Szef MZ był pytany w czwartek w Polsat News o to, jakie rekomendacje przedstawi premierowi w kontekście przygotowań do kolejnej spodziewanej fali covidu. - Przede wszystkim musimy zmienić sposób monitorowania epidemii, ponieważ część społeczeństwa jest już zaszczepiona, a część przechorowała – powiedział  Adam Niedzielski.

Kiedy wróci masowe testowanie

Dodał, że dużo zależy od liczby hospitalizacji . Musi być ich ok 5 tys. - Aktualna liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 to ok. 400 pacjentów.  Jesteśmy więc jeszcze bardzo daleko od tego progu – zauważył szef MZ.

 

 

Minister zapewnił, że system opieki zdrowotnej ma przetrenowane procedury, jeżeli więc liczby hospitalizacji będą oscylowały wokół progu, który zostanie uznany za próg krytyczny, wtedy będzie powrót do masowego testowania, ewentualnego zwiększanie liczby łóżek.  Podobnie będzie z ewentualnym powrotem do maseczek w komunikacji miejskiej.

- Te plany są gotowe, czekają na decyzję i ewentualne uruchomienie. Ale chcę też wszystkich uspokoić, że mimo wzrostów, które obserwujemy w ostatnich dniach, ta liczba wynosi dokładnie 1068, to na razie nie są to w ogóle przedziały, które powodują uruchamianie procedur zarządzania kryzysowego" – zapewnił Niedzielski.

Od 30 czerwca do 6 lipca badania potwierdziły 4163 zakażenia, w tym 556 ponownych. Zmarło 16 osób z COVID-19. W środę badania potwierdziły 964 zakażenia koronawirusem, w tym 133 ponowne. Zmarły 3 osoby z COVID-19. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 018 565 przypadków. Zmarło 116 440 osób z COVID-19.