Adwokaci po raz trzeci rozjaśniają prawo

Wymiar sprawiedliwości

Jakie prawa i obowiązki mają uczniowie? Czy małoletni influencerzy mogą zarabiać w internecie? Czy mowa nienawiści w sieci niesie taką samą odpowiedzialność prawną, jak nienawiść wyrażona wprost? Czy za przestępstwa odpowiadają tylko dorośli? Czy małoletni mogą zawierać ważne umowy? - to główne tematy trzeciej edycji akcji Adwokaci rozjaśniają prawo.

14.10.2024

Do 31 października czas na zgłoszenia do II edycji konkursu im. Ewy Bieńkowskiej

Wymiar sprawiedliwości

Do 31 października br. można zgłosić najlepszą publikację z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii, a także praktyczne działania związane z pomocą pokrzywdzonym przestępstwami, w ramach II edycji Konkursu im. Ewy Bieńkowskiej organizowanego przez Fundację Pomocy Ofiarom Przestępstw. Chodzi też o artykuły, podcasty czy np. videoblogi.

14.10.2024

Rodzic bez zaświadczenia o niekaralności? Będą zmiany

Prawo karne Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce poprawić tzw. ustawę Kamilka. Chodzi m.in. o konieczność uzyskiwania przez rodziców, którzy wspomagają wychowawców szkolnych na wycieczkach klasowych, zaświadczenia o niekaralności. Ten obowiązek - na początku roku szkolnego - niemal zablokował sądy. Teraz ma być, w zakresie rodziców, zniesiony.

14.10.2024

Korzystanie z owoców zatrutego drzewa ma być tylko wyjątkiem

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego proponuje modyfikację zasad wykorzystywania w procesie tzw. owoców zatrutego drzewa, czyli dowodów zdobytych z naruszeniem prawa. Od 2016 roku korzystanie z nich, np. z podsłuchu legalnie założonego w innej sprawie, jest dozwolone, a decyzja należy do prokuratora. Zanim jednak taka zmiana nastąpi, prokuratorzy mają polecenie stosowania się do uchwały Sądu Najwyższego, ograniczającej możliwości wykorzystywania nielegalnie zdobytych dowodów.

14.10.2024

Komisja Wenecka z zastrzeżeniami do unieważnienia powołań "nowych" sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że Komisja Wenecka przyjęła opinie dotyczące sędziów powołanych po 2018 r. Choć nie ujawnił szczegółów, zapewnił, że jest przychylna i odnosi się m.in. do elementu indywidualnej oceny. Z informacji Prawo.pl wynika, że komisja ma wątpliwości m.in. w zakresie unieważniania powołań sędziów ustawą, podkreśla też, że kwestia statusu "nowych" ma być rozwiązana zgodnie z zasadą proporcjonalności.

12.10.2024

Bat na piratów – zabójstwo drogowe lub nowa definicja zamiaru ewentualnego

Wymiar sprawiedliwości

Po bulwersującym wypadku na warszawskiej Trasie Łazienkowskiej, także w kontekście ubiegłorocznej katastrofy na A1, odżyła propozycja wprowadzenia do kodeksu karnego nowego typu przestępstwa, czyli zabójstwa drogowego. Rząd mówi o pracach nad projektem, ale prawnicy są podzieleni - jednym pomysł się podoba, inni mówią, że na podstawie obecnych przepisów można takich kierowców odpowiednio karać. Jest też propozycja nowego opisania w kodeksie zamiaru ewentualnego.

12.10.2024

Kierowca, który pod wpływem alkoholu zabije inną osobę, będzie traktowany jak zabójca

Prawo karne

Pracujemy nad wprowadzeniem do naszego porządku prawnego nowego rodzaju przestępstwa - zabójstwa drogowego - poinformował w piątek, w Sejmie, Dariusz Klimczak, minister infrastruktury. I zapowiedział, że kierowca, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu lub narkotyków i zabije innego uczestnika ruchu drogowego, będzie traktowany jak zabójca.

11.10.2024

RPO: Niezbędne jest wykonanie orzeczeń ETPCz i TSUE dotyczących polskiego sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, podkreślił w piątek w Sejmie, że niezbędne jest wykonanie orzeczeń ETPCz i TSUE, które dotyczą Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa w Polsce. Rzecznik ostrzegł, że wzajemne nieuznawanie się instytucji lub sędziów prowadzi do chaosu w państwie i jest fundamentalnym zagrożeniem dla ochrony praw człowieka.

11.10.2024

Wydział frankowy złapał oddech, pełnomocnicy zastanawiają się, co dalej

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie wydziału frankowego wydali dotąd ok. 14 tys. wyroków, z których 4 tys. zostały już ocenione w apelacji, żaden nie został uchylony - to dane, które przedstawił serwisowi Prawo.pl były już przewodniczący wydziału sędzia dr Tomasz Niewiadomski. Ważne jest przyspieszenie - tylko w czerwcu br. sędziowie tego wydziału wydali 776 wyroków, zawarto 42 ugody. Dla porównania od kwietnia do grudnia 2021 r. wyroków było 500.

11.10.2024

W Palestrze szansa na adwokacką umowę o współpracę, która... już dzieli

Prawnicy

NRA wraca z tematem adwokackiej umowy o współpracę, która ma rozwiązać m.in. problem świadczeń dla adwokatek na macierzyńskim. W kuluarach trwa już dyskusja - środowisko jest mocno podzielone. Część adwokatów uważa, że taki krok, a nawet całkowite zniesienie zakazu pracy "na etat", jest w Adwokaturze koniecznością, inni boją się o adwokacką niezależność. Są też tacy, którzy mówią wprost, że obecna propozycja sytuacji nie zmieni, a skorzystają na niej jedynie duże kancelarie.

11.10.2024

Pirat drogowy nie ukryje się na Dominikanie - Polska zapłaci za deportację

Prawo karne

Polska ma nadal problem ze sprowadzaniem osób ściganych z krajów, z którymi nie mamy umów dwustronnych o ekstradycji. Państwa te nawet byłyby skłonne do deportacji, ale pod warunkiem, że polska strona pokryje koszty biletów czy eskortujących funkcjonariuszy. W tym momencie nie ma jednak w przepisach regulacji, która by to umożliwiła, Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje jednak zmiany.

11.10.2024

SN: Sprawa o alimenty od dziadków także w postępowaniu uproszczonym

Wymiar sprawiedliwości

Sprawy dotyczące alimentów od dziadków wymagają wnikliwej analizy - m.in. tego, czy uprawniony wnuczek znajduje się w niedostatku. Sądy miały więc wątpliwości, czy możliwe jest dochodzenie takich świadczeń w postępowaniu uproszczonym. Sąd Najwyższy orzekł właśnie, że sprawa o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych z powództwa małoletniego wnuka przeciwko swojemu dziadkowi, której wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20 tys. zł, podlega rozpoznaniu według takich przepisów.

10.10.2024

Nowa definicja podejrzanego wzmocni ochronę tajemnicy adwokackiej

Wymiar sprawiedliwości

Trwa spór o to, czy prokurator mógł przeglądać i kopiować korespondencję Janusza Palikota z jego obrońcą w czasie, gdy nie zostały mu jeszcze postawione zarzuty. Rozwiązaniem może być proponowana przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego nowa definicja, zgodnie z którą osoba stawałyby się podejrzanym już od pierwszej czynności zmierzającej do postawienia jej zarzutów karnych.

10.10.2024

Gorzej niż rok temu - egzamin notarialny zdało 43 proc. kandydatów

Wymiar sprawiedliwości

W tym roku do egzaminu notarialnego na terenie całego kraju – przed komisjami z siedzibami w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu – przystąpiło łącznie 396 osób. Pozytywny wynik uzyskało 170 osób, czyli około 43 proc. zdających. Najwyższy poziom zdawalności, ok. 61 proc., uzyskały osoby, które przystąpiły do egzaminu po aplikacji.

09.10.2024

"Nowi" sędziowie piszą do Komisji Weneckiej, chcą okrągłego stołu

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie powołani po 2018 r. wystosowali do Komisji Weneckiej i ministra sprawiedliwości apel o zmianę założeń oraz rozważenie innych wariantów rozstrzygnięcia ich sytuacji. Sygnatariusze listu podkreślają, że propozycje ich powrotu na poprzednie stanowisko, są zapowiedzią odmiennego podejścia do znacznej grupy sędziów, będących w identycznej sytuacji i naruszenia praw podmiotowych, zwłaszcza tych, którzy przyszli spoza zawodu. W ich ocenie, pomóc mógłby okrągły stół z udziałem wszystkich sędziów.

09.10.2024

Prawo do kontaktu z dzieckiem dobrem osobistym? Sądy odróżniają je od więzi rodzinnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W orzecznictwie sądów przeważa pogląd, że prawo do kontaktów rodzica z dzieckiem nie jest dobrem osobistym. Wskazują przy tym, że kontakt nie jest tożsamy z więzią rodzinną, choć może ją tworzyć lub umacniać. W takim przypadku powództwa o ochronę dóbr osobistych dotyczą więc raczej prawa do niezakłóconej więzi rodzinnej, a nie ściśle utrudniania kontaktów. A wpływ na zanik więzi może mieć też ciągłe deprecjonowanie drugiego rodzica.

09.10.2024

MS chce zwiększyć dostępność bezpłatnej pomocy prawnej

Prawnicy

Zwiększenie dostępności systemu bezpłatnej pomocy prawnej, m.in. poprzez odformalizowanie procedury ubiegania się o wsparcie - zakłada projekt nowelizacji, który przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Dokument trafił we wtorek do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Nowe przepisy zakładają m.in. rezygnację z konieczności składania oświadczenia, że nie jest się w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

08.10.2024

Rząd sypie pieniędzmi dla pracowników prokuratury - wzrost płac o ponad 21 proc.

Rząd poprawił projekt ustawy budżetowej, w efekcie czego pracownicy prokuratur mogą liczyć - jak szacują w rozmowie z Prawo.pl związkowcy - na 21,6 proc. wzrostu wynagrodzeń. Podkreślają jednak, że diabeł tkwi w szczegółach, czyli w tym jak środki zostaną podzielone i czy uda się wyrównać dysproporcje terytorialne pomiędzy płacami pracowników prokuratury. Wraca też temat zmiany w modelu wynagradzania - czyli powiązania go ze wskaźnikiem makroekonomicznym, np. przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce lub z wynagrodzeniem prokuratorskim.

08.10.2024

Apelacja przez portal informacyjny sądów - są już założenia projektu

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w sprawach karnych środki odwoławcze i wnioski o uzasadnienie, a także np. odpowiedź na apelację można było wnosić za pośrednictwem kont posiadanych na portalu informacyjnym sądów. Taką możliwość - na początkowym etapie - mieliby obrońcy, prokurator, pełnomocnik będący adwokatem lub radcą prawnym oraz Prokuratoria Generalna RP. Sam projekt ma być gotowy w IV kwartale bieżącego roku.

07.10.2024

Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym trafią do TK w trybie kontroli następczej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent zadecydował o skierowaniu dwóch procedowanych ustaw o Trybunale Konstytucyjnym do TK w trybie kontroli następczej. Zgodnie z aktami prawnymi przyjętymi niedawno przez Sejm, skrócona zostanie kadencja prezesa Trybunału, sędziowie będą wybierani przez Sejm większością kwalifikowaną 3/5 głosów. Z kolei wyroki wydane przy udziale tzw. dublerów i ich następców mają być nieważne i nie wywoływać skutków prawnych.

07.10.2024