Rusza nabór do programu grantowego Perły Nauki

Zarządzanie oświatą

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w tworzeniu wybitnie uzdolnionym absolwentom studiów pierwszego stopnia lub studentom po ukończeniu trzeciego albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich warunków rozwoju przez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych albo twórczości artystycznej pod kierunkiem opiekuna naukowego albo artystycznego.

28.07.2023

IFIS PAN jednak z dofinansowaniem od MEiN - minister ogłosił listę jednostek

Resort nauki opublikował komunikat o zwiększeniu wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego przyznanych na 2023. Większość instytutów Polskiej Akademii Nauk dostało dodatkową subwencję na działalność - w tym roku jest to wyjątkowo potrzebne, ponieważ zwiększono płace minimalne pracowników naukowych. Mimo początkowych zapowiedzi MEiN dofinansowanie otrzymał także Instytut Filozofii i Socjologii.

27.07.2023

Jest projekt rozporządzenia MEiN ws. utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej

Dla studenta

Pierwszego października utworzona zostanie Wyższa Szkoła Straży Granicznej w Koszalinie. Powstanie uczelni kształcącej funkcjonariuszy Straży Granicznej pod koniec marca zapowiedzieli szefowie MEiN i MSWiA. W kwietniu uchwalone zostały przepisy w tej sprawie. Na ich podstawie minister spraw wewnętrznych wystąpił z wnioskiem do MEiN o powołanie Wyższej Szkoły SG.

26.07.2023

Od 1 sierpnia nowe wzory legitymacji doktoranta

Szkolnictwo wyższe

Od 1 sierpnia 2023 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące dyplomów doktorskich, dyplomów habilitacyjnych i legitymacji doktoranta. Zmiany dotyczą przede wszystkim sposobu uwierzytelniania tych dokumentów na potrzeby obrotu prawnego z zagranicą. Oznacza to, że rozporządzenie ustali procedury, które pozwolą na potwierdzenie ich autentyczności, gdy są przedstawiane w kontekście międzynarodowym.

26.07.2023

Program Polskie Powroty: Skorzystało 71 badaczy

Szkolnictwo wyższe

Krajowe uczelnie, instytuty naukowe i instytuty badawcze mogą pozyskać specjalistów mających doświadczenie międzynarodowe i wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych w swojej dyscyplinie naukowej - wynika z informacji Agencji Wymiany Akademickiej. Badacze realizują projekty w 14 polskich uczelniach i instytutach badawczych.

24.07.2023

Wykaz czasopism może i nowy, ale działa z datą wsteczną

Szkolnictwo wyższe

Resort edukacji i nauki zmienił wykaz czasopism punktowanych. W naukach prawnych najlepiej oceniane są teraz "Przegląd Sejmowy" i "Białostockie Studia Prawnicze". Publikacja w tych periodykach warta jest aż 200 punktów - więcej niż artykuł opublikowany w renomowanych czasopismach zagranicznych. Jako że okres ewaluacji trwa już w najlepsze, pojawiły się wątpliwości, do których artykułów stosuje się nową punktację.

24.07.2023

Nowy wykaz czasopism naukowych - jeszcze więcej punktów, a tryb znów nieznany

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki opublikował nowy wykaz czasopism naukowych - najwyższe noty, po 200 punktów, mają Białostockie Studia Prawnicze i Przegląd Sejmowy. Ale to nie jedyne czasopisma, którym podwyższono punktacje. Choć jest to dobra wiadomość dla wydawnictw i części naukowców, to znów dość tajemniczy jest tryb, w jakim dokonano zmian.

18.07.2023

Konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego: 380 mln zł na badania

Szkolnictwo wyższe

Zadaniem zespołów badawczych uczestniczących w konkursie jest opracowanie nowej technologii lub grupy technologii, które przyczynią się do powstania innowacyjnych leków lub terapii. Rezultatem prac badawczych mają być innowacyjne produkty, które mogą zainteresować inwestorów, a tym samym przyczynić się do finansowego sukcesu całego przedsięwzięcia.

13.07.2023

Zarobki początkującego prawnika nie imponują, ale kierunek wciąż popularny

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki matur – absolwenci liceów i techników mogą więc składać dokumenty na wymarzone kierunki studiów. Na uczelniach kończy się powoli termin elektronicznej rejestracji kandydatów - choć największym zainteresowaniem cieszy się medycyna i informatyka, to i w tym roku wiele osób chce studiować prawo.

12.07.2023

NIK: Wiele nieprawidłowości na uczelniach zawodowych

Szkolnictwo wyższe

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak działają uczelnie zawodowe - większość ze skontrolowanych instytucji nie radziła sobie należycie z zapewnieniem wymaganego poziomu bezpieczeństwa użytkowanej infrastruktury. Także działania uczelni służące zapewnieniu optymalnego gospodarowania posiadanym majątkiem oraz środkami finansowymi nie były w pełni prawidłowe i wystarczające.

11.07.2023

Przepisy budowlane nie dla patriotów – kolejne budynki „bez żadnego trybu”

Budownictwo

Rząd ma kolejny pomysł na budowę strzelnic. Poprzedni program: „Strzelnica w każdym powiecie” zakończył się fiaskiem, bo wybudowano tylko cztery takie obiekty. Teraz za inwestycje mają się zabrać uczelnie. Nie będą jednak musiały za bardzo przejmować się przepisami budowlanymi. Co ciekawe, w tym samym trybie będą mogły też postawić także inne, niezdefiniowane budynki.

11.07.2023

Prof. Błocki: Należy postawić na mobilność

Szkolnictwo wyższe

Aż 60-70 procent naukowców, zależnie od województwa, w ogóle nie starało się o granty NCN - mówi dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. Zbigniew Błocki. Wskazuje również, że trzeba stworzyć system, który spowoduje, że do ośrodków regionalnych pójdą najlepsi. Aby to osiągnąć, proponuje, by zabronić jednostkom zatrudniania osób, które zrobiły doktorat w danej jednostce.

10.07.2023

Rusza I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

Szkolnictwo wyższe

Kongres rozpoczyna się we wtorek, w Jachrance pod Warszawą. Celem wydarzenia jest budowanie polskiej wspólnoty oświatowej, integracja środowisk polonijnych i polskich za granicą, wymiana doświadczeń nauczycieli i naukowców pracujących poza granicami Polski. Weźmie w nim udział 500 gości z 40 państw.

04.07.2023

Młodych naukowców w Polsce ograniczają bariery finansowe i organizacyjne

Szkolnictwo wyższe

Wielu młodych naukowców ma kłopoty z metodyką badań naukowych - część nie była odpowiednio szkolona i przygotowana do prawidłowego przeprowadzenia badań naukowych, analizy danych, pisania publikacji czy też wnioskowania o granty. O barierach dla młodych naukowców mówią prof. CMKP Joanna Bogusławska i dr Dorota Sys z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

03.07.2023

Wykaz czasopism naukowych bez możliwości większych zmian

Zarządzanie oświatą

Ewaluacja działalności naukowej trwa w najlepsze - obecny okres zaplanowano na lata 2022-2025. Póki co prowadzona jest na podstawie wykazu czasopism z poprzednich lat. Większych zmian trudno oczekiwać, bo nie są one możliwe - resort nauki nie powołał ekspertów, którzy mogliby ich dokonywać. Wątpliwości budzi też sam sposób ich powoływania.

28.06.2023

Do Rzecznika Praw Studenta rocznie trafia prawie 800 skarg

Dla studenta

Do Rzecznika Praw Studenta dziennie trafiają średnio dwie sprawy od studentów z całej Polski, co oznacza, że rocznie jest ich prawie 800. Zgłaszane problemy dotyczą m.in. systemu stypendialnego czy nadmiernego realizowania programu studiów w sposób zdalny. Dość dużo skarg od studentów nie ma jednak uzasadnienia.

26.06.2023

Szkoła i studia powinny być apolityczne i stawiać na praktykę

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Szkoła i studia powinny uczyć krytycznego myślenia, elastyczności i pomagać we wzmacnianiu kompetencji miękkich i międzyprzedmiotowych - wskazywali uczestnicy panelu "Edukacja i szkolnictwo wyższe, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, a kształtowanie świadomego wyborcy" podczas konferencji "Lepsze prawo, lepsza Polska".

24.06.2023

Pluralizm ważny, ale nie taki - MEiN ma swobodę przy decydowaniu o zwiększeniu subwencji

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo edukacji ma swobodę przy decydowaniu o zwiększeniu subwencji dla instytutów Polskiej Akademii Nauk - wyjaśnia resort w odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą niezwiększenia finansowania dla Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Resort zapewnia o obiektywizmie, ale jednocześnie wskazuje, że nie zamierza finansować jednostek, których pracownicy obrażają Polaków.

22.06.2023

Na razie bez większych zmian w ewaluacji działalności naukowej

Szkolnictwo wyższe

MEiN analizuje wyniki ewaluacji przeprowadzonej w 2022 roku i dotychczas przyjęte rozwiązania - zarówno systemowe, jak i te dotyczące regulacji prawnych. Nie zamierza jednak na razie wprowadzać rewolucyjnych zmian w tym zakresie - poinformowała rzeczniczka resortu edukacji i nauki Adrianna Całus-Polak.

21.06.2023