Czarnek: Nie zlikwidujemy Polskiej Akademi Nauk

Szkolnictwo wyższe

Międzynarodowa Akademia Kopernikańska nie zastąpi Polskiej Akademii Nauk. Spekulacje na ten temat nazwał absurdalnymi. PAN jest instytucją, która jest bardzo potrzebna Polsce i służy Polsce - stwierdził we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Nie wykluczył jednak reformy PAN.

13.04.2021

Wkrótce kolejna edycja krakowskiej konferencji podatkowej

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

W dniach 16-17 kwietnia 2021 roku odbędzie się 14. już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego pt. „Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym?". Spotkanie w tym roku odbędzie się online. Wezmą w nim udział zarówno najwybitniejsi przedstawiciele nauki i praktyki prawa podatkowego, jak i liczni studenci i doktoranci z całej Polski.

12.04.2021

Uczelnie mają być przyjazne dla autystycznych studentów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Nawet co dziesiąta osoba z Zespołem Aspergera przejawia specjalne zdolności i może być wybitnym absolwentem i naukowcem - zauważa resort funduszy i polityki regionalnej. I dodaje, że często jednak na jej drodze stają trudności w odnalezieniu się w nowym środowisku. Dlatego 40 uczelni w całej Polsce wdroży program indywidualnego wsparcia dla studentów z ASD

09.04.2021

Minister nauki zapowiada zmiany w PAN

Szkolnictwo wyższe

Jest kilka koncepcji reformy Polskiej Akademii Nauk, zgłoszonych również przez samych członków PAN, i na pewno taka końcowa reforma musi zostać wypracowana, po to by wzmocnić PAN – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I dodał, że prace nad reformą PAN „ruszają w resorcie na dobre”. - Jestem przekonany, że w tym roku taka koncepcja zostanie wypracowana

09.04.2021

NIK krytycznie o kształceniu przez uczelnie zawodowe na Dolnym Śląsku

Szkolnictwo wyższe

Oferta edukacyjna dolnośląskich publicznych uczelni zawodowych nie uwzględnia wszystkich istotnych wymogów współczesnego rynku pracy. Uczelnie kształcą więc, ale nie w tych kierunkach, których potrzebują lokalni pracodawcy. Nie monitorują też odpowiednio losów swoich absolwentów. To najważniejsze ustalenia kontroli przeprowadzonej przez NIK na czterech dolnośląskich publicznych uczelniach zawodowych.

08.04.2021

MEiN: Ewaluacja nie spowoduje masowej utraty uprawnień przez uczelnie

Szkolnictwo wyższe

Zapewniamy, że aktualnie obowiązujące zasady ewaluacji jakości działalności naukowej nie będą skutkować masową utratą uprawnień przez podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki - wyjaśnia resort. Podkreśla, że zmiany w wykazie czasopism nie mają wpływu na wyniki oceny w pozostałych kryteriach ewaluacji: efekty finansowe i wpływ społeczno-gospodarczy prowadzonej działalności naukowej.

02.04.2021

Resort nauki: Przy tworzeniu wykazów czasopism, nie trzeba pytać nikogo o zdanie

Szkolnictwo wyższe

Sporządzając wykaz punktowanych czasopism naukowych, organ nie jest ograniczony wyłącznie do projektu przedstawionego przez Komisję Ewaluacji Nauki – gdyby tak było, sporządzanie wykazu byłoby kompetencją komisji, a nie ministra - twierdzi w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

02.04.2021

Minister nauki broni ukaranej prof. Budzyńskiej

Szkolnictwo wyższe

Nauczyciel akademicki ma prawo do wyrażania swoich przekonań światopoglądowych, filozoficznych i religijnych w życiu publicznym - napisał we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, nawiązując do kary nałożonej na Uniwersytet Śląski na prof. Ewą Budzyńską. Minister podziękował też sygnatariuszom listu otwartego w obronie ukaranej.

30.03.2021

"Diamentowy Grant zakończony", kolejny program jesienią 2021

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Trwają prace koncepcyjne nad nowym programem naukowym skierowanym do studentów - ma zastąpić "Diamentowy Grant". Jak informuje wiceminister nauki, na razie trudno określić, jakie będą ostateczne wytyczne dotyczące tego programu. Planowany termin ogłoszenia naboru – jesień 2021 r.

29.03.2021

Prof. Budzyńska ukarana naganą za homofobiczne wypowiedzi

Szkolnictwo wyższe

Skład orzekający Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozstrzygnął sprawę dr hab. Ewy Budzyńskiej. Chodziło o skargi studentów, którzy zarzucali wykładowczyni m.in. wypowiedzi homofobiczne i wyrażające dyskryminację wyznaniową.

26.03.2021

Minister zmienił standardy nauczania na studiach medycznych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Od wtorku 23 marca br. obowiązują szczególne rozwiązania związane z kształceniem na studiach przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w roku akademickim 2020/2021. Zawarte one zostały w nowym rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki.

24.03.2021

MS określiło wysokość opłaty za egzamin na aplikacje

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Sprawiedliwości określiło stałą opłatę za egzamin wstępny na aplikacje prawnicze - w tym roku wyniesie ona 1125 zł. Opublikowano już rozporządzenia w tej sprawie. To kolejny raz, gdy kwotę za egzamin wstępny oderwano od wysokości płacy minimalnej.

24.03.2021

Od 1 kwietnia ruszy Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Powstanie z przekształcenia wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki, która działa od 2018 r. Zadaniem przekształconej uczelni będzie - podobnie jak obecnie - szkolenie przyszłych kadr organów wymiaru sprawiedliwości, Od 1 października 2021 rusza na niej nowy kierunek - prawo.

24.03.2021

Temkin: Obecnej ewaluacji nic już nie uratuje - potrzebna abolicja

Szkolnictwo wyższe

Przywrócenie starej listy czasopism nie pomoże. Uważam, że to droga donikąd. Trzeba zrobić abolicję ewaluacyjną. Ta ewaluacja powinna mieć charakter testowy - proponujemy, żeby wszystkie ośrodki akademickie miały B+ - uważa Aleksander Temkin z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej.

22.03.2021

Prof. Stec: Ewaluacja działalności naukowej tylko pozornie obiektywna

Szkolnictwo wyższe

Z zewnątrz mamy obiektywne normy, algorytmy, tabele w excelu, a wszystko może sprowadzać się do tego, że jednej osobie postawimy normę, którą łatwo spełni, a innej taką nie do zrealizowania - mówi o ewaluacji działalności naukowej prof. Piotr Stec z Uniwersytetu Opolskiego. I dodaje, że te niejasne kryteria decydują o być albo nie być uczelni czy wydziałów.

19.03.2021

Minister zapowiada dalsze zmiany na liście czasopism naukowych

Szkolnictwo wyższe

Zrobiliśmy pierwszy ruch, ale to nie jest ostatni ruch dotyczący czasopism i ich punktacji - stwierdził w czwartek w Senacie szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I zapowiedział dalsze zmiany na tej liście. Jego zdaniem, ruch ten wywołał zupełnie niezrozumiałe emocje. - Nikomu punktów nie zabraliśmy, dołożyliśmy punkty tysiącu czasopism - powiedział.

18.03.2021

Absolwenci z Łodzi, Poznania i Torunia zwycięzcami konkursu na prace o prawie podatkowym

Prawnicy CIT VAT Szkolnictwo wyższe

Anna Łabuzińska, Adam Rzepa i Anna Wojtuń zwyciężyli w III edycji konkursu TAX EVEREST, czyli akademickich mistrzostwach Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego. Jego organizatorami są MDDP, Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedra Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,

18.03.2021

NSA: Tylko uczelnia może ocenić kwalifikacje wynikające z dyplomu

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Przyznanie szkole pielęgniarskiej prawa do nadawania tytułu zawodowego nakazuje honorowanie wydanych przez tę szkołę dyplomów, aż do czasu ich uchylenia we właściwym postępowaniu. Dlatego niezasadna okazała się skarga kasacyjna samorządu pielęgniarskiego, który uznał, że zagraniczna pielęgniarka nie może rozpocząć studiów podyplomowych w Polsce.

17.03.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski