Prace nad aktem toczą się od marca br. To kolejny element tzw. Europejskiego Zielonego Ładu, który przede wszystkim ma zapewnić podstawę dla niezawodnego i zrównoważonego systemu czystej energii po przystępnych cenach. To z kolei ma zwiększyć konkurencyjność i odporność przemysłu unijnego. 

Jak wskazują unijni eksperci, wdrażanie technologii odnawialnej, takich jak instalacje wykorzystujące energię słoneczną i wiatrową, ale także magazynowanie dwutlenku węgla, jest kluczowe dla osiągnięcia unijnych celów klimatycznych na lata 2030 i 2050. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej z 2023 r., jeśli kraje na całym świecie w pełni wywiążą się ze swoich zobowiązań w zakresie energii i klimatu, rynek kluczowych technologii energii odnawialnej do 2030 r. może wzrosnąć ponad trzykrotnie w porównaniu z tym, ile jest wart obecnie. Liczba miejsc pracy w tym sektorze mogłyby wzrosnąć z obecnych sześciu milionów do 14 milionów.

Czytaj też w LEX: Pęksyk Aleksandra, Zielone obligacje jako dłużne papiery wartościowe finansujące inwestycje w dobie transformacji energetycznej >

 

Obecnie Europa przede wszystkim importuje tzw. technologie czystej energii, natomiast kraje spoza UE wzmocniły wysiłki dla zwiększenia swoich mocy produkcyjnych w tym zakresie. Sprawia to, że spada europejski potencjał dotyczący wdrażania technologii i postępów w tym zakresie. 

W akcie zaproponowano działania zapewniające, że do 2030 r. UE będzie w stanie wyprodukować co najmniej 40 proc. własnego zapotrzebowania na technologie energii odnawialnej. Technologie, które ustawa ma wspierać, to m.in. fotowoltaika i termiczna energia słoneczna, lądowa i morska energia wiatrowa, akumulatory oraz magazynowanie. Akt wyznacza cel, zgodnie z którym do 2030 r. UE powinna być w stanie składować co najmniej 50 mln ton CO2. Przepisy mają również wspierać rozwój umiejętności potrzebnych w sektorze energii odnawialnej na szczeblu UE i lokalnym.

Podczas listopadowego posiedzenia europosłowie przyjęli stanowisko negocjacyjne - teraz rozpoczną się rozmowy z Radą UE

Czytaj też w LEX: Sikora Alicja, Europejski Zielony Ład - wyzwania zielonej transformacji >