NIK wytknęła patologie przy tworzeniu szpitala tymczasowego we Wrocławiu

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szpital tymczasowy we Wrocławiu był samowolą budowlaną; niektóre z przyjętych podczas budowy szpitala rozwiązań architektonicznych, technicznych i budowlanych były błędne, a placówce nie zapewniono w pełni właściwej ochrony przeciwpożarowej - wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli.

16.01.2023

Kuratorium może sprawdzić, czy w szkole jest odpowiednia temperatura

BHP Zarządzanie oświatą Koronawirus

Jednostki samorządu terytorialnego oszczędzają na ogrzewaniu szkół - takie skargi wpłynęły do posłów, którzy postanowili interweniować w resorcie edukacji. Ten przypomina, że temperatura w klasach szkolnych musi wynosić co najmniej 18 stopni, a kwestię tę mogą kontrolować organy nadzoru pedagogicznego.

05.01.2023

Rażące błędy sądu w sprawie cywilnej o zwolnienie z pracy - skarga nadzwyczajna RPO

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus

Sąd rejonowy nie uwzględnił sprzeciwu powoda na skierowanie sprawy na posiedzenie niejawne - co naruszyło przepisy. W miejsce zarządzonego przez siebie dowodu z przesłuchania stron, sąd przeprowadził nieznany prawu dowód z zeznań stron na piśmie. Wyrok wydał zaś z udziałem ławnika wyznaczonego w dniu wyroku, tymczasem ten, kto nie zna sprawy, nie może orzekać sprawiedliwie.

14.12.2022

Rząd rozważa zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego od stycznia

Koronawirus

Rząd nie wyklucza, że od stycznia zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział we wtorek, że dyskusja na ten temat trwa, a decyzja zostanie podjęta na podstawie między innymi przeglądu prawnego, oceny instytucji międzynarodowych, w tym zajmujących się kontrolą zakażeń.

29.11.2022

Przedszkole żąda zaświadczenia o zdrowiu dziecka - lekarz nie ma podstaw do wystawienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO Koronawirus

Dyrektor przedszkola czy szkoły nie może żądać od rodzica dziecka zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do szkoły. Dodatkowo takie żądanie budzi wątpliwości w kontekście ochrony danych osobowych. Zgodnie z prawem, rodzic przekazuje dyrektorowi placówki oświatowej tylko uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia dziecka, jego diecie czy rozwoju psychofizycznym.

12.11.2022

NIK: Szpitale nie zdały egzaminu z funkcjonowania w warunkach kryzysowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Większość z placówek nie zrealizowała w ostatnich dwóch latach w całości kontraktów zawartych z NFZ, co było efektem zaangażowania się w zwalczanie COVID-19 i ograniczenie przyjęć pozostałych pacjentów. Wartość udzielonych świadczeń była niższa niż w 2019 roku, czyli przed pandemią o ponad 20 proc. - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

31.10.2022

Pacjenci unikają kwarantanny, choć od wielu miesięcy takiego obowiązku nie ma

Koronawirus

Osoby z objawami wskazującymi na zakażenie Covid-19, zaobserwowanymi u siebie lub u swoich dzieci odwołują wizyty lekarskie. Nie chcą robić testu w poradniach POZ, bo obawiają się izolacji i objęcia rodziny kwarantanną. Nie wiedzą, że obowiązek pozostawania w domu po wykryciu koronawirusa zniesiono już w marcu 2022 roku - zauważają lekarze.

15.10.2022

Booster szczepionki dla dzieci dopiero pół roku od szczepienia podstawowego

Pacjent Koronawirus Koronawirus szczepienia

Odstęp między szczepieniem podstawowym a boosterem wyniesie w przypadku dzieci nie trzy, a sześć miesięcy - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Zmiana decyzji wynika z przekazania przez koncern Pfizer nowej charakterystyki produktu leczniczego dawki przypominającej dla dzieci. Od jutra, 3 października pierwszą dawkę przypominającą będą mogły przyjąć dzieci w wieku 5-11 lat.

02.10.2022

Rząd zapowiada koniec zawieszenia obowiązku wykonywania badań okresowych

Prawo pracy BHP Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmianę ustawy w sprawie COVID-19, której celem jest m.in. przywrócenie obowiązku wykonywania badań, wynikających z przepisów art. 229 kodeksu pracy – dowiedział się serwis Prawo.pl. Chodzi o badania okresowe i badania przed rozpoczęciem pracy. Projekt jest na wstępnym etapie procesu legislacyjnego. Prawnicy są zdania, że to najwyższy czas.

27.09.2022

Sądy przyznają rację pracodawcom, którzy karali pracowników za brak maseczki

Policja Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus

Kolejne fale zakażeń koronawirusem wiązały się z nowymi, rządowymi obostrzeniami. Pracodawcy nie byli bierni i wprowadzali wewnętrzne regulacje, które nakazywały zakrywanie ust i nosa. Za ich nieprzestrzeganie groziła odpowiedzialność porządkowa lub dyscyplinarna. Sądy uznają, że kary były uzasadnione, ponieważ pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników.

23.09.2022

Coraz więcej zawiadomień do prokuratury na nadużycia z tarcz finansowych

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W 2021 roku ZUS i PFR skierowały do prokuratury więcej niż w poprzednich latach doniesień o podejrzeniu popełnienia przestępstw dotyczących m.in. zgłaszania nieprawdziwych danych o podleganiu ubezpieczeniom społecznym jako pracowników osób pozornie zatrudnianych, by wprowadzić w błąd i uzyskać pomoc publiczną z tarczy finansowej PFR.

20.09.2022

SN: Wstrzymanie karalności wszystkich czynów z powodu pandemii Covid-19

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Bałagan we wprowadzeniu przepisów antycovidowych spowodował niejasności co do terminów przedawnienia karalności czynów zabronionych. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, według której następuje wstrzymanie karalności wszystkich czynów, niezależnie od daty, kiedy zostały popełnione - przed czy po wejściu w życie ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19, innych chorób zakaźnych.

15.09.2022

Pospolite ruszenie po testy na Covid-19 - tylko apteki sprzedały milion sztuk

Farmacja Koronawirus

Minimalne restrykcje, czyli obowiązek noszenia maseczek w aptekach, przychodniach i szpitalach, normalizują Covid-19. Jednocześnie liczba sprzedanych testów wykrywających SARS-Cov-2 pokazuje, że wirus, mimo występującego obecnie łagodnego wariantu, wciąż budzi respekt. Tylko w sierpniu apteki sprzedały ponad 1 milion testów, a ponad 300 tys. wykonały podmioty lecznicze.

05.09.2022

Pandemiczny przepis zniknął z zamówień publicznych, wolno potrącać kary

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze Koronawirus

Przepis, który przez ostatnie dwa lata zakazywał potrącania kar umownych w zamówieniach publicznych, przestał obowiązywać. Niektórzy wykonawcy zostali pozbawieni szans obrony przed egzekucją kar umownych, mimo że stan zagrożenia epidemicznego wciąż obowiązuje. Natomiast zamawiający są zadowoleni z takiego obrotu sprawy, wreszcie będą mogli ścigać niesolidnych kontrahentów.

05.09.2022

Zwolnienie lekarskie na COVID-19 to nie kwarantanna - pracować nie można

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Pracodawcy, idąc na rękę pracownikom zakażonym koronawirusem, zgadzają się na wykonywanie pracy zdalnej na zwolnieniu lekarskim. Szkopuł w tym, że od 28 lutego 2022 r. nie ma ani kwarantanny, ani izolacji. Nie ma też w tej sytuacji możliwości wykonywania pracy na zwolnieniu lekarskim. Jest za to luka w prawie, bo przepisy, które to umożliwiają, ciągle obowiązują.

31.08.2022

Resort zdrowia wydłuża pilotaż rehabilitacji po Covid-19 do końca roku

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Do końca roku wydłużono program pilotażowy rehabilitacji leczniczej, w którym biorą udział pacjenci po przejściu Covid-19. Zakłada to przekazany w piątek do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.  Do programu można dołączyć do roku po zakończeniu leczenia. Potrzebne jest skierowanie, na przykład od lekarza rodzinnego.

26.08.2022

Sąd: Pracodawca mógł ukarać pracownika za nienoszenie maseczki

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawca słusznie ukarał pracownicę za nierespektowanie obowiązku zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach wieloosobowych. Ponosi on bowiem odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Dlatego też egzekwowanie przestrzegania przepisów oraz zasad bhp jest nie tylko prawem, lecz także jego obowiązkiem.

13.08.2022

Od 17 sierpnia lekarze będą mogli przyjąć czwartą dawkę szczepionki

Zawody medyczne Koronawirus

Od 17 sierpnia personel medyczny: pracownicy podmiotów medycznych, studenci kierunków medycznych i farmaceuci będą mogli przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19.  Wystawionych zostanie 400 tys. e-skierowań - zapowiedziało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W pierwszej kolejności szczepienie dostaną osoby, które zajmują się pacjentami covidowymi.

12.08.2022

WSA: Fototerapia w solarium w czasie pandemii ukarana sprzecznie z Konstytucją

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus

Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny, a nie w rozporządzeniu antycovidowym, jakie rząd wydał w marcu 2021 roku. Dlatego kara nałożona na właścicielkę solarium przez inspektora sanitarnego była sprzeczna z Konstytucją, bo naruszała wolność działalności gospodarczej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

06.08.2022

Od września czwartą dawką zaszczepią się kolejne grupy

Pacjent Koronawirus

Drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19 od początku września będą mogły przyjmować osoby dorosłe. Choć resort zdrowia nie wyklucza też, że będzie to jeszcze większa część populacji. Obecnie czwarta dawka (druga przypominająca) jest dostępna dla osób, które ukończyły 60 lat oraz ze wskazaniami do szczepienia ze względu na zaburzenia odporności, które ukończyły 12 lat. 

03.08.2022