Wykładowcy wolą tradycyjne metody nauczania - raport

Szkolnictwo wyższe

Aż 97 proc. pracowników dydaktycznych samodzielnie przygotowuje swoje zajęcia, korzystając z podręczników i materiałów zarówno papierowych (85 proc.), jak i elektronicznych (82 proc.). 74 proc. korzysta ze specjalistycznych baz danych, a 67 proc. z zasobów internetowych. Większość z nich - 85 proc., nie wykorzystuje w tym celu AI - wynika z raportu z badania "Metody nauczania na kierunkach prawniczych. Wyzwania i oczekiwania", przygotowanego przez Fundację Rektorów Polskich i Wolters Kluwer Polska.

01.10.2024

Wzmacnianie pozycji uczelni, lepsze wsparcie studentów najważniejszymi wyzwaniami

Szkolnictwo wyższe

W Centrum Nauki Kopernik odbyło się w piątek spotkanie szefa resortu nauki z rektorami uczelni publicznych. Tematem przewodnim rozmów była przyszłość szkolnictwa wyższego w Polsce oraz wyzwania, jakie stawia przed środowiskiem akademickim współczesna nauka oraz zmieniające się potrzeby społeczeństwa. Minister Nauki Dariusz Wieczorek mówił także o planach dotyczących reform w szkolnictwie wyższym.

27.09.2024

Gdańsk: Politechnika i uniwersytet pomogą studentom z terenów poszkodowanych powodzią

Powódź

Rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej Maciej Dzwonnik zapewnił, że studenci i studentki gdańskiej uczelni technicznej, których rodzinne miejscowości zostały dotknięte powodzią, mogą liczyć na szerokie wsparcie ze strony ich uczelni. Wniosek o zapomogę będzie można złożyć także elektronicznie, za pośrednictwem platformy ePUAP, co - jego zdaniem - ułatwi proces ubiegania się o świadczenie.

19.09.2024

Rusza nabór w konkursach OPUS i SONATA

Zarządzanie oświatą

Narodowe Centrum Nauki przypomina, że OPUS to jego największy program grantowy, który umożliwia naukowcom realizację projektów badawczych w polskich jednostkach naukowych. Jest otwarty dla wszystkich, niezależnie od doświadczenia i stażu naukowego kierownika projektu.

17.09.2024

Naukowcy powinni mieć więcej możliwości publikowania punktowanych artykułów

Szkolnictwo wyższe

Ambitny naukowiec, autor tekstu, który chciałby opublikować w jak najlepszym czasopiśmie, często będzie zmuszony do obniżania swoich aspiracji - nie dlatego, że recenzent nie podzieli jego oceny, a z faktu braku miejsc, w których przy tylu ograniczeniach tekst mógłby się ukazać. Zaadresowanie problemu poprzez przyznanie wyższej ilości punktów większej ilości czasopism nie jest tu, jak się zdaje, zadowalającym rozwiązaniem - piszą prof. Grzegorz Krawiec i dr Sławomir Piekarczyk.

17.09.2024

CBA zatrzymało byłego posła do PE - to pokłosie afery z Collegium Humanum

Prawo karne

W środę ok. godz. 16 na warszawskim lotnisku agenci CBA zatrzymali byłego posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda C. W tym samym czasie w Warszawie została zatrzymana jego żona Emilia H. - napisał na portalu X Jacek Dobrzyński. Dodał, że ma to związek z postępowaniem prowadzonym przez CBA wraz z wydziałem zamiejscowym w Katowicach Prokuratury Krajowej, dotyczącym Collegium Humanum.

11.09.2024

Wiceprezes PAN: Wierzę, że w sprawie reformy nic nie jest jeszcze przesądzone

Szkolnictwo wyższe

Wierzę w deklarację ministra nauki i szkolnictwa wyższego, że żaden zapis projektu reformy PAN nie jest wyryty w kamieniu i resort jest otwarty na rozmowę – powiedział wiceprezes PAN, prof. Dariusz Jemielniak. Minister obiecał również, że zorganizuje spotkanie, na którym przedstawiciele PAN będą mogli jeszcze raz odnieść się do kluczowych zapisów projektu noweli.

09.09.2024

Prof. Izdebski: Ministerialny pomysł na reformę PAN uderza w fundamenty jej istnienia

Szkolnictwo wyższe

Z projektu przebijają centralistyczne i etatystyczne tendencje, których wdrożenie sprawiłoby, że PAN bliżej byłoby do kolejnej ministerialnej agendy, niż do zinstytucjonalizowanej w oparciu o tradycję wspólnoty uczonych - ocenia projekt noweli o Polskiej Akademii Nauk prof. Hubert Izdebski z SWPS. Wskazuje też, że nowela, której deklarowanym celem jest demokratyzacja Akademii, ma wprowadzić model całkowicie niedemokratyczny.

07.09.2024

Rada NCN: Wbrew obietnicom w budżecie za mało pieniędzy na naukę

Rada Narodowego Centrum Nauki przyjęła uchwałę w sprawie projektu budżetu państwa na 2025 rok. Członkowie gremium zwrócili uwagę, że zgodnie z projektem finansowanie NCN pozostanie na tym samym poziomie, co w roku obecnym, a to stoi „w jawnej sprzeczności z publicznymi zapewnieniami o konieczności zwiększenia finansowania NCN.”

06.09.2024

MNiSW dopracuje projekt zmian w ustroju Polskiej Akademii Nauk

Szkolnictwo wyższe

Zgromadzenie Ogólne PAN skrytykowało projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk. W przyjętym na zakończenie sesji stanowisku podkreśliło, że projekt „budzi bardzo poważne zastrzeżenia zarówno co do merytoryki, jak i przyspieszonego trybu procedowania”. Minister nauki, obecny na posiedzeniu, stwierdził, że resort będzie jeszcze pracował nad projektem i przemyśli zmiany.

05.09.2024

Wieczorek: Wkrótce nowy projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym

Szef resortu nauki podkreślił, że głównym celem nowych regulacji jest „dbałość o jakość nauki”. Nowela ma pomóc uporządkować kształcenie wyższe w kontekście tych uczelni, które zamiast kształcić młodych ludzi, tylko i wyłącznie po prostu na nich zarabiają. Zmiany, jakie chcemy wprowadzić, ukrócą ten proceder – mówił Dariusz Wieczorek.

04.09.2024

Co robić po prawie? – podcast o karierze prawnika bez tabu i utartych schematów

Prawnicy Szkoła i uczeń Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Czy reklama prawnika to nadal temat tabu? Wyjdź poza sztywne schematy bez obaw o naruszenie etyki zawodu. Poznaj siłę social mediów z Prawo na Oko i przekonaj się, że posty, lajki i serduszka to klucz do zbudowania silnej marki osobistej!. "Prawo na Oko" to podcast dla młodych adeptów prawa, którzy zastanawiają się, jaką ścieżkę zawodową wybrać. Rozmowy ze starszymi kolegami po fachu pozwalają spojrzeć na zawód z innej perspektywy i poznać nie zawsze oczywiste ścieżki kariery. Zapraszamy do wysłuchania.

03.09.2024

Od skreślenia z listy studentów można się odwoływać

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Z przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wynika zamknięty katalog przypadków, które mogą wiązać się z wydaniem przez organy uczelni decyzji o skreśleniu studenta z listy studentów. O ile w niektórych sytuacjach decyzja wydawana jest obowiązkowo, o tyle w innych przypadkach zależy od uznania organu.

03.09.2024

Zmiany w ustawie o PAN uderzą w wolność badań naukowych

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki szykuje zmiany w ustawie o Polskiej Akademii Nauk, mają dotyczyć m.in. nadzoru nad tą instytucją i wyłaniania członków poszczególnych organów - ministrowi zostanie powierzony nadzór nie tylko nad działalnością PAN, ale także nad jej wszystkimi jednostkami organizacyjnymi. Krytycznie pomysł oceniają środowiska naukowe - wskazują, że nowela może uderzać w swobodę działalności naukowej.

03.09.2024

Student w sporze z Collegium Humanum zdany na siebie

Dla studenta

Każda sprawa związana z opłatami ponoszonymi na poczet kształcenia jest sprawą indywidualną pomiędzy studentem a władzami Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych „Varsovia" (d. Collegium Humanum) - wyjaśnia resort nauki. Nie zamierza też interweniować w sprawie opóźnień w wydawaniu studentom dokumentacji przebiegu studiów.

24.08.2024

Audyt w Sieci Badawczej Łukasiewicz - będzie kontrola zasad korzystania ze służbowych kart

Na polecenie ministra nauki Dariusza Wieczorka wszczęto audyt wykorzystania transportu służbowego oraz służbowych kart płatniczych w instytutach Sieci Badawczej Łukasiewicz – poinformowało w czwartek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na platformie X. Ma to związek z działaniami wiceministra Bartłomieja Ciążyńskiego, który ze służbowego samochodu i karty do tankowania korzystał podczas wakacji z rodziną.

22.08.2024

Nowe kryteria oceny kompleksowej uczelni

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Nauki określi zasady dokonywania oceny kompleksowej uczelni - rozporządzenie w tej sprawie przekazano do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Ocena kompleksowa stanowi jedną z form ewaluacji jakości kształcenia przeprowadzanej przez Polską Komisję Akredytacyjną.

20.08.2024

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Opieka zdrowotna

Generalnie, uczące się dzieci i młodzież, są zgłaszani do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców, a jeśli nie ma takiej możliwości, to wówczas może to zrobić szkoła lub uczelnia. Każdy uczeń i student do ukończenia 26 roku życia jest więc ubezpieczony zdrowotnie, czyli może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje jeszcze przez 4 miesiące od zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

17.08.2024

NCBR wesprze badania na rzecz odnawialnych źródeł energii

Zarządzanie oświatą

400 mln złotych przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na wsparcie projektów w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych "Nowe technologie w zakresie energii". Połowę tej kwoty (200 mln zł) przeznaczono na projekty z obszaru Energetyka wiatrowa na lądzie i na morzu; drugą połowę - na kwestie z obszaru Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (tzw. geotermię).

12.08.2024

Więcej danych na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych

Minister nauki podpisał nowelę rozporządzenia dotyczącą elementów koniecznych na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych - ma to umożliwić większą kontrolę nad jakością studiów. Ale ma to się odbyć z korzyścią również dla samych absolwentów, resort zakłada, że zmiany umożliwią legitymowanie się świadectwem wskazującym istotne dla pracodawcy informacje dotyczące odbytego kształcenia.

05.08.2024
1  2  3  4  5    344