Sędziowie w stanie spoczynku wypełnią lukę po neo-sędziach?

Wymiar sprawiedliwości

Po przyszłorocznych wyborach prezydenckich mają rozpocząć się zmiany w sądach powszechnych. W pierwszym etapie chodzi o tzw. neo-sędziów - zgodnie z ministerialnym założeniem wrócą tam, skąd przyszli, czyli do sądów niższej instancji, rodzimych korporacji lub na stanowiska starszych asystentów sędziów. Luki po nich mają zostać wypełnione np. sędziami przywróconymi ze stanu spoczynku. O chętnych raczej nie ma co się martwić, choć prawnicy uważają, że taka prowizorka nie powinna trwać długo.

23.09.2024

Terminy przedawnienia do uporządkowania, lista terminów szczególnych do skrócenia

Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujące obecnie w prawie cywilnym terminy przedawnienia tworzą niespójny system, który wymaga skoordynowania. Tak uważają członkowie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, których zdaniem, największym problemem jest mnogość terminów szczególnych, występujących obok kodeksowego terminu ogólnego. Przygotowywane zmiany zakładają istotną redukcję szczególnych terminów przedawnienia.

23.09.2024

Zabójstwo drogowe będzie nowym przestępstwem? MS rozważa zmianę przepisów

Prawo karne

Ministerstwo Sprawiedliwości będzie analizować wprowadzenie do katalogu przestępstw zabójstwa drogowego. To pokłosie tragicznego wypadku, do którego doszło na Trasie łazienkowskiej. Resort rozważa również stworzenie systemu identyfikacji na drogach osób z orzeczonymi zakazami prowadzenia pojazdów oraz przepadek pojazdu kierowanego przez osobę posiadającą zakaz jego prowadzenia.

21.09.2024

Turystyka powodziowa - prawo zawsze przegra z głupotą, ale można je poprawić

Prawo cywilne Powódź

Od ostatniej dużej powodzi w Polsce minęło czternaście lat - to okres, w którym zliberalizowano przepisy dotyczące wchodzenia i wjeżdżania na wały przeciwpowodziowe, prawdopodobnie licząc na ludzki rozsądek. Ostatnie przykłady pokazują, że niesłusznie - warto nowo nabyte doświadczenia wziąć pod uwagę i zadbać o skuteczniejsze narzędzia do zapobiegania takim sytuacjom.

21.09.2024

Funkcjonariusze Służby Więziennej obawiają się cywilnego kierownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Zaniepokojenie i sprzeciw - tak związkowcy funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa odnoszą się do projektu nowelizacji o zmianie ustawy o Służbie Więziennej, który zakłada, że pracownicy cywilni będą mogli obejmować stanowiska kierownicze w tej służbie. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że takie rozwiązanie jest potrzebne m.in. w zakresie inwestycji, a związki mówią o próbie upolitycznienia formacji.

21.09.2024

Powódź zamyka sądy, rozprawy odwołane nawet do 25 września

Wymiar sprawiedliwości

Nawet do 25 września br. odwołane zostały rozprawy i posiedzenia sądowe w sądach znajdujących się na terenach objętych powodzią. Niektóre z nich przyjmują interesantów, ale z zastrzeżeniem problemów kadrowych, w innych pracują jedynie wyznaczeni pracownicy. Powodem jest nie tylko zagrożenie dla ludzi, ale też konieczność zabezpieczania dokumentacji i ksiąg wieczystych. W części sądów zamknięte są czytelnie i biura podawcze.

20.09.2024

TK zbada konstytucyjność Komisji Kodyfikacyjnych i Rady Ministrów - wnioski KRS

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego cztery wnioski o zbadanie konstytucyjności rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnych: Prawa Rodzinnego, Prawa Cywilnego, Prawa Karnego oraz Ustroju Sądownictwa i Prokuratury. Ma też wątpliwości dotyczące Rady Ministrów, a to dlatego, że ministry, składając ślubowanie, użyły feminatywów. Z kolei minister ds. polityki społecznej została powołana na inne stanowisko ministra ds. polityki senioralnej.

20.09.2024

Wydział frankowy ma nowego przewodniczącego - sędziego Adama Malinowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Adam Malinowski, który jest też pełnomocnikiem sądowym do spraw wdrożeń systemów teleinformatycznych w sądach powszechnych dla Sądu Okręgowego w Warszawie, został przewodniczącym tzw. wydziału frankowego. Wcześniej z funkcji odwołany został dr Tomasz Niewiadomski, mimo wsparcia sędziów orzekających w wydziale. Jego odwołanie - według nieoficjalnych informacji Prawo.pl - negatywnie zaopiniowało Kolegium Sądu Okręgowego.

20.09.2024

Banki modyfikują propozycje ugodowe dla frankowiczów

Wymiar sprawiedliwości

Frankowiczom zwykle nie opłaca się przyjmować pierwszej propozycji ugodowej otrzymanej od banku, gdyż mogą ugrać więcej, niż na dzień dobry proponuje im bank. Orzecznictwo sądów doprowadziło jednak do sytuacji, kiedy banki, w kolejnych propozycjach nie tylko proponują umorzenie pozostałego do spłaty kapitału kredytu, ale dorzucają procent od nadpłaty. Warto jednak przeliczyć, czy nie lepiej poczekać na unieważnienie umowy.

20.09.2024

Powodzianie mogą liczyć na przywrócenie terminu lub zawieszenie postępowania

Wymiar sprawiedliwości Powódź

Osoby, które zostały dotknięte skutkami powodzi, mogą nie być w stanie składać w terminie wymaganych pism do sądu. Niemożność złożenia o czasie apelacji lub zażalenia może uzasadniać złożenie wniosku o przywrócenie terminu. W niektórych przypadkach z powodu klęski żywiołowej nie działa także i sąd - wówczas postępowanie ulegnie zawieszeniu z mocy prawa.

19.09.2024

Nie ma specjalnego paragrafu na szabrownika, ale można go surowiej ukarać

Prawo karne Powódź

Okradziony samochód straży pożarnej, splądrowana stacja benzynowa, czy przywłaszczone wyroby tytoniowe po ustąpieniu wody - katastrofy takie jak powódź pokazują nie tylko tę jasną stronę ludzkiej natury. Choć szabrownictwo jest uznawane za czyn wyjątkowo naganny, stosuje się w jego przypadku "zwykłe" przepisy kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń.

18.09.2024

Sądy z powodu powodzi odwołują rozprawy, zabezpieczają sprzęt i akta

Wymiar sprawiedliwości Powódź

Wydłuża się lista sądów, które z powodu sytuacji powodziowej odwołują rozprawy. Niektóre z nich pracują, ale z zastrzeżeniem problemów kadrowych, w innych pracują jedynie wyznaczeni pracownicy. Powodem jest nie tylko zagrożenie dla ludzi, ale też m.in. konieczność zabezpieczania dokumentacji i ksiąg wieczystych. Przerwa w niektórych wydziałach może potrwać nawet do 24 września. Tymczasem adwokaci i radcy prawni zbierają chętnych do udzielania powodzianom pomocy prawnej pro bono.

17.09.2024

Prokuratura Krajowa analizuje dyżury pracowników prokuratury

Prokuratura

Dyżury po godzinach pracy i przez cały tydzień, bo brakuje kadry, w dodatku bez wynagrodzenia i z marną szansą na odbiór nadgodzin - takie nieprawidłowości w pracy pracowników prokuratury sygnalizował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi. Teraz Prokuratura Krajowa informuje, że po przeanalizowaniu sytuacji podejmie działania kształtujące właściwą praktykę w tym zakresie.

17.09.2024

MS nie zlecało powołania wiceprezesów sądów od praworządności

Wymiar sprawiedliwości

W ubiegłym tygodniu na stronie Sądu Okręgowego w Warszawie pojawiła się informacja o powołaniu sędziego Huberta Zaremby na stanowisko wiceprezesa ds. organizacji pracy i koordynacji działań przywracających standardy praworządności. Ministerstwo Sprawiedliwości, pytane przez Prawo.pl, zapewniło, że nie kierowało do sądów żadnych rekomendacji ani zaleceń w tej sprawie.

17.09.2024

Ewentualne spory z Czechami o falę powodziową rozstrzygną negocjacje

Środowisko Prawo europejskie Powódź

Niż Borys spowodował powódź w kilku krajach europejskich: w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Polska ze względu na swoje położenie geograficzne jest mocno uzależniona od działań naszych południowych sąsiadów - co może doprowadzić do powstania ewentualnych sporów i roszczeń. O sposobie ich rozstrzygania decyduje umowa międzynarodowa z 2015 roku.

17.09.2024

Powódź: W sądach odwołane rozprawy i bez kar za nieusprawiedliwioną nieobecność

Wymiar sprawiedliwości Powódź

W sądach rejonowych w miastach objętych powodzią odwołano rozprawy i posiedzenia wyznaczone na poniedziałek, 16 września. Z kolei prezes Sądu Rejonowego w Opolu zwróciła się do sędziów, by ci - w związku z powodzią - nie egzekwowali kar porządkowych ani nie podejmowali innych działań dyscyplinujących świadków, strony i pełnomocników w związku z nieusprawiedliwioną nieobecnością. Aplikanci będą mieć zajęcia zdalnie, a prawnicy szykują wsparcie dla swoich kolegów z zalanych terenów.

16.09.2024

Będą wytyczne dla prokuratorów w sprawie wyłączania tzw. neo-sędziów

Prokuratura

Trwają prace nad przygotowaniem wytycznych prokuratora generalnego w sprawie czynności podejmowanych przez prokuratorów w sytuacji, gdy w sprawie orzeka lub orzekał sędzia powołany na stanowisko przy udziale tzw. neo-KRS. Ma to związek z różną praktyką w prokuraturach, w części z nich prokuratorzy mają składać wnioski o wyłączenia neo-sędziego w każdej sprawie, w innych takie wnioski nie są składane, gdyż jest obawa, że może to wpływać na sprawy już rozstrzygnięte przez danego sędziego.

16.09.2024

Komunikacja i rozpoznawalność - klucz do pokonania AI w prawniczych rekrutacjach

Wymiar sprawiedliwości

Sztuczna inteligencja wdziera się na rynek prawniczy i choć w rekrutacji do kancelarii ma nadal małe znaczenie, może się to w najbliższych latach zmienić. Prawnikom w odnalezieniu wymarzonej pracy może pomoże specjalizacja, umiejętności komunikacyjne i rozpoznawalność - np. w portalach społecznościowych. Podstawą jest też język angielski prawniczy, na wyższym poziomie - podkreślały ekspertki podczas konferencji „Zawodowe Rewolucje! - O zmianach zawodowych w karierze adwokatki i adwokata".

14.09.2024

Prof. Manowska: Zakończyć destrukcyjny konflikt

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska wyraziła publicznie oburzenie zakomunikowanym atakiem na niezależność władzy sądowniczej. Miał to zapowiedzieć minister sprawiedliwości Adam Bodnar w obecności premiera. Represje te – zdaniem I Prezes - można przyrównać do terroru stalinowskiego. A dotknąć mogą grupy ponad trzech tysięcy sędziów, którzy z powodzeniem przeszli określoną prawem procedurę awansową.

13.09.2024

Sędziemu marzy się asystent, a ci z sądów... uciekają

Wymiar sprawiedliwości

Obciążeni pracą sędziowie chcieliby m.in. mieć wsparcie asystentów. Szacują, że gdyby mieli jednego lub dwóch na wyłączność, to można by efektywnie uporać się z sądowymi zaległościami. Problem w tym, że asystenci z sądów rezygnują, bo są obciążeni pracą, a ich wynagrodzenia oscylują w granicach płacy minimalnej. Dodatkowo - od tego roku są praktycznie pozbawieni szans na szybki awans na stanowisko sędziego.

13.09.2024