Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Dziennikarz i publicysta prawny. Pracował m.in. w PAP, Polskim Radiu, Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym „Gazety Prawnej” i kierownikiem Działu Prawa "Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawników i wymiaru sprawiedliwości. Laureat nagrody Adwokatury dla dziennikarzy "Złota Waga". Współautor książek – m.in.  "Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później" - z Ewą Łętowską, "Państwo prawa jeszcze w budowie" - z Andrzejem Zollem czy "Warto chronić państwo prawa" - z Andrzejem Wróblem.

Artykuły autora

Prof. Olaś: Nowelizację procedury cywilnej z 2019 r. - poprawić, dobre przepisy zostawić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Duża nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 2019 roku, nazywana przez wielu praktyków „deformą”, przyczyniła się do dekompozycji, dezintegracji, wręcz destrukcji tej procedury. Dlatego potrzebne są w niej pilne zmiany, ale dobre rozwiązania trzeba zostawić, chociaż niektóre z poprawkami - mówi dr hab. Andrzej Olaś, adwokat, adiunkt w Zakładzie Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

26.07.2024

Prywatne opinie biegłych jeszcze czekają na zmiany

Prawo cywilne Prawnicy

Pracujący w Ministerstwie Sprawiedliwości pod przewodnictwem prof. Tadeusza Tomaszewskiego zespół ekspertów przygotował założenia do projektu ustawy, która ma kompleksowo uregulować powoływanie i pracę biegłych sądowych. Wśród propozycji są m.in. stworzenie centralnej listy biegłych sądowych, powołanie niezależnego organu certyfikującego kandydatów, a także wzrost ich wynagrodzeń. Zapowiadane wcześniej wzmocnienie statusu prywatnych opinii jest jeszcze przedmiotem dyskusji.

22.07.2024

Dr Kładoczny: Zniesienie kary za zniesławienie lepsze niż redukcja

Prawo karne Prawnicy

Zapowiedź ministra sprawiedliwości i przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego o redukcji odpowiedzialności karnej na podstawie artykułu 212 kodeksu karnego to dobra wiadomość – mówi dr Piotr Kładoczny, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ale zaznacza, że najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak zniesienie kary pozbawienia wolności za zniesławienie.

19.07.2024

Prokuratura chce aresztowania, bo podejrzany zna zarzuty

Prawnicy

Sąd odmówił tymczasowego aresztowania byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego ze względu na chroniący go immunitet jako zastępcę członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Pozostaje jednak kwestia, czy powinien on być aresztowany, szczególnie gdy prokuratura jako powód podaje to, że poznał on zarzuty. - Nie do przyjęcia jest obawa matactwa, która ma wynikać z tego, że podejrzany zapozna się z materiałem dowodowym - mówią prawnicy.

18.07.2024

Prof. Zoll: Kara nie tylko w więzieniu – warto szukać alternatyw

Prawo karne

Z uznaniem i nadzieją przyjmuję zapowiedź prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, zmierzających do poszerzenia możliwości stosowania kar alternatywnych do kary pozbawienia wolności. Liczę na przywrócenie niektórych możliwości, nad którymi kiedyś pracowaliśmy, a być może też stworzenie nowych – mówi prof. Andrzej Zoll, przewodniczący i członek takiej komisji w latach 2009-2016.

17.07.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    5680