Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Redaktor prowadzący sekcje: Opinie i Prawo dla każdego

Dziennikarz i publicysta prawny. Pracował m.in. w PAP, Polskim Radiu, Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym „Gazety Prawnej” i kierownikiem Działu Prawa "Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawników i wymiaru sprawiedliwości. Laureat nagrody Adwokatury dla dziennikarzy "Złota Waga". Współautor książek – m.in.  "Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później" - z Ewą Łętowską, "Państwo prawa jeszcze w budowie" - z Andrzejem Zollem czy "Warto chronić państwo prawa" - z Andrzejem Wróblem.

Kontakt: Krzysztof.Sobczak@wolterskluwer.com

Artykuły autora

KE uwolni fundusze po wykonaniu postawionych Polsce warunków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Porozumienie z Komisją Europejską polega na tym, że jeżeli zostanie przyjęta prezydencka ustawa, zakładająca likwidację Izby Dyscyplinarnej, oznaczać to będzie wypłatę środków z KPO - przyznał rzecznik rządu Piotr Müller. Potwierdziła to przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Wcześniej przedstawiciele rządu twierdzili, że porozumienie z KE w tej sprawie jest zawarte, ale nie ujawniali, że warunkiem jest ustawa.

18.05.2022

180 km/h jechał motocyklista, którego wypadek jest wiązany z samochodem prof. Gersdorf

Prawnicy Transport

Motocyklista, który ponad miesiąc temu zginął w wypadku na drodze S8, obok przejeżdżających prof. Małgorzaty Gersdorf, byłej pierwszej prezes Sądu Najwyższego i dr. Bohdana Zdziennickiego, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, jechał z prędkością 180 km na godzinę. Tak twierdzą eksperci analizujący to zdarzenie. Prof. Gersdorf poinformowała Prawo.pl, że zostali powiązani z tym zdarzeniem, ponieważ byli blisko.

18.05.2022

UE: Będzie harmonizacja metodologii nakładania kar przez organy ochrony danych

RODO Prawo unijne

Europejska Rada Ochrony Danych przyjęła wytyczne w sprawie obliczania administracyjnych kar pieniężnych przez krajowe organy ochrony danych. Dokument przyjęty podczas 65. posiedzenia plenarnego, zostanie teraz skierowany do konsultacji publicznych. W wytycznych określono 5-etapową metodologię obliczania wysokości kary.

18.05.2022

Prezydent podpisał ustawę o egzaminach i zatrudnianiu specjalistów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024 egzamin ósmoklasisty i matura zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych - Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie. Zawarto w niej także standardy zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach.

18.05.2022

Politycy Zjednoczonej Prawicy mówią o porozumieniu w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości

Sejm na najbliższym posiedzeniu, które jest planowane na 25 i 26 maja, uchwali zmiany w Sądzie Najwyższym, które zlikwidują m.in. Izbę Dyscyplinarną, a to z kolei ma oznaczać odblokowanie unijnych funduszy dla Polski - twierdzą politycy Zjednoczonej Prawicy. Według ich deklaracji, jest już polityczne porozumienie w tej sprawie. Sejmowa komisja ma zebrać się w tej sprawie w czwartek.

18.05.2022
1  2  3  4  5  6  7  8  9    5513
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski