Fundusz covidowy stał się szarą strefą wydatków budżetowych

Finanse publiczne Koronawirus

Nie ma epidemii, odwołano stan zagrożenia epidemicznego, a jednak Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 działa. Jest wygodny dla rządu, bo wydatki z niego nie podlegają kontroli. Z funduszu finansowano szczepionki, ale także dodatek węglowy czy samorządowe inwestycje w ścieki. Początkowo zasilany z emisji obligacji, teraz pochłania pieniądze na leczenie pacjentów i zyski NBP.  I nic nie zapowiada, żeby wkrótce nadzór nad tymi wydatkami miał się zwiększyć.

11.07.2023

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego - trudne zmiany w środku wakacji

Koronawirus

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego to m.in. powrót procedury zamówień publicznych. Wracają obowiązki podatników, liczne wyzwania czekają przedsiębiorców i pracowników, istotne zmiany będą też dotyczyły pacjentów. Ale zbyt krótkie okresy przejściowe powodują ryzyko, że wywiązanie się z niektórych obowiązków może być niezwykle trudne. Problemów nie zabraknie - przedstawiamy najważniejsze zmiany od 1 lipca.

30.06.2023

Unijne cyfrowe zaświadczenia COVID-19 - także po 1 lipca

Koronawirus Koronawirus szczepienia

System Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP) oraz unijne cyfrowe zaświadczenia COVID są dalej niezbędne dla prawidłowego monitorowania sytuacji związanej z zakażeniem SARS-CoV-2 w kraju - uznało Ministerstwo Zdrowia. Dlatego także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego z dniem 1 lipca rozwiązania te będą utrzymane. Zakłada to przekazany do konsultacji projekt rozporządzenia ministra zdrowia.

26.06.2023

1 lipca rusza termin na złożenie wniosku o upadłość, przestają obowiązywać przepisy covidowe

Koronawirus Restrukturyzacja

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza, że zacznie biec na nowo 30-dniowy termin na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości przez dłużnika. Do tej pory był on zamrożony przez przepisy covidowe. 1 lipca przestaną one obowiązywać. Menedżerowi w spółce z o.o., który o tym zapomni, grozi odpowiedzialność karna nawet do roku więzienia. Będzie odpowiadał też swoim prywatnym majątkiem za długi spółki.

26.06.2023

Program szczepień na Covid-19 nie zakończy się 1 lipca

Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus Koronawirus szczepienia

1 lipca zakończy się ponad trzyletni okres, w którym rząd naprzemiennie ogłaszał stan zagrożenia i epidemię Covid-19. Nie oznacza to jednak finału programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi Sars-Cov-2, chociaż chętnych na nie właściwie nie ma. Program będzie trwał, bo preparaty zalegają w magazynach, a spór wokół zawartych kontraktów jest w toku. Za niepotrzebne szczepionki zapłacimy ze składki zdrowotnej, czyli z pieniędzy, które powinny finansować leczenie.

21.06.2023

Zbliża się koniec pandemii w prawie zamówień publicznych - czy będzie trudniej?

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Koronawirus

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego przyczyni się do zniesienia szczególnych rozwiązań, które zostały wdrożone na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Będzie to miało bezpośredni wpływ na zmianę podejścia zamawiających przygotowujących dokumentację postępowania, a w szczególności projektowanych zapisów istotnych postanowień umowy lub samych wzorów umów.

19.06.2023

Pomoc przedsiębiorcom i tarcze antycovidowe niezgodne z Konstytucją?

Prawnicy Koronawirus

Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, skierował w piątek dwa wnioski do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zbadanie zgodności z Konstytucją rządowych programów pomocy dla przedsiębiorców w czasie epidemii Covid-19, specustawy covidowej z 2 marca 2020 roku oraz jej nowelizacji.

17.06.2023

Sąd: Covid uniemożliwił podjęcie pracy, ale umowa nie była pozorna

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Pracownica nie mogła rozpocząć pracy, ponieważ rząd wprowadził zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w galeriach handlowych. W tym samym czasie stała się ona też niezdolna do pracy, ponieważ zamknięto szkoły i musiała zająć się małoletnim synem. ZUS zarzucił, że umowa została zawarta dla pozoru, ponieważ nie było dowodów na świadczenie pracy. Sąd nie podzielił tej oceny.

07.06.2023

Wprowadzali do gabinet.gov.pl fałszywe dane o szczepieniu na Covid-19 - są zatrzymania

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Według śledczych zatrzymani wystawili około 4 tysięcy fałszywych certyfikatów o szczepieniu przeciwko Covid-19 i "zarobili" na tym około 4 mln zł. Dziesięć zatrzymanych przez policję osób wprowadzało do systemu gabinet.gov.pl podrobione zaświadczenia. Policja prowadzi postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej.

29.05.2023

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego nie kończy sprawy wypłaty przez ZUS świadczeń bez odsetek

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Odwołanie z dniem 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego nie zakończy problemu świadczeń, które ZUS wypłacał z opóźnieniem i bez odsetek ustawowych. Zdaniem prawników, przepis jest niekonstytucyjny i powinien zostać uchylony z mocą wsteczną. Nie wiadomo też, jak będą go stosowały sądy rozpoznając toczące się obecnie sprawy, które będą rozstrzygane po odwołaniu tego stanu.

23.05.2023

Wraz z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego ruszą terminy ważne dla pracodawców i pracowników

Prawo pracy BHP Koronawirus

Powrót fikcji doręczenia pism wysłanych pocztą tradycyjną za potwierdzeniem odbioru, przywrócenie obowiązku wykonywania badań okresowych i szkoleń obowiązkowych w zakresie bhp, czy zniesienie ograniczeń wysokości odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych przewidzianych do wypłaty na wypadek ustania stosunku pracy - to tylko niektóre zmiany, które spowoduje odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego.

15.05.2023

Od 1 lipca medycy nie będą musieli szczepić się przeciwko Covid-19

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Z chwilą odwołania stanu zagrożenia epidemicznego zniknie obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla osób wykonujących zawód medyczny, farmaceutów i studentów kierunków medycznych. Od początku kontrowersyjna była możliwość egzekwowania tego prawa. Według Ministerstwa Zdrowia istniał obowiązek złożenia oświadczenia o poddaniu się szczepieniu przeciwko Covid-19.

13.05.2023

Obowiązkowe maseczki w szpitalach tylko do końca czerwca

Koronawirus

Tylko do 30 czerwca obowiązkowe jest noszenie maseczek w szpitalach, przychodniach i innych placówkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza. Nie ma już obowiązku noszenia maseczek w aptekach. Z kolei z dniem 1 lipca zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia zostaje odwołany stan zagrożenie epidemicznego.

02.05.2023

Minister zdrowia pisze do Pfizera w sprawie gruntownej zmiany kontraktów szczepionkowych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Sytuacja epidemiczna w krajach Unii Europejskiej ustabilizowała się, a mimo to Pfizer nadal planuje dostarczyć do Europy setki milionów szczepionek. Jest to całkowicie bezcelowe z punktu widzenia zdrowia publicznego, ponieważ większość z nich ulegnie zniszczeniu ze względu na ograniczony okres przydatności do użycia i ograniczony popyt - zauważa w liście do Pfizera minister zdrowia Adam Niedzielski.

02.05.2023

Minister zapowiada zniesienie w końcu czerwca stanu zagrożenia epidemicznego

Opieka zdrowotna Koronawirus

Wstępną, planowaną datą zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego jest koniec czerwca tego roku - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce ulega systematycznej poprawie" i resort "przymierza się" do zniesienia obowiązku noszenia maseczek w aptekach.

19.04.2023

Ruszyły e-skierowania na piątą dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

1,7 mln osób w nocy z piątku na sobotę otrzymało skierowania na piątą dawkę szczepienia przeciw COVID-19. Warunkiem przyjęcia piątej dawki jest ukończenie co najmniej 60 lat. Zakwalifikowano do niej także osoby z upośledzoną odpornością lub zatrudnione w ośrodkach medycznych, których pracownicy są szczególnie narażeni na zakażenie COVID-19.

15.04.2023

Resort zdrowia wycofuje się z płacenia za lek na Covid-19; szpitale są w kropce

Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus

Szpitale, które będą chciały kontynuować terapię pacjentów chorych na Covid-19 Remdesivirem, będą musiały pokryć część kosztu zakupu tego leku. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nie będzie dalej finansować zakupu ze środków publicznych. Szpitale sygnalizują, że leku już brakuje w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Oznacza to znacznie wyższe koszty leczenia pacjentów.

27.03.2023

Nie ma chętnych do szczepień na Covid-19

Pacjent Koronawirus Koronawirus szczepienia

Znów odnotowujemy wzrost chorych pacjentów z COVID-19 w poradniach - mówią specjaliści medycyny rodzinnej. Jednak chętnych do przyjęcia szczepionki - brak. W czwartek w całej Polsce zaszczepiło się 1191 osób przeciwko Covid-19 - to dramatycznie mało – alarmują specjaliści medycyny rodzinnej z Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Są dni, gdy w całym województwie nikt się nie zaszczepił.

24.03.2023

NIK zawiadomiła prokuraturę i CBA w sprawie Szpitala Tymczasowego COVID-19 we Wrocławiu

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Samowola budowlana, niegospodarność, nierzetelność - tak najkrócej można podsumować wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK w szpitalu tymczasowym we Wrocławiu. Raport z tej kontroli został upubliczniony w styczniu. Teraz NIK informuje, że skierowała do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia kilku przestępstw, a pismem sygnalnym powiadomiła także Centralne Biuro Antykorupcyjne.

09.03.2023