W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie wyklucza zniesienia od stycznia stanu zagrożenia epidemicznego. - Ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy to jest ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić – podkreślił.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany we wtorek na konferencji prasowej o taką deklarację szefa Rady Ministrów powiedział, że jesteśmy w takim momencie epidemii, gdzie "mamy najmniejszy stosunkowo poziom zachorowań, porównując chociażby z poprzednimi okresami."

Czytaj także na Prawo.pl: Obowiązkowe maseczki w szpitalach i aptekach co najmniej do końca marca>>

- Rzeczywiście trwa dyskusja na ten temat, jaki okres będzie okresem optymalnym, ale ja chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że oprócz przeglądu naszych wewnętrznych regulacji, które dotyczą stanu zagrożenia epidemicznego, o którym mówił wczoraj pan premier, również patrzymy na to, co się dziej po stronie organizacji międzynarodowych, czy inne kraje również się wycofują – powiedział szef MZ.

 

 

Obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego

Od 16 maja rozporządzenie ministra zdrowia zniosło obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii, zastępując go stanem zagrożenia epidemicznego. Pod koniec października br. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Zgodnie z nią obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i aptekach zostaje przedłużony do 31 grudnia 2022 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w szpitalach i aptekach jest uzasadnione notowaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również liczbą świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych), udzielanych osobom zakażonym tym wirusem, a także sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską. (pap/kn)