Właściciel nie może wpadać bez zapowiedzi - na co uważać przy umowie najmu

Dla studenta

Nieruchomość to dobry sposób, by ochronić swoje oszczędności przed skutkami inflacji. A gdy mieszkanie się wynajmie, to również źródło dochodu pasywnego, co jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. Choć właściciele mają prawo zadbać o to, by ich lokum znalazło się w dobrych rękach, to klauzule mocno wkraczające w prywatność najemcy będą nieważne.

18.03.2024

Polish science fiction: prawo

Szkolnictwo wyższe

Polskie uczelnie nie błyszczą w światowych rankingach. Na liście szanghajskiej z polskich uczelni systematycznie widoczny jest Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Niemniej są one w szerokim peletonie, raczej bardzo daleko za światowymi liderami. Jakkolwiek tego nie oceniać, odpowiedzialność za ten stan rzeczy bierzemy my, którzy w tych uczelniach pracujemy.

16.03.2024

Po obronie utrata ulg i konieczne zgłoszenie do ZUS

Dla studenta

Zniżki w autobusie, kinie czy wybranych sklepach, są adresowane do tych studentów, którzy okażą ważną legitymację studencką. Ten dokument nie musi być każdorazowo oddany w dniu obrony bronionej pracy - w niektórych przypadkach uprawniony może korzystać z niego dłużej. Obroniona praca oznacza też obowiązki dla zleceniodawcy - takiego studenta należy zgłosić do ZUS.

15.03.2024

MNiSW zaktualizuje wykaz czasopism

Wkrótce powstanie nowy wykaz czasopism - poinformował wiceminister nauki Maciej Gdula. Celem zmiany jest uwzględnienie przy ustalaniu punktacji czasopism naukowych aktualnych wartości wskaźników bibliograficznych, które od 2019 r. uległy zmianie w bazach bibliograficznych, ale nie zostały wzięte pod uwagę. Komisja Ewaluacji Nauki (KEN) sporządzi projekt wykazu czasopism na podstawie oceny wpływu na rozwój nauki czasopism naukowych.

13.03.2024

Ponad 72 tysiące badaczy w polskich instytucjach nauki, prawie połowa to kobiety

Jest już dostępny najnowszy raport „Nauka w Polsce 2023”, przygotowany przez ekspertów z Ośrodka Przetwarzania Informacji. Publikacja jest wynikiem monitoringu stanu nauki w Polsce. Z raportu wynika m.in., że w latach 2018-2022 opublikowano blisko 537 tys. prac naukowych, z których większość stanowiły artykuły, a polscy wynalazcy złożyli 2597 wniosków o udzielenie patentów do Europejskiego Urzędu Patentowego. W 364 instytutach naukowych zatrudnionych było 72 556 badaczy.

11.03.2024

Zapis to nie to samo co przepis

Wszędzie słyszymy określenia „zapis ustawy”, „zapis Konstytucji” itd. Słowa tego używa się w rozmowach o prawie między „zwykłymi ludźmi”. Niestety słowo to występuje także w orzecznictwie sądowym oraz w literaturze prawniczej (można się zabawić i w Lexie wyszukać, kto z wielkich uczonych prawników używa tego słowa. Także wyszukiwanie na portalu orzeczenia.nsa.gov.pl może przynieść ciekawe rezultaty).

11.03.2024

Prof. Piotr Wachowiak nadal rektorem SGH

Prof. Piotr Wachowiak został ponownie wybrany na stanowisko rektora Szkoły Głównej Handlowej na kolejną kadencję - poinformowała w czwartek uczelnia. Tamtejsze Kolegium Elektorów podjęło decyzję w sprawie wyboru dotychczasowego rektora na kadencję 2024–2028.

07.03.2024

Więcej czasu na uzyskanie dofinasowania dla czasopisma naukowego

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki przygotował zmiany w rozporządzeniu określającym zasady dofinansowania rozwoju czasopism naukowych. Ma to związek z przedłużaniem udzielania pomocy de minimis na ten cel. Obowiązywanie rozporządzenia Komisji, na podstawie którego udzielano takiej pomocy wydłużono o sześć miesięcy - do końca czerwca 2024 roku.

05.03.2024

Powrót NCBR zbada Trybunał Konstytucyjny

Szkolnictwo wyższe

Nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju sprawował od pewnego czasu resort rozwoju regionalnego. Pomysł - jak oceniali eksperci - ciekawy, nie przyniósł zadowalających efektów. Nowy rząd zdecydował, że czas wrócić do poprzednio obowiązujących przepisów i przekazać ten nadzór ministrowi nauki. Będzie on mógł m.in. zweryfikować, zamknięty już, plan działań Centrum na ten rok. Prezydent podpisał ustawę, ale skierował ją do TK.

05.03.2024

W 2024 roku wyższe stypendium doktoranckie

Szkolnictwo wyższe

Stypendium może otrzymać każdy doktorant kształcący się w szkole doktorskiej, Jego minimalna kwota powiązana jest z określaną w rozporządzeniu wysokością wynagrodzenia profesora - które wzrosło od 1 stycznia 2024 r. To jednak - jak wskazują doktoranci - za mało, bo w ostatnich latach nieproporcjonalnie wzrosły koszty utrzymania.

02.03.2024

Potrzeba krajowej polityki otwartego dostępu

Szkolnictwo wyższe

Coraz więcej instytucji zaczęło przyjmować polityki otwartego dostępu. Pierwsze takie dokumenty pojawiły się w 2016 roku, zaś najwięcej z nich przyjęto w 2018 i 2021 roku (odpowiednio 12 i 13). Aż 34 instytucje zadeklarowały plany opracowania dokumentu w 2023 roku. Wskazuje się natomiast, że niezbędne jest wprowadzenie krajowej polityki otwartego dostępu, wyznaczającej priorytetowe działania dla agencji grantowych.

29.02.2024

Ruszył nabór do 6. edycji programu POLONISTA NAWA

Szkolnictwo wyższe

Celem programu jest upowszechnianie języka polskiego i popularyzacja studiów i badań polonistycznych i polonoznawczych na świecie. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła nabór do programu POLONISTA. Mogą się do niego zgłaszać studenci, doktoranci i naukowcy, których przedmiotem studiów lub badań jest język polski, polska kultura, sztuka, literatura i historia.

29.02.2024

Nie ma recepty na słabej jakości studia - brakuje procedur unieważnienia dyplomów

Szkolnictwo wyższe

Nieprawidłowości, które wykazano w związku z działaniem Collegium Humanum, pokazują czarno na białym lukę w prawie. Władze nie mają za bardzo narzędzi, by unieważnić dyplomy, uzyskane na wątpliwej jakości studiach. Od 2016 roku nie ma kompletnie żadnego nadzoru na tym, co robią te prywatne uczelnie, jeżeli chodzi o studia podyplomowe.

28.02.2024

Trzeba zdefiniować, czym jest MBA

Szkolnictwo wyższe

Obecnie w Polsce nie ma regulacji dotyczących studiów MBA - nie bada tego Polska Komisja Akredytacyjna, a jakości nie zatwierdza MNiSW. To jest biznes, który stworzono w takim przekonaniu: ludzie przecież sami wybiorą najlepsze produkty. A jak będą chcieli gorsze - no to wezmą gorsze; my się do tego nie mieszamy - wskazał wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gdula.

27.02.2024

Ponad 126 mln zł w konkursach NCN

Szkolnictwo wyższe

MAESTRO to najbardziej prestiżowy konkurs Narodowego Centrum Nauki, który wspiera realizację pionierskich badań naukowych. Jego adresatami są doświadczeni badacze i badaczki, którzy uzyskali stopień doktora oraz w swoim dorobku posiadają co najmniej pięć publikacji w renomowanych czasopismach, wydawnictwach naukowych polskich lub zagranicznych.

26.02.2024

Ustawa o szkolnictwie wyższym - skierowana do Trybunału z powodu braku dwóch posłów

Szkoła i uczeń

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z 16 stycznia 2024 r. o zmianie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przyjęte przepisy m.in. umożliwiają ministrowi nauki odwoływanie pierwszych rektorów nowych uczelni. Wątpliwości prezydenta budzi uchwalenie ustawy bez udziału dwóch byłych posłów.

23.02.2024

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie znowu podlegać ministrowi nauki

Od sierpnia 2022 roku nadzór nad NCBR sprawował minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego. Zmiana ma poprawić kontrolę nad tą agencją. Wprowadzona zostanie także konieczność zgody ministra na powołanie przez NCBR m.in. spółek czy obejmowanie oraz nabywanie udziałów i akcji. Nowelizacja przepisów w tej sprawie wejdzie w życie 7 marca.

22.02.2024

Ponad 10 TB danych w systemie POL-on

Szkolnictwo wyższe

System POL-on jest jednym z największych systemów na świecie oraz największym w Europie, który gromadzi informacje niezbędne m.in. do wykonywania sprawozdań, ujednolicania i porządkowania procesów zachodzących na uczelniach oraz planowania analiz strategicznych w obrębie nauki i szkolnictwa wyższego. W jego bazach znajduje się ponad 10 TB danych o studentach, absolwentach, naukowcach, ich osiągnięciach i publikacjach.

20.02.2024

Kolejne dofinansowanie do remontu akademików

Wiceminister nauki Marek Gzik przypomniał, że pod koniec roku ministerstwo rozdzieliło 150 mln zł między wszystkie uczelnie posiadające akademiki. Rektorzy nie musieli wtedy aplikować o te pieniądze, tylko dostali informację, że środki te mają być przeznaczone na poprawę stanu akademików. Inwestycje związane z remontem obniżą koszty życia studentów i staną się impulsem dla młodych ludzi z mniejszych miejscowości do aplikowania na studia w większych ośrodkach.

09.02.2024

Liczba zagranicznych studentów rośnie

Szkolnictwo wyższe

Liczba zagranicznych w Polsce wciąż rośnie, ale nasz kraj wciąż jest w ogonie OECD, jeżeli chodzi o tę kwestię - niższy poziom umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego charakteryzował Hiszpanię, Grecję i Włochy. Wyższy był natomiast wśród sąsiadów Polski, np. w Czechach, Niemczech czy Słowacji.

08.02.2024
1  2  3  4  5    341