Prof. Stec: "Pakiet wolnościowy" nie taki straszny, choć warto go doprecyzować

Szkolnictwo wyższe

Projekt zmian ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nazywany "pakietem wolnościowym" jest propozycją wartą rozważenia, choć nie mam pewności, czy proponowane przez rząd rozwiązania pozwolą skutecznie chronić pluralizm światopoglądowy na uczelniach - uważa prof. Piotr Stec z Uniwersytetu Opolskiego.

10.05.2021

Na Uniwersytecie Zielonogórskim biura obsługi studentów zamiast dziekanatów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Do końca tego roku akademickiego Uniwersytet Zielonogórski zmieni struktury administracyjne i dziekanaty zastąpią Biura Obsługi Studenta. Celem, zgodnie z deklaracją władz uczelni jest ujednolicenie sposobu obsługi studentów. Jedno biuro ma obsługiwać około 3 tys. studentów z położonych po sąsiedzku wydziałów.

08.05.2021

Na UW powstaje punkt szczepień dla studentów i pracowników

Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia

Uniwersytet Warszawski przystępuje do organizacji punktu szczepień w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Na szczepienie mogą zapisywać się pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi, nauczyciele akademiccy, doktoranci oraz studenci. Odbędą się w Bibliotece Uniwersyteckiej na przełomie maja i czerwca.

06.05.2021

Prezes PAN: Reforma potrzebna, ale proces musi być transparentny

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki zapowiada zmiany w ustawie o Polskiej Akademii Nauk. Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński podkreśla, że powinny się one toczyć się transparentnie i z włączeniem jak najszerszej grupy ekspertów. Przyznał przy tym, że reforma jest potrzebna środowisku naukowemu.

06.05.2021

Stypendia z KPO mają zatrzymać lekarzy w kraju, ale metody niepewne

Szkolnictwo wyższe Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Jednym z celów Krajowego Planu Odbudowy ma być powstrzymanie exodusu medyków za granicę. Zakłada on m.in., że więcej osób będzie mogło zaocznie studiować medycynę dzięki specjalnym stypendiom, finansowanym z pieniędzy UE. Zdaniem ekspertów pomysł rządu może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, a wielu absolwentów i tak nie zostanie w kraju,

06.05.2021

Wkrótce projekt ws. reformy Polskiej Akademii Nauk

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki zapowiada reformę Polskiej Akademii Nauk. - Myślę, że w perspektywie kilkunastu tygodni będziemy mieli gotowe wstępne przepisy projektu zmian w Polskiej Akademii Nauk – poinformował we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wcześniej wiele emocji w środowisku naukowym wzbudziły założenia do ustawy o Narodowym Programie Kopernikańskim.

04.05.2021

Więcej zagranicznych studentów, ale jedna trzecia jeszcze nie była na uczelni

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Na polskich uczelniach studiuje obecnie 82,5 tysiąca obcokrajowców i jest to o 4 tysiące więcej niż w poprzednim roku akademickim. Jednak aż jedna trzecia z nich nie pojawiła się nigdy na uczelni i nie wiadomo, czy będą kontynuować naukę, gdy uczelnie przywrócą stacjonarną działalność. Najwięcej jest w Polsce studentów z Ukrainy.

02.05.2021

NCN dłużej udzieli pomocy publicznej

Szkolnictwo wyższe

Jest już projekt rozporządzenia wydłużającego okres udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Nauki - potrwa to do 30 czerwca 2024 r. Wynika to ze zmian w przepisach unijnych. Projekt przekazano do konsultacji.

30.04.2021

Erasmus+ dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Szkolnictwo wyższe

W programie Erasmus+ na lata 2021-2027 wprowadzono możliwość ubiegania się o środki finansowe przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Ich wykluczenie z Erasmus+ było postrzegane jako naruszenie zasady równego dostępu do dużego i prestiżowego programu, a tym samym do środków unijnych.

25.04.2021

Szklany sufit dla kobiet wciąż jest na politechnikach

Szkolnictwo wyższe

Udział kobiet zatrudnionych na wszystkich uczelniach publicznych w roku akademickim 2019/2020 wyniósł 46 proc. Biorąc jednak pod uwagę tylko uczelnie techniczne, wskaźnik ten spada do 32 proc. Kobietom jest trudniej również osiągnąć tytuł profesora - wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2021”.

22.04.2021

Habilitacja niewymagana, a uczelnia może awansować bez konkursu

Szkolnictwo wyższe

Uczelnia nie może uniemożliwiać udziału w konkursie na stanowisko profesora uczelni osobom posiadającym stopień naukowy doktora - wynika ze stanowiska resortu nauki. Uczelnie jednak często decydują się na inne rozwiązanie, po prostu nie ogłaszają otwartych konkursów i awansują swoich pracowników. I resort przyznaje, że to zgodne z prawem.

21.04.2021

Tegoroczna rekrutacja na studia będzie odbywać się zdalnie

Szkolnictwo wyższe

Pandemia nie stwarza dla uczelni większych problemów w rekrutacji, bo w czasie selekcji kandydatów bierze się pod uwagę najczęściej wyniki matur. W tym roku, podobnie jak poprzednio, rekrutacja na studia odbywać będzie się w większości zdalnie. Do października zdalnie pracują też uczelnie.

19.04.2021

Polska dostanie 160 mln euro na program Erasmus+

Szkolnictwo wyższe

O kwotach dofinansowania poinformował minister nauki w czasie inauguracji Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Powiedział, że Komisja Europejska przyjęła pierwszy roczny program Erasmus Plus na lata 2021-2027.

15.04.2021

Rzymkowski: Nie ma projektu o Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej

Szkolnictwo wyższe

Nie ma żadnego projektu i nie ma żadnej koncepcji dotyczącej likwidacji Polskiej Akademii Nauk - powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w czasie dyskusji w Sejmie. Podkreślił, że projekt o powołaniu Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej to jeszcze materiał roboczy.

15.04.2021

Tak ćwiczył, że aż zmarł - akt oskarżenia przeciwko wykładowcom WAT

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Marszobieg w mundurze, w tym w butach wojskowych i z 5 kilogramowym oporządzeniem, na dystansie 10 km, przy bezwietrznej pogodzie i temperaturze powyżej 27 ºC - tak wyglądało śródsemestralne zaliczenie w Wojskowej Akademii Technicznej. Efektem jest śmierć jednego z podchorążych, za którą - w ocenie prokuratury - odpowiadają nieumyślnie wykładowcy.

15.04.2021

Minister: Złamałem prawo, ale tylko trochę

Szkolnictwo wyższe

Po kilku tygodniach wrzawy wokół "wrzutek" do listy czasopism naukowych wiceminister edukacji i nauki przyznał, że doszło do tego "poza trybem". I próbował przekonywać, że zabranie tylko 10 proc. zawartości bankowego sejfu to nie kradzież. A w tym przypadku przecież większość zmian nastąpiła zgodnie z prawem.

15.04.2021

Prof. Izdebski: Akademia Kopernikańska to niepotrzebna rewolucja w nauce

Szkolnictwo wyższe

Prezydium Towarzystwa Naukowego Warszawskiego uznało projekt dotyczący tworzenia Akademii Kopernikańskiej za „wyjątkowo szkodliwy i wręcz ośmieszający powagę państwa polskiego”. Z tą opinią, która nakazuje przypomnieć sobie zakończenie starego dowcipu: „i śmiesznie, i strasznie”, trudno się nie zgodzić - uważa prof. Hubert Izdebski.

14.04.2021

Czarnek: Nie zlikwidujemy Polskiej Akademi Nauk

Szkolnictwo wyższe

Międzynarodowa Akademia Kopernikańska nie zastąpi Polskiej Akademii Nauk. Spekulacje na ten temat nazwał absurdalnymi. PAN jest instytucją, która jest bardzo potrzebna Polsce i służy Polsce - stwierdził we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Nie wykluczył jednak reformy PAN.

13.04.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski