Ministerstwo Zdrowia skierowało wprost do Komisji prawniczej, a zatem bez konsultacji, projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie elektronicznych stetoskopów. 

Czytaj również: Pocovidowcy dostaną e-stetoskopy, ale bez dodatkowego oprogamowania >>

 

E-stetoskop dla pocovidowców

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, resort zdrowia przede wszystkim poszerza grono osób, do których skierowany został program pilotażowy, o świadczeniobiorców, którzy ukończyli 18. rok życia i u których ustąpiły objawy COVID-19, jednak ze względu na stan kliniczny wymagają dalszej opieki, a także diagnostyki układu oddechowego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Kwalifikacją pacjentów do programu pilotażowego zajmować się będzie lekarz.  

 

 

Rozszerzenie pozwoli w większym stopniu wykorzystać możliwości stetoskopów elektronicznych, jako nowoczesnych narzędzi diagnostycznych przeznaczonych do wstępnej diagnostyki potencjalnych zaburzeń – wskazano w uzasadnieniu.

Obecnie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 31 stycznia 2022 roku w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przez świadczeniobiorców zakażonych wirusem SARS-CoV-2 przysługuje tylko osobom zarażonym Covid-19. A z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że 6 maja w Polsce doszło tylko do 611 zakażeń, z tym że od 1 kwietnia nie ma powszechnego testowania.

W związku z poszerzeniem grupy świadczeniobiorców wprowadzona została ponadto zmiana w par. 4 ust. 4. Tak jak dotychczas programem Pulsocare objęcie będą wyłącznie pacjenci zakażeni SARS-CoV-2. Zatem choć do e-stetoskopów poszerzono dostęp, to do pulsoskymetrów - nie.

Co to jest e-stetoskop

Program „E-stetoskop” został wprowadzony najpierw na podstawie rozporządzenia z 16 kwietnia 2021 r. (dla pocovidowców), a potem na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 stycznia 2022 roku (dla zarażonych koronawirusem). W ramach programu podpisano 30 umów z placówkami POZ, do których przekazano 1000 elektronicznych stetoskopów oraz przeszkolono 101 lekarzy z obsługi elektronicznego stetoskopu w ramach platformy DOM.

E-stetoskop, to urządzenie, które podczas badania rejestruje dźwięk pracy płuc i serca, który następnie jest przetwarzany i digitalizowany. Pacjent sam wysyła odsłuch, czyli wynik, do lekarza, poprzez zainstalowaną w telefonie aplikację Domowej Opieki Medycznej. Lekarz dokonuje analizy wyniku i na zasadzie teleporady kontaktuje się z pacjentem.