Amantadyna nie działa w leczeniu chorych na Covid-19. Rzecznik Praw Pacjenta zakazał stosowania

Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta wydał decyzję dotyczącą przychodni Optima z Przemyśla, w której przyjmuje Włodzimierz Bodnar. Rzecznik uznał, że placówka stosując amantadynę narusza zbiorowe prawo pacjentów do leczenia zgodnego aktualną wiedzą medyczną, i zakazał stosowanie tego leku w leczeniu Covid-19. Z kolei resort zdrowia poinformował, że w leczeniu szpitalnym amantadyna jest nieskuteczna.

11.02.2022

Komornik to przedsiębiorca? PFR żąda zwrotu wsparcia z tarczy finansowej

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus Tarcza finansowa

Kilkuset komorników, którym Polski Fundusz Rozwoju udzielił subwencji z tarczy finansowej na łączną kwotę prawie 40,2 mln zł, ma dziś kłopoty. PFR zmienił wykładnię i uznał, że pieniądze im się nie należały, bo nie są przedsiębiorcami. Teraz zwrotów żąda z odsetkami, nasyłając firmę windykacyjną. Zdaniem prawników, ta sytuacja nie powinna mieć miejsca, bo za swój błąd PFR nie powinien obciążać obywateli.

10.02.2022

mObywatel z krajowym certyfikatem covidowym

Koronawirus

W aplikacji mObywtal dostępny jest już krajowy certyfikat covidowy. O tym, że Ministerstwo Zdrowia planuje go wprowadzić, pisaliśmy w Prawo.pl pod koniec stycznia. Nasz paszport w przeciwieństwie do unijnego przyznaje status ozdrowieńca osobom, które otrzymały pozytywny wyniku testu antygenowego.

09.02.2022

Premier powołał nową radę do spraw Covid-19

Koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki powołał nową Radę do spraw Covid-19, która liczy blisko 30 osób. Poza lekarzami, m.in. Andrzejem Horbanem, Piotrem Czauderną i Arturem Zaczyńskim, zasiadają w niej socjolodzy, prawnik, statystyk i ekonomista. Zastąpi ona dawną Radę Medyczną, z której w połowie stycznia odeszło 13 z 17 członków na znak protestu.

09.02.2022

Bez obowiązkowych szczepień mundurowych i nauczycieli

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wbrew zapowiedziom ministra zdrowia, od 1 marca nie będzie obowiązkowych szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli. Od tego dnia będzie jedynie obowiązek szczepień dla osób pracujących w ochronie zdrowia, w aptekach oraz dla studentów kierunków związanych z medycyną. Rzecznik MZ nie wyklucza jednak takiego obowiązku dla innych grup zawodowych.

08.02.2022

WSA: Brytyjska spółka też może ubiegać się o pomoc na ochronę miejsc pracy

Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Koronawirus

Brytyjska spółka prawa handlowego, prowadząca działalność w Polsce w formie oddziału, zwróciła się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Organy odmówiły ze względu na zagraniczną przynależność. Wojewódzki Sąd Administracyjny zwrócił uwagę, że spółka zatrudniała polskich pracowników i realizowała zobowiązania na takich samych zasadach jak polscy przedsiębiorcy.

08.02.2022

MZ zapowiada zmniejszenie liczby łóżek covidowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia podejmie decyzję o redukowaniu infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z COVID-19. Minister Adam Niedzielski wyjaśnia, że powodem takich działań jest fakt, że obłożenie łóżek wzrasta o wiele wolniej niż tempo wzrostu zakażeń w ostatnich tygodniach. Eksperci uważają, że szczyt piątej fali jest przed nami. Ponadto rośnie liczba osób pod respiratorami.

07.02.2022

Pandemia wpływa na ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdów

Rynek i konsument Finanse Koronawirus

Klient, który z wyprzedzeniem wykupi przelot czy imprezę turystyczną, a w dniu wyjazdu będzie objęty kwarantanną, przeważnie utraci wpłacone pieniądze. Chyba że się ubezpieczy. Nie każde towarzystwo jednak ma taką ofertę, i czasem w umowach czają się pułapki. Przy kupnie polisy warto dokładnie sprawdzić, jaki jest poziom zwrotu poniesionych kosztów.

05.02.2022

RPO: Chorujący na covid skarżą się na banki

Finanse Koronawirus

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi obywateli na praktyki instytucji finansowych wobec klientów, którzy wskutek zachorowania na COVID-19 zmagają się z ciężkimi powikłaniami i nie są w stanie realizować w terminie swoich zobowiązań. Tymczasem klientom banków przepisy dają możliwość zabezpieczenia się przed konsekwencjami przedłużającej się choroby, uniemożliwiającej im osobistą wizytę w banku, o czym wie niewiele osób

04.02.2022

Bezpłatne testy antygenowe dostępne także w laboratoriach

Pacjent Koronawirus

Od 28 stycznia 2022 r. bezpłatny test antygenowy w kierunku Covid-19 bez skierowania może być też przeprowadzony przez pracownika laboratorium albo mobilnego punktu pobrań. To oznacza, że darmowe testy będą dostępne nie tylko w aptekach. I wszystko wskazuje na to, że więcej testów wykona tzw. diagnostyka, która dotychczas robiła bezpłatne testy PCR na podstawie skierowania. NFZ podkreśla, że ciągle zgłaszają się nowe podmioty.

04.02.2022

Testowanie i badanie pacjentów w aptekach z wątpliwą podstawą prawną

Zawody medyczne Farmacja Koronawirus

Ministerstwu Zdrowia tak się spieszyło z wprowadzeniem bezpłatnych testów antygenowych w aptekach, że nie zdążyło dobrze przygotować przepisów w tej sprawie. Prawo do wykonywania testów, ale także badania poziomu glukozy, mają - zgodnie z ustawą - tylko sprawujący opiekę farmaceutyczną, którzy zaliczą szkolenie. Tyle że w sprawie szkolenia, rozporządzenia brak, a to w sprawie badań dozwolonych w aptekach dotyczy wszystkich farmaceutów.

04.02.2022

Praca zdalna komplikuje pracę gmin i wnioskowanie o dotacje

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Choć, w związku z kolejną falą koronowirusa, rząd wysyła pracowników samorządowych na pracę zdalną, nie zawsze jest ona możliwa. A w małych gminach czy ośrodkach pomocy społecznej zarzuconych wnioskami o dodatek osłonowy, to wręcz niemożliwe. Ze względu na pracę zdalną samorządom coraz trudniej dotrzymać terminów przy składaniu wniosków o fundusze unijne.

04.02.2022

Krótsza izolacja i kwarantanna dla medyków i funkcjonariuszy

Zawody medyczne Koronawirus

Od środy 2 lutego obowiązuje nowelizacja rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, która skraca czas izolacji i kwarantanny dla osób wykonujących zawód medyczny i funkcjonariuszy.

02.02.2022

Sejm odrzucił projekt ustawy o testowaniu pracowników i donosach o zakażeniu

Koronawirus

Sejm na posiedzeniu plenarnym odrzucił nowy projekt ustawy anty-covidowej. Wcześniej - sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła we wtorek 1 lutego br. wieczorem wniosek o odrzuceniu projektu ustawy o testowaniu pracowników w pierwszym czytaniu. Według projektu - wszyscy zatrudnieni, także na umowie cywilnoprawnej, mieliby prawo do wykonania raz w tygodniu bezpłatnego testu w kierunku Covid-19, finansowanego przez NFZ. Pracodawca zaś mógłby żądać informacji o wyniku testu.

02.02.2022

Obowiązek szczepienia personelu medycznego to fikcja

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych nie mają żadnych narzędzi do weryfikowania, czy ich pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19. Rozporządzenie ministra zdrowia stanowi, że osoby wykonujące zawód medyczny, mają obowiązek zaszczepienia, ale nie wprowadza żadnej sankcji za jego niewykonanie. Nie ma też dobrej podstawy prawnej, a zatem nawet kary nałożone przez Sanepid będą do podważenia w sądzie. To będzie martwy przepis - wskazują prawnicy.

02.02.2022

Miliardy złotych na miliony testów nie pomogą w walce z pandemią

Koronawirus

Lekarze i eksperci krytykują najnowszy projekt PiS, który uprawnia pracowników do wykonania testu antygenowego w kierunku Covid-19, bo nie pozwoli on walczyć z pandemią, a będzie kosztować miliardy złotych. Jego pierwsze czytanie nie odbyło się w poniedziałek, bo nie było przedstawicieli resortu zdrowia. Zostało przeniesione na wtorek na godz. 15, a wieczorem Sejm odrzucił projekt.

01.02.2022

MZ: Obostrzenia w związku z Covid-19 zgodne z prawem

Koronawirus

Zasady funkcjonowania obywateli podczas pandemii zostały wprowadzone zgodnie z podstawowymi i fundamentalnymi zasadami prawa, w tym Konstytucją - uważa Ministerstwo Zdrowia. I jego zdaniem nie ma potrzeby wprowadzania ustawą limitów osób w placówkach handlowych i usługowych. Tak wynika z odpowiedzi Waldemara Kraski, wiceministra zdrowia, na wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich.

31.01.2022

Rusza pilotaż e-spirometrów, ale tylko dla tysiąca pacjentów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Do 28 lutego 2022 r. placówki podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mogą składać wnioski do pilotażowego programu w zakresie wykorzystania elektronicznych spirometrów. Pilotaż ma objąć tylko tysiąc pełnoletnich pacjentów-ozdrowieńców, którzy jeszcze odczuwają skutki Covid-19.

31.01.2022

NFZ zapłaci 23 zł aptece za test na Covid-19. Jego wynik jest ważny tylko w Polsce

Koronawirus

Od czwartku 27 stycznia farmaceuci mogą przeprowadzać testy antygenowe w kierunku Covid-19. Dopiero wieczorem tego dnia NFZ opublikował zarządzenie, w którym wycenił procedurę na 23,24 zł, gdy test dostarcza RARS. Na razie do programu przystąpiły 140 apteki z ponad 13 tys. Wynik testu z apteki nie zostanie jednak odnotowany w paszporcie covidowym, a jedynie w polskim systemie EWP. Pozytywny oznacza najpierw izolację, a potem status ozdrowieńca, tyle że tylko w Polsce.

28.01.2022

RPO: Pozytywny wynik testu nie może z automatu wydłużać izolacji

Koronawirus

System Ewidencji Wjazdów do Polski automatycznie wydłużył izolację trojga dzieci o kolejne po pięć dni po wprowadzeniu informacji o dodatnich wynikach ich powtórnych testów, choć zgodnie z przepisami izolacja kończy się po 10 dniach od daty pierwszego dodatniego wyniku testu. Przedłużyć ją może tylko POZ.

28.01.2022