Prezes PAN chce utworzyć trzy nowe instytuty

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Prezes Polskiej Akademii Nauk zamierza wkrótce przedstawić ministrowi nauki propozycję powołania trzech nowych instytutów badawczych. Mimo pozytywnych opinii zespołów doradczych, inicjatywa spotkała się z krytyką ze strony dyrektorów istniejących jednostek PAN - pojawiły się także obawy o kwestię finansowania.

17.06.2025

Na prawo, ale nie na skróty. Sąd Administracyjny w Gdańsku po stronie studenta

Zarządzanie oświatą

WSA w Gdańsku uchylił decyzję Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, który odmówił Marianowi D. przeniesienia się na stacjonarne studia prawnicze z Uniwersytetu w Bydgoszczy. Sąd uznał, że rektor tylko formalnie odwoływał się do różnic poziomów między uczelniami. W istocie nie chciał u siebie studenta, którego uważał za słabego.

16.06.2025

Medycyna pola walki na studiach i na stażu podyplomowym

Szkolnictwo wyższe Wojsko

Obecnie nie są prowadzone prace nad zmianą standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodów medycznych, uczelnie mogą natomiast wprowadzić dodatkowe zajęcia stanowiące elementy szkolenia wojskowo-medycznego. Zdecydował się na to Uniwersytet Warszawski. Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje tymczasem nad zmianą organizacji stażu podyplomowego dla lekarzy.

04.06.2025

Indywidualny tryb nauki potrzebny studentom-rodzicom na studiach zaocznych

Szkolnictwo wyższe

Prawo do Indywidualnej Organizacji Studiów (IOS) powinno przysługiwać także studentkom w ciąży oraz studentom-rodzicom na studiach niestacjonarnych. Ułatwiłoby to łączenie nauki z wychowaniem dzieci, zapewniając równe traktowanie wszystkich studiujących rodziców - uważają autorzy zgłoszonej propozycji deregulacyjnej. Wymagałoby to zmian w prawie o szkolnictwie wyższym i nauce.

29.05.2025

Uczelnia nie będzie musiała raportować umów do 100 tys. zł

Szkolnictwo wyższe Deregulacja

Jednostki szkolnictwa wyższego, takie jak uczelnie czy instytuty naukowe, będą zobowiązane do zgłaszania w systemie POL-on jedynie tych inwestycji, których wartość przekracza 100 tys. zł. We wtorek, 27 maja, Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym.

27.05.2025

Stypendia rektora dla większego grona studentów - rząd przyjął projekt

Szkolnictwo wyższe Deregulacja

Obecny podział przez uczelnie środków dotacji na poszczególne rodzaje świadczeń dla studentów jest rozwiązany w taki sposób, że ogranicza możliwości przyznania środków dla osób z wyróżniającymi się wynikami. Wynika to z problemu z interpretacją istniejących przepisów. Nowe regulacje dadzą uczelniom większą elastyczność w sposobie podziałów środków i umożliwią przyznanie stypendiów większej liczbie studentów.

27.05.2025

Od 1 lipca legitymacja studencka dostępna w aplikacji mObywatel

Szkolnictwo wyższe

Od 1 lipca mLegitymacja będzie domyślnie dodawana do systemu mObywatel. Teraz studenci muszą sprawdzić jej dostępność na uczelni, przygotować kod QR oraz hasło do aktywacji oraz zeskanować kod lub wpisać hasło do aplikacji mObywatel. Dotychczasowe legitymacje – fizyczne i cyfrowe – będą ważne do końca ich terminu.

27.05.2025

Zmiany na uczelniach: nowy model ewaluacji i cyfrowe dyplomy

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiada gruntowne zmiany w ocenie jakości nauki i kształcenia. Trwa opracowywanie nowego modelu ewaluacji działalności naukowej. W życie wchodzi też kompleksowa ocena jakości kształcenia, a resort intensywnie pracuje nad reformą, której efektem będzie wydawanie e-dyplomów przez uczelnie.

26.05.2025

Bilet na aplikację od razu na uczelni - samorządy prawnicze otwarte na dyskusję

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

Na aplikacje prawnicze trafiają absolwenci prawa o zróżnicowanych kompetencjach, często bez znajomości przepisów z podstawowych gałęzi prawa, dlatego - według przedstawicieli samorządów prawniczych - system wymaga ujednolicenia. Należy również rozważyć zmianę w sposobie egzaminowania prawników i absolwentów, bo obecny model za bardzo skupia się na umiejętności rozwiązywania testów.

23.05.2025

Dyplom dla prawnika tylko po zdanym egzaminie?

System produkuje magistrów prawa na masową skalę, ale coraz częściej brakuje dobrze przygotowanych specjalistów - alarmują eksperci. Rynek pracy nie weryfikuje wszystkiego, a dysproporcje w kompetencjach absolwentów stają się coraz bardziej widoczne. Konieczna jest zmiana w podejściu do kształcenia prawników, a nawet rozważenie wprowadzenia jednego egzaminu państwowego na zakończenie studiów prawniczych.

22.05.2025

Doktor nie wie, ale się wypowie - stopień naukowy nie czyni omnibusem

Szkolnictwo wyższe

Uzyskanie stopnia naukowego w jakiejś dziedzinie, choć jest niewątpliwym sukcesem osobistym, nie sprawia automatycznie, że naukowiec zyskuje status autorytetu w każdej dziedzinie, w której się wypowiada. Wręcz przeciwnie - można od niego wymagać więcej powściągliwości i bardziej stonowanej formy wyrażania poglądów.

16.05.2025

Dyplomy wkrótce w aplikacji mObywatel

Szkolnictwo wyższe

Już wkrótce dyplomy ukończenia studiów, doktoraty i habilitacje będą dostępne w wersji elektronicznej oraz jako dokumenty mobilne w aplikacji mObywatel. Projektowana ustawa ma stworzyć jasne i technicznie wykonalne przepisy, które umożliwią pełne wdrożenie cyfrowych dyplomów w polskim systemie edukacji.

15.05.2025

Większa elastyczność ustalania wynagrodzenia pracowników NCN

Szkolnictwo wyższe

Dyrektor Narodowego Centrum Nauki zyska prawo do ustalania regulaminu wynagradzania koordynatorów dyscyplin oraz pracowników Biura NCN. Dokument będzie zatwierdzany przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Ustawę opublikowano w Dzienniku Ustaw.

15.05.2025

Upublicznienie zdjęć z miejsca zabójstwa - aplikanta czekałaby dyscyplinarka

Tragedia, do jakiej doszło 7 maja na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, odbiła się szerokim echem - nie znikała z czołówek serwisów informacyjnych, a w social mediach pojawiały się setki komentarzy na jej temat. Do sieci wyciekły też drastyczne zdjęcia i nagrania przedstawiające miejsce zbrodni. Prawnicy wskazują, że jeśli stali za nimi studenci, powinni ponieść daleko idące konsekwencje, z wydaleniem ze studiów włącznie

15.05.2025

Prestiż na kredyt – etyczne i prawne skutki przywłaszczenia stopnia naukowego

Szkolnictwo wyższe

Stopnie naukowe są symbolem wiedzy, ciężkiej pracy i osiągnięć akademickich. Ich prestiż i wiarygodność zależą od tego, czy są nadawane i używane zgodnie z prawem. Przywłaszczenie takich tytułów nie tylko wprowadza w błąd co do kompetencji danej osoby, ale także podważa zaufanie społeczne do systemu edukacji i nauki - wskazuje prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

15.05.2025

Byli rektorzy z zarzutami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek funkcjonariusze CBA zatrzymali pięć osób – w tym dwóch byłych rektorów niepaństwowych uczelni – w związku ze śledztwem dotyczącym Collegium Humanum. Prokuratura przedstawiła im łącznie 30 zarzutów o korupcję oraz fałszowanie dokumentów w okresie od stycznia 2019 do lutego 2024 roku.

14.05.2025

Resort nauki będzie pracował nad zwiększeniem bezpieczeństwa uczelni

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki Marcin Kulasek zapowiedział wspólne prace resortu i środowiska akademickiego nad aktualizacją zasad ochrony uczelni. Zmiany mają uwzględniać zarówno autonomię, jak i otwartość szkół wyższych. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego zapowiedział natomiast dążenie do zwiększenia uprawnień straży uniwersyteckiej.

13.05.2025

RPO: Magistrzy kierunków przyrodniczych nie mogą studiować analityki medycznej

Zawody medyczne

Magistrzy biologii, biotechnologii, chemii, farmacji i weterynarii nie mają obecnie realnej możliwości odbycia kształcenia podyplomowego z analityki medycznej, co uniemożliwia im zdobycie uprawnień diagnosty laboratoryjnego – alarmuje rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. W wystąpieniu do minister zdrowia Izabeli Leszczyny wskazuje na pilną potrzebę podjęcia skutecznych działań w celu rozwiązania problemu.

12.05.2025

Wybory i kampania prezydencka tematem konferencji Centrum Prawa Konstytucyjnego

Szkolnictwo wyższe Wybory

We wtorek, 13 maja 2025 roku, odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prezydent RP: Kampania, wybory, pozycja ustrojowa”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10 i transmitowane będzie na żywo za pośrednictwem MS Teams. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Prawa Konstytucyjnego i Monitorowania Praworządności oraz Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego.

12.05.2025

Po ataku na UW minister nauki chce zmian poprawiających bezpieczeństwo

Szkolnictwo wyższe

Po środowym zabójstwie, do którego doszło na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, rektor uczelni zapowiedział powołanie specjalnej komisji ds. bezpieczeństwa na uczelniach, która zostanie utworzona we współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Minister nauki poinformował natomiast, że wesprze zmiany w przepisach, które rozszerzą na pracowników uczelni ochronę, której podlegają funkcjonariusze publiczni.

08.05.2025
1  2  3  4  5    350