W nowym roku akademickim doktoranci wrócą do stacjonarnego kształcenia

Koronawirus

Szkoły doktorskie, po trudnym starcie w roku akademickim 2019/2020, który nałożył się na okres pandemii COVID-19, w nowym roku akademickim prawdopodobnie wrócą do zwykłej pracy. Anna Ostrowska, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki zastrzega jednak, że będzie to uzależnione od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

21.07.2021

UW: Najwięcej kandydatów wybiera się na psychologię i zarządzanie

Szkolnictwo wyższe

W poniedziałek Uniwersytet Warszawski ogłosił wyniki rekrutacji na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie, a także część studiów niestacjonarnych i II stopnia. Najwięcej zapisów było na psychologię, zarządzanie, ekonomię, finanse i rachunkowość oraz informatykę i ekonometrię.

20.07.2021

Ponad 14,5 mln zł dofinansowania dla Akademii Górniczo-Hutniczej

Szkolnictwo wyższe

Resort edukacji i nauki dofinansuje Akademię Górniczo-Hutniczą - na projekty przeznaczy 14,5 mln zł. Wśród przedsięwzięć dofinansowanych przez MEiN znalazły się między innymi: budowa Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego oraz inteligentne systemy zarządzania pojazdami autonomicznymi.

14.07.2021

MEiN: Praktyki studenckie nie służą celom zarobkowym

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Okres praktyk studenckich, zwłaszcza w przypadku studiów humanistycznych, jest za długi - uważają posłowie. Po pierwsze trudno je zrealizować w czasie pandemii, a po drugie często praktyki są bezpłatne. Resort nauki takiego problemu nie widzi i nie zamierza na razie zmieniać przepisów.

14.07.2021

Studenci potrzebują dostępu do bezpłatnej pomocy psychologicznej

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Studenci, zwłaszcza w czasie pandemii potrzebują pomocy psychologicznej. Jak podaje Parlament Studentów RP - tym roku, od 25 marca do 31 maja na konsultacje organizowane przez PSRP zapisało się 250 osób, a dodatkowe 140 wpisało się na listę rezerwową. Z kolei na cykl psychoterapii w tym okresie skierowano 58 osób.

12.07.2021

Nagrody za najlepsze prace magisterskie o prawie handlowym

Spółki Szkolnictwo wyższe

Maciej Magnowski z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał pierwszą nagrodę za pracę magisterską z dziedziny prawa handlowego w konkursie organizowanym przez Wolters Kluwer Polska i redakcję miesięcznika „Przegląd Prawa Handlowego”. Drugą nagrodą wyróżniona została Aleksandra Fiutowska z UJ, a trzecią Kornelia Kucab z Uniwersytetu Śląskiego. Nagrodę specjalną otrzymała Agnieszka Jabłońska z UJ.

08.07.2021

Absolwent traci ubezpieczenie zdrowotne po obronie pracy dyplomowej

Absolwent uczelni wyższej „zachowuje” ubezpieczenie tylko przez 30 dni po zakończeniu nauki. Po tym czasie, jeśli nie ma jeszcze ukończonych 26 lat może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica - wynika z wyjaśnień Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

08.07.2021

Kończy się internetowa rejestracja na studia

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki matur – absolwenci liceów i techników mogą więc składać papiery na wymarzone kierunki studiów. Dużą popularnością cieszą się kierunki medyczne i informatyka. Mimo trudnego rynku, wciąż wielu młodych ludzi chce studiować prawo.

08.07.2021

Są już wyniki egzaminów prawniczych - najlepsza zdawalność na radcowskim

Prawnicy Strefa aplikanta

Resort sprawiedliwości ogłosił wyniki przeprowadzonych w maju tego roku prawniczych egzaminów zawodowych. Egzamin komorniczy zdało 58 proc. ogółu kandydatów, egzamin adwokacki około 81 proc. ogółu przystępujących natomiast egzamin radcowski zdało 88,1 proc. ogółu przystępujących do tego egzaminu.

06.07.2021

Najlepsze perspektywy pracy po informatyce

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Zarobki absolwentów w kolejnych latach po dyplomie rosną, a ich wzrost jest szybszy niż średni wzrost płac w ich miejscach zamieszkania. Najlepiej na rynku pracy radzą sobie absolwenci studiów informatycznych, a studia na uczelniach technicznych dają większą szansę na wyższe wynagrodzenie niż studia, które nie kończą się uzyskaniem tytułu magistra inżyniera.

06.07.2021

Rusza 17. edycja konkursu Popularyzator Nauki

Szkolnictwo wyższe

Rusza kolejna, 17. edycja konkursu Popularyzator Nauki dla osób, zespołów, mediów oraz instytucji popularyzujących naukę. O nagrodę w kategorii media mogą z kolei zawalczyć dziennikarze, media czy redakcje. W tej grupie kandydować mogą też internauci tworzący przekazy popularnonaukowe - np. blogerzy, twórcy fanpejdżów i stron internetowych.

05.07.2021

Młodzi uczeni apelują o zmiany w finansowaniu badań

Szkolnictwo wyższe

Akademia Młodych Uczonych PAN apeluje do ministra edukacji i nauki oraz przedstawicieli władz RP o zwiększenie finansowania Narodowego Centrum Nauki i badań podstawowych. Argumentują, że sprawne działanie instytucji pozwala polskim naukowcom, zarówno tym doświadczonym, jak i dopiero rozpoczynającym karierę, realizować ambitne plany i budować zespoły.

30.06.2021

MEiN dofinansuje zachodniopomorskie uczelnie

Zachodniopomorskie uczelnie dostały od ministerstwa nauki 4 miliony zł. Przekazane środki zostaną przeznaczone na projekty obejmujące m.in. rozbudowę infrastruktury teletechnicznej, rozbudowę miejskiej akademickiej sieci komputerowej, budowę platformy badawczej czy stworzenie specjalistycznego laboratorium.

30.06.2021

Więcej miejsc na studiach medycznych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia dotyczącego limitu przyjęć na studia lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Na kierunkach lekarskich projektowany limit miejsc ogółem wynosi 9 029 miejsc, a na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany limit wynosi 1342 miejsc. Na tych dwóch kierunkach będzie w sumie więcej o 654 miejsc.

28.06.2021

Resort nauki przyznał stypendia młodym naukowcom

Szkolnictwo wyższe

Stypendiami ministra zostali uhonorowani młodzi naukowcy prowadzący innowacyjne badania - laureaci konkursu będą otrzymywali po 5390 złotych miesięcznie, przez okres do 3 lat. Na sfinansowanie przyznanych stypendiów Minister Edukacji i Nauki przeznaczy w tym czasie blisko 42 mln złotych.

24.06.2021

Rektorzy proszą o poskromienie chęci małopolskiej kurator do wciągania uczelni w spory światopoglądowe

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Wspólnotę akademicką, podobnie jak całe społeczeństwo, tworzą ludzie różniący się pod względem wieku, narodowości, płci, orientacji seksualnej, światopoglądu, czy wyznawanej religii. Każda z tych osób zasługuje jednakowy szacunek, poszanowanie swojej godności i odmienności - oceniło prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

23.06.2021

Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zajął pierwsze miejsce w XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. O wynikach z rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy zdecydowała kapituła kierowana przez prof. Michała Kleibera.

22.06.2021

Wicepremier krytykuje pakiet wolności akademickiej

Szkolnictwo wyższe

Analiza przedłożonego projektu ustawy skłania jednak ku myśli, że przewidziane w niej regulacje nie będą prowadzić do założonego celu - tak wicepremier Jarosław Gowin, b. minister nauki ocenia projektowany przez MEiN pakiet wolności akademickiej. Uważa, że proponowana ustawa może prowadzić do bezkarnego upowszechniania się postaw skrajnych i antynaukowych.

21.06.2021

Minister nauki chce, by UJ wytłumaczył się z ankiety z wyborem tożsamości płciowej

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Jagielloński zapytał w ankiecie o płeć studentów, dając im do wyboru inne opcje niż - mężczyzna, kobieta. Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak we wpisie na Twitterze stwierdziła, że uczelnia zamienia się przez to w agencję towarzyską. W sprawę zaangażował się też Ministerstwo Edukacji i Nauki, które jednak oburzone jest samą ankietą i żąda wyjaśnień od UJ.

18.06.2021

Jeszcze więcej czasu na doktorat przez pandemię? Resort nie wyklucza

Szkolnictwo wyższe

Przez pandemię i obostrzenia doktoranci nie mieli możliwości prowadzenia debat, konsultacji czy wyjazdów naukowych krajowych i zagranicznych - zwracają uwagę posłowie w interpelacji. Pytają resort o wydłużenie czasu na ukończenie doktoratu. Ministerstwo Edukacji i Nauki na razie tego nie planuje, ale też nie wyklucza takiej decyzji.

14.06.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski