Studenci potrzebują dostępu do bezpłatnej pomocy psychologicznej

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Studenci, zwłaszcza w czasie pandemii potrzebują pomocy psychologicznej. Jak podaje Parlament Studentów RP - tym roku, od 25 marca do 31 maja na konsultacje organizowane przez PSRP zapisało się 250 osób, a dodatkowe 140 wpisało się na listę rezerwową. Z kolei na cykl psychoterapii w tym okresie skierowano 58 osób.

12.07.2021

Prof. Leppert: Na studia nauczycielskie nie idą najlepsi maturzyści

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Praca nauczyciela nie jest intratna finansowo. Rozpoczynający pracę w szkole zarówno po studiach I stopnia jak i II stopnia otrzymuje wynagrodzenie niewiele tylko wyższe niż sprzątaczka, która w tej szkole pracuje. Trudno więc oczekiwać, że te studia przyciągną dużą liczbę zdolnych kandydatów - mówi prof. Roman Leppert z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

10.07.2021

Nagrody za najlepsze prace magisterskie o prawie handlowym

Spółki Szkolnictwo wyższe

Maciej Magnowski z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał pierwszą nagrodę za pracę magisterską z dziedziny prawa handlowego w konkursie organizowanym przez Wolters Kluwer Polska i redakcję miesięcznika „Przegląd Prawa Handlowego”. Drugą nagrodą wyróżniona została Aleksandra Fiutowska z UJ, a trzecią Kornelia Kucab z Uniwersytetu Śląskiego. Nagrodę specjalną otrzymała Agnieszka Jabłońska z UJ.

08.07.2021

Kończy się internetowa rejestracja na studia

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki matur – absolwenci liceów i techników mogą więc składać papiery na wymarzone kierunki studiów. Dużą popularnością cieszą się kierunki medyczne i informatyka. Mimo trudnego rynku, wciąż wielu młodych ludzi chce studiować prawo.

08.07.2021

Najlepsze perspektywy pracy po informatyce

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Zarobki absolwentów w kolejnych latach po dyplomie rosną, a ich wzrost jest szybszy niż średni wzrost płac w ich miejscach zamieszkania. Najlepiej na rynku pracy radzą sobie absolwenci studiów informatycznych, a studia na uczelniach technicznych dają większą szansę na wyższe wynagrodzenie niż studia, które nie kończą się uzyskaniem tytułu magistra inżyniera.

06.07.2021

Rusza 17. edycja konkursu Popularyzator Nauki

Szkolnictwo wyższe

Rusza kolejna, 17. edycja konkursu Popularyzator Nauki dla osób, zespołów, mediów oraz instytucji popularyzujących naukę. O nagrodę w kategorii media mogą z kolei zawalczyć dziennikarze, media czy redakcje. W tej grupie kandydować mogą też internauci tworzący przekazy popularnonaukowe - np. blogerzy, twórcy fanpejdżów i stron internetowych.

05.07.2021

ZNP apeluje do premiera o odwołanie ministra

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Przemysław Czarnek, pełniąc funkcję Ministra Edukacji i Nauki dał się poznać jako osoba, która swoimi działaniami wywołuje nieustanne kontrowersje, budzi oburzenie i niesmak większości polskiego społeczeństwa - pisze Związek Nauczycielstwa Polskiego i apeluje o odwołanie szefa resortu edukacji i nauki z zajmowanego stanowiska.

01.07.2021

Prof. Śliwerski: Edukacja ma być dobrem wspólnym, ponadpartyjnym

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Edukacja powinna być dobrem wspólnym, ponadpartyjnym, ponad formacją rządzącą. W sytuacji scentralizowania, przy jednoczesnym dyscyplinowaniu pedagogicznym i ideologicznym dyrektorów szkół, uniemożliwia się jakiekolwiek zmiany wewnątrzszkolne - mówi prof. Bogusław Śliwerski. Krytycznie ocenia też przygotowywany przez MEiN projekt tzw. pakietu wolności akademickiej.

01.07.2021

Młodzi uczeni apelują o zmiany w finansowaniu badań

Szkolnictwo wyższe

Akademia Młodych Uczonych PAN apeluje do ministra edukacji i nauki oraz przedstawicieli władz RP o zwiększenie finansowania Narodowego Centrum Nauki i badań podstawowych. Argumentują, że sprawne działanie instytucji pozwala polskim naukowcom, zarówno tym doświadczonym, jak i dopiero rozpoczynającym karierę, realizować ambitne plany i budować zespoły.

30.06.2021

Więcej miejsc na studiach medycznych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego limitu przyjęć na studia lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Na kierunkach lekarskich projektowany limit miejsc ogółem wynosi 9 029 miejsc, a na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany limit wynosi 1342 miejsc. Na tych dwóch kierunkach będzie w sumie więcej o 654 miejsc.

28.06.2021

Resort nauki przyznał stypendia młodym naukowcom

Szkolnictwo wyższe

Stypendiami ministra zostali uhonorowani młodzi naukowcy prowadzący innowacyjne badania - laureaci konkursu będą otrzymywali po 5390 złotych miesięcznie, przez okres do 3 lat. Na sfinansowanie przyznanych stypendiów Minister Edukacji i Nauki przeznaczy w tym czasie blisko 42 mln złotych.

24.06.2021

Rektorzy proszą o poskromienie chęci małopolskiej kurator do wciągania uczelni w spory światopoglądowe

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Wspólnotę akademicką, podobnie jak całe społeczeństwo, tworzą ludzie różniący się pod względem wieku, narodowości, płci, orientacji seksualnej, światopoglądu, czy wyznawanej religii. Każda z tych osób zasługuje jednakowy szacunek, poszanowanie swojej godności i odmienności - oceniło prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

23.06.2021

Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zajął pierwsze miejsce w XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. O wynikach z rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy zdecydowała kapituła kierowana przez prof. Michała Kleibera.

22.06.2021

Wicepremier krytykuje pakiet wolności akademickiej

Szkolnictwo wyższe

Analiza przedłożonego projektu ustawy skłania jednak ku myśli, że przewidziane w niej regulacje nie będą prowadzić do założonego celu - tak wicepremier Jarosław Gowin, b. minister nauki ocenia projektowany przez MEiN pakiet wolności akademickiej. Uważa, że proponowana ustawa może prowadzić do bezkarnego upowszechniania się postaw skrajnych i antynaukowych.

21.06.2021

Minister nauki chce, by UJ wytłumaczył się z ankiety z wyborem tożsamości płciowej

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Jagielloński zapytał w ankiecie o płeć studentów, dając im do wyboru inne opcje niż - mężczyzna, kobieta. Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak we wpisie na Twitterze stwierdziła, że uczelnia zamienia się przez to w agencję towarzyską. W sprawę zaangażował się też Ministerstwo Edukacji i Nauki, które jednak oburzone jest samą ankietą i żąda wyjaśnień od UJ.

18.06.2021

Minister: Zmiany nie zagrożą autonomii oświaty, bo autonomii nie ma

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Nie ma autonomii szkół, jest autonomia szkół wyższych, a i tak jest fetyszyzowana - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, komentując zapowiadane zmiany dotyczące uprawnień kuratorów. Według tego projektu, za niewykonanie zaleceń dyrektor będzie mógł zostać odwołany lub zawieszony - to ostatnie bez konieczności wytaczania postępowania dyscyplinarnego.

16.06.2021

Jeszcze więcej czasu na doktorat przez pandemię? Resort nie wyklucza

Szkolnictwo wyższe

Przez pandemię i obostrzenia doktoranci nie mieli możliwości prowadzenia debat, konsultacji czy wyjazdów naukowych krajowych i zagranicznych - zwracają uwagę posłowie w interpelacji. Pytają resort o wydłużenie czasu na ukończenie doktoratu. Ministerstwo Edukacji i Nauki na razie tego nie planuje, ale też nie wyklucza takiej decyzji.

14.06.2021

WSA: Rektor nie ujawni, co studenci myślą o wykładowcach

Szkolnictwo wyższe

Ankiety studentów stanowią jeden z elementów poprzedzających ocenę pracownika akademickiego. Zawierają wyłącznie opinie studentów i jako takie nie stanowią informacji publicznej. Ta dotyczyć może bowiem wyłącznie faktów, a nie własnych poglądów studentów wyrażonych w takiej formie uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

14.06.2021

Znamy zwycięzców konkursu Tax and You 2021

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

W środę wieczorem zakończyła się 13. edycja konkursu Tax and You dla studentów prawa, finansów, rachunkowości, ekonomii lub kierunków pokrewnych. Finaliści musieli m.in. poradzić sobie w panelu dyskusyjnym. Laureatem pierwszego miejsca został Maksymilian Kaszubowski, student Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

09.06.2021

Czasopisma w wykazie, ale nie we właściwych dyscyplinach

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Posłowie apelują do resortu nauki o skorygowanie listy czasopism - chodzi o przypisanie 30 periodyków do dyscypliny: nauki o polityce i administracji. Ma to znaczenie dla wyników ewaluacji wydających je instytucji naukowych. Tymczasem problem nie dotyczy jedynie tej dyscypliny – czasem trudno wyjaśnić, co kierowało twórcami wykazu.

09.06.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski