Obowiązkowe maseczki w szpitalach tylko do końca czerwca

Koronawirus

Tylko do 30 czerwca obowiązkowe jest noszenie maseczek w szpitalach, przychodniach i innych placówkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza. Nie ma już obowiązku noszenia maseczek w aptekach. Z kolei z dniem 1 lipca zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia zostaje odwołany stan zagrożenie epidemicznego.

02.05.2023

Minister zdrowia pisze do Pfizera w sprawie gruntownej zmiany kontraktów szczepionkowych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Sytuacja epidemiczna w krajach Unii Europejskiej ustabilizowała się, a mimo to Pfizer nadal planuje dostarczyć do Europy setki milionów szczepionek. Jest to całkowicie bezcelowe z punktu widzenia zdrowia publicznego, ponieważ większość z nich ulegnie zniszczeniu ze względu na ograniczony okres przydatności do użycia i ograniczony popyt - zauważa w liście do Pfizera minister zdrowia Adam Niedzielski.

02.05.2023

Minister zapowiada zniesienie w końcu czerwca stanu zagrożenia epidemicznego

Opieka zdrowotna Koronawirus

Wstępną, planowaną datą zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego jest koniec czerwca tego roku - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce ulega systematycznej poprawie" i resort "przymierza się" do zniesienia obowiązku noszenia maseczek w aptekach.

19.04.2023

Ruszyły e-skierowania na piątą dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

1,7 mln osób w nocy z piątku na sobotę otrzymało skierowania na piątą dawkę szczepienia przeciw COVID-19. Warunkiem przyjęcia piątej dawki jest ukończenie co najmniej 60 lat. Zakwalifikowano do niej także osoby z upośledzoną odpornością lub zatrudnione w ośrodkach medycznych, których pracownicy są szczególnie narażeni na zakażenie COVID-19.

15.04.2023

Resort zdrowia wycofuje się z płacenia za lek na Covid-19; szpitale są w kropce

Pacjent Finansowanie zdrowia Koronawirus

Szpitale, które będą chciały kontynuować terapię pacjentów chorych na Covid-19 Remdesivirem, będą musiały pokryć część kosztu zakupu tego leku. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nie będzie dalej finansować zakupu ze środków publicznych. Szpitale sygnalizują, że leku już brakuje w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Oznacza to znacznie wyższe koszty leczenia pacjentów.

27.03.2023

Nie ma chętnych do szczepień na Covid-19

Pacjent Koronawirus Koronawirus szczepienia

Znów odnotowujemy wzrost chorych pacjentów z COVID-19 w poradniach - mówią specjaliści medycyny rodzinnej. Jednak chętnych do przyjęcia szczepionki - brak. W czwartek w całej Polsce zaszczepiło się 1191 osób przeciwko Covid-19 - to dramatycznie mało – alarmują specjaliści medycyny rodzinnej z Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Są dni, gdy w całym województwie nikt się nie zaszczepił.

24.03.2023

NIK zawiadomiła prokuraturę i CBA w sprawie Szpitala Tymczasowego COVID-19 we Wrocławiu

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Samowola budowlana, niegospodarność, nierzetelność - tak najkrócej można podsumować wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK w szpitalu tymczasowym we Wrocławiu. Raport z tej kontroli został upubliczniony w styczniu. Teraz NIK informuje, że skierowała do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia kilku przestępstw, a pismem sygnalnym powiadomiła także Centralne Biuro Antykorupcyjne.

09.03.2023

NIK: Rządowe programy wspierające polskie szwalnie to porażka

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

NIK ustaliła, że w ramach programu uruchomionego w związku z pandemią COVID-19 Agencja Rozwoju Przemysłu dostarczyła ok. 105 mln maseczek medycznych i ok. 67 mln maseczek niemedycznych za kwotę ponad 313 mln zł. Poważne wątpliwości wzbudziła rzetelność nadzoru nad ich jakością. Z kolei zupełnym fiaskiem zakończył się projekt „Stalowa Wola”, w ramach którego, mimo zakupu dziewięciu linii produkcyjnych, poza produktami testowymi nie wyprodukowano ani jednej maseczki.

28.02.2023

NIK wytknęła patologie przy tworzeniu szpitala tymczasowego we Wrocławiu

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szpital tymczasowy we Wrocławiu był samowolą budowlaną; niektóre z przyjętych podczas budowy szpitala rozwiązań architektonicznych, technicznych i budowlanych były błędne, a placówce nie zapewniono w pełni właściwej ochrony przeciwpożarowej - wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli.

16.01.2023

Kuratorium może sprawdzić, czy w szkole jest odpowiednia temperatura

BHP Zarządzanie oświatą Koronawirus

Jednostki samorządu terytorialnego oszczędzają na ogrzewaniu szkół - takie skargi wpłynęły do posłów, którzy postanowili interweniować w resorcie edukacji. Ten przypomina, że temperatura w klasach szkolnych musi wynosić co najmniej 18 stopni, a kwestię tę mogą kontrolować organy nadzoru pedagogicznego.

05.01.2023

Rażące błędy sądu w sprawie cywilnej o zwolnienie z pracy - skarga nadzwyczajna RPO

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus

Sąd rejonowy nie uwzględnił sprzeciwu powoda na skierowanie sprawy na posiedzenie niejawne - co naruszyło przepisy. W miejsce zarządzonego przez siebie dowodu z przesłuchania stron, sąd przeprowadził nieznany prawu dowód z zeznań stron na piśmie. Wyrok wydał zaś z udziałem ławnika wyznaczonego w dniu wyroku, tymczasem ten, kto nie zna sprawy, nie może orzekać sprawiedliwie.

14.12.2022

Rząd rozważa zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego od stycznia

Koronawirus

Rząd nie wyklucza, że od stycznia zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział we wtorek, że dyskusja na ten temat trwa, a decyzja zostanie podjęta na podstawie między innymi przeglądu prawnego, oceny instytucji międzynarodowych, w tym zajmujących się kontrolą zakażeń.

29.11.2022

Przedszkole żąda zaświadczenia o zdrowiu dziecka - lekarz nie ma podstaw do wystawienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO Koronawirus

Dyrektor przedszkola czy szkoły nie może żądać od rodzica dziecka zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do szkoły. Dodatkowo takie żądanie budzi wątpliwości w kontekście ochrony danych osobowych. Zgodnie z prawem, rodzic przekazuje dyrektorowi placówki oświatowej tylko uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia dziecka, jego diecie czy rozwoju psychofizycznym.

12.11.2022

NIK: Szpitale nie zdały egzaminu z funkcjonowania w warunkach kryzysowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Większość z placówek nie zrealizowała w ostatnich dwóch latach w całości kontraktów zawartych z NFZ, co było efektem zaangażowania się w zwalczanie COVID-19 i ograniczenie przyjęć pozostałych pacjentów. Wartość udzielonych świadczeń była niższa niż w 2019 roku, czyli przed pandemią o ponad 20 proc. - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

31.10.2022

Pacjenci unikają kwarantanny, choć od wielu miesięcy takiego obowiązku nie ma

Koronawirus

Osoby z objawami wskazującymi na zakażenie Covid-19, zaobserwowanymi u siebie lub u swoich dzieci odwołują wizyty lekarskie. Nie chcą robić testu w poradniach POZ, bo obawiają się izolacji i objęcia rodziny kwarantanną. Nie wiedzą, że obowiązek pozostawania w domu po wykryciu koronawirusa zniesiono już w marcu 2022 roku - zauważają lekarze.

15.10.2022

Booster szczepionki dla dzieci dopiero pół roku od szczepienia podstawowego

Pacjent Koronawirus Koronawirus szczepienia

Odstęp między szczepieniem podstawowym a boosterem wyniesie w przypadku dzieci nie trzy, a sześć miesięcy - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Zmiana decyzji wynika z przekazania przez koncern Pfizer nowej charakterystyki produktu leczniczego dawki przypominającej dla dzieci. Od jutra, 3 października pierwszą dawkę przypominającą będą mogły przyjąć dzieci w wieku 5-11 lat.

02.10.2022

Rząd zapowiada koniec zawieszenia obowiązku wykonywania badań okresowych

Prawo pracy BHP Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmianę ustawy w sprawie COVID-19, której celem jest m.in. przywrócenie obowiązku wykonywania badań, wynikających z przepisów art. 229 kodeksu pracy – dowiedział się serwis Prawo.pl. Chodzi o badania okresowe i badania przed rozpoczęciem pracy. Projekt jest na wstępnym etapie procesu legislacyjnego. Prawnicy są zdania, że to najwyższy czas.

27.09.2022

Sądy przyznają rację pracodawcom, którzy karali pracowników za brak maseczki

Policja Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus

Kolejne fale zakażeń koronawirusem wiązały się z nowymi, rządowymi obostrzeniami. Pracodawcy nie byli bierni i wprowadzali wewnętrzne regulacje, które nakazywały zakrywanie ust i nosa. Za ich nieprzestrzeganie groziła odpowiedzialność porządkowa lub dyscyplinarna. Sądy uznają, że kary były uzasadnione, ponieważ pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników.

23.09.2022

Coraz więcej zawiadomień do prokuratury na nadużycia z tarcz finansowych

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W 2021 roku ZUS i PFR skierowały do prokuratury więcej niż w poprzednich latach doniesień o podejrzeniu popełnienia przestępstw dotyczących m.in. zgłaszania nieprawdziwych danych o podleganiu ubezpieczeniom społecznym jako pracowników osób pozornie zatrudnianych, by wprowadzić w błąd i uzyskać pomoc publiczną z tarczy finansowej PFR.

20.09.2022

SN: Wstrzymanie karalności wszystkich czynów z powodu pandemii Covid-19

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Bałagan we wprowadzeniu przepisów antycovidowych spowodował niejasności co do terminów przedawnienia karalności czynów zabronionych. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, według której następuje wstrzymanie karalności wszystkich czynów, niezależnie od daty, kiedy zostały popełnione - przed czy po wejściu w życie ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19, innych chorób zakaźnych.

15.09.2022