Dzieci w wieku 12-16 lat mogą już przyjmować trzecią dawkę szczepionki

Koronawirus Koronawirus szczepienia

W piątek 28 stycznia ruszył proces wystawiana skierowań na dawkę przypominjącą dla dzieci zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 12 rok życia. To informacja szczególnie ważna dla dzieci, które w najbliższym czasie mają wyjechać na ferie do Włoch. Tam paszporty covidowe od 1 lutego będą ważne tylko pół roku. Ważność więc stracą nastolatków zaszczepionych drugą dawką przed piątym sierpnia.

28.01.2022

Władza zapowiada poważne egzekwowanie zakazów covidowych

Prawo karne Koronawirus

Przeprowadzanie regularnych i rutynowych kontroli w zakresie przestrzegania w miejscach ogólnodostępnych zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wydanych w związku z epidemią COVID-19 - takie zadanie dla odpowiednich służb przewiduje projekt nowej ustawy.

28.01.2022

Prokuratura wraca do pracy zmianowej

Prokuratura Koronawirus

Najpóźniej w poniedziałek wraca praca zmianowa w prokuraturze. Sprzeciwiają się jej związki zawodowe, ale negatywnie ocenili to też wszyscy prokuratorzy regionalni. Już wcześniej miało to być sposobem na pierwszą falę koronawirusa. Mimo kilkukrotnych analiz oraz postulatów prokuratorów i pracowników prokuratury, dwie zmiany pozostały prawie rok, aż do końca maja 2021 r.

28.01.2022

Lekarz musi mieć zgodę pacjenta na stosowanie Molnupiraviru

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Głośny od kilku dni lek na Covid-19 nie jest jeszcze zarejestrowany w Unii Europejskiej. Wniosek w tej sprawie jest wciąż procedowany przez Europejką Agencję Leków. By mógł być stosowany w Polsce minister zdrowia dopuścił go na specjalnych zasadach. To zaś oznacza, że pacjenci muszą wyraźnie zgodzić się, że chcą go zażyć.

28.01.2022

Farmaceuta wykona test na Covid-19, ale też zbada saturację i poziom cukru

Koronawirus

Od czwartku 27 stycznia farmaceuta może wykonać test antygenowy w kierunku Covid-19, ale nie tylko. Za sprawą nowego rozporządzenia zrobi też test na obecność wirusa grypy, bakterii Helicobacter, która wywołuje wrzody żołądka. Zbada też poziom cukru we krwi, ciśnienie, saturację oraz wykona panel lipidowy, który pozwala określić poziom cholesterolu.

27.01.2022

Rzymkowski: 28 lutego wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Ostatniego dnia lutego jest powrót do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół. Nie zakładamy innego wariantu - powiedział w czwartek Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki. Jak podkreślił, ministerstwo nie przewiduje możliwości zamknięcia przedszkoli ani klas od 1 do 4.

27.01.2022

Będzie polski paszport covidowy - tylko po co?

Koronawirus

Od 1 lutego Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić krajowy certyfikat covidowy. Dzięki temu status ozdrowieńca będą mogły uzyskać także osoby, które Covid-19 potwierdziły testem antygenowym. Tyle że jedynie w Polsce. Unijny Certyfikat Covidowy respektuje bowiem tylko testy PCR. Polski paszport byłby dobrym pomysłem, gdyby coś w naszym kraju dawał, a nie daje - wskazują prawnicy i lekarze.

27.01.2022

Nabici w Molnupiravir. Lek widmo na Covid-19

Farmacja Koronawirus

Molnupiravir, czyli lek antywirusowy stosowany we wczesnej fazie leczenia Covid-19 dostarczany jest z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych bezpośrednio do placówki podstawowej opieki zdrowotnej, która zgłosiła takie zapotrzebowanie - zapewnia Ministerstwo Zdrowia. Lekarze rodzinni twierdzą jednak, że leku nie dostali. Nie mają też możliwości zamówienia go w systemie RARS.

26.01.2022

Lekarze rodzinni chcą więcej czasu na zbadanie pacjenta 60 plus z Covidem

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od wtorku w wielu przychodniach rodzinnych, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, pacjentom trudniej dostać się do lekarza. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem ministra zdrowia pierwszeństwo mają osoby w wieku 60 plus chore na Covid-19. Jeśli jednak test był zrobiony w poniedziałek, czy piątek, pierwszeństwo już nie będzie przysługiwać, mimo pogorszenia stanu zdrowia.

26.01.2022

Przejście na zdalne nauczanie nawet bez opinii Sanepidu

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Część uczniów przechodzi na zdalne nauczanie - najmłodsi jednak będą uczyć się stacjonarnie. Problemem może być fakt, że w szkołach brakuje nauczycieli i siłą rzeczy są zmuszone do przejścia na zdalne nauczanie. W ostateczności dyrektor może sam zdecydować o nauce online. Jednak tryb podejmowania takiej decyzji nie jest jednoznaczny.

26.01.2022

Samorząd w pandemii bezbronny, nawet gdy lokator demoluje lokal i nie płaci

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Koronawirus

Przepisy blokujące postępowanie eksmisyjne w czasie pandemii są nadużywane przez niesolidnych lokatorów i skutecznie blokują możliwość prowadzenia przez gminy racjonalnej gospodarki mieszkaniowej. Nawet decyzja o wyłączeniu budynku z użytkowania, wydana przez nadzór budowlany, nie pozwala na eksmisję. Samorządowcy pytają: czy musi dojść do tragedii, aby rząd podjął działania?

26.01.2022

NFZ na nowo wycenił testy PCR - za szybkie zapłaci 197 złotych

Koronawirus

Szpitalom i laboratoriom będzie się opłacało wykonywać jednoetapowe testy PCR dobrej jakości, tzw. ekspresowe. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie znowelizował zarządzenie w tej sprawie i wycenił je na 197 zł. Wcześniej twierdził, że obniżka wyceny z 280 zł do 118 zł nie zagrozi płynności realizacji świadczeń, ale teraz wprowadził nową stawkę dla ekspresowych testów.

25.01.2022

Szczepienie przeciwko Covid-19 a kwarantanna po kontakcie z zarażonym - jak jest, jak było

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus

W czasie pandemii lepiej być uczniem niż pracownikiem. Okazuje się bowiem, że w szkole zaszczepione osoby mające kontakt z koronawirusem nie podlegają kwarantannie, bo tak zaleciła Rada Medyczna. W zakładach pracy ta zasada nie jest już stosowana automatycznie. Sanepid może pracowników wysłać do domu, o ile pracodawca jest nadgorliwy.

24.01.2022

Administracja przechodzi na pracę zdalną - rozporządzenie opublikowane

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Administracja publiczna przechodzi od poniedziałku na pracę zdalną, chyba że realizacja określonych zadań jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom i nie jest "zdalnie" możliwa. Obowiązek taki znalazł się w opublikowanym w piątek wieczorem rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

21.01.2022

Rząd skraca covidową kwarantannę i wprowadza darmowe testy w aptekach

Opieka zdrowotna Koronawirus

Kwarantanna związana z Covid-19 będzie skrócona do 7 dni - zapowiedzieli w piątek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformowali też, że od 27 stycznia w aptekach dostępne będą bezpłatne testy antygenowe pod kątem Covid-19. Obiecali też szybkie badania osób starszych podejrzewających zakażenie koronawirusem.

21.01.2022

Rada Przedsiębiorczości: Wciąż brak strategii przeciwdziałania COVID-19

Prawo pracy BHP Koronawirus

Po dwóch latach pandemii COVID-19, okresach dotkliwego ograniczenia działalności gospodarczej, przeznaczając miliardy złotych na ratowanie gospodarki i miejsc pracy, odnotowując zachorowania i zgony tysięcy Polaków, uzyskawszy dostęp do szczepionek, wciąż nie wypracowaliśmy w Polsce skutecznych rozwiązań przeciwdziałających rozpowszechnianiu się wirusa SAR-CoV-2.

21.01.2022

WSA: Przedsiębiorca niesłusznie ukarany za otwarcie siłowni

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sanepid nie miał prawa nałożyć na przedsiębiorcę prowadzącego siłownię administracyjnej kary pieniężnej na podstawie przepisów rozporządzenia - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Uchylił jednocześnie karę w wysokości 10 tys. zł nałożoną na prowadzącego siłownię w czasie lockdown-u.

20.01.2022

MEiN promuje w szkołach profilaktykę chorób zakaźnych

Szkoła i uczeń Koronawirus

Ministerstwo Edukacji i Nauki chce zachęcić szkoły i placówki do wzmocnienia działań profilaktycznych chorób zakaźnych w tym COVID-19 i w tym celu przekazało do szkół i placówek zestaw materiałów informacyjnych dotyczących profilaktyki. W materiałach znalazły się m.in. odnośniki do scenariuszy zajęć dla różnych grup wiekowych oraz plakaty dotyczące szczepień.

19.01.2022

Minister zdrowia: Konsultanci krajowi zastąpią Radę Medyczną

Koronawirus

Nie udało się przekonać dotychczasowych członków Rady Medycznej przy premierze do dalszej współpracy w tej formule - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. I zapowiedział, że teraz jego doradcami w zakresie walki z pandemią koronawirusa będą wybrani konsultanci krajowi. A przy premierze zostanie utworzona nowa rada, ale w szerszej formule ekspertów, nie tylko medycznych.

17.01.2022

RPO: Nadumieralność na Covid pokazuje stan polskiej ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Tzw. nadmiarowe zgony w Polsce osób zakażonych koronawirusem wiążą się m.in. ze słabością i niewydolnością systemu opieki zdrowotnej - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że pandemia uwypukliła jego wieloletnie wady. - A musi się on przecież jednocześnie mierzyć także z problemami wcześniej nierozwiązanymi - dodaje.

17.01.2022