Stan epidemii od poniedziałku zastąpiony przez stan zagrożenia epidemicznego

Koronawirus

Od poniedziałku 16 maja stan epidemii został w Polsce zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Stanowi o tym znowelizowane rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z COVID-19. Z punktu widzenia prawa to duża zmiana, ale w praktyce różnica pomiędzy tymi stanami jest niewielka. Ale w placówkach medycznych nadal trzeba nosić maseczki.

16.05.2022

Rozporządzenie w sprawie zniesienia stanu epidemii w Polsce już opublikowane

Pacjent Rachunkowość Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Znowelizowane rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z COVID-19 stanowi, że od 16 maja obowiązujący dotąd stan epidemii zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Nie oznacza to jednak zniesienia niektórych ograniczeń pandemicznych.

14.05.2022

Ograniczenia pandemiczne zostają, ale zebrania w spółdzielniach i wspólnotach możliwe

Koronawirus Nieruchomości

Mimo zniesienia pandemii dalej będzie obowiązywało ograniczenie z ustawy covidowej dotyczące zebrań we wspólnotach oraz walnych zgromadzeń w spółdzielniach. Prawnicy uspokajają, że jednak można uniknąć paraliżu decyzyjnego. Zawsze właściciele i spółdzielcy będą mogli spotkać się stacjonarnie i porozmawiać, bo zniesiono ograniczenia sanitarne dotyczące spotkań.

13.05.2022

Ministrowie zdrowia i rodziny wysadzą w powietrze pracę zdalną w Polsce

Prawo pracy Koronawirus

Jeśli rząd nie zapanuje nad tworzonym prawem, to minister zdrowia oraz minister rodziny i polityki społecznej odbiorą pracodawcom i Polakom już od 16 sierpnia 2022 r. możliwość wykonywania pracy zdalnej. Taki będzie skutek projektowanych przez nich przepisów: rozporządzenia o odwołaniu stanu epidemii i projektu nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającego pracę zdalną.

12.05.2022

Przejście w stan zagrożenia epidemicznego nie zmienia zasad wykonywania pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy nie powinni przestać monitorować działań ustawodawcy po przejściu ze stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Bowiem dopiero odwołanie tych dwóch stanów uruchamia bieg wielu terminów, w których pracodawcy i pracownicy muszą się zmieścić z wykonaniem ciążących na nich obowiązków, by być w zgodzie z prawem – przypominają prawnicy.

11.05.2022

Fałszywy powrót do normalności - stan epidemii zmieni się w stan zagrożenia

Koronawirus

Od 16 maja stan epidemii zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Z tego powodu część ułatwień, niewielka, zniknie. Nie będzie już można np. odliczyć darowizny na walkę z Covid-19, skończy się też zwolnienie z podatku minimalnego od przychodów z budynków. Wiele "pandemicznych" rozwiązań jednak pozostanie, choć zdaniem ekspertów powinny być zniesione. Więcej informacji - w majowym Legal Alercie.

11.05.2022

Test na Covid-19 w szpitalu już tylko wyjątkowo

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szpitale w większości stosują się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i od 1 kwietnia br. nie wykonują testów na Covid-19 przyjmowanym pacjentom, choć zdarzają się wyjątki. Zasadniczo jednak testy wykonywane są tylko u osób z objawami klinicznymi, bo nie są już oddzielnie wyceniane.

10.05.2022

Program e-stetoskop i monitorowanie pacjentów z Covid-19

Nowe technologie Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia dotyczący pilotażu wykorzystania elektronicznych stetoskopów przez pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Poszerzona została m.in. grupa świadczeniobiorców o osoby, które przechorowały, ale nadal wymagają opieki i diagnostyki. Pulsoksymetry będą nadal tylko dla zarażonych.

09.05.2022

Pakulski: Walka z pandemią była nieefektywna i zbyt kosztowna

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Podstawowy błąd, jaki popełniono w walce z pandemią, to brak odpowiedniej koordynacji na poziomie regionalnym. Jej zwalczaniem nie da się bowiem zarządzać z jednego miejsca w kraju. Co prawda część decyzji podejmowali wojewodowie, ale nie były one konsultowane, a niektóre, dotyczące przekształceń szpitali, były zbyt pochopne i kosztowne - uważa Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

05.05.2022

Niedzielski: w połowie maja zniesiemy stan epidemii w Polsce

Koronawirus

W połowie maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku. Nie oznacza to jednak, że znikną wszystkie ograniczenia. Pozostaną maseczki w placówkach medycznych

29.04.2022

Covidowe budowy do rozbiórki, ale legalizacja też możliwa

Budownictwo Koronawirus

Inwestorzy, którzy poszli drogą na skróty i budują rzekomo covidowe domy oraz bloki, masowo przegrywają w sądach. Nie chcą jednak ich dobrowolnie rozbierać. Na wokandach więc wysyp spraw egzekucyjnych. Niektórzy też próbują zalegalizować swoje inwestycje. W nie każdym przypadku jest to jednak możliwe i słono kosztuje. Wiele będzie też zależało od determinacji organów nadzoru budowlanego.

29.04.2022

Tarcze finansowe PFR spełniły swą rolę, ale część subwencji do zwrotu

Prawo gospodarcze Koronawirus Tarcza finansowa

Kolejne fale koronawirusa siały spustoszenie nie tylko na szpitalnych oddziałach, ale też w gospodarce. Państwo nie pozostało bierne i dla wsparcia firm oraz ochrony miejsc pracy uruchomiło Tarcze finansowe. Programy te co do zasady zrealizowały swój cel, ale nie obyło się bez problemów. Wiele przedsiębiorstw może liczyć na umorzenie subwencji, ale niektóre będą musiały je zwrócić.

29.04.2022

Minister zdrowia w końcu znosi standardy opieki nad pacjentem z Covid-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Choć od 1 kwietnia lekarz rodzinny nie może kierować na test PCR, to wciąż obowiązuje rozporządzenie nakazujące lekarzom wystawianie na nie skierowań osobom podejrzanym o zakażenie Covid-19. Dualizm prawny, o którym pisaliśmy w Prawo.pl pod koniec marca, trwa już prawie miesiąc. Dopiero w czwartek 21 kwietnia minister zdrowia upublicznił projekt rozporządzenia uchylającego martwe już przepisy.

21.04.2022

Polska rezygnuje ze szczepionek przeciwko Covid-19,

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Polska zawiadomiła Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawia przyjmowania zakontraktowanych szczepionek i wykonywania płatności za nie - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia. I dodał, że nasz kraj skorzystał z klauzuli siły wyższej. Prawnicy uważają, że skoro Polska nie chce już szczepić za darmo, powinna pozwolić się szczepić odpłatnie.

20.04.2022

Badanie: COVID-19 nadal w trójce największych zagrożeń dla firm, ale nie wpływa na ciągłość prac

Rynek Prawo pracy Koronawirus

Prognozy zachorowań Ministerstwa Zdrowia brzmią uspokajająco, ale firmy nadal widzą w COVID-19 zagrożenie. Niemal co ósmy przedsiębiorca wskazuje, że zaraz po inflacji i Polskim Ładzie, to właśnie COVID-19 jest największym wyzwaniem. Mimo, że dla 56 proc. firm zachorowania na koronawirusa nie wiążą się ze wstrzymaniem ciągłości prac.

20.04.2022

W Polsce paszporty covidowe będą bezterminowe, w innych krajach niekoniecznie

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Minister zdrowia zapowiedział, że Polska będzie przedłużać paszporty covidowe bezterminowo tym, którzy przyjęli trzecią dawkę szczepienia przeciw Covid-19. Tyle, że jak wskazują eksperci, w naszym kraju certyfikaty nie mają znaczenia, a póki co inne kraje respektują zasady unijne. Paszport jest co do zasady ważny przez 270 dni od ostatniej dawki lub 180 dni od pozytywnego wyniku testu na Covid-19.

19.04.2022

Od środy czwarta dawka szczepionki przeciwko Covid-19 dla osób starszych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 20 kwietnia osoby, które ukończyły 80 lat, będą mogły przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Będzie to ten sam preparat, który podano im za trzecim razem. Rejestracja na szczepienie ruszyła w nocy z wtorku 19 kwietnia na środę 20 kwietnia.

19.04.2022

Pandemia zahamowała rozwój pracowników

Rynek Prawo pracy Koronawirus

W trakcie pandemii możliwości rozwoju zawodowego prawie 30 proc. Polaków obniżyły się - wynika z danych zebranych przez ADP. Pracodawcy dostrzegają tę tendencję i w rozpoczynającym się roku zamierzają wspierać zatrudnionych w obszarze podnoszenia ich kompetencji.

13.04.2022