Paxlovid firmy Pfizer to pierwszy doustny lek do ambulatoryjnego leczenia Covid-19. Ma 88-procentową skuteczność i wysoki poziom bezpieczeństwa. – Sprawdzam w tej chwili, czy można zamówić Paxlovid i jest brak dostępności leku w ogóle, żadna hurtownia go nie ma, a więc nie można go zamówić – mówi Łukasz Pietrzak, kierownik jednej z sieciowych aptek w Warszawie.

Nawet jeśli lek się wcześniej pojawiał, był bardzo drogi. - Apteki płaciły za niego w hurtowniach ok. 6 tys. zł netto, dla pacjenta, w zależności od marży w danej aptece mógł kosztować od dużo ponad 6 – 8 tys. zł za 30 tabletek, co stanowiło całą kurację lekiem – mówi kierowniczka jednej z aptek w województwie świętokrzyskim. Dodaje, że pacjenci o lek pytali, ale nikt ostatecznie nie chciał go kupić. Lek należy podać w początkowej fazie zakażenia Covid i decyduje o tym lekarz.

 

Leki na Covid w Polsce niedostępne i za drogie

- Przeraża nas dramatycznie mała dostępność leków w Polsce i ich wysoka cena. Dla porównania te leki w Niemczech są dostępne szerzej i są wiele tańsze. Leki na Covid-19 w Polsce to jest obecnie biały kruk – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. Z informacji w internecie, podawanych m.in. przez lekarzy, Paxlovid w Niemczech można kupić za około 60 euro. Bulsa dodaje, że dochodzą do ORL informacje także o braku refundowanych leków na ciężkie zapalenie płuc przy zakażeniu Covid-19.

- Słyszymy o sytuacjach, że pacjenci i ich rodziny jadą po 200-300 kilometrów do niemieckich aptek, bo tam lekarstwa są dostępne od ręki po niskich cenach. W Polsce miało je zaledwie kilka aptek. Jak to możliwe, że zaledwie rok po zniesieniu stanu epidemii, tak bardzo przestaliśmy się asekurować, by pandemia nie powróciła? – pyta Michał Bulsa.

Śledź projekty ustaw i rozporządzeń z zakresu prawa ochrony zdrowia >

 

Brak zainteresowania Paxlovidem

Jak mówi Łukasz Pietrzak, być może producent nie widzi potrzeby wysyłania tego leku do Polski. – To, co mówię od lat, że jesteśmy pariasem Europy, jeśli chodzi o leki, to jest pokłosie ustawy refundacyjnej. Ciągłe obniżanie cen leków refundowanych spowodowało, że coraz rzadziej producenci chcą wchodzić na listę leków refundowanych, bo to oznacza dla nich sprzedawanie leków 4,5-pięciokrotnie taniej niż np. w Niemczech. A w przypadku Paxlovidu dochodzi być może brak zainteresowania w naszym kraju tym lekiem, także z powodu jego bardzo wysokiej ceny - mówi. 

Czytaj także na Prawo.pl: Podrożały leki refundowane, więcej dopłacą pacjenci

 

Szczepionek Novavaxu też nie ma

Teoretycznie od 1 grudnia apteki mogą szczepić osoby dorosłe na Covid-19. Na razie tylko teoretycznie, bo brakuje szczepionek Novavaxu (Nuvaxovid XBB.1.5.).

Czytaj także na Prawo.pl: Bezpłatne szczepienie na grypę w aptece na razie tylko teoretycznie

– Mamy już podpisaną umowę z NFZ, ale co z tego, jeśli nie ma w hurtowniach dostępnych szczepionek Novavaxu, jest np. szczepionka Moderny – mówi farmaceutka z województwa świętokrzyskiego.

Czytaj także na Prawo.pl: Pacjent powinien wiedzieć, czy dostaje aktualną szczepionkę na Covid-19

Dodaje, że na liście ma obecnie zapisanych 100 osób oczekujących na szczepionki wraz z numerami telefonów. – Dziś do godziny 11 mieliśmy tylko 40 telefonów w sprawie szczepień na Covid, w pierwszych dniach grudnia telefon dzwonił niemal ciągle – dodaje Łukasz Pietrzak. Jak informuje 11 grudnia NFZ na razie 321 aptek w całym kraju ma podpisane umowy na bezpłatne szczepienia.

Czytaj także na Prawo.pl: Prof. Pyrć: Szczepionka na nowy podwariant koronawirusa spóźniona o trzy miesiące

Jak mówi Michał Bulsa, system ochrony zdrowia znów nie zdał testu.

Z kolei Łukasz Pietrzak, który prowadzi statystyki nadmiarowych zgonów, zauważa, że odkąd Paxlovid pojawił się w obrocie, w Polsce zmarło kilkanaście tysięcy osób z powodu koronawirusa. – Każde takie niedociągnięcie systemu może kosztować czyjeś życie – podkreśla.

Tymczasem liczba zakażeń wzrasta, a pacjenci nie są chronieni w sposób wystarczający.

Sprawdź w LEX: Kto może stwierdzić przeciwwskazanie do szczepienia przeciwko COVID-19? >

Czytaj także na Prawo.pl: Skuteczność szczepionki białkowej Nuvaxovid potwierdzona badaniami