Rada NCN: Wbrew obietnicom w budżecie za mało pieniędzy na naukę

Rada Narodowego Centrum Nauki przyjęła uchwałę w sprawie projektu budżetu państwa na 2025 rok. Członkowie gremium zwrócili uwagę, że zgodnie z projektem finansowanie NCN pozostanie na tym samym poziomie, co w roku obecnym, a to stoi „w jawnej sprzeczności z publicznymi zapewnieniami o konieczności zwiększenia finansowania NCN.”

06.09.2024

MNiSW dopracuje projekt zmian w ustroju Polskiej Akademii Nauk

Szkolnictwo wyższe

Zgromadzenie Ogólne PAN skrytykowało projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk. W przyjętym na zakończenie sesji stanowisku podkreśliło, że projekt „budzi bardzo poważne zastrzeżenia zarówno co do merytoryki, jak i przyspieszonego trybu procedowania”. Minister nauki, obecny na posiedzeniu, stwierdził, że resort będzie jeszcze pracował nad projektem i przemyśli zmiany.

05.09.2024

Wieczorek: Wkrótce nowy projekt noweli ustawy o szkolnictwie wyższym

Szef resortu nauki podkreślił, że głównym celem nowych regulacji jest „dbałość o jakość nauki”. Nowela ma pomóc uporządkować kształcenie wyższe w kontekście tych uczelni, które zamiast kształcić młodych ludzi, tylko i wyłącznie po prostu na nich zarabiają. Zmiany, jakie chcemy wprowadzić, ukrócą ten proceder – mówił Dariusz Wieczorek.

04.09.2024

Od skreślenia z listy studentów można się odwoływać

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Z przepisów ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wynika zamknięty katalog przypadków, które mogą wiązać się z wydaniem przez organy uczelni decyzji o skreśleniu studenta z listy studentów. O ile w niektórych sytuacjach decyzja wydawana jest obowiązkowo, o tyle w innych przypadkach zależy od uznania organu.

03.09.2024

Zmiany w ustawie o PAN uderzą w wolność badań naukowych

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki szykuje zmiany w ustawie o Polskiej Akademii Nauk, mają dotyczyć m.in. nadzoru nad tą instytucją i wyłaniania członków poszczególnych organów - ministrowi zostanie powierzony nadzór nie tylko nad działalnością PAN, ale także nad jej wszystkimi jednostkami organizacyjnymi. Krytycznie pomysł oceniają środowiska naukowe - wskazują, że nowela może uderzać w swobodę działalności naukowej.

03.09.2024

Student w sporze z Collegium Humanum zdany na siebie

Dla studenta

Każda sprawa związana z opłatami ponoszonymi na poczet kształcenia jest sprawą indywidualną pomiędzy studentem a władzami Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych „Varsovia" (d. Collegium Humanum) - wyjaśnia resort nauki. Nie zamierza też interweniować w sprawie opóźnień w wydawaniu studentom dokumentacji przebiegu studiów.

24.08.2024

Audyt w Sieci Badawczej Łukasiewicz - będzie kontrola zasad korzystania ze służbowych kart

Na polecenie ministra nauki Dariusza Wieczorka wszczęto audyt wykorzystania transportu służbowego oraz służbowych kart płatniczych w instytutach Sieci Badawczej Łukasiewicz – poinformowało w czwartek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na platformie X. Ma to związek z działaniami wiceministra Bartłomieja Ciążyńskiego, który ze służbowego samochodu i karty do tankowania korzystał podczas wakacji z rodziną.

22.08.2024

Nowe kryteria oceny kompleksowej uczelni

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Nauki określi zasady dokonywania oceny kompleksowej uczelni - rozporządzenie w tej sprawie przekazano do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Ocena kompleksowa stanowi jedną z form ewaluacji jakości kształcenia przeprowadzanej przez Polską Komisję Akredytacyjną.

20.08.2024

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Opieka zdrowotna

Generalnie, uczące się dzieci i młodzież, są zgłaszani do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców, a jeśli nie ma takiej możliwości, to wówczas może to zrobić szkoła lub uczelnia. Każdy uczeń i student do ukończenia 26 roku życia jest więc ubezpieczony zdrowotnie, czyli może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje jeszcze przez 4 miesiące od zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.

17.08.2024

NCBR wesprze badania na rzecz odnawialnych źródeł energii

Zarządzanie oświatą

400 mln złotych przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na wsparcie projektów w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych "Nowe technologie w zakresie energii". Połowę tej kwoty (200 mln zł) przeznaczono na projekty z obszaru Energetyka wiatrowa na lądzie i na morzu; drugą połowę - na kwestie z obszaru Energetyczne wykorzystanie ciepła geotermalnego (tzw. geotermię).

12.08.2024

Więcej danych na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych

Minister nauki podpisał nowelę rozporządzenia dotyczącą elementów koniecznych na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych - ma to umożliwić większą kontrolę nad jakością studiów. Ale ma to się odbyć z korzyścią również dla samych absolwentów, resort zakłada, że zmiany umożliwią legitymowanie się świadectwem wskazującym istotne dla pracodawcy informacje dotyczące odbytego kształcenia.

05.08.2024

Konkurs na dyrektora NCBR: Jest projekt w sprawie powoływania członków komisji

Szkolnictwo wyższe

Jako że resort nauki przejął kontrolę nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, przygotował projekt rozporządzenia określającego procedurę wyłaniania komisji przeprowadzającej konkurs na stanowisko dyrektora NCBR i jego zastępcy. W projektowanym rozporządzeniu proponuje się również aktualizację składu komisji konkursowej przeprowadzającej konkurs na stanowisko zastępcy dyrektora NCBR.

02.08.2024

NCN rozstrzygnął konkurs Sonatina 8

Narodowe Centrum Nauki przyznało 31 mln złotych w ramach konkursu Sonatina 8. Pieniądze będzie można przeznaczyć na prowadzenie badań, zatrudnienie w polskich jednostkach i staże zagraniczne. Najmłodsi stażem badacze mogą się ubiegać o środki na realizację projektów w obszarze badań podstawowych oraz badań aplikacyjnych.

31.07.2024

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie byłego prezesa Centrum Łukasiewicz

Na podstawie wyników kontroli skierowano do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa Centrum Łukasiewicz - poinformował prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz dr Hubert Cichocki. Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa nadużycia uprawnień/niedopełnienia obowiązków, czyli art. 231 kodeksu karnego, przez jego poprzednika.

26.07.2024

Nowe zasady ewaluacji i oceny czasopism już w 2025 r. Mają ograniczyć "punktozę"

Szkolnictwo wyższe

I dane bibliometryczne, i ocena ekspercka - resort nauki zamierza częściowo utrzymać obecny system oceny czasopism, ale z pewnymi modyfikacjami, które mają pozwolić na lepszą ocenę osiągnięć naukowych i zapobiegać manipulowaniu punktacją, do którego dochodziło w ciągu ostatnich kilku lat. Nowe rozporządzenie ma pojawić się na początku przyszłego roku.

26.07.2024

Prawo nadal wśród najpopularniejszych kierunków na UW

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Warszawski ogłosił wyniki rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia. Najpopularniejszym kierunkiem ze względu na liczbę zapisów była psychologia, a ze względu na liczbę osób na jedno miejsce – kierunek lekarski. Prawo nie cieszyło się aż tak dużą popularnością, ale wielu maturzystów zgłosiło chęć studiowania tego kierunku.

23.07.2024

Dwanaście uczelni z pozwoleniem na otwarcie kierunku lekarskiego

Szkolnictwo wyższe

W latach 2022–2023 pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim, po negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej w sprawie spełnienia warunków prowadzenia studiów na tym kierunku oraz pozytywnej lub warunkowo pozytywnej opinii Ministra Zdrowia, uzyskało dwanaście uczelni.

22.07.2024

Minister łatwiej odwoła szefa NCBR

Szkolnictwo wyższe

Minister będzie miał możliwość bezpośredniego wyboru członków rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, spośród osób reprezentujących środowiska naukowe, gospodarcze i finansowe. Zyska też uprawnienie do odwoływania jej dyrektora przed upływem kadencji - takie zmiany wprowadzi nowelizacja ustawy o NCBR, do której założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych.

19.07.2024

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika i Akademia Kopernikańska do likwidacji

Szkolnictwo wyższe

Na stronie rządowego centrum legislacji pojawił się projekt ustawy, która otworzy procedurę likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej im. Mikołaja Kopernika. W celu likwidacji tych podmiotów minister powoła likwidatora. Otwarcie likwidacji będzie oznaczało w szczególności: przejęcie przez likwidatora kompetencji organów oraz dyrektorów, wygaśnięcie umów na finansowanie Stypendiów Kopernikańskich i Grantów Mikołaja Kopernika.

18.07.2024

NCN apeluje o wyższe finansowanie

Szkolnictwo wyższe

Rada Narodowego Centrum Nauki (NCN) zaapelowała do ministra nauki o zwiększenie finansowania centrum o 300 mln zł w 2025 r. i kolejnych latach. Uchwała Rady została przyjęta 5 lipca i przesłana do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformowało NCN w komunikacie. W apelu zwraca uwagę, że zwiększenie finansowania centrum jest inwestycją w przyszłość, która może przynieść liczne korzyści dla całego społeczeństwa i przyczynić się do rozwoju kraju.

17.07.2024