Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Artykuły autora

Komisje kodyfikacyjne wznowią prace, społeczne projekty do wykorzystania

Wymiar sprawiedliwości

Rozpoczną prace cztery komisje kodyfikacyjne – prawa cywilnego, karnego, rodzinnego oraz ds. ustroju sądownictwa i prokuratury. W dwóch pierwszych przypadkach ma to być wznowienie prac komisji rozwiązanych zaraz po objęciu rządów przez ministra Zbigniewa Ziobro. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy do prac wrócą tamte zespoły. Ale projekty, nad którymi prace były kontynuowane społecznie, są do wykorzystania.

07.03.2024

Jacek Trela: Przywracanie praworządności nie może być niezgodne z prawem

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli najprostsza i najbardziej legalna, czyli ustawowa droga naprawiania zdewastowanego porządku prawnego jest niedostępna, można to robić z użyciem innych środków, byleby były one zgodne, albo przynajmniej nie były niezgodne z prawem – twierdzi Jacek Trela, senator, adwokat, były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

05.03.2024

Prof. Paluszkiewicz: Kontradyktoryjny proces do przywrócenia, rola prokuratora do ograniczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Wprowadzony w 2015 roku kontradyktoryjny model procesu karnego, który po kilku miesiącach został wycofany przez nowy rząd, trzeba bez wątpienia przywrócić. Pilną potrzebą jest też cofnięcie zmian w kodeksie postępowania karnego, wzmacniających, wbrew zasadzie kontradyktoryjności, pozycję procesową prokuratora, a ograniczających pozycję sądu, będącego przecież gospodarzem postępowania jurysdykcyjnego - twierdzi prof. Hanna Paluszkiewicz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

29.02.2024

Więźniów ma być mniej – będą zmiany prawne i praktyczne

Wymiar sprawiedliwości

Pod koniec 2023 roku w polskich zakładach karnych i aresztach przebywało blisko 75 tys. osób. W stosunku do liczby ludności to jeden z najwyższych poziomów w Europie i zdaniem obecnego kierownictwa MS nieuzasadniony stanem przestępczości. Problem rozwiązać mają zmiany ustawowe, ale też takie działania jak m.in. odmrożenie instytucji warunkowego przedterminowego zwolnienia czy częstsze stosowanie Systemu Dozoru Elektronicznego.

27.02.2024

Prof. Pisuliński: Uporządkowanie procedury cywilnej pilnie potrzebne

Prawo cywilne

Kodeks cywilny, mimo że w tym roku skończy 60 lat, może jeszcze poczekać. Pilniejszą sprawą jest uporządkowanie procedury cywilnej, która po ogromniej liczbie zmian jest już regulacją niespójną i trudną do stosowania. Takie priorytety dla nowej komisji kodyfikacyjnej wskazuje serwisowi Prawo.pl prof. Jerzy Pisuliński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

21.02.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    5672