Sądy zmieniają zdanie w sprawach nadużyć przy kasach samoobsługowych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kasa samoobsługowa potrafi budzić w kupujących najgorsze instynkty - bywa, że klienci, którym wydaje się, że wymknęli się spod czujnego oka obsługi sklepowej, kupują droższy towar, nabijając kod kreskowy tańszego. Nagminne jest też zaniżanie wagi produktów albo obrywanie "ogonków" warzyw i owoców, by nie płacić za ich zbędne części. Sklepy próbują walczyć z tym procederem, a sądy zmieniają ostatnio linię orzeczniczą.

19.08.2023

SN: Adwokata oskarżała nieuprawniona osoba

Prawo karne

Wyższy Sąd Dyscyplinarny adwokatury nie zauważył, że wniosek o ukaranie został podpisany przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego, a nie przez głównego rzecznika. Dlatego Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej musiał uchylić orzeczenie, z uwagi na brak skargi uprawnionego oskarżyciela. Choć projekt wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego lub projekt postanowienia o umorzeniu może przygotować zastępca.

18.08.2023

Pijesz, jedziesz? Przepisy o konfiskacie auta już u prezydenta

Prawo karne

Już od pierwszego października br. mają wejść w życie przepisy, zgodnie z którymi sąd będzie mógł orzec przepadek auta pijanego kierowcy. Wystarczy, że będzie on miał powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Konfiskaty nie będzie, jeśli samochód zostanie zniszczony lub znacznie uszkodzony.

18.08.2023

NSA: Aresztowany wójt wygrał wybory, ale gminą będzie rządził nominat premiera

Prawo karne Samorząd terytorialny

Wójt obejmuje mandat po złożeniu ślubowania. Jeżeli jest tymczasowo aresztowany, jego obowiązki przejmuje osoba powołana przez premiera. Orzekł tak niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie wójta gminy Daszyna, wybranego na drugą kadencję, mimo ciążących na nim zarzutów karnych. Fakt, że w poprzedniej kadencji powołało zastępcę wójta, który jego zdaniem powinien kierować pracami gminy, jest bez znaczenia.

16.08.2023

SN: Radca prawny musi wykonać wyrok sądu

Prawo karne

Przy ustalaniu przedawnienia przewinienia dyscyplinarnego prawników, jeśli zawiera ono znamiona przestępstwa, to ustanie karalności następuje dopiero z upływem okresu przedawnienia karalności przestępstwa – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego w sprawie o wykonywanie zawodu radcy, mimo zakazu. SN nie wziął jednak pod uwagę, że wcześniej orzeczenie wydawała zlikwidowana Izba Dyscyplinarna i sędziowie wadliwie powołani przez KRS.

08.08.2023

SN: Zakaz zbliżania trzeba z oskarżonym uzgodnić, gdy nie ma rozprawy

Prawo karne

Za znęcanie się nad rodziną i nękanie najbliższej rodziny sąd skazał oskarżonego bez rozprawy na rok więzienia. Jednak bez jego zgody dodał 6-letni okres obowiązywania środka karnego w postaci zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej. A to stanowiło oczywiste naruszenie warunków porozumienia między prokuratorem a oskarżonym – stwierdził Sąd Najwyższy i uchylił wyrok sądu I instancji.

07.08.2023

15 tys. zł od państwa za bezprawne zatrzymanie na 36 godzin

Prawo karne

Sąd Apelacyjny przyznał, że 15 tys. zł zadośćuczynienia to kwota nadzwyczaj wysoka, jednakże skala nadużyć ze strony organów dokonujących zatrzymania była bezprecedensowa. Orzekł, że niższe zadośćuczynienie za użycie gazu i skucie kajdankami w wysokości 2 tys. zł lub 500 zł nie stanowiłoby wystarczającej rekompensaty za doznane krzywdy.

02.08.2023

Wyrejestrowanie samochodu na zimę - branża bije na alarm

Prawo karne Samorząd terytorialny Ubezpieczenia

Komisja deregulacyjna chce umożliwić czasowe wycofanie z ruchu dowolnego zarejestrowanego pojazdu, a nie tak jak jest do tej pory, jedynie niektórych pojazdów i tylko w szczególnych przypadkach. Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych biją na alarm, że takie rozwiązanie może otworzyć „puszkę Pandory”. A pozorne oszczędności dla wielu, mogą stać się wydatkiem dla wszystkich właścicieli pojazdów.

02.08.2023

Mikołaj Kozak: Areszt w sprawach gospodarczych często stosowany, choć nie zawsze potrzebny

Prawo karne

Smutna polska rzeczywistość aresztowa zadomowiła się w sprawach karnych gospodarczych. Z perspektywy obrony trudno jest zrozumieć, dlaczego analizy dawno już zabezpieczonych dowodowo faktur czy dokumentów z KRS-u wymagają izolowania w areszcie śledczym, ale skoro takie argumenty wystarczą, to nie dziwi, że prokuratorzy się na nie ochoczo powołują - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

01.08.2023

Faktyczne pozbawienie wolności jest zatrzymaniem, nawet gdy policja uważa inaczej

Prawo karne

Dwie godziny spędzone w aucie po zatrzymaniu przez policję, pięciogodzinne sprawdzanie dokumentów – takie sytuacje zdarzają się aktywistom działającym w różnych obszarach. W wielu przypadkach przedłużające się nadmiernie legitymowanie przez funkcjonariuszy można traktować jako zatrzymanie i to ze wszystkimi jego konsekwencjami.

01.08.2023

Znęcaniem nad zwierzęciem jest ich transport po porodzie

Prawo karne Środowisko

Według przepisów prawa Unii Europejskiej oraz ustawy o ochronie zwierząt znęcaniem się nad zwierzęciem jest transport samicy w celach gospodarczych siedem dni po porodzie. Rolnik, który przewozi osłabione zwierzęta, popełnia przestępstwo – orzekł Sąd Okręgowy i uchylił wyrok uniewinniający sprawcę w I instancji. Teraz Sąd Rejonowy musi uwzględnić opinię lekarza weterynarii i wnioski sądu odwoławczego.

31.07.2023

Straż gminna będzie karać tych, którzy nie złożą wpisu do ewidencji emisyjności budynków

Prawo karne Samorząd terytorialny

Strażnicy gminni otrzymają prawo do karania obywateli, którzy na czas nie złożą wpisu do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Samorządowcy przypominają, że wnioskowali o to dwa lata temu, kiedy powstawała baza, a także później, gdy rząd zaczął wypłacać dodatki osłonowe. To nie jedyne, nowe uprawienia do karania, które otrzymają strażnicy.

31.07.2023

Uporczywe nękanie wyłącza znieważenie w tym samym czasie

Prawo karne Prawo cywilne

Ważąc krzywdy spowodowane stalkingiem, sąd okręgowy wziął pod uwagę naruszone dobra osobiste oskarżycieli: wolność od obawy oraz godność osobistą, a dodatkowo dobre imię poszkodowanego. Sąd uwzględnił, że przestępstwo trwało ponad rok, natomiast działania oskarżonej miały zróżnicowany charakter. Taki jest sens wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie nękania przez byłą żonę.

25.07.2023

Korupcja w kopalni – kasacja Prokuratora Generalnego bez sędzi Bednarek

Prawo karne

W sierpniu Izba Karna rozpozna kasację Prokuratora Generalnego na niekorzyść od wyroku Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich w sprawie 14 osób oskarżonych o korupcję w kopalniach węgla brunatnego. W tej sprawie wyłączona została sędzia Małgorzata Bednarek, była prokurator, która osobiście zna autora tej kasacji i nie chciała z tego powodu rozpoznawać skargi.

24.07.2023

Postępowania lustracyjne – do wznowienia

Prawo karne Prawnicy

Co najmniej kilkadziesiąt prawomocnie zakończonych postępowań lustracyjnych, prowadzonych w obszarze apelacji lubelskiej Instytutu Pamięci Narodowej, powinno zostać wznowionych z braku podpisu wszystkich członków składu orzekającego - wynika z korespondencji wpływającej do zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisława Trociuka ( na zdjęciu).

23.07.2023

Zakaz wstępu do lasu był bezprawny - RPO miał rację

Prawo karne

Sądy w trybie nakazowym ukarały 12 osób za złamanie zakazu wstępu do lasu. W 2017 r. brały one udział w pokojowej akcji protestacyjnej przeciw masowemu pozyskiwaniu drewna w Puszczy Białowieskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasacje do Sądu Najwyższego na korzyść ukaranych mandatami od prawomocnych wyroków.

23.07.2023

Street racing na żywo, czy potrzebna jest pilna zmiana prawa?

Prawo karne Drogi

Street racing, czyli nielegalne wyścigi samochodowe na drogach publicznych, to coraz większy problem nie tylko dużych miast. Policjanci niemal w każdy weekend wlepiają mandaty i zabierają dowody rejestracyjne. W kolejnym tygodniu wyścigi się jednak powtarzają. Część ekspertów uważa, że najwyższy czas wprowadzić do porządku prawnego nową kategorię przestępstw.

22.07.2023

Jacek Kudła: W sprawie pacjentki z Krakowa policja zastosowała wadliwie przepisy i procedury

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Za szybka i nietrafna ocena zdarzenia najprawdopodobniej przez dyżurnego jednostki policji, wadliwe zastosowanie przez funkcjonariuszy przepisów kodeksu postępowania karnego - to główne nieprawidłowości, które w ocenie Jacka Kudły, biegłego i eksperta z zakresu czynności operacyjnych można wywnioskować m.in. z relacji pacjentki z Krakowa, która trafiła na SOR po przyjęciu tabletki poronnej.

22.07.2023

Dr Kładoczny: Absurdalne i bezprawne pytania policji o aborcję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Podejrzane o dokonanie aborcji kobiety są przepytywane przez policję. I, choć nie popełniły przestępstwa, muszą się bronić. Na pytania funkcjonariuszy należy odpowiadać, że „o sprawach medycznych rozmawiam tylko z moim lekarzem”. A zwolnić lekarza z tajemnicy lekarskiej może tylko sąd - wyjaśnia dr Piotr Kładoczny, wiceprezes Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Uniwersytet Warszawski. Rozpytywanie się funkcjonariuszy, po co ktoś idzie do ginekologa jest niedopuszczalne i absurdalne - dodaje.

21.07.2023

Themis: Obrona skazanych przez ministra Ziobro prowokuje hejterów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości, rozwijając czerwony dywan przed osobą prawomocnie skazaną za poważne przestępstwo, podważa autorytet zarówno wymiaru sprawiedliwości, jak i swój własny – uważają sędziowie ze Stowarzyszenia Themis. – To sprawa „odgrzana” w celach politycznych, na potrzeby kampanii przedwyborczej – twierdzą sędziowie. Szkodliwa dla sędziego orzekającego, ale też i dla prokuratury – dodają.

20.07.2023