Egzaminy zawodowe 2024: W środę prawo cywilne

Prawnicy Strefa aplikanta

W środę na egzaminach zawodowych kandydaci rozwiążą egzamin z prawa cywilnego. Członkowie komisji egzaminacyjnych z optymizmem patrzą na szanse zdających, choć wskazują, że potrzebna im będzie duża odporność na stres. Do egzaminów nie trzeba podchodzić z pustymi rękami - można przynieść komentarze i zbiory orzecznictwa. Nie można natomiast korzystać z wzorów i notatek - ściąganie może przekreślić nie tylko egzamin, ale i całą przyszłą karierę.

24.04.2024

Wakacyjne praktyki w biurze RPO - nabór zgłoszeń

Rzecznik praw obywatelskich organizuje bezpłatne praktyki dla studentów prawa IV-V roku. Praktyki odbędą się w biurze RPO w Warszawie oraz w biurach pełnomocników terenowych RPO w Gdańsku i Wrocławiu. Wakacyjne praktyki to doskonała okazja dla studentów interesujących się prawami człowieka na zdobycie doświadczenia w pracy na rzecz ich ochrony.

23.04.2024

Nabór ekspertów w ramach Programu Fundusze Europejskie

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) prowadzi nabór ekspertów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) na lata 2021-2027 w ramach dziedzin: szkolnictwo wyższe oraz dostępność. Centrum zaprasza wszystkie osoby posiadające kwalifikacje oraz chcące brać udział przy wyborze przyszłościowych projektów uczelni i szkół wyższych. Nabór potrwa do 31 maja 2024 r.

22.04.2024

Uczelnie publiczne z największą liczbą publikacji

Zarządzanie oświatą

W latach 2017–2021 udział artykułów zgłaszanych przez uczelnie publiczne wynosił około 86 proc. Instytuty Polskiej Akademii Nauk (PAN) zgłaszały średnio 8 proc. artykułów, natomiast uczelnie niepubliczne średnio 3 proc. Pozostałe typy instytucji naukowych: uczelnie kościelne oraz instytuty badawcze zgłaszały od 1 do 2 proc. artykułów - wynika z raportu Ośrodka Przetwarzania Informacji.

18.04.2024

Wzrosną wynagrodzenia prezesów oddziałów PAN

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo nauki przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia określającego wysokość wynagrodzenia prezesów oddziałów oraz przewodniczących i wiceprzewodniczących rad kuratorów. Stawki nie były aktualizowane od lat i część z nich była już niższa od płacy minimalnej. Rozporządzenie ma obowiązywać z datą wsteczną - od 1 stycznia 2024 roku.

18.04.2024

Rząd uchyli wieloletni program inwestycji dla Uniwersytetu Warszawskiego

Zarządzanie oświatą

W wykazie prac legislacyjnych znalazła się uchwała, której celem jest uchylenie z dniem 1 lipca 2024 r. uchwały nr 209 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Uniwersytet Warszawski 2016–2027”. Ma to związek ze zmianą źródeł finansowania inwestycji realizowanych przez UW.

16.04.2024

Zamiast pisemnej etyki, egzamin ustny? Formuła egzaminów zawodowych do poprawki

Prawnicy Strefa aplikanta

Już w przyszłym tygodniu kandydaci na radców prawnych i adwokatów zmierzą się z zadaniami egzaminacyjnymi. Jak co roku będzie to czterodniowy maraton, podczas którego zdający będą rozwiązywać pięć kazusów. Członkowie komisji uspokajają, że zadania będą dostosowane do czasu, jaki zdający będą mieli na ich rozwiązanie. Ale widzą też wady obecnej formuły egzaminacyjnej i nie wykluczają, że w kolejnych latach ulegnie ona zmianie.

15.04.2024

Tytuły publikatorów i skróty stosowane w dokumentach

Akty prawne publikuje się w dziennikach urzędowych - Dzienniku Ustaw, Monitorze Polskim, dziennikach urzędowych ministrów kierujących działami administracji rządowej, dziennikach urzędowych urzędów centralnych. Rozporządzenia określają rodzaje publikatorów oraz zasady tworzenia skrótów.

13.04.2024

Zakończyły się egzaminy komornicze, wyniki 10 i 11 maja

Prawnicy

Egzaminy komornicze odbyły się w dniach 10-12 kwietnia. Przeprowadzały je dwie komisje egzaminacyjne z siedzibami w Katowicach i Warszawie. Każda z nich liczyła sześć osób i składała się z czterech przedstawicieli ministra sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych oraz dwóch komorników delegowanych przez Krajowa Radę Komorniczą.

12.04.2024

Relacje i mentoring istotne w prawniczej karierze i edukacji

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

W edukacji prawniczej i karierze naukowej dla kobiet ważne jest wsparcie ze strony innych naukowców. Mentoring i budowanie relacji procentują też w pracy zawodowej - w karierze w kancelarii lub korporacjach prawniczych. Niezależnie od kraju i tego, czy wybrały pracę na uczelni, czy też w kancelarii, doświadczenia prawniczek są spójne - wciąż mierzą się z podobnymi wyzwaniami, szklanym sufitem, działaniami na rzecz wsparcia macierzyństwa przy wykonywaniu zawodu, np. zwolnienia z opłat na czas urlopu macierzyńskiego.

12.04.2024

Ochrona zabytków znika ze współczynników kosztochłonności

Szkolnictwo wyższe

W zeszłym roku wykreślono ochronę dziedzictwa i konserwację zabytków z listy dyscyplin naukowych. Wnioskowała o to Rada Doskonałości Naukowej, wskazując, że żaden podmiot nie wystąpił z wnioskiem o nadanie uprawnień do nadawania stopnia doktora i stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie ochrona dziedzictwa i konserwacja zabytków. Zmiana wymaga dostosowania rozporządzenia o współczynnikach kosztochłonności.

10.04.2024

Więcej mieszkań dla studentów

Do konsultacji przekazano projekt ustawy, która umożliwi budowę i remonty powierzchni na mieszkania dla studentów. Resort zastrzegł jednak, że pomieszczenia sfinansowane ze środków Funduszu Dopłat będą mogły być udostępnione wyłącznie studentom nie będącym właścicielami lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości lub najemcami lokalu w momencie udostępnienia pomieszczenia w akademiku.

08.04.2024

Ponad 5 mln franków z Funduszy Szwajcarskich dla naukowców

Szkolnictwo wyższe

Nabór, który ogłosiła Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki (SNSF), potrwa do 1 lipca 2024 r. Jego nazwa to MAPS (Multilateral Academic Projects). Do wykorzystania jest 5,25 mln franków szwajcarskich. To jedyny nabór na badania podstawowe, jaki przewidywany jest w ramach Funduszy Szwajcarskich. Na badania stosowane nabory będą dwa.

03.04.2024

Kupienie dyplomu czasami bez kary, ale nie gdy ktoś się nim posłużył

Szkolnictwo wyższe

Wyłączenie odpowiedzialności karnej za przestępstwo czynnej korupcji na podstawie klauzuli niekaralności możliwe jest gdy sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa. Co nie znaczy, że kupienie dyplomu wyższej uczelni i przyznanie się do tego, zagwarantuje sprawcy bezkarność. Zwykle bowiem dyplom nie był kupiony dla ozdoby - pisze Michał Buna, adwokat w Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

30.03.2024

Potrzebny lepszy nadzór nad studiami podyplomowymi, ale nie kosztem autonomii

Zarządzanie oświatą

Błyskawiczne kursy, które pozwalały na uzyskanie dyplomu MBA i - potencjalnie - awans w państwowych spółkach, skargi studentów na niskiej jakości studia - Collegium Humanum nie schodzi z czołówek serwisów. Działania uczelni zainteresowały prokuraturę, Centralne Biuro Antykorupcyjne, a także Krajową Administrację Skarbową, co rodzi pytanie o konieczność wzmocnienia nadzoru nad uczelniami, by taka wątpliwa działalność nie była możliwa.

27.03.2024

Co robić po prawie? – nowy podcast o karierze prawnika bez tabu i utartych schematów

Prawnicy Szkoła i uczeń Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Prawo na Oko to podcast dla młodych adeptów prawa, którzy zastanawiają się, jaką ścieżkę zawodową wybrać. Rozmowy ze starszymi kolegami po fachu pozwalają spojrzeć na zawód z innej perspektywy i poznać nie zawsze oczywiste ścieżki kariery. Zapraszamy do wysłuchania.

25.03.2024

RPO wycofuję skargę na zmianę nadzoru nad NCBR

Szkolnictwo wyższe

Nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w 2022 r. został przekazany ministrowi ds. rozwoju regionalnego - rzecznik praw obywatelskich zaskarżył wówczas tę nowelę do Trybunału Konstytucyjnego. Teraz wniosek wycofuje, ponieważ rząd zmienił w marcu przepisy i przywrócił nadzór nad NCBR ministrowi nauki.

21.03.2024

Podwyżki dla nauczycieli akademickich, korekta na liście czasopism - pierwsze 100 dni MNiSW

Szkolnictwo wyższe

W ciągu pierwszych 100 dni weszły też w życie dwie regulacje przygotowane przez MNiSW. Pierwsza to nowela kilku ustaw dot. szkolnictwa wyższego. Zawarte w niej przepisy m.in. pozwalają ministrowi nauki odwoływanie pierwszych rektorów nowo powołanych uczelni. Druga to ustawa przywracająca nadzór ministra nauki nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Oprócz tego dokonano pewnej korekty na liście czasopism.

20.03.2024

Powrót NCBR pod nadzór ministra nauki zbada Trybunał Konstytucyjny

Szkolnictwo wyższe

Nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju sprawował od pewnego czasu resort rozwoju regionalnego. Pomysł - jak oceniali eksperci - ciekawy, nie przyniósł zadowalających efektów. Nowy rząd zdecydował, że czas wrócić do poprzednio obowiązujących przepisów i przekazać ten nadzór ministrowi nauki. Będzie on mógł m.in. zweryfikować, zamknięty już, plan działań Centrum na ten rok. Prezydent podpisał ustawę, ale skierował ją do TK.

20.03.2024

Właściciel nie może wpadać bez zapowiedzi - na co uważać przy umowie najmu

Dla studenta

Nieruchomość to dobry sposób, by ochronić swoje oszczędności przed skutkami inflacji. A gdy mieszkanie się wynajmie, to również źródło dochodu pasywnego, co jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. Choć właściciele mają prawo zadbać o to, by ich lokum znalazło się w dobrych rękach, to klauzule mocno wkraczające w prywatność najemcy będą nieważne.

18.03.2024
1  2  3  4  5    342