MEiN opublikowało wytyczne kształcenia w roku akademickim 2021/2022

Ministerstwo Edukacji i Nauki, w porozumieniu z przedstawicielami środowiska akademickiego oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym, opracowało wytyczne dotyczące bezpiecznego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w czasie epidemii. Zasadą jest powrót do realizacji kształcenia w siedzibach uczelni, a w przypadku doktorantów również w innych podmiotach prowadzących to kształcenie.

30.09.2021

Studenci nigdy nie mieli tylu źródeł wiedzy

Dla studenta

Studenci korzystają ze zdobyczy techniki jak e-booki, webinary, internetowe biblioteki czy komunikatory. Ale nie porzucili też tradycyjnych sposobów nauki - nadal sięgają po notatki i "papierowe" książki. Przykładają coraz większą wagę do selekcjonowania informacji i... marzą o powrocie do stacjonarnej nauki na uczelniach.

30.09.2021

W całym kraju egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze

Prawnicy

W sobotę 25 września 2021 r. od godz. 11 w całym kraju po raz szesnasty przeprowadzane są państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz czternasty - państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą. Tylko do egzaminu na aplikację adwokacką podchodzi ponad 2400 osób.

25.09.2021

Akademia Koźmińskiego nie chciała wykładów sędziego Tulei, ale zmienia zdanie

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie zastosowała się do decyzji wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie i krajowego wicerzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysława Radzika i zerwała współpracę z sędzią Igorem Tuleyą, który prowadził na tej uczelni zajęcia ze studentami. Jednak w środę po południu poinformowano, że dalsza praca sędziego na uczelni będzie możliwa.

22.09.2021

Komitet PAN oczekuje przestrzegania prawa przy tworzeniu listy czasopism

Szkolnictwo wyższe

Minister Edukacji i Nauki ogłosił nabór wniosków od redakcji czasopism naukowych w celu opracowania nowego wykazu czasopism naukowych. A Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk przypomina ministrowi o konieczności przestrzegania obowiązujących w tej kwestii procedur uregulowanych w obowiązującym go rozporządzeniu.

22.09.2021

Raport: Pandemia przyspieszyła cyfryzację uczelni

Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

Pandemia COVID-19 sprawiła, że pracownicy dydaktyczni wyższych uczelni w większym stopniu będą pracowali z wykorzystaniem różnych urządzeń IT – wynika z opublikowanego właśnie raportu Wolters Kluwer Polska i Fundacji Rektorów Polskich. Szybciej postępowało też wdrażanie informatycznych narzędzi do zarządzania uczelnią.

22.09.2021

Rząd pozwoli na kształcenie lekarzy w uczelniach zawodowych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Kształcenie lakarzy ma być możliwe także w uczelniach zawodowych - taką zmianę zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. I poinformował, że jego resort przygotowuje wspólnie w Ministerstwem Edukacji i Nauki potrzebne do tego przepisy. - Inicjatywy związane ze zwiększeniem naborów i otwieraniem nowych kierunków są w tej chwili priorytetowe - podkreślił.

21.09.2021

Ministerstwo Sprawiedliwości będzie uczyć prawa unijnego

Dla studenta Prawo unijne

Resort sprawiedliwości zaprasza do Akademii Prawa Unijnego – programu edukacyjnego organizowanego przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości, będącego cyklem seminariów poświęconych zagadnieniom związanym z prawem unijnym, funkcjonowaniem Unii Europejskiej oraz jej przyszłością. Rekrutacja, w której mogą brać udział także studenci, trwa do końca września.

21.09.2021

Konkurs na prace magisterskie o postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Obronione w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z dziedziny postępowania cywilnego, mogą wziąć udział w 8. konkursie kwartalnika „Polski Proces Cywilny” i Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych o Nagrodę „Polskiego Procesu Cywilnego”.   Termin zgłaszania prac upłynie 30 listopada 2021 r.

15.09.2021

Nowa Akademia Zamojska ma już statut

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki nadał statut Akademii Zamojskiej w Zamościu. - Po 237 latach odnawiamy Akademię Zamojską - powiedział Przemysław Czarnek podczas wtorkowej uroczystości w Warszawie. Akademia Zamojska została utworzona w oparciu o istniejącą dotychczas Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Rozpoczęła działalność 1 września tego roku.

15.09.2021

Minister: Uczelnie nie mogą wymagać szczepienia, ani pytać o to

Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia

Niektóre uczelnie uzależniają od zaszczepienia się na koronawriusa możliwości nauki lub zakwaterowania w akademikach. Ponieważ może to ograniczać konstytucyjnie chronione prawa - do nauki i do ochrony prywatności - RPO pytał ministra nauki o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, aby zapewnić uczelniom podstawy prawne dla działań prewencyjnych w czasie pandemii. Minister nie widzi jednak potrzeby.

14.09.2021

MEiN: Nie ma stypendium, by nie motywować do podejmowania kolejnych studiów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Nie jest zadaniem systemu wsparcia studentów w uzyskaniu wykształcenia wyższego motywowanie do podejmowania kolejnych kierunków studiów i nagradzanie uzyskiwania wyróżniających się wyników w nauce - odpowiada resort nauki na pytanie o to, czemu stypendia za dobre wyniki w nauce nie są przyznawane studentom, którzy kontynuują naukę na drugim kierunku studiów.

09.09.2021

Ruszył nabór wniosków do programu "Rozwój czasopism naukowych"

Szkolnictwo wyższe

Maksymalna wysokość dofinansowania na pokrycie kosztów kwalifikowanych projektu wynosi do 120 tys. zł. Chodzi o wsparcie finansowe m.in. "na działania zmierzające do podniesienia poziomu praktyk wydawniczych i edytorskich, co pozwoli na zachowanie światowych standardów i obecność w międzynarodowym obiegu naukowym".

07.09.2021

Głowa w kodeksie, a nie kodeks w głowie - kluczowa nauka prawniczego myślenia

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Studenci prawa, ucząc się do egzaminów, korzystają z różnych narzędzi - cenią sobie i e-booki, i drukowane podręczniki. Problem zdaje się jednak tkwić nie w tym, z czego się uczą, a jak się uczą - zakuwanie setek stron na pamięć to niekoniecznie dobra droga do zostania cenionym prawnikiem.

06.09.2021

Dane o kosztach publikacji naukowej wkrótce w POL-on

Szkolnictwo wyższe

MEiN przygotowało nowelę rozporządzenia określającego zakres danych gromadzonych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on - jego konsultacje potrwają do 14 września. Znajdą się tam informacje dotyczące kosztów opublikowania artykułów naukowych w czasopismach naukowych i kosztów wydania monografii naukowych.

01.09.2021

Uczelnie medyczne będą działać stacjonarnie

Koronawirus

Resort nauki wydał rozporządzenie uchylające przepisy o zdalnej pracy uczelni medycznych. To kolejny tego typu akt prawny - uchylono już przepisy dotyczące pozostałych szkół wyższych. Władze zapewniają, że w razie wyższej liczby zachorowań uczelnie będą mogły wrócić do pracy zdalnej.

30.08.2021

„Legaltech i innowacje w branży prawniczej” - nowe studia na SWPS

Dla studenta

Na Uniwersytecie SWPS ruszają studia podyplomowe „Legaltech i innowacje w branży prawniczej”. Mają być odpowiedzią na potrzeby prawników kancelaryjnych, prawników przedsiębiorstw, innowatorów w branży prawniczej, a także wszystkich pasjonatów Legaltech w Polsce.

30.08.2021

Prezydent podpisał ustawę o akademiach nauk stosowanych

Szkolnictwo wyższe

Prezydent podpisał nowelizację dotyczącą uczelni zawodowych. Przepisy zmienionej ustawy zakładają m.in. umożliwienie szkole wyższej – mającej status uczelni zawodowej i spełniającej określone warunki – używania w swojej nazwie określenia "akademia nauk stosowanych".

26.08.2021

SGGW odwoła się od kary za wyciek danych

RODO

Szkoła Głowna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zapowiada odwołanie od kary za wyciek danych osobowych. Rzecznik uczelni podkreśla, że wdrożono już niezbędne zabezpieczenia i zmiany, które nie pozwalają na kopiowanie danych i dostęp spoza terenu uczelni. To pokłosie wycieku, do którego doszło w 2019 r.

25.08.2021

Stypendia NAWA dla młodzieży polonijnej

Ponad 600 młodych osób polskiego pochodzenia z całego świata otrzyma stypendia w ramach programu dla Polonii im. Generała Władysława Andersa na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia. NAWA oferuje stypendia w Programie dla Polonii im. Gen. Wł. Andersa już od czterech lat. Dotychczas przyznała blisko 2000 stypendiów.

25.08.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski