Marek Sondej

Artykuły autora

WSA: Trzeba ustalić, czy pobyt danej osoby w DPS-ie jest niezbędny

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Przyznanie usług opiekuńczych osobie, która przebywa w domu pomocy społecznej jest niecelowe. Jednak, gdy podopieczny zgłasza chęć opuszczenia placówki i powrót do domu, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy jego pobyt w instytucji jest konieczny ze względu na stan jego zdrowia. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

10.02.2024

WSA: Przedszkole traci dyrektora, gdy łączy się z inną placówką

Zarządzanie oświatą

Zespół placówek szkolno-opiekuńczych może mieć tylko jednego dyrektora. Dlatego organ prowadzący może odwołać dyrektora jednej łączonych placówek w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.Rozstrzygnięcie to zapadło w sprawie, w której burmistrz odwołał z dniem 1 września 2023 r. Ewę S. ze stanowiska dyrektora przedszkola gminnego.

03.02.2024

WSA: Gmina może preferować nauczycieli na stanowisku dyrektorskim

Kadry w oświacie

Organ prowadzący szkołę ma prawo zadecydować o przyszłym kierownictwie placówki. Wyboru między osobą z kręgu menadżerskiego i nauczycielskiego musi jednak dokonać najpóźniej w chwili ogłaszania konkursu na stanowisko dyrektora. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Nie można jednak odstąpić od przeprowadzenia konkursu ani odmówić powierzenia stanowiska wyłonionemu kandydatowi.

13.01.2024

WSA: Podróż niepełnosprawnego dziecka do przedszkola nie może być katorgą

Niepelnosprawność

Organizacja przez gminę przewozu niepełnosprawnego dziecka nie może być realizowana ze szkodą dla niego. A tak by się działo, gdyby podróż małoletniego odbywała się różnymi środkami transportu i trwała kilka godzin. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Przewóz ma być odpowiedni, a nie jakikolwiek.

08.01.2024

WSA: Lasu w pole nie można tak łatwo zamienić

Samorząd terytorialny

Zmiana przeznaczenia lasu na użytek rolny musi być szczególnie uzasadniona. Nie wystarczy ogólna potrzeba właściciela powiększenia obszaru rolnego, ani nawet trudności w korzystaniu z innych działek rolnych. Z punktu widzenia ochrony trwałości lasów, dążenie do poprawy jakości gospodarstwa rolnego jest wprawdzie naturalnym dążeniem każdego rolnika, ale nie stanowi o nadzwyczajności sytuacji. Do takiego wniosku doszedł niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

02.01.2024
1    1  2  3  4  5  6  7  8  9    107