Nowy kierunek na Łazarskim: Prawo w IT

Komunikacja elektroniczna, cyberbezpieczeństwo czy sztuczna inteligencja to obszary, które tworzą nowe regulacje określane mianem prawa nowych technologii, a co za tym idzie - również nowe specjalizacje prawne, ciekawe i przyszłościowe, ale też bardzo wymagające - wskazuje prof. dr hab. Maciej Rogalski z Uczelni Łazarskiego otwiera nowy kierunek - Prawo w IT.

28.05.2024

Wyłoniono zwycięzców Konkursu Wiedzy o Postępowaniu Cywilnym

Prawnicy

Zwycięzcami VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Postępowaniu Cywilnym zostali Przemysław Kolanek (Uniwersytet Warszawski), Damian Błaszka (Uniwersytet Jagielloński), oraz Tomasz Garstka (Uniwersytet Jagielloński). Konkurs odbył się 24 bm. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

27.05.2024

MNiSW zaprasza do dyskusji o doktoratach wdrożeniowych

Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące tegorocznej edycji programu "Doktorat wdrożeniowy 2024". Wydarzenie odbędzie się 5 czerwca w godzinach 12.00-13.30 na platformie Webex. Zgłoszenia można przesyłać do końca maja.

24.05.2024

Strajk w akademiku UJ - władze zawiesiły rozmowy

Władze UJ zawiesiły wszelkie rozmowy z studentami prowadzącymi strajk okupacyjny w nieczynnym akademiku uczelni do czasu opuszczenia przez nich obiektu. Argumentują, że okupowanie budynku jest nielegalne i niebezpieczne dla osób tam przebywających i stanowi "bezprawny atak na mienie UJ". W piątek wieczorem grupa studentów rozpoczęła strajk okupacyjny należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego nieczynnego Domu Studenckiego "Kamionka".

20.05.2024

Recenzja to nie roast – może być krytyczna, ale musi być rzeczowa

Szkolnictwo wyższe

Recenzentom prac naukowych należy się szczególna ochrona przed roszczeniami o naruszenie dóbr osobistych i zarzutami zniesławienia. Brak takich unormowań zachęca do nieuzasadnionych pozwów – uważają zwolennicy takiej zmiany. Konsekwencją byłby jednak zupełny brak ochrony autora pracy lub wniosku habilitacyjnego, który w postępowaniu i tak jest na słabszej pozycji.

17.05.2024

Projekt reformy szkolnictwa wyższego już w połowie roku - zmiana ma ułatwić łączenie uczelni

W połowie roku do konsultacji trafi projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym - jak zapowiada minister nauki Dariusz Wieczorek, nie należy spodziewać się rewolucji. Jako główne cele reformy wskazuje ułatwienia w konsolidacji uczelni, które mają być receptą na spadającą liczbę studentów. Zmienić się też mają przepisy dotyczące prowadzenia studiów podyplomowych.

15.05.2024

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu najlepszą polską uczelnią medyczną

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu po raz kolejny odnotował awans w Center for World University Rankings (CWUR). To jeden z kluczowych zagranicznych rankingów uczelni. W rankingu sklasyfikowano 41 polskich szkół wyższych i instytutów badawczych, a wrocławski Uniwersytet Medyczny znalazł się w tym zestawieniu na ósmej pozycji, awansując o dwie.

13.05.2024

Trwa nabór do programu Promocja języka polskiego NAWA

Do końca lipca potrwa nabór do programu Promocja języka polskiego. O udział w nim mogą ubiegać się polskie uczelnie i instytucje naukowe, podejmujące działania na rzecz promocji języka polskiego na poziomie akademickim. Projekt może być realizowany przez jedną instytucję, ale preferowane są projekty w międzynarodowym partnerstwie. Na realizację działań w tegorocznej edycji programu NAWA przeznaczy 2,3 mln złotych.

13.05.2024

Wakacyjne praktyki w biurze RPO - nabór zgłoszeń

Rzecznik praw obywatelskich organizuje bezpłatne praktyki dla studentów prawa III-V roku. Praktyki odbędą się w biurze RPO w Warszawie oraz w biurach pełnomocników terenowych RPO w Gdańsku i Wrocławiu. Wakacyjne praktyki to doskonała okazja dla studentów interesujących się prawami człowieka na zdobycie doświadczenia w pracy na rzecz ich ochrony.

06.05.2024

Minister nauki: Rada uczelni nie powinna mieć wpływu na wybór rektora

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki Dariusz Wieczorek zadeklarował, że jest zwolennikiem powrotu demokracji na uczelnie i że w tej sprawie resort planuje konsultacje ze środowiskiem akademickim. Powiedział też, że rada uczelni nie powinna mieć wpływu na wybór rektora i nie powinna opiniować kandydatów na to stanowisko.

30.04.2024

Egzaminy zawodowe 2024: W środę prawo cywilne

Prawnicy Strefa aplikanta

W środę na egzaminach zawodowych kandydaci rozwiążą egzamin z prawa cywilnego. Członkowie komisji egzaminacyjnych z optymizmem patrzą na szanse zdających, choć wskazują, że potrzebna im będzie duża odporność na stres. Do egzaminów nie trzeba podchodzić z pustymi rękami - można przynieść komentarze i zbiory orzecznictwa. Nie można natomiast korzystać z wzorów i notatek - ściąganie może przekreślić nie tylko egzamin, ale i całą przyszłą karierę.

24.04.2024

Nabór ekspertów w ramach Programu Fundusze Europejskie

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) prowadzi nabór ekspertów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) na lata 2021-2027 w ramach dziedzin: szkolnictwo wyższe oraz dostępność. Centrum zaprasza wszystkie osoby posiadające kwalifikacje oraz chcące brać udział przy wyborze przyszłościowych projektów uczelni i szkół wyższych. Nabór potrwa do 31 maja 2024 r.

22.04.2024

Uczelnie publiczne z największą liczbą publikacji

Zarządzanie oświatą

W latach 2017–2021 udział artykułów zgłaszanych przez uczelnie publiczne wynosił około 86 proc. Instytuty Polskiej Akademii Nauk (PAN) zgłaszały średnio 8 proc. artykułów, natomiast uczelnie niepubliczne średnio 3 proc. Pozostałe typy instytucji naukowych: uczelnie kościelne oraz instytuty badawcze zgłaszały od 1 do 2 proc. artykułów - wynika z raportu Ośrodka Przetwarzania Informacji.

18.04.2024

Wzrosną wynagrodzenia prezesów oddziałów PAN

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo nauki przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia określającego wysokość wynagrodzenia prezesów oddziałów oraz przewodniczących i wiceprzewodniczących rad kuratorów. Stawki nie były aktualizowane od lat i część z nich była już niższa od płacy minimalnej. Rozporządzenie ma obowiązywać z datą wsteczną - od 1 stycznia 2024 roku.

18.04.2024

Rząd uchyli wieloletni program inwestycji dla Uniwersytetu Warszawskiego

Zarządzanie oświatą

W wykazie prac legislacyjnych znalazła się uchwała, której celem jest uchylenie z dniem 1 lipca 2024 r. uchwały nr 209 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Uniwersytet Warszawski 2016–2027”. Ma to związek ze zmianą źródeł finansowania inwestycji realizowanych przez UW.

16.04.2024

Zamiast pisemnej etyki, egzamin ustny? Formuła egzaminów zawodowych do poprawki

Prawnicy Strefa aplikanta

Już w przyszłym tygodniu kandydaci na radców prawnych i adwokatów zmierzą się z zadaniami egzaminacyjnymi. Jak co roku będzie to czterodniowy maraton, podczas którego zdający będą rozwiązywać pięć kazusów. Członkowie komisji uspokajają, że zadania będą dostosowane do czasu, jaki zdający będą mieli na ich rozwiązanie. Ale widzą też wady obecnej formuły egzaminacyjnej i nie wykluczają, że w kolejnych latach ulegnie ona zmianie.

15.04.2024

Zakończyły się egzaminy komornicze, wyniki 10 i 11 maja

Prawnicy

Egzaminy komornicze odbyły się w dniach 10-12 kwietnia. Przeprowadzały je dwie komisje egzaminacyjne z siedzibami w Katowicach i Warszawie. Każda z nich liczyła sześć osób i składała się z czterech przedstawicieli ministra sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych oraz dwóch komorników delegowanych przez Krajowa Radę Komorniczą.

12.04.2024

Relacje i mentoring istotne w prawniczej karierze i edukacji

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

W edukacji prawniczej i karierze naukowej dla kobiet ważne jest wsparcie ze strony innych naukowców. Mentoring i budowanie relacji procentują też w pracy zawodowej - w karierze w kancelarii lub korporacjach prawniczych. Niezależnie od kraju i tego, czy wybrały pracę na uczelni, czy też w kancelarii, doświadczenia prawniczek są spójne - wciąż mierzą się z podobnymi wyzwaniami, szklanym sufitem, działaniami na rzecz wsparcia macierzyństwa przy wykonywaniu zawodu, np. zwolnienia z opłat na czas urlopu macierzyńskiego.

12.04.2024

Ochrona zabytków znika ze współczynników kosztochłonności

Szkolnictwo wyższe

W zeszłym roku wykreślono ochronę dziedzictwa i konserwację zabytków z listy dyscyplin naukowych. Wnioskowała o to Rada Doskonałości Naukowej, wskazując, że żaden podmiot nie wystąpił z wnioskiem o nadanie uprawnień do nadawania stopnia doktora i stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie ochrona dziedzictwa i konserwacja zabytków. Zmiana wymaga dostosowania rozporządzenia o współczynnikach kosztochłonności.

10.04.2024

Więcej mieszkań dla studentów

Do konsultacji przekazano projekt ustawy, która umożliwi budowę i remonty powierzchni na mieszkania dla studentów. Resort zastrzegł jednak, że pomieszczenia sfinansowane ze środków Funduszu Dopłat będą mogły być udostępnione wyłącznie studentom nie będącym właścicielami lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości lub najemcami lokalu w momencie udostępnienia pomieszczenia w akademiku.

08.04.2024