Prawo surowe dla pijanych, ale mało skuteczne wobec brawury na drodze

Prawo karne

W tym roku osoby, które po świętowaniu z bliższą czy dalszą rodziną wpadną na pomysł, by prowadzić na podwójnym gazie, obok innych konsekwencji, mogą stracić samochód - zmiany weszły w życie 14 marca 2024 r. Ale statystyki policyjne jasno pokazują, że największą bolączką polskich dróg jest brawura i nagminne przekraczanie prędkości. A na rozwiązanie tego problemu wciąż nie ma pomysłu.

30.03.2024

Za przekroczenie prędkości można stracić prawo jazdy na znacznie dłużej niż 3 miesiące

Prawo karne

W 2022 roku TK zakwestionował możliwość zatrzymywania prawa jazdy na 3 miesiące przez starostów wyłącznie na podstawie informacji przekazanej przez policję. Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich napływają skargi obywateli, bo wobec braku przepisów określających tryb zwrotu prawa jazdy, gdy nie wydano decyzji o jego zatrzymaniu, trzymiesięczny okres, na jaki prawo jazdy może zostać zatrzymane, znacznie się wydłuża.

25.03.2024

Poszukiwanie skarbów znów będzie wymagało pozwolenia

Posłowie Trzeciej Drogi chcą uchylenia nowelizacji, która wprowadziła rewolucję w poszukiwaniu skarbów z wykrywaczem metali. Liberalizacja przepisów obejmuje m.in. zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwolenia konserwatora zabytków na prowadzenie poszukiwań i ma wejść w życie 1 maja 2024 r. Ustawa, której projekt trafił do Sejmu, ma temu zapobiec.

25.03.2024

Na dwóch kółkach można wyrządzić duże szkody

Prawo cywilne

Nadmierna prędkość, brak oświetlenia, rozmowa przez telefon, jazda w słuchawkach oraz alkohol to najczęstsze błędy i wykroczenia powodowane przez rowerzystów. Odpowiadają oni za wyrządzone przez siebie szkody tylko wtedy, gdy zawinią, ale gdy tak się stanie - ponoszą pełną odpowiedzialność za wyrządzoną przez siebie szkodę.

23.03.2024

Prawa cudzoziemców wymagają ochrony - projekt noweli dotyczącej cudzoziemców do poprawy

Ograniczenie możliwości składania wniosków o legalizację pobytu w Polsce jedynie do drogi elektronicznej może być barierą nie do pokonania. Trzeba też wzmocnić ochronę deportowanych cudzoziemców przed naruszeniami ich praw człowieka oraz poprawić sytuację małoletnich cudzoziemców przebywających w Polsce bez opieki - to w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich konieczne poprawki do projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.

21.03.2024

Komisja Europejska proponuje zmiany w Zielonym Ładzie

Środowisko

Zniesienie ugorowania 4 proc. gruntów ornych, wybór między dywersyfikacją a zmianowaniem, uproszczenia dotyczące okrywy glebowej, zmiany w zakresie sankcji związanych z warunkowością - takie zmiany w Zielonym Ładzie proponuje Komisja Europejska. Wcześniej Komisja poinformowała również o odstąpieniu od zakładanego ograniczania stosowania środków ochrony roślin.

18.03.2024

RPO apeluje do MSZ, aby ukrócił działalność pośredników paszportowych

Obywatele polscy za granicą, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Argentynie, wciąż nie mogą umówić się na wizytę w konsulatach po nowy paszport. To wina wadliwie działającego systemu e-Konsulat i działalności nielegalnych pośredników, którzy za opłatą oferują miejsca na wizyty w konsulatach. Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz zainterweniował w tej sprawie do MSZ.

18.03.2024

GIS: Sprzątać odchody psie i kocie, i nie całować pupila

Środowisko Odpady

W odchodach psów i kotów mogą znajdować się niebezpieczne pasożyty i drobnoustroje, które mogą wywoływać choroby zarówno u ludzi, jak i u innych zwierząt – ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. I radzi opiekunom zawsze zbierać i wyrzucać odchody zwierzęcia, również w lesie czy na polu. Jest to szczególnie ważne w miejscach publicznych. Jeśli nie sprząta się po pupilu, można dostać mandat.

16.03.2024

Wydatki budżetowe na kościoły - pod kontrolą NIK

Administracja publiczna Finanse

Marszałek Sejmu zwrócił się do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie wydatków z budżetu państwa na poszczególne kościoły i inne związki wyznaniowe, ze szczególnym uwzględnieniem kościoła katolickiego. Zakres kontroli ma obejmować okres od 12 listopada 2019 r. do 12 listopada 2023 r. i dotyczyć m.in. wydatków z Funduszu Kościelnego, ulg, zwolnień oraz preferencji podatkowych.

16.03.2024

Hulajnogowe szaleństwa mogą mieć przykre skutki dla portfela

Prawo cywilne

Robi się cieplej i na drogi wyjeżdżają hulajnogi elektryczne oraz urządzenia transportu osobistego (UTO), a ich rosnąca w ruchu drogowym liczba, to także więcej szkód z udziałem takich pojazdów. Użytkownik hulajnogi elektrycznej odpowiada za szkody tak jak kierowca auta, czyli niezależnie od swojej winy. 

16.03.2024

Instagram albo YouTube - nastolatkowie z biznesem w internecie

Nie trzeba mieć skończonych 18 lat, żeby prowadzić własną działalność gospodarczą. Wielu młodych z tego korzysta. Jak ryby w wodzie czują się przede wszystkim w internecie. Przepisy nie zabraniają nastolatkowi prowadzić własnego kanału na YouTube, TikToku, albo konta na Instagramie. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

15.03.2024

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o przedłużaniu ważności profilu zaufanego on-line

Rynek i konsument

Profil zaufany umożliwia m.in. szybki i bezpieczny kontakt z urzędami. Jak wynika z danych resortu cyfryzacji, korzysta z niego już ponad 14 milionów mieszkańców Polski. Jest ważny przez 3 lata od dnia potwierdzenia, jednak w każdej chwili można przedłużyć jego ważność na kolejne 3 lata. Nie trzeba osobiście stawiać się w urzędzie - wystarczy się zalogować i postępować zgodnie z instrukcjami.

13.03.2024

Trudno o paragraf na ulicznych naciągaczy, zwłaszcza gdy zgłosili zbiórkę

Miś prowadzi zbiórkę, a możliwość zrobienia sobie z nim zdjęcia, to jedynie podziękowanie za datek - to modus operandi przebierańców, którzy zaczepiają turystów na Krupówkach w Zakopanem. Straż miejska tłumaczy, że nie bardzo ma podstawy do interwencji. To odpowiedź na bijący rekordy popularności film, na którym mężczyzna przebrany za białego misia, domaga się pieniędzy od nagrywającej film aktorki Hanny Turnau.

09.03.2024

Lepsza kontrola nad blokowaniem treści w internecie, ale firma nie dowie się o decyzji

Nowe technologie Własność intelektualna

Nowe Prawo komunikacji elektronicznej, które rząd przekazał do konsultacji społecznych, wprowadza nowe zasady blokowania treści w internecie, gdy zajdą ku temu wskazane w przepisach przesłanki. Chodzi tu o interwencję służb w sprawach, gdy publikowane informacje zagrażają bezpieczeństwu państwa. Przepisy nie dają jednak policji czy służbom samodzielności w tym zakresie.

04.03.2024

Polisa niedopasowana do potrzeb turysty nie zawsze pomoże w razie tarapatów

Prawo cywilne Turystyka Ubezpieczenia

Odpowiednie wysokie sumy ubezpieczenia oraz zakres ochrony dopasowany do indywidualnych potrzeb każdej z wyjeżdżających osób i celu podróży to podstawa przy wyborze polisy turystycznej. O ile ubezpieczenie kosztów rezygnacji trzeba kupić jak najszybciej po zakupie imprezy turystycznej czy przelotu, to z zakupem ubezpieczenia na podróż nie trzeba się spieszyć.

02.03.2024

Ruszył proces sprawców masakry kormoranów

Prawo karne

Przed Sądem Rejonowym w Żninie ruszył proces karny przeciwko dwóm mężczyznom oskarżonym o dokonanie masakry kormoranów w kwietniu 2023 r. na Jeziorze Tonowskim w powiecie żnińskim. Prokuratura w odpowiedzi na wnioski o dobrowolne poddanie się karze, zażądała, by warunkiem minimum było półtora roku bezwzględnego więzienia dla każdego z oskarżonych.

01.03.2024

Nie będzie już mandatów za hałas traktora w nocy

Prawo karne

Nocne prace rolnicze powodujące hałas, to nie jest nieodpowiedzialny wybryk, a konieczność. Dlatego rolników nie można karać mandatami za zakłócanie ciszy nocnej. Projekt zmian w kodeksie wykroczeń właśnie znalazł się w porządku dziennym najbliższego posiedzenia Sejmu. Odbędzie się ono w dniach 6-8 marca. Chodzi o wprowadzenie niekaralności rolników prowadzących prace polowe.

01.03.2024

Cyberprzestępcy biorą za klientów „kredyty na klik”

Banki Kredyty

Lawinowo rośnie liczba wniosków do rzecznika finansowego dotyczących problemów kredytów, niezawieranych świadomie przez klientów, tylko na skutek działań cyberprzestępców, z wykorzystaniem socjotechnik i metod hakerskich. W takich sytuacjach to bank musi udowodnić, że transakcja była autoryzowana.

01.03.2024

Resort rodziny rozpoczyna konsultacje w sprawie pieczy zastępczej

Prawo rodzinne

Ministerstwo rodziny rozpoczyna prace nad zmianami w zakresie pieczy zastępczej. W czwartek w resorcie odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, rząd i samorządów lokalnych. Powołano zespoły robocze, które wypracują rekomendacje rozwiązań m.in. w zakresie rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej, w tym rodzicielstwa zawodowego.

29.02.2024