UOKiK: Zalando musi przyznać niektórym klientom specjalne vouchery

Domowe finanse

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał Zalando do właściwego informowania klientów o ich prawach podczas korzystania z platformy zakupowej. Z środowego komunikatu urzędu wynika również, że sklep będzie musiał też przyznać niektórym klientom po 40 złotych do wykorzystania w określony sposób. Dyrektywa Omnibus obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. Od tego momentu urząd monitoruje, jak internetowe platformy handlowe dostosowały się do nowych obowiązków.

24.07.2024

Jak nie dać się oszukać w wakacje? Radzi Centrum Informacji Konsumenckiej

Rynek i konsument

Jak ustrzec się przed oszustwami, nie narazić się na wysokie rachunki czy utratę naszych danych podczas wakacji, jak bezpiecznie korzystać z internetu? O tych i innych kwestiach i zasadach związanych z bezpiecznym korzystaniem z usług cyfrowych informuje Centrum Informacji Konsumenckiej w darmowym poradniku, który można pobrać na stronie internetowej.

24.07.2024

Prezydent Joe Biden rezygnuje z reelekcji

Administracja publiczna

Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, obecnie chory na Covid-19, napisał na platformie X: Gotowy do ukończenia pracy dla wszystkich Amerykanów. Oznacza to rezygnację z ponownego wyścigu o Biały Dom. Agencja informacyjna Reuters potwierdziła tę historyczną decyzję. Kamala Harris otrzymała poparcie prezydenta jako kandydatka demokratów. To trzęsienie ziemi w Waszyngtonie - mówią eksperci.

21.07.2024

Rośnie liczba zagranicznych kolizji z udziałem polskich kierowców

Prawo cywilne Domowe finanse Ubezpieczenia

Jeśli polski kierowca wyrządzi szkodę za granicą, to odszkodowanie wypłaca jego ubezpieczyciel OC, a że zagraniczne naprawy często bywają droższe niż u nas, to i wypłata jest wyższa. Polski kierowca poszkodowany przez zagranicznego sprawcę powinien dopilnować formalności wymaganych w kraju, w którym doszło do kolizji.

20.07.2024

Pracownicy sklepu to nie content - za samowolne udostępnianie ich wizerunków grożą konsekwencje

Prawo cywilne Prawo pracy RODO Prawo autorskie

Filmiki, na których tiktoker w stroju gnoma wkracza do sklepów i restauracji w galeriach handlowych, zdobyły serca odbiorców na całym świecie. Problem w tym, że kosztem pracowników i klientów, którzy mimowolnie wzięli udział w "tworzeniu contentu". Takie postępowanie jest nie tylko nieetyczne, ale również na bakier z prawem. Tym bardziej, gdy w celach marketingowych kontrowersyjnego twórcę, kosztem swoich pracowników, wspiera pracodawca.

20.07.2024

Sąd ocenił jasne zeznania biegłych w sposób nielogiczny – kasacja RPD

Prawo karne

Sąd skrócił wyrok mężczyźnie z 25 do 15 lat więzienia za znęcanie się nad trzyletnim chłopcem i doprowadzenie do jego śmierci, a matce dziecka, oskarżonej o umyślne narażenie syna na ciężki uszczerbek na zdrowiu, zmniejszył karę z 5 do 4 lat pozbawienia wolności. Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, wniosła kasację do Sądu Najwyższego w związku z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

19.07.2024

Globalna awaria systemów informatycznych wpływa na całą gospodarkę

Prawo AI

Wielka awaria systemów informatycznych sprawiła, że w piątek od samego rana poważne problemy mają lotniska, banki, platformy cyfrowe i firmy na całym świecie. Sygnały o problemach napływają z USA, Australii i Europy. Utrudnienia wpływają na gospodarkę. Rzeczniczka Microsoft Polska poinformowała, że przyczyną są dwie awarie, do których doszło jednocześnie.

19.07.2024

Utrata prawa jazdy także za prędkość poza obszarem zabudowanym?

Prawo karne Drogi Transport

Powołano specjalny zespół roboczy, który zajmie się analizą zmiany przepisów mających wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu drogowego - poinformował w czwartek szef Ministerstwa Infrastruktury Dariusz Klimczak. Jedną z rekomendacji jest możliwość czasowego odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h także poza terenem zabudowanym. Jak mówił, wprowadzenie tego przepisu na terenie zabudowanym "przyniosło efekt mrożący".

18.07.2024

Zakaz trzymania psów na uwięzi coraz bliżej?

Środowisko

W środę do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Chodzi o wprowadzenie zakazu trzymania psów na uwięzi. Jest to propozycja posłów Koalicji Obywatelskiej. Zakłada ona, że nowe przepisy wejdą w życie sześć miesięcy po dniu ogłoszenia. Wnioskodawcy podnoszą, że obecnie, od 2012 r., prawo zakłada możliwość trzymania psa na uwięzi nie krótszej niż 3 metry, nie dłużej niż przez 12 godzin w ciągu doby.

18.07.2024

Uchylenie immunitetu członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zgodnie z procedurą

Administracja publiczna

Procedura uchylenia immunitetu członkowi Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest opisana w regulaminie tego organu. Uruchamia ją wniosek, który musi trafić do przewodniczącego instytucji, a zostaje ogłoszony na posiedzeniu plenarnym tzw. Stałej Komisji. Komisja ma obowiązek wysłuchać członka, którego dotyczy wniosek „przy pierwszej możliwej okazji”.

18.07.2024

Za dwa lata polscy konsumenci skorzystają z prawa do naprawy towaru

Prawo europejskie

Na mocy nowych unijnych przepisów większość konsumentów zyska możliwość domagania się od przedsiębiorcy naprawy wadliwego towaru, który został im sprzedany. Przedsiębiorcy zaś będą musieli informować – w sposób niebudzący wątpliwości – swoich klientów o tym ich uprawnieniu. W określonych przypadkach obowiązek naprawy towaru będzie spoczywał nie tylko na jego producencie.

18.07.2024

Odszkodowanie za wypadek także, gdy ubezpieczyciel będzie niewypłacalny

Prawo cywilne

Rząd przyjął nowelę ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Podwyższone zostaną minimalne sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz wprowadzone mechanizmy wypłaty odszkodowań w razie niewypłacalności ubezpieczyciela.

16.07.2024

Prawnicy krytykują posła Giertycha w sprawie pomocnictwa w aborcji

Prawo karne

Pomoc w dokonaniu aborcji nadal będzie karana więzieniem lub grzywną. Nawet jeśli ciąży nie ma albo sprawca tylko przesyła ulotkę kobiecie myślącej o przeprowadzeniu zabiegu, ale nie decyduje się na to. Projekt nowelizacji kodeksu karnego nie wprowadziłby dowolności wykonywania aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży - napisali prawnicy w oświadczeniu skierowanym do posła Romana Giertycha.

15.07.2024

Alimenty od dziadków? Tylko gdy dziecko w niedostatku

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Dochodzenie alimentów od dziadków jest możliwe, ale często utrudnione. W takich sprawach należy wnikliwie przeanalizować w szczególności to, czy uprawniony wnuczek znajduje się w niedostatku. Z tego względu dochodzenie świadczeń od dziadków w postępowaniu uproszczonym, czyli szybkim trybem, wydaje się niemożliwe. Jednak na ostateczną odpowiedź należy poczekać, bo wkrótce Sąd Najwyższy wyda w tej sprawie uchwałę.

13.07.2024

Można wybić szybę w aucie, jeśli właściciel zamknął w nim psa w upale

Prawo karne Prawo cywilne

Z pomocą psu czy kotu uwięzionemu w rozgrzanym samochodzie nie trzeba czekać na przyjazd policji czy straży miejskiej. Można działać samodzielnie, jeśli zwierzęciu grozi, że nie doczeka przybycia służb czy opiekuna. Warto jednak w takiej sytuacji powiadomić policję o swoich działaniach oraz postarać się o to, żeby przy zdarzeniu byli świadkowie.

13.07.2024

Rząd chce przyjąć projekt o związkach partnerskich jesienią

Prawo rodzinne Prawo europejskie

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w poniedziałek założenia do projektu ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich. Będą one dostępne dla par tej samej płci oraz dla par różnej płci. Po zawarciu związku osoby będzie łączył ustrój rozdzielności majątkowej. Będzie można to jednak zmienić umową notarialną. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek powiedział, że rząd chciałby przyjąć projekt ustawy o związkach partnerskich na przełomie sierpnia i września, najpóźniej w październiku.

12.07.2024

Specjalny zespół zajmie się ochroną drzew i krzewów

Środowisko

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w środę o utworzeniu specjalnego zespołu. Ma on zaproponować przepisy chroniące zieleń przed nadmierną i nieuzasadnioną wycinką lub zniszczeniem. Szczególną uwagą mają być objęte sytuacje, w których w otoczeniu zieleni prowadzone są inwestycje.

10.07.2024

RPO: Wszyscy umundurowani policjanci powinni mieć widoczne znaki identyfikacyjne

Prawo karne

Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny sygnalizuje konieczność zmiany przepisów dotyczących sposobów identyfikacji funkcjonariuszy policji. Uważa, że każdy umundurowany policjant powinien mieć widoczne indywidualne znaki identyfikacyjne. Należałoby także uregulować kwestie zasłaniania twarzy przez funkcjonariuszy i doprecyzować zasady interwencji nieumundurowanych policjantów.

10.07.2024

Właściciele samochodów na gaz nierówno traktowani?

Drogi Domowe finanse Transport

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga od kierowcy – właściciela pojazdu zasilanego paliwem gazowym. Problem dotyczy nierównego traktowania właścicieli samochodów zasilanych LPG w zakresie obowiązku przeprowadzenia badań technicznych nowych pojazdów. W sprawie ma się teraz wypowiedzieć Ministerstwo Infrastruktury.

08.07.2024

Wolters Kluwer nowym członkiem Rady Fundacji Powszechnego Czytania

Po ostatnim zebraniu do grona członków Rady Fundacji Powszechnego Czytania dołączyła firma Wolters Kluwer – związana z Fundacją od samego jej powstania. Każdy ma "prawo do czytania" - nie zmienia tego rozwój sztucznej inteligencji i komunikacji cyfrowej.

08.07.2024