Zarobki początkującego prawnika nie imponują, ale kierunek wciąż popularny

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki matur – absolwenci liceów i techników mogą więc składać dokumenty na wymarzone kierunki studiów. Na uczelniach kończy się powoli termin elektronicznej rejestracji kandydatów - choć największym zainteresowaniem cieszy się medycyna i informatyka, to i w tym roku wiele osób chce studiować prawo.

12.07.2023

NIK: Wiele nieprawidłowości na uczelniach zawodowych

Szkolnictwo wyższe

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak działają uczelnie zawodowe - większość ze skontrolowanych instytucji nie radziła sobie należycie z zapewnieniem wymaganego poziomu bezpieczeństwa użytkowanej infrastruktury. Także działania uczelni służące zapewnieniu optymalnego gospodarowania posiadanym majątkiem oraz środkami finansowymi nie były w pełni prawidłowe i wystarczające.

11.07.2023

Prof. Błocki: Należy postawić na mobilność

Szkolnictwo wyższe

Aż 60-70 procent naukowców, zależnie od województwa, w ogóle nie starało się o granty NCN - mówi dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. Zbigniew Błocki. Wskazuje również, że trzeba stworzyć system, który spowoduje, że do ośrodków regionalnych pójdą najlepsi. Aby to osiągnąć, proponuje, by zabronić jednostkom zatrudniania osób, które zrobiły doktorat w danej jednostce.

10.07.2023

Rusza I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

Szkolnictwo wyższe

Kongres rozpoczyna się we wtorek, w Jachrance pod Warszawą. Celem wydarzenia jest budowanie polskiej wspólnoty oświatowej, integracja środowisk polonijnych i polskich za granicą, wymiana doświadczeń nauczycieli i naukowców pracujących poza granicami Polski. Weźmie w nim udział 500 gości z 40 państw.

04.07.2023

Młodych naukowców w Polsce ograniczają bariery finansowe i organizacyjne

Szkolnictwo wyższe

Wielu młodych naukowców ma kłopoty z metodyką badań naukowych - część nie była odpowiednio szkolona i przygotowana do prawidłowego przeprowadzenia badań naukowych, analizy danych, pisania publikacji czy też wnioskowania o granty. O barierach dla młodych naukowców mówią prof. CMKP Joanna Bogusławska i dr Dorota Sys z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

03.07.2023

Szkoła i studia powinny być apolityczne i stawiać na praktykę

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Szkoła i studia powinny uczyć krytycznego myślenia, elastyczności i pomagać we wzmacnianiu kompetencji miękkich i międzyprzedmiotowych - wskazywali uczestnicy panelu "Edukacja i szkolnictwo wyższe, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, a kształtowanie świadomego wyborcy" podczas konferencji "Lepsze prawo, lepsza Polska".

24.06.2023

Pluralizm ważny, ale nie taki - MEiN ma swobodę przy decydowaniu o zwiększeniu subwencji

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo edukacji ma swobodę przy decydowaniu o zwiększeniu subwencji dla instytutów Polskiej Akademii Nauk - wyjaśnia resort w odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą niezwiększenia finansowania dla Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Resort zapewnia o obiektywizmie, ale jednocześnie wskazuje, że nie zamierza finansować jednostek, których pracownicy obrażają Polaków.

22.06.2023

Na razie bez większych zmian w ewaluacji działalności naukowej

Szkolnictwo wyższe

MEiN analizuje wyniki ewaluacji przeprowadzonej w 2022 roku i dotychczas przyjęte rozwiązania - zarówno systemowe, jak i te dotyczące regulacji prawnych. Nie zamierza jednak na razie wprowadzać rewolucyjnych zmian w tym zakresie - poinformowała rzeczniczka resortu edukacji i nauki Adrianna Całus-Polak.

21.06.2023

MEiN: Nie będzie ustawowych zmian w ewaluacji jakości działalności naukowej uczelni i instytutów

Szkolnictwo wyższe

Kształt ewaluacji jest przedmiotem nieustannej dyskusji w środowisku naukowym. Zmiany w niej zapowiedzieli ubiegłym roku minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i wiceszef resortu - Włodzimierz Bernacki. Teraz jednak rzecznik MEiN mówi, że nie planuje się wprowadzania obecnie zmian ustawowych związanych z ewaluacją jakości działalności naukowej uczelni i instytutów.

21.06.2023

Sejm uchwalił zmiany w przepisach o instytutach badawczych

Szkolnictwo wyższe

Rozwiązania mające istotne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania instytutów badawczych, dotyczące m.in. kwalifikacji wymaganych od kandydata na dyrektora instytutu badawczego, okresu sprawowania funkcji przewodniczącego rady naukowej i ustalania planu działalności instytutu badawczego - przewiduje nowelizacja ustawy, którą w piątek uchwalił Sejm.

16.06.2023

MEiN nie chce wpisania rzecznika doktorantów do ustawy

Szkolnictwo wyższe

Do Rzecznika Praw Doktoranta wpływa coraz więcej spraw kierowanych przez doktorantów. Organ ten dysponuje szeroką wiedzą dotyczącą praktycznych problemów, z jakimi mierzy się na co dzień to środowisko, więc ustawowe umocowanie przyczyniłoby się do wzmocnienia jego pozycji w kontakcie z władzami uczelni, instytucjami czy właściwymi ministerstwami - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

15.06.2023

Uczelnie policji i straży pożarnej będą akademiami

Policja Szkolnictwo wyższe

Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP) zmieni nazwę na „Akademia Pożarnicza”, a Wyższa Szkoły Policji w Szczytnie (WSPol) na „Akademia Policji w Szczytnie”. Nowe nazwy mają podkreślać ogólnoakademicki status tych uczelni oraz naukowy profil działalności. Powstanie też nowa uczelnia - Wyższa Szkoła Straży Granicznej. Ustawa w tej sprawie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

13.06.2023

Coraz więcej cudzoziemców studiuje i kończy studia w Polsce

Szkolnictwo wyższe

W roku akademickim 2021-22 studiowało w Polsce blisko 89,5 tys. studentów zagranicznych ze 180 krajów, czyli o ponad 4,7 tys. więcej, niż rok wcześniej. Studenci stanowią obecnie ponad 7,3 proc. ogółu pobierających naukę w naszym kraju. W 2021 r. wśród absolwentów szkół wyższych w Polsce było blisko 16 tys. osób z zagranicy i jest to wzrost, bo w 2019 r. było ich ok. 14,7 tys., a w 2017 r - ok. 11,4 tys.

13.06.2023

Studiowanie medycyny coraz częściej na symulatorach

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Rekrutację na kierunki lekarskie prowadzi w tym roku rekordowa liczba uczelni, bo 29. Lekarzy ma być więcej, a według zapowiadanych nowych standardów kształcenia szybciej, bo już na pierwszych latach studiów, studenci mają mieć kontakt z pacjentem. Niekoniecznie jednak z realnym. Uczelnie coraz chętniej wykorzystują bowiem symulatory: sal operacyjnych, porodowych, wirtualne stoły anatomiczne, a także symulatory pacjentów.

06.06.2023

Prof. Wujczyk: AI może upowszechnić się w wymiarze sprawiedliwości, uczelnie muszą się na to nastawić

Prawnicy Prawo AI Szkolnictwo wyższe

Uważam, że uniwersytety powinny kłaść większy nacisk na rozwój sztucznej inteligencji, bo brakuje takich obszarów, które są istotne - np. prawa farmaceutycznego, czy choćby blockchainów - mówi dr hab. Marcin Wujczyk, partner w kancelarii Wardyński i Wspólnicy. Dodaje, że oczekiwania studentów są motorem zmian, bo są oni żądni omawiania nowinek technicznych.

05.06.2023

Wybitni naukowcy w obronie profesora zaatakowanego przez ministra Czarnka

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

W pełni podzielamy krytyczną ocenę ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022, łamiącej wiele przepisów Konstytucji, jesteśmy rozczarowani decyzją prezydenta o jej podpisaniu i wyrażamy sprzeciw wobec brutalnego ataku ministra na wybitnego uczonego, za wygłoszenie takiej oceny.

03.06.2023

Przekształcenie szkoły dla funkcjonariuszy służby więziennej w akademię - ustawa podpisana

Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Prezydent podpisał ustawę z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie nazwy uczelni służb państwowych nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości i o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw. Ustawa dokonuje zmiany nazwy uczelni służby państwowej nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości – Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na „Akademię Wymiaru Sprawiedliwości”.

01.06.2023

Otwieranie studiów nauczycielskich będzie łatwiejsze

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Będą ułatwienia w tworzeniu studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela - pozwolenie to uzyskają nawet słabsze uczelnie i to bez konieczności, jak to jest wymagane dotychczas, zawierania porozumienia z innymi ośrodkami. To nie pierwsza zmiana łagodząca wymogi dla tworzenia kierunków nauczycielskich.

31.05.2023

Większy limit miejsc na studiach w uczelniach wojskowych - projekt MON

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Zwiększenie limitu przyjęć w Lotniczej Akademii Wojskowej o 49 miejsc z 251 do 300 zakłada projekt rozporządzenia MON, który we wtorek trafił do uzgodnień. Tym samym limit miejsc na studiach w uczelniach wojskowych wzrośnie z 2040 do 2089. Zmiana wynika z potrzeby uzupełniania pierwszych oficerskich stanowisk służbowych w korpusie osobowym Sił Powietrznych w 2028 r. - wyjaśniono.

30.05.2023

Minimalny globalny podatek korporacyjny tematem wrocławskiej konferencji

Doradca podatkowy Finanse Szkolnictwo wyższe

Już 16 czerwca 2023 roku na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się konferencja naukowa pt. Minimalny globalny podatek korporacyjny w Unii Europejskiej – konsekwencje wdrożenia Filaru II OECD. Punktem wyjścia będzie dyrektywa 2022/2523 w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw.

29.05.2023