Premier wycofuje kontrasygnatę w sprawie sędziego Krzysztofa Wesołowskiego

Wymiar sprawiedliwości

Premier Donald Tusk poinformował, że podjął decyzję o uchyleniu kontrasygnaty pod prezydenckim powołaniem neo-sędziego Krzysztofa Wesołowskiego na przewodniczącego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej, które ma wybrać kandydatów na jej prezesa. To ma być pokłosie skargi dwóch sędziów SN właśnie na kontrasygnatę. Wcześniej konstytucjonaliści mówili Prawo.pl, że kontrasygnaty nie można cofnąć, gdyż na jej straży stoi Konstytucja.

09.09.2024

Prokuratorzy ze wsparciem psychologicznym - jest polecenie prokuratora krajowego

Prokuratura

Prokuratorzy okręgowi mają podjąć działania w celu zawarcia umów na świadczenie wsparcia psychologicznego prokuratorom. Ma to związek przede wszystkim z Krajowym Planem Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich, ale prokurator krajowy w piśmie, do którego dotarło Prawo.pl, zwraca uwagę, że wsparcie psychologiczne powinno zostać zapewnione wszystkim prokuratorom, niezależnie od kategorii postępowań, jakie prowadzą.

09.09.2024

Sejm rusza ponownie 11 września

PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze

W przyszłym tygodniu, 11 września br., Sejm zbiera się po wakacjach parlamentarnych na posiedzeniu plenarnym. W porządku znajdą się m.in. sprawozdanie o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej, ustawy związane z udzielaniem pomocy de minimis przedsiębiorcom, dwie ustawy o PIT i kodeks pracy.

08.09.2024

Prezes Manowska: Sędzia nie może zrzec się immunitetu

Prawnicy

Jeśli nowe przepisy o neo-sędziach wejdą w życie, to prof. Małgorzata Manowska rozważy powrót do Sądu Apelacyjnego. Jeśli zaś chodzi o śledztwo wszczęte przez Prokuraturę Krajową w sprawie niezwoływania posiedzenia sędziów Trybunału Stanu, to sama nie może zrzec się immunitetu i będzie z niego korzystać do momentu jego uchylenia przez sąd.

07.09.2024

Sędzia Przymusiński: Te zmiany muszą nastąpić, bo wszyscy są równi wobec prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Został wskazany kierunek i rozwinięty żagiel, który pozwoli nam w tym kierunku dopłynąć. Te zmiany muszą nastąpić, żeby było jasne, że wszyscy są równi wobec prawa – tak spotkanie z premierem i ministrem sprawiedliwości podsumował w programie Kampania Bez Kitu w TVN24 sędzia Bartłomiej Przymusiński.

07.09.2024

Śledztwo w sprawie niezwołania Trybunału Stanu

Prawnicy

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Manowską w związku z niezwołaniem posiedzenia pełnego składu Trybunału Stanu w terminie wynikającym z przepisów - poinformował prokurator Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

07.09.2024

Konkurs na urząd Delegowanego Prokuratora Europejskiego

Prawnicy Prokuratura

Minister sprawiedliwości ogłosił nabór kandydatów na urząd Delegowanego Prokuratora Europejskiego. Zostanie on przeprowadzony zgodnie z zarządzeniem ministra sprawiedliwości z 4 marca 2024 roku w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Delegowanego Prokuratora Europejskiego.

07.09.2024

Neosędziowie wracają na poprzednie stanowiska, powinni wyrazić czynny żal

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Padła ważna deklaracja premiera - będzie przyspieszenie postępowań i informatyzacja sądów. Ostrze przygotowywanych ustaw skierowane jest, nie wobec asesorów, lecz wobec ok. 1500 osób, które chciały zrobić szybką karierę w wymiarze sprawiedliwości i uczestniczyły aktywnie w niszczeniu państwa prawa – powiedzieli prawnicy po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości i premierem Donaldem Tuskiem. System nie może się zawalić, więc nie unieważni się wyroków sądowych neosędziów.

07.09.2024

Sędzia aktywny i z Iustitii - sąd wyłącza go ze sprawy prokuratora

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy w Legnicy wyłączył sędziego ze sprawy prokuratora. Ten wnosił o to ze względu na wątpliwość co do jego bezstronności, powoływał się przy tym na przynależność sędziego do Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia i publiczne eksponowanie poglądów politycznych. Co więcej wskazywał, że te poglądy stają w sprzeczności z dochodzonymi przez niego roszczeniami, co z kolei może się przełożyć na postawę sędziego w jego sprawie. Sąd - choć wskazał, że Iustitia jest organizacją zawodową, a nie polityczną, przychylił się do wniosku.

07.09.2024

Korepetycje kością niezgody przy kontaktach i alimentach

Prawo rodzinne

Rok szkolny rozpoczęty, wkrótce ruszą korepetycje, dodatkowe zajęcia czy kursy językowe. Dzieci korzystają z nich coraz częściej, a taka ich aktywność może stać się powodem niekończących się sporów rodziców. W grę wchodzą kontakty z dziećmi - przesuwane właśnie z powodu dodatkowych zajęć, ale też alimenty, bo ich koszt z roku na rok wzrasta. A sędziowie muszą ważyć co ważniejsze z punktu widzenia dobra dziecka.

07.09.2024

Premier na spotkaniu z prawnikami zapowiada projekt o neo-sędziach, KRS i SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Premier Donald Tusk zapowiedział podczas spotkania ze środowiskiem prawniczym projekty dotyczące trzech kwestii - tzw. neo-sędziów, Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego. Zapewnił też, że zakres rozliczeń tych, którzy nadużyli władzy, jest największy od kilkudziesięciu lat i, że rząd będzie w tym bardzo konsekwentny.

06.09.2024

Środowiska prawnicze spotkają się z premierem, niepokoją się powolnym procesem zmian

Prawnicy

W piątek, 6 września, organizacje pozarządowe, stojące na straży poszanowania zasad konstytucyjnych, spotykają się z premierem. Wobec tego wydały wspólne stanowisko, które przedstawią w czasie tej wizyty. Ich głębokie zaniepokojenie budzi powolny proces przywracania praworządności w Polsce. Ważny dla praw obywateli, fundamentów państwa prawa i wzmacniania wartości demokratycznych w Europie.

06.09.2024

Ławnik na ratunek sędziemu? Bez pieniędzy i szkoleń się nie uda

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w różnych obszarach poszukuje rozwiązań, które poprawiłyby sytuacje w sądach. Jednym z takich punktów są też ławnicy. Mają wzrosnąć ich stawki, mają też dostać szerszy zakres spraw. Mieliby być wyłaniani podczas wyborów samorządowych. Prawnicy przyznają, że dobry ławnik może być na wagę złota, ale w konkretnych sprawach, po dobrym szkoleniu, z wiedzą i zaangażowaniem. Sami ławnicy mówią wprost: dalej tak, jak dotąd, się nie da.

06.09.2024

Adwokat, prokurator w konkursie na sędziego - MS widzi konieczność zmian

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie wskazywał, że w procedurze kandydowania adwokatów, radców prawnych, ale też notariuszy i prokuratorów na stanowisko sędziego, zagrożona jest tajemnica zawodowa. Chodzi m.in. o przedkładane przez nich dokumenty. Ministerstwo problem dostrzega - w zakresie udostępniania odpisów opinii prawnych, aktów notarialnych oraz przykładowo sygnatur spraw będących w toku. Mają być przygotowane zmiany legislacyjne w tym zakresie.

06.09.2024

Władza I Prezes SN dotyczy nie tylko Izby Pracy?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ucichły echa ostatnich zarządzeń I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej w sprawie kierowania Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a już powstaje kwestia legalności powołania sędziego komisarza przez Prezydenta RP. A także wybór Prezesa Izby Cywilnej SN. Teraz ruch po stronie Prezydenta, który na wniosek I Prezes ma wskazać tymczasowego kandydata zarządzającego Izbą. Jednak prawnicy wskazują, że każda decyzja obecnego Prezydenta nie daje rękojmi konstytucyjności.

06.09.2024

Kolejne pytanie do TSUE w sprawie powołań sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sąd Najwyższy wystąpił właśnie z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącymi prawidłowości składu sądu z udziałem sędziów powołanych w oczywiście nietransparentnej i pozornej procedurze nominacyjnej. Pytanie dotyczyło "starych" sędziów i wynikało z wniosku o stwierdzenie, że sędzia SN, wyznaczona do składu w sprawie przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania, nie spełnia wymogów niezawisłości i bezstronności.

05.09.2024

Pracownicy sądów i prokuratur szykują się na protest - za niski wzrost płac

Wymiar sprawiedliwości

Projekt budżetu na 2025 rok krytycznie oceniają związkowcy pracowników sądów i prokuratury. Już zapowiadają protesty. Jako jeden z pierwszych swoje stanowisko przygotował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP - sprzeciwia się pomysłowi waloryzacji wynagrodzeń w państwowej sferze publicznej w 2025 r. o wskaźnik 5 proc. Przypomina, że centrale związkowe zgodnie postulowały nie mniejszy niż 15 proc. Propozycję analizują też pozostałe związki - podkreślają, że urąga pracownikom i szukają szansy na poprawki sejmowe.

05.09.2024

Szybsze korzystanie z Krajowego Rejestru Karnego na zakończenie roku szkolnego

Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Rejestr Karny w ostatnim czasie znalazł się w centrum z powodu kolejek osób oczekujących na zaświadczenie o niekaralności, potrzebne w związku z rozpoczęciem roku szkolnego i obowiązywaniem tzw. ustawy Kamilka. W ub. roku weszło w życie rozporządzenie zakładające nową e-usługę, polegająca na udzielaniu informacji z KRS poprzez system teleinformatyczny. Miała ona działać już od 1 marca 2024 r., ale zostało to przesunięte na październik 2024 r. Teraz MS chce ją ponownie zmienić na 30 czerwca... 2025 roku.

05.09.2024

Prof. Manowska nie kieruje Izbą Pracy, sędzia Miąsik objął funkcję

Prawnicy

Prof. Małgorzata Manowska, jako I Prezes Sądu Najwyższego postanowiła, że nie będzie kierować Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wydała też zarządzenie, w którym do czasu wskazania przez prezydenta sędziego pełniącego te obowiązki, upoważniła do wykonywania czynności związanych z organizacją i kierowaniem izbą sędziego SN dr. hab. Dawida Miąsika. Sędzia Miąsik już odpowiedział - wskazał, że objął funkcje na podstawie przepisów, a I Prezes nie miała w tym zakresie ustawowego umocowania.

04.09.2024

MF proponuje zmiany w wynagradzaniu prokuratorów - sędziowie zaskoczeni

Prokuratura

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA przyjął uchwałę, w której wyraża zaskoczenie propozycją ministra finansów, zmierzającą do zmiany sposobu wynagradzania prokuratorów. Zaznacza przy tym, że ustrój, organizacja, finansowanie prokuratury powinny być wynikiem przemyślanych i kompleksowych zmian, uzgodnionych w drodze dialogu, a nie zaskakujących decyzji polityków motywowanych doraźnymi celami budżetowymi.

04.09.2024