- Jestem przekonany, że pan prezydent Andrzej Duda, widząc postępy w rozwoju Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, nie pozwoli na ich likwidację – powiedział w czwartek Przemysław Czarnek. Dodał, że obecna władza chce zamknąć obie instytucje „w politycznej zemście”. Pytany o to uzasadnienie czwartkowy gość Studia Przemysław Czarnek - szef resortu edukacji i nauki w rządzie PiS - odparł: - To wyjaśnienie oznaczałoby, że państwo z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego kompletnie nie przeczytali ustawy o Akademii Kopernikańskiej. Jeśli oni twierdzą, że to dubluje zadania Polskiej Akademii Nauk, to kompletnie nie znają przepisów. Przypomniał również, że utworzenie AK i SGMK to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy. - Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy została uchwalona ustawa o Akademii Kopernikańskiej. (…) Cieszy się ogromnym uznaniem na całym świecie. Tego nie zauważają dzisiejsi rządzący Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i dlatego chcą w politycznej zemście jakiejś zlikwidować jednostkę naukową, która rozwija się na skalę międzynarodową, dużo większą niż inne jednostki – ocenił. - Jestem przekonany, że pan prezydent Andrzej Duda, widząc również postępy w rozwoju Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika (…), na to nie pozwoli - dodał. Czarnek wyjaśnił, że Akademia Kopernikańska została pomyślana jako pomnik na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i jako "wielkie umiędzynarodowienie nauki wokół Mikołaja Kopernika". - Skupia wielu noblistów ze Stanów Zjednoczonych, ze Szwajcarii, z Kanady. Skupia choćby szefów agencji kosmicznych czy wiceszefów agencji kosmicznych z Japonii i innych krajów, naukowców z całego świata. Dopiero co ruszyła, ma już swoje osiągnięcia - podkreślił.

Czytaj też w LEX: Organizowanie przez uczelnie wyższe konferencji dla pracowników innych uczelni a status na gruncie VAT > 

Jako dowód przywołał wykład noblisty w dziedzinie ekonomii Paula Krugmana, którego wykład zorganizowano 28 czerwca br. na zakończenie roku akademickiego w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika. - Takich rzeczy nie robi Polska Akademia Nauk, robi to Akademia Kopernikańska – argumentował były minister edukacji i nauki. Czarnek zwrócił uwagę, że rektorem SGMK jest prof. Fabrizio Giulimondi. - Na tym polega to umiędzynarodowienie - zaznaczył. Na argument, że takie wydarzenia nie są organizowane za darmo, bo wspominani nobliści i inni ważni naukowcy otrzymali nagrody po 500 tys. zł, odpowiedział: - Szanowni państwo, jakbyście wiedzieli, ile kosztuje utrzymanie Polskiej Akademii Nauk i instytutów, które szkalują dobre imię Polski na przykład, to byście się za głowę złapali. Nic z tego nie wychodzi. Niech sobie robi Polska Akademia Nauk, nikt nie zamierza jej rozbrajać - dodał.

Czytaj też w LEX: Monitorowanie i ocena kontroli zarządczej w uczelniach wyższych >