Ministerstwo zdrowia zaznacza, że wydłużenie do 31 grudnia 2022 r., czyli o cztery miesiące, pilotażu pozwoli przetestować model opieki rehabilitacyjnej nad pacjentami po Covid-19 na większej liczbie przypadków.  - Decyzja wynika z aktualnej sytuacji epidemicznej, czyli obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego - podkreśla. 

Potrzebne skierowanie od lekarza

Program gwarantuje od dwóch do sześciu tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. Do programu można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19. Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19, wystawia pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli każdy lekarz, który ma umowę z NFZ, np. lekarz rodzinny.

W projekcie zaznaczono, że dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawiają swoją sprawność oddechową, wydolność wysiłkową i krążeniową. Podkreślono, że pozytywnie wpłynie ona również na ich kondycję psychiczną.