Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, czy po 30 czerwca (Stan zagrożenia epidemicznego zakończy się 1 lipca) będzie kontynuowany program szczepień przeciwko Covid-19. - Szczepienia będą realizowane również po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego - poinformował Prawo.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie zwraca uwagę, że rząd w zasadzie nie ma wyjścia. - Komisja Europejska zawarła w imieniu państw członkowskich kontrakt na kupno zdecydowanie zawyżonej liczby szczepionek na Covid-19. Obecnie chodzi nie tylko o koszty ich zakupu, ale także przechowywania i utylizacji niepotrzebnych preparatów – wskazuje.

Sprawdź w LEX: Kto zgłasza NOP w przypadku szczepień COVID-19? >

Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał ostatnio, że Polska od kwietnia ubiegłego roku działa w ramach klauzuli siły wyższej. Odmawia przyjmowania dostaw, bo zmieniły się warunki epidemiczne. W październiku ubiegłego roku szef resortu zdrowia mówił, że roszczenia dotyczące dostaw szczepionek firmy Pfizer, których Polska nie chciała przyjąć, opiewają na 1,5-2 mld złotych.

 

Czytaj także na Prawo.pl: Minister zdrowia pisze do Pfizera w sprawie gruntownej zmiany kontraktów szczepionkowych

Niepotrzebne szczepionki na Covid-19

W magazynach jest wciąż ponad 25 mln dawek szczepionek na Covid-19 (w trakcie realizacji są zamówienia na ponad 675 tys. sztuk). W sumie do Polski dostarczono 107,7 mln dawek tych szczepionek, a wykonano ponad 58 milionów szczepień. Do tej pory zutylizowano blisko 800 tys. dawek.

Mimo tego, że szczepionki zalegają w magazynach – to jak zaznacza minister Niedzielski -zawarte kontrakty w zasadzie zmuszają państwa do przyjmowania setek milionów preparatów, których nikt nie potrzebuje. – Nie ma nawet możliwości przekazania ich biedniejszym krajom, które również nie zgłaszają takiego zapotrzebowania – podkreśla.

Sprawdź w LEX: Kto jest lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną? >

Na początku czerwca Komisja Europejska poinformowała, że porozumiała się z firmami BioNTech/Pfizer. Chodzi o możliwość zmniejszenia ich dostaw i przedłużenia okresu, w którym państwa UE mogłyby odebrać dostawy. Polska strona warunki te uznała jednak za niewystarczające i niesatysfakcjonujące.

Sprawdź w LEX: Czy rękawiczki używane do szczepień to materiał skażony? >

Nawet 5,5 mld zł z NFZ na niepotrzebne preparaty 

Za niepotrzebne szczepionki zapłacimy ze składki zdrowotnej. Zgodnie z przyjętą pod koniec ubiegłego roku nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw w 2023 r. prezes NFZ na wniosek ministra zdrowia przekaże z funduszu zapasowego NFZ do 5,5 mld zł na zasilenie Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Pieniądze te mają trafić w szczególności, na finansowanie szczepień ochronnych na Covid-19 (i kosztów infolinii Narodowego Programu Szczepień).

Te jednak, mimo tego, że program trwa, to w praktyce prawie się nie odbywają. 

Zobacz procedurę w LEX: Postępowanie z dokumentacją medyczną dotyczącą szczepień obowiązkowych >

Są województwa, jak lubuskie czy podlaskie, w których szczepienia całkowicie zamarły. Choć patrząc na dane także z pozostałych rejonów, można pokusić się o podobną całościową ocenę.  Z danych z 20 czerwca wynika, że dzienna liczba szczepień to 89.

  • 33 - mazowieckie
  • 10 - wielkopolskie
  • 8 - łódzkie
  • 7 - dolnośląskie
  • 7 - małopolskie
  • 5 - pomorskie
  • 5 - śląskie
  • 3 - kujawsko-pomorskie
  • 3 - warmińsko-mazurskie
  • 3 - lubelskie
  • 2 - zachodniopomorskie
  • 1 - opolskie
  • 1 - świętokrzyskie
  • 1 - podlaskie
  • 0 - lubuskie
  • 0 - podkarpackie

- Pieniądze ze składek zdrowotnych, które powinny zostać wydane na diagnostykę i leczenie, sfinansują niepotrzebne szczepionki na Covid-19. Odbędzie się to z oczywistą stratą dla pacjentów – komentuje Jerzy Gryglewicz.

Testy combo – finansowanie utrzymane po 1 lipca

Po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego nadal będą finansowane testy combo, co potwierdził Prawo.pl rzecznik resortu zdrowia.

- Tak. Minister zdrowia podjął decyzję dotyczącą finansowania testów wykrywających zakażenia wirusem grypy A+ B, SARS-CoV-2, RSV, jako świadczenia gwarantowanego, wykonywanego na zlecenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ze względu na sezonowy wzrost liczby pacjentów z infekcjami górnych dróg oddechowych o zróżnicowanej etiologii oraz potrzebę określenia patogenu w celu ustalenia terapii (Dz. U. z 2023 r., poz. 38) - odpowiada rzecznik resortu zdrowia. 

Zobacz w LEX: Projekty ustaw i rozporządzeń z zakresu prawa ochrony zdrowia >

Funduszu Covidowy - zmiany od 1 stycznia 2024 r. 

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (na etapie założeń w wykazie prac rządu) od 1 stycznia 2024 r. Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 nie będzie przyjmował na siebie finasowania nowych zadań. - Intencją jest możliwość sfinansowania powstałych zobowiązań z tytułu realizacji zadań finansowych z funduszu z jednoczesnym brakiem możliwości wskazywania nowych zadań do sfinansowania z tego funduszu – podkreślono.

Z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 finansowane były m.in. dodatki węglowe.

Sprawdź w LEX: Czy lekarz może odmówić dalszego leczenia pacjenta, który nie wyraża zgody na obowiązkowe zaszczepienie dziecka? >