Były wiceminister sprawiedliwości nie stawił się w prokuraturze

Wymiar sprawiedliwości

Były wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski miał w poniedziałek stawić się w prokuraturze, w związku z planowanym przedstawieniem mu zarzutów po uchyleniu immunitetu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Tak jednak się nie stało, jego obrońca, adwokat Bartosz Lewandowski poinformował o "obszernym piśmie, w którym wskazano na szereg przeszkód formalnych", a prokuratura, że niestawiennictwo jest usprawiedliwione dłuższym wyjazdem zagranicznym.

07.10.2024

Znamy 35. nominowanych w XIII edycji Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2024 r.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawo gamingowe, hazardowe, medyczne, bioetyka, AI, nowe technologie, prawa człowieka, prawa mam, ochrona dóbr osobistych, wolność mediów, spory gospodarcze czy wdrażanie polityk antydyskryminacyjnych - to tylko niektóre dziedziny, w których specjalizuje się tegoroczna grupa 35 prawników i prawniczek nominowanych w konkursie Rising Stars 2024 r. Łączy ich ogromna wiedza, talent, pracowitość i działalność pro bono.

07.10.2024

NRA chce wyjaśnień od ministra sprawiedliwości w sprawie tajemnicy obrończej

Prawo karne Prawnicy

W ocenie adwokata Jacka Dubois, w toku postępowania karnego prowadzonego przeciwko Januszowi Palikotowi miało miejsce naruszenie tajemnicy obrończej. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati zwrócił się do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o wyjaśnienia w tej sprawie. Jak podkreśla prezes NRA, sytuacja taka budzi sprzeciw, a jednocześnie wymaga pilnego i wszechstronnego wyjaśnienia.

06.10.2024

Prokurator cofa wnioski o uchylenie immunitetu wobec prof. Wróbla

Prawo karne

W czasie posiedzenia Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego 3 października br. prokuratorzy z wydziału spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej wycofali wnioski o uchylenie immunitetu prof. Włodzimierzowi Wróblowi, sędziemu Izby Karej SN. Wnosili o umorzenie postępowania. Rzecznik dyscyplinarny tego sądu uznał, że zarzuty stawiane profesorowi od początku były absurdalne.

05.10.2024

Prokuratura powtórzy przesłuchanie i zarzuty dla b. wiceministra Romanowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Były wiceminister sprawiedliwości, dr Marcin Romanowski został już wezwany do prokuratury w charakterze podejrzanego i wyznaczono mu dwa terminy przesłuchania - poinformował o tym sam prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Jeden z tym terminów to 7 października. Ma to związek z tym, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało o uchyleniu politykowi immunitetu.

04.10.2024

Podwyżki dla pracowników prokuratury? Kierownictwo zapewnia, że o nie zabiega

Prokuratura

Prokurator krajowy przekonuje, że zabiega, by podwyżki dla pracowników prokuratury wyniosły 15 proc., a nie 5 proc. Odpowiadając Związkowi Zawodowemu Prokuratorów i Pracowników Prokuratury zapewnia, że zarówno on, jak i prokurator generalny są zaniepokojeni zjawiskiem "nieopłacalności zatrudniania pracowników prokuratury" i w pełni popierają inicjatywy zmierzające do zmiany w tym zakresie.

04.10.2024

Sądy szykują się na kwestionowanie decyzji kadrowych Barskiego, Bilewicza i Korneluka

Prokuratura

Prezes Sądu Okręgowego w Płocku wystąpił do tamtejszego prokuratora okręgowego o informacje, którzy prokuratorzy zostali powołani na stanowiska prokuratora okręgowego, rejonowego, ich zastępców oraz w których mianowaniach asesorów brali udział prokuratorzy Dariusz Barski, Jacek Bilewicz i Dariusz Korneluk. To pokłosie uchwały Izby Karnej Sądu Najwyższego, z której wynika, że prokurator Barski został prawidłowo przywrócony ze stanu spoczynku i powołany na stanowisko prokuratora krajowego.

04.10.2024

Policja doprowadza skazanego do aresztu śledczego - NIK widzi problem z przepisem

Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała, jak służby, głównie policja, radzą sobie z poszukiwaniem osób ukrywających się przed organami ścigania lub wymiarem sprawiedliwości. Punktuje problemy kadrowe w formacji, problemy prawne i organizacyjne. Jak wynika z raportu, skuteczność policji pogorszyła się w 2023 roku, kiedy to weszła w życie zmiana, zgodnie z którą sąd już nie wyznacza terminu, w jakim skazany ma się stawić w celu odbycia kary, jest doprowadzany przez policję.

03.10.2024

Nowe prawo o prokuraturze wiosną, na stole spłaszczenie i jednolity status

Prokuratura

Wiosną przyszłego roku ma być gotowy projekt ustawy Prawo o ustroju Prokuratury Rzeczpospolitej Polskiej, autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Rozważane są propozycje spłaszczenia struktury prokuratury poprzez likwidację jednostek regionalnych i wprowadzenie jednolitego statusu prokuratora. Ma przy tym zostać zachowana zależność pomiędzy wynagrodzeniami prokuratorów i sędziów. W ocenie rozmówców Prawo.pl, takie rozwiązanie może zadziałać pod warunkiem, że obejmie też sądy.

03.10.2024

Prokuratorska nowela utrzymuje oświadczenia o członkostwie w stowarzyszeniach

Prokuratura

Wiosną 2020 r. weszła w życie tzw. ustawa kagańcowa, na mocy której sędziowie i prokuratorzy mają składać oświadczenia o członkostwie m.in. w stowarzyszeniach. Przepisy były krytykowane - prof. Adam Bodnar jako ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich alarmował, że taka regulacja zagraża prawu do prywatności i jest sprzeczna z prawem do ochrony danych osobowych. W projekcie nowelizacji Prawa o Prokuraturze przepis został jednak utrzymany, na co zwrócił uwagę prokurator Jacek Bilewicz, zastępca Prokuratora Generalnego.

03.10.2024

Jest petycja w sprawie nieusuwalności sędziów powołanych po 2018 r.

Wymiar sprawiedliwości

Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „Sędziowie RP” przygotowało petycję, która wyraża stanowczy sprzeciw w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej oraz medialnej postulatami uznania za nieważne powołań sędziów, powołanych do pełnienia urzędu po 2018 roku. Wskazano w niej, że wszystkie propozycje dotyczące wymiaru sprawiedliwości muszą respektować zasady konstytucyjne i szanować prerogatywy prezydenta.

02.10.2024

Immunitet byłego wiceministra Marcina Romanowskiego uchylony

Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało o uchyleniu immunitetu posła na Sejm i byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Immunitet delegata uniemożliwiał aresztowanie polityka w ramach toczącego się śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości. Wniosek w tej sprawie skierował w niedzielę prokurator generalny Adam Bodnar.

02.10.2024

NIK: Wymiar sprawiedliwości w kryzysie, reformy pogorszyły sytuację

Wymiar sprawiedliwości

Na przestrzeni ostatniej dekady sądownictwo powszechne funkcjonowało w warunkach permanentnych zmian, które nie rozwiązały żadnego z jego istotnych problemów. Ingerencja w tak wrażliwy obszar funkcjonowania państwa wymagała szczególnej ostrożności i precyzji w formułowaniu środków zaradczych oraz transparentności działania - w ocenie NIK tak się jednak nie stało, a konsekwencja to największy od 1989 r. kryzys, który może wywierać negatywny wpływ na prawa obywateli w kolejnych latach.

02.10.2024

Anna Adamska-Gallant sędzią z ramienia Polski w ETPCz

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) wybrało polską prawniczkę Annę Adamską-Gallant na sędzię Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Została wyłoniona już w pierwszej rundzie. Prawniczka przez 17 lat pełniła urząd sędziego w Polsce i na Bałkanach, orzekając przede wszystkim w sprawach karnych. W latach 2013-2018 jako sędzia międzynarodowy w ramach misji praworządności UE w Kosowie rozstrzygała m.in. sprawy o zbrodnie wojenne popełnione w trakcie konfliktów zbrojnych na terenie byłej Jugosławii.

01.10.2024

Awaria systemów informatycznych MS

Wymiar sprawiedliwości

1 października doszło do awarii systemów informatycznych Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak poinformował w krótkim komunikacie resort nie działa e-KRK, e-KRS i elektroniczne księgi wieczyste. Nie podano, co jest przyczyną problemów - jedynie, że chodzi o awarię infrastruktury IT i że trwają prace nad przywróceniem dostępu.

01.10.2024

Dowód z opinii biegłego sądowego – z czym to się je?

Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze środków dowodowych określonych w k.p.c. jest dowód z opinii biegłego sądowego. Jego przeprowadzaniu, jak też jego znaczeniu dla postępowania cywilnego, towarzyszy często wiele wątpliwości. Stanowi on niewątpliwie środek dowodowy specyficzny, bowiem nie służy w istocie wykazywaniu faktów, a jest źródłem pozyskania przez sąd tzw. „wiadomości specjalnych”, tj. szczególnego rodzaju specjalistycznych informacji przekraczający zakres wiedzy wynikający z doświadczenia życiowego osób posiadających wykształcenie ogólne - pisze Damian Michalski, radca prawny, Senior Associate w SMM Legal.

01.10.2024

Pomoc prawna tylko od adwokatów i radców? Koncepcja jeszcze w tym roku

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do tematu kancelarii odszkodowawczych. Pomysł na zmiany w tym zakresie ma być gotowy jeszcze w tym roku. Za zmianami mocno obstają adwokaci, bo jak podkreślają - kancelarie odszkodowawcze, nawet współpracując z profesjonalnymi prawnikami, nie chronią wystarczająco interesów klienta. Z kolei przedstawiciele kancelarii odszkodowawczych mówią, że taka narracja nie przystaje do obecnego stanu ich branży i jest "tematem zastępczym".

01.10.2024

Prokurator Dariusz Barski u prezydenta rozmawiał o przywróceniu praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prokuratorem Dariuszem Barskim, w sprawie którego 27 września uchwałę wydał trzyosobowy skład SN. Wynika z niej, że Barski nadal jest prokuratorem krajowym - tak uważa też sam prezydent. Tymczasem minister sprawiedliwości prokurator generalny prof. Adam Bodnar uchwały SN nie uznaje, gdyż w składzie byli neo-sędziowie.

30.09.2024

Wstępne wyniki egzaminu na aplikacje - zdawalność wyższa, aplikanci wychodzili przed czasem

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Prawie 74 proc. osób zdało w tym roku egzamin na aplikację radcowską - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości. Podobna zdawalność była na aplikację adwokacką i komorniczą, najsłabiej wypadła notarialna. Członkowie komisji podkreślają, że egzamin wydawał się być dość łatwy. Wielu zdających kończyło wcześniej i opuszczało salę przed wyznaczonym na test czasem. Samorządy prawnicze zapewniają, że są gotowe na wypełnione aplikanckie ławy.

30.09.2024

Adwokatura będzie miała własną kampanię reklamową

Prawnicy

Najspokojniejszy człowiek na świecie - Naczelna Rada Adwokacka startuje z pierwszą w historii szerokozasięgową kampanią reklamową. Ma ona na celu - jak informuje samorząd - konsekwentne budowanie świadomości społeczeństwa na temat roli adwokatów w sprawach, z którymi na co dzień borykają się miliony Polaków. Korzystanie z adwokata daje komfort i bezpieczeństwo, które są w deficycie - zapewniają adwokaci.

30.09.2024