W przesłanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości wypowiedzi wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha stwierdził, że nowe rozwiązania „zdejmują z rodziców biurokratyczny obowiązek składania oświadczeń, który od początku budził wiele wątpliwości i generował niepotrzebne trudności”. Dodał, że ten wymóg będzie miał wyłącznie charakter przejściowy – potrwa jedynie kilka miesięcy – a „następnie odpowiedzialność w pełni przejmą instytucje państwowe, dysponujące narzędziami do systemowej i skutecznej weryfikacji”.

Podkreślił, że ustawa wzmacnia ochronę dzieci, rozszerzając katalog przestępstw, popełnienie których definitywnie zamyka drogę do sprawowania opieki nad najmłodszymi.  - To jasny sygnał, że w kwestii bezpieczeństwa dzieci nie będzie żadnej tolerancji wobec osób zagrażających ich dobru - zaznaczył Myrcha.

Nie będzie obniżenia standardów

Zapewnił, że „system ochrony dzieci pozostaje kompleksowy i jest stale rozwijany”. - Obowiązek natychmiastowego reagowania służb na każdy sygnał nieprawidłowości zapewnia szybkie eliminowanie zagrożeń. Dlatego proponowane zmiany nie oznaczają obniżenia standardów ochrony, lecz ich dostosowanie do realiów funkcjonowania placówek – tak aby przepisy były naprawdę skuteczne i w praktyce chroniły najmłodszych – podkreślił Myrcha.

Nowelizacja ustawy przewiduje m.in., że szkoły od rodziców i opiekunów nie będą wymagały zaświadczenia o niekaralności, lecz jedynie oświadczenia składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej. Będzie to przejściowe rozwiązanie. Ponadto, znosi obowiązek podwójnego sprawdzania danej osoby, np. szkoła nie będzie musiała weryfikować trenera, który już wcześniej został sprawdzony w rejestrach karnych przez klub sportowy czy firmę, w której pracuje.

Brak zaświadczeń o karalności

Zgodnie z nowelizacją obowiązku przedstawiania zaświadczeń nie mieliby też przychodzący do szkoły m.in. policjanci, adwokaci, radcy prawni czy sędziowie, od których z założenia wymagana jest niekaralność. Zaświadczeń nie będą też potrzebowali goście zaproszeni na zajęcia szkolne, w których będzie uczestniczył nauczyciel.

Wprowadza także zmiany w słowniczku wyjaśniające takie pojęcia jak chociażby „organizator działalności”, „inna działalność” czy „działalność opiekuńcza”. Znosi również opłaty za zaświadczenia o niekaralności dla m.in. wolontariuszy, uczniów, słuchaczy, studentów odbywających obowiązkowe praktyki oraz rezygnuje z podwójnego sprawdzania tej samej osoby w rejestrze karnym.