanego na zlecenie resortu sprawiedliwości. Budził takie kontrowersje, że utknął w martwym punkcie. Teraz ministerstwo przyznaje, że nie prowadzi prac legislacyjnych ani analitycznych, zmierzających do zmiany przepisów o biegłych. A problem z opiniami jest coraz bardziej odczuwalny i uderza w procesy.

12.03.2021

Prof. Hofmański został szefem haskiego trybunału

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polski sędzia, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Hofmański został w czwartek 11 marca br. wybrany Pierwszym Prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Pracuje w tym sądzie od 2014 roku, a wcześniej był sędzią Sądu Najwyższego.

11.03.2021

KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński powiększa zespół

Rynek

Z początkiem marca 2021 roku do zespołu kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński specjalizującej się w zagadnieniach regulacyjnych, prawie konkurencji, odpowiedzialności za produkt i danych osobowych, dołączyli radca prawny i rzecznik patentowy Piotr Zawadzki oraz aplikant adwokacki Ewa Bugajska.

11.03.2021

Prof. Kruszyński pokieruje pracami nad projektem dotyczącym sędziów pokoju

Wymiar sprawiedliwości

Prof. Piotr Kruszyński pokieruje pracami powołanego przez prezydenta zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. To skutek zabiegów Pawła Kukiza o włączenie się prezydenta w prace nad tym projektem.

11.03.2021

Polska skarży do TSUE mechanizm "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w czwartek, że Polska złożyła tego dnia skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącą niezgodności z traktatami europejskimi rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii Europejskiej.

11.03.2021

Sądy jak fabryki - spraw przybywa, sędziów - nie

Wymiar sprawiedliwości

Z najnowszych danych wynika, że liczba wolnych etatów sędziowskich na koniec 2020 roku sięgnęła 1048. To aż o 200 więcej, niż rok wcześniej. Sądowa rzeczywistość wygląda fatalnie - nawet po 500 spraw w referatach, praca siedem dni w tygodniu i "odkopywanie" się z zaległości przez lata. Sami sędziowie przyznają, że w nawale spraw popełniają znacznie więcej błędów.

10.03.2021

Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie? Międzynarodowa współpraca sądów zagrożona

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo unijne

Unia Europejska kładzie mocny nacisk na zacieśnianie współpracy także w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Polska ma z tym coraz większy problem - bo z jednej strony część krajów nie chce respektować choćby jej ENA, z drugiej - sama dolewa oliwy do ognia, nie uznając "obcych" postanowień w sprawach rodzinnych. W ocenie prawników skutki mogą być poważne

10.03.2021

Rusza kolejna procedura wyboru nowego RPO

Wymiar sprawiedliwości

19 marca to nowy termin na zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Wyznaczyła go podczas wtorkowego posiedzenia Prezydium Sejmu marszałek Elżbieta Witek. Poprzednia procedura powoływania nowego RPO zakończyła się fiaskiem, gdy Senat odrzucił wybranego przez Sejm Piotra Wawrzyka. Urząd ten nadal sprawuje Adam Bodnar, którego kadencja zakończyła się 9 września.

09.03.2021

Pracownik sądu popełnił błąd, apelację odrzucono z powodu braków formalnych - jest skarga nadzwyczajna

Wymiar sprawiedliwości

Pracownik sądu pomylił się i do strony przeciwnej wysłał odpis apelacji wraz z oryginałem pełnomocnictwa. Sprawa zakończyła się odrzuceniem apelacji z powodu braków formalnych. Prokurator Generalny zarzuca temu orzeczeniu naruszenie konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do państwa oraz bezpieczeństwa prawnego i wnosi skargę nadzwyczajną.

09.03.2021

Gwałt zawsze, gdy nie było zgody - lepsza ochrona ofiar czy krok w stronę absurdu

Prawo karne

Lewica chce zmienić definicję gwałtu - ma być nim każde współżycie bez świadomej zgody drugiej osoby. Pozwoliłoby to wyeliminować sytuacje, gdy organy ścigania uznają, że skoro ofiara się nie broniła, nie doszło do przestępstwa. Eksperci są podzieleni – część z nich uważa, że taka zmiana może doprowadzić do absurdu, inni, że jest potrzebna i analogiczne przepisy obowiązują w innych krajach.

09.03.2021

Big data kusi służby, TSUE przypomina o granicach zbierania danych

Prawo karne Prokuratura Policja

Pandemia przełączyła świat na cyberrzeczywistość. Technologia już wcześniej mocno wkraczała w nasze życie, teraz stała się codziennością. Czerpią z tego garściami także służby, które z danych gromadzonych "w chmurach" mogą uzyskać tyle samo, co z... kontroli operacyjnych. Problem dostrzega TSUE, mówiąc wprost: po takie dane można sięgać, ale nie z błahego powodu i wyłącznie pod nadzorem.

09.03.2021

MS: Natychmiastowa izolacja sprawców przemocy już działa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od 30 listopada ubiegłego roku ma zastosowanie nowe narzędzie dla służb - możliwość natychmiastowej izolacji sprawców przemocy. W tym czasie wykorzystywano je w niemal 800 przypadkach - poinformował w poniedziałek 8 marca minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

08.03.2021

Sąd pracy ma zdecydować o dopuszczeniu sędziego Tulei do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do wydziału pracy Sądu Rejonowego w Warszawie wpłynął w poniedziałek wniosek dotyczący nakazania dopuszczenia sędziego Igora Tuleyi do orzekania. Złożone w poniedziałek pismo to wniosek o zabezpieczenie pozwu, który prawnicy reprezentujący sędziego zamierzają skierować w ciągu dwóch tygodni.

08.03.2021

Karolina Gierdal Adwokatką Roku 2020

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatkę Karolinę Gierdal nagrodzono m.in. za jej wsparcie dla osób zatrzymany po protestach przeciwko zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec Małgorzaty Szutowicz (Margot), a także po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ograniczającego legalną aborcję. Drugie i trzecie wyróżnienie otrzymały adwokatki Monika Diehl i Kinga Dagmara Siadlak, prezes Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris.

08.03.2021