Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Dziennikarz i publicysta prawny. Pracował m.in. w PAP, Polskim Radiu, Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym „Gazety Prawnej” i kierownikiem Działu Prawa "Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawników i wymiaru sprawiedliwości. Laureat nagrody Adwokatury dla dziennikarzy "Złota Waga". Współautor książek – m.in.  "Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później" - z Ewą Łętowską, "Państwo prawa jeszcze w budowie" - z Andrzejem Zollem czy "Warto chronić państwo prawa" - z Andrzejem Wróblem.

Artykuły autora

Prokuratura już nie zablokuje prywatnego oskarżenia

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego proponuje uproszczenie procedury wnoszenia do sądu subsydiarnego aktu oskarżenia, gdy odmawia tego prokuratura. Ma być krócej i łatwiej, ale przede wszystkim zniesione ma zostać nadane w 2019 r. prokuratorowi nadrzędnemu, a nie sądowi, prawo do rozpoznania zażalenia na odmowę wszczęcia lub umorzenie postępowania przygotowawczego.

13.12.2024

Zagrożenie wysoką karą - przesłanka do ograniczenia

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego mają ograniczyć nadużywanie w Polsce tymczasowego aresztowania. Jednak najbardziej krytykowana z przesłanek stosowania tego środka zapobiegawczego, czyli zagrożenie wysoką karą, ma zostać w kodeksie. Zdaniem wielu prawników, a także rzecznika praw obywatelskich, proponowane ograniczenia nie wystarczą i należy z tej przesłanki zrezygnować.

12.12.2024

Karolina Kędziora: Tożsamość płciowa na razie jeszcze bez kodeksowej ochrony

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Na pewno wpisanie do kodeksu karnego osobnej przesłanki „tożsamość płciowa” zapewniałoby solidniejszą ochronę grupie osób transpłciowych, które są szczególnie narażone na przestępstwa motywowane uprzedzeniami. Również ze względu na potrzeby edukacyjne i dawanie przez państwo jasnego sygnału społeczeństwu – mówi Karolina Kędziora, radca prawny, członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

11.12.2024

Ustawa naprawcza przywróci prawo dziennikarzy do czytania akt spraw karnych

Prawo karne

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego proponuje usunięcie z procedury karnej przepisu uzależniającego od decyzji prokuratury dostęp stron, ale też organizacji społecznych i dziennikarzy, do akt zakończonych postępowań przygotowawczych. Nowelizacja sprzed trzech lat miała służyć zwalczaniu terroryzmu, ale też skutecznie ograniczyła społeczną kontrolę nad postępowaniami karnymi.

10.12.2024

Tożsamość płciowa nadal z ograniczoną ochroną przed mową nienawiści

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Z projektu nowelizacji kodeksu karnego mającej lepiej chronić różne mniejszości przed przestępstwami motywowanymi nienawiścią, zniknęła przesłanka związana z tożsamością płciową. Rząd przekonuje, że szersze określenie „ze względu na płeć” zapewni niezbędną ochronę także osobom niebinarnym. Zainteresowane środowiska mają wątpliwości i zapowiadają walkę o dodanie tej przesłanki.

07.12.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    5692