I tak pierwszy czyn polegał na tym, że od grudnia 2028 roku do marca 2023 r. wprowadził w błąd co do faktycznego zamiaru prowadzenia zleconej sprawy karnej, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - 4 tys. zł, którą to kwotę przyjął, lecz zaniechał podjęcia jakichkolwiek czynności. Następnie wielokrotnie wprowadzał klientkę w błąd co do tego, że postępowanie faktycznie jest prowadzone i udzielał jej nieprawdziwych informacji.

Rzecznik dyscyplinarny i następnie sąd I instancji określili to zachowanie jako oszustwo, tj. czyn z art. 286 par. 1 kk. Do tego – naruszenie Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej (par. 1 ust. 2 i par. 8). Oszustwo – wyłudzenie i wprowadzenie w błąd w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

 

Nieprawdziwe informacje

Ponadto, w kwietniu 2022 r. obwiniony adwokat nie dochował należytej sumienności, gorliwości i staranności w prowadzeniu sprawy poprzez nieuzupełnienie sprzeciwu od wyroku nakazowego sądu rejonowego, co spowodowało uznanie sprzeciwu za bezskuteczny. Następnie udzielał klientom nieprawdziwych informacji.

Od maja do marca 2023 r. Mikołaj P. prowadził kancelarię, mimo zakazu tymczasowego wykonywania zawodu, który orzekł Sąd Dyscyplinarny 24 maja 2022 r. A także – wprowadził w błąd co do stanu sprawy karnej i wyroku uniewinniającym oraz pobrał od klienta wynagrodzenie za „wygraną sprawę" w wysokości 35 tys. złotych.

 

Cena promocyjna: 76.49 zł

|

Cena regularna: 85 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 59.5 zł


Wydalenie z Adwokatury

Sąd Dyscyplinarny I instancji 14 maja br. uznał obwinionego adwokata Mikołaja P. winnym wymienionych czynów. I na podstawie art. 84 ust. 1 Prawa o adwokaturze wymierzył mu karę łączną – wydalenia z adwokatury. Ponadto kazał podać to orzeczenie do publicznej wiadomości na stronie internetowej Wielkopolskiej Izby Adwokackiej.

Kosztami procesu w wysokości 3 tys. zł obciążył obwinionego.

Jak przypomniał sąd koleżeński, naruszeniem godności zawodu adwokackiego jest takie postępowanie adwokata, które mogłoby go poniżyć w opinii publicznej lub poderwać zaufanie do zawodu. Zaś adwokat powinien wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, sumiennością i gorliwością. Obowiązkiem adwokata jest stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych i dążenie do utrzymania wysokiej sprawności zawodowej.

Orzeczenie nie jest prawomocne i podlega zaskarżeniu do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego oraz może być zaskarżone kasacją do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego.

Sygnatura SD 18/21