Mandat na raty opóźnia wygaszenie punktów karnych kierowcy

Prawo karne Domowe finanse

Rzecznik praw obywatelskich interweniuje w sprawie mandatów karnych. Kierowcy, którzy z braku pieniędzy podejmują się ich spłaty na raty, są w gorszej sytuacji od tych, których stać na zapłatę od razu czy w terminie wskazanym w mandacie. Tym drugim punkty karne są bowiem wykreślane z ewidencji po roku od zapłaty - ci pierwsi muszą na to czekać rok od zapłaty ostatniej raty.

09.05.2025

SN: Prokurator nie mógł oskarżyć świadków-celników

Prawo karne Prawnicy

Zarzut wobec prokuratora dotyczył zaniechania działań zmierzających do wszczęcia i prowadzenia postępowania karnego wobec funkcjonariuszy celnych, którzy popełnili przestępstwo. Sąd Najwyższy odmówił uchylenia immunitetu prokuratorowi oskarżonemu przez przedsiębiorcę. Gdyby prokurator w czasie trwania procesu przeciwko przedsiębiorcy, wszczął postępowanie przeciwko świadkom, którzy byli celnikami, to mogłoby to być uznane za nacisk na sąd karny.

09.05.2025

Zabójstwo na UW - co, gdy sprawca był niepoczytalny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie popełnia przestępstwa ten, kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Może też być tzw. niepoczytalność ograniczona - sprawca popełnia przestępstwo, ale można zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

08.05.2025

SN: To nie sędzia, lecz państwo winne przewlekłości

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wadliwa organizacja pracy była przyczyną opóźnień w wydawaniu orzeczeń. Nie można w takich warunkach winą obciążać sędziego. Państwo polskie powinno zapewnić obywatelom rozpoznawanie ich spraw w rozsądnym terminie, zgodnie z art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – stwierdziła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego i zaakceptowała umorzenie sprawy przy zdaniu odrębnym ławnika.

08.05.2025

SN: Radca prawny uniewinniony od zarzutu utrudniania egzekucji

Prawo karne Prawnicy

Sądy dyscyplinarne nie ustaliły z całą pewnością, czy radca prawny zmierzał do udaremnienia egzekucji komorniczej. Jednak uniewinniły obwinionego od zarzucanych mu czynów, polegających na niezapłaceniu czynszu dzierżawnego. Skoro termin przedawnienia karalności minął, to sprawa nie będzie wyjaśniona do końca – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

08.05.2025

Niezapłacenie za mieszkanie nie oznacza nieważności umowy

Prawo karne Prawo cywilne

Fakt, że ktoś staje przed notariuszem, reprezentując obie strony umowy sprzedaży nieruchomości, nie ma znaczenia dla jej ważności. Podobnie zresztą, jak nieuiszczenie pełnej ceny za jej zakup. Takie wątpliwości podnosi się przy okazji ujawniania kolejnych informacji na temat transakcji zakupu mieszkania, którą zawarł w 2017 r. kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. Znalazłyby się jednak argumenty do podważania ważności umowy.

07.05.2025

Przy boiskach, kortach i bieżniach będzie mogło być głośniej

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Po „sprawie puławskiej” minister klimatu i środowiska przygotował projekt zmiany rozporządzenia w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Nowelizacja ma wskazywać, że dopuszczalne poziomy hałasu nie mają zastosowania do powszechnego korzystania ze środowiska - w tym z boisk, kortów, bieżni i skateparków - przeznaczonych do aktywności sportowej o charakterze szkolnym lub rekreacyjnym, w zakresie tej aktywności.

06.05.2025

Po 9:00 to nie przeciek? Arkusz z matematyki na Discordzie

Prawo karne Zarządzanie oświatą

W poniedziałek, już po rozpoczęciu egzaminu z polskiego, na portalu X oraz na uczniowskich grupach na Facebooku i Discordzie miały pojawiać się zdjęcia fragmentów arkusza. Sytuacja powtórzyła się we wtorek - na egzaminie z matematyki. Centralna Komisja Egzaminacyjna zbada sprawę, ale jej szef tłumaczy, że arkusz jest tajemnicą do godziny 9:00.

06.05.2025

Oględziny wewnętrzne telefonu mogą naruszać prywatność

Prawo karne Ochrona danych

Przeszukanie elektronicznych nośników danych, głównie telefonów komórkowych, w praktyce organów ścigania jest zastępowane ich oględzinami wewnętrznymi, które właścicielowi nie gwarantują odpowiedniej ochrony prawnej i mogą oznaczać dostęp do danych, które nie są związane z postępowaniem. Rzecznik praw obywatelskich zabiega o dostosowanie przepisów ustawowych i wewnętrznych regulacji prokuratury do standardu konstytucyjnego i europejskiego.

03.05.2025

Grill na balkonie może skończyć się w sądzie

Prawo karne Prawo cywilne

Pierwszy weekend majowy tradycyjnie już otwiera sezon na grillowanie. Zapach dymu i grillowe karaoke, ozdabiane soczystym językiem, nie dla wszystkich oznacza jednak dobrą zabawę. Na "rozrywkowych" sąsiadów są prawne sposoby - począwszy od powiadomienia policji o zakłócaniu spokoju, poprzez pozwy o zaniechanie immisji czy naruszenie dóbr osobistych, po wysokie zadośćuczynienie.

02.05.2025

Czynny żal, czyli jak uniknąć kary za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe

Prawo karne Ordynacja Domowe finanse Prawo gospodarcze

Czynny żal jest wyjątkowo silnym narzędziem pozwalającym na uniknięcie konsekwencji popełnienia nie tylko wykroczenia skarbowego, ale i przestępstwa skarbowego. Oznacza to, że niezależnie od tego, jaki czyn ścigany przez przepisy kodeksu karnego skarbowego popełnisz (czy to będzie spóźnienie w złożeniu deklaracji czy oszustwo skarbowe), możesz uchylić się od karnoskarbowych konsekwencji, jeżeli zadziałasz odpowiednio szybko - pisze adwokat Łukasz Trochimiuk.

01.05.2025

SN: Prokurator stanie przed sądem, bo stwarzał zagrożenie

Prawo karne Prawnicy

Prokurator prowadził samochód, będąc nietrzeźwym w stopniu znacznym, stwarzając tym samym potencjalne zagrożenie dla innych uczestników dróg. Niewątpliwie naruszono ważne dobro chronione prawem, jakim jest bezpieczeństwo w komunikacji. Czyn ten jest szkodliwy społecznie w stopniu znacznym - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i uchylił prokuratorowi immunitet.

30.04.2025

Turysta na majówce na Podlasiu musi mieć się na baczności

Prawo karne Wojsko

Przepisy dotyczące fotografowania obiektów, m.in. wojskowych, bez zezwolenia mogą utrudnić dokumentowanie nieprawidłowości na granicy z Białorusią – alarmują aktywiści. Mogą być też źródłem problemów dla nieświadomych turystów. MON potwierdza, że zakaz fotografowania może dotyczyć nawet concertiny, zapory granicznej oraz budek żołnierzy, jeśli obiekty te zostaną oznakowane znakiem zakazu fotografowania.

29.04.2025

SN: Osiem lat więzienia dla ojczyma molestującego pasierbicę

Prawo karne

Pokrzywdzona wyjawiła rodzinie informacje o jej wieloletnim molestowaniu przez ojczyma. Sądy dwóch instancji orzekły winę mężczyzny, który wykorzystywał seksualnie dziecko i skazały go na osiem lat pozbawienia wolności, a następnie zakaz zbliżania na 100 metrów. Sąd Najwyższy oddalił kasację obrońcy skazanego, który kwestionował opinię biegłego psychologa w sprawie stanu dziewczynki.

29.04.2025

Zatrzymanie sędziego przez FBI

Prawo karne

Jest to pierwszy znany przypadek zatrzymania sędziego od czasu powrotu prezydenta USA Donalda Trumpa do władzy. Według oświadczeń złożonych w sądzie przez FBI sędzia Hannah Dugan miała wyprosić agentów z budynku sądu, po czym pozwolić mężczyźnie uciec przez drzwi wyjściowe używane przez ławników. Od kilkunastu tygodni sędziowie w różnych częściach kraju krytykowali praktyki polegające na zatrzymywaniu imigrantów w budynkach sądowych.

26.04.2025

Tysiące kamer monitoringu mogą łamać nowe prawo

Prawo karne Wojsko Bezpieczeństwo publiczne

Zarówno gminy, jak i przedsiębiorcy, powinni przeprowadzić przegląd systemów monitoringu, aby nie narazić się na zarzut filmowania bez zezwolenia obiektów wojskowych, strategicznych i krytycznych. Przepisy mogą być też pułapką dla kierowców używających videorejestratory, a także nowoczesnych pojazdów. Prawnicy nie mają wątpliwości - nowe regulacje dostarczą w praktyce wielu problemów.

24.04.2025

TK: Obligatoryjne orzekanie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów niekonstytucyjne

Prawo karne

Obligatoryjne zobowiązanie sądu do orzekania dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wobec sprawcy powtórnie skazanego za przestępstwo prowadzenia po pijanemu jest niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Uzasadnił, że do władzy sądowniczej i tylko do niej należy rozstrzyganie nie tylko o sprawstwie i winie, ale także o wymiarze kary. Tymczasem zakwestionowany przepis wiąże sąd i ogranicza możliwości zastosowania zasad wymiaru kary.

23.04.2025

Klienci Cinkciarza będą protestować. Ministerstwo odpowiada

Prawo karne Rynek i konsument Domowe finanse

Grupa klientów pokrzywdzonych przez kantor internetowy Cinkciarz.pl zapowiada na 25 kwietnia protest w Warszawie. Organizatorzy liczą na rozmowę z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości i prokuratury. Tymczasem resort podsumowuje działania wymiaru sprawiedliwości w związku z aferą.

23.04.2025

Kradzież wózka albo atak słowny? Osoba z niepełnosprawnością będzie lepiej chroniona

Prawo karne Niepelnosprawność

Osoby z niepełnosprawnościami będą lepiej chronione przepisami kodeksu karnego, gdy doświadczą przestępstwa z powodu nienawiści czy uprzedzeń w związku ze swoją niepełnosprawnością. Kary nie będą surowsze, ale osoby, które znajdą się w takiej sytuacji, nie będą musiały same udowadniać, że są ofiarą przestępstwa. Sprawą będą musiały się zająć z urzędu policja i prokuratura, a ofiara będzie mogła mieć pewność, że sprawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności - wszystko to zależy jednak od Trybunału Konstytucyjnego.

23.04.2025

Będą wyższe kary za podpalenia

Prawo karne

Resorty spraw wewnętrznych i sprawiedliwości przygotują projekt zaostrzenia kar za podpalenia – poinformował we wtorek rzecznik prasowy ministra spraw wewnętrznych i administracji Jacek Dobrzyński. Informacji na ten temat wysłuchał we wtorek rząd. Nowe przepisy pojawią się w kodeksie wykroczeń i kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia.

22.04.2025